فوت و فن های نگهداری از «آلوئه ورا» در آپارتمان‌
۲۴۱۶۶۰
۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
۲۷۶۶۵۱
آلوئه‌ورا این روز‌ها یکی از رایج‌ترین گیاهانی است که در آپارتمان‌ها و خانه‌ها از آن نگهداری می‌کنند. شاید برای‌تان عجیب باشد که چگونه این گیاه که ظاهری شبیه کاکتوس دارد، می‌تواند به پای ثابت سالن پذیرایی، تراس یا گلخانه‌های خانگی تبدیل شود.
مجله سیب سبز: آلوئه‌ورا این روزها یكی از رایج‌ترین گیاهانی است كه در آپارتمان‌ها و خانه‌ها از آن نگهداری می‌كنند. شاید برای‌تان عجیب باشد كه چگونه این گیاه كه ظاهری شبیه كاكتوس دارد، می‌تواند به پای ثابت سالن‌ پذیرایی، تراس‌ یا گلخانه‌های خانگی تبدیل شود.

افراد زیادی كه آلوئه‌ورا در خانه نگهداری می‌كنند علاوه بر آنكه نگهداری این گیاه را ساده و بی‌دردسر می‌دانند، از خواص درمانی آن نیز بهره می‌برند. آلوئه‌ورا كه با نام صبر‌زرد نیز شناخته می‌شود ازجمله گیاهانی است كه در طب سنتی هند «آیورودا» ،جنبه‌های درمانی مختلفی دارد و به صورت خوراكی و موضعی مصرف می‌شود.

آلوئه‌ورا كاكتوس خوشمزه

چه دمایی مناسب این گیاه است؟

بهترین آلوئه‌ورا در سرزمین‌های گرمسیری و خشك كشت می‌شود پس اگر می‌خواهید در آپارتمان‌تان آلوئه‌ورا نگهداری كنید، باید به دمای هوا و میزان آبی كه به این گیاه می‌دهید توجه كنید. بهترین دما برای آلوئه‌ورا 17 تا 24 درجه سانتی‌گراد است.

گرما و سرمای شدید سلامت گیاه را به خطر می‌اندازد. پس اگر در منطقه‌ای زندگی‌ می‌كنید كه روزهای خیلی گرم و شب‌های خیلی سرد دارد بهتر است از نگهداری این گیاه صرف نظر كنید یا آن را درون آپارتمان یا خانه نگهداری كنید؛ یا متناسب با دمای هوا آن را به بیرون خانه منتقل كنید تا گیاه نور خورشید را به صورت مستقیم دریافت كند.

چقدر آب بدهیم؟

برای آبیاری آلوئه‌ورا برنامه‌ریزی دو هفته‌ای داشته باشید. می‌توانید در فاصله 12 تا 14 روز به‌طور مرتب به این گیاه آب بدهید. میزان آبی كه به گیاه می‌دهید، باید به گونه‌ای باشد كه آب از زهكش گلدان خارج نشود. اگر در موقعیتی قرار گرفتید كه میزان آب بیشتری به گیاه دادید و آب در زیرگلدانی جمع شد حتما آب مازاد را سریع تخلیه كنید چون رطوبت بیش از اندازه به سلامت ریشه‌ها آسیب می‌رساند و آنها را فاسد می‌كند.

بهترین حالت برای آبیاری آلوئه‌ورا زمانی است كه خاك آن كاملا خشك باشد. برای چك كردن خشكی خاك كافی است خاك را با انگشت‌تان لمس كرده یا یك بند انگشت را در خاك فرو كنید تا از میزان خشكی خاك مطمئن شوید؛ در این شرایط آلوئه‌ورا را آبیاری كنید. فراموش نكنید فاصله آبیاری آلوئه‌ورا را در زمستان از دو هفته به یك ماه تغییر دهید. این گیاه در زمستان به خواب می‌رود و نیازش به آبیاری كمتر می‌شود.

آلوئه‌ورا كاكتوس خوشمزه

از چه كودی استفاده كنیم؟

بهترین خاكی كه می‌توانید برای آلوئه‌ورا استفاده كنید، تركیبی از ماسه یا پولیت 40 درصد با خاك برگ است. البته بهتر است این تركیب را درون گلدان سفالی تجربه كنید. باید مراقب باشید هنگام تعویض خاك زهكشی‌های گلدان را مسدود نكنید. وجود این زهكشی ‌ها مانع از فساد ریشه‌ها می‌شود. بهترین زمان برای تغییر خاك گلدان هر 6 ماه یك بار است.

هنگام انتخاب گلدان از روز اول به سایز آن توجه كنید. انتخاب گلدان‌های كوچك شما را خیلی زود به دردسرتعویض گلدان می‌اندازد؛ بنابراین بهتر است از ابتدا متناسب با سن گیاه و حجم ریشه آن سراغ گلدان‌ مناسب بروید. فراموش نكنید بعد از گذشت یك سال، حجم ریشه‌های آلوئه‌ورا بیشتر می‌شود و گلدان نیاز به تعویض پیدا می‌كند.

چطور تكثیرش كنیم؟

برای تكثیر گیاه آلوئه‌ورا روش‌های مختلفی وجود دارد كه یكی از آنها استفاده از پاجوش‌هاست. آلوئه‌ورا هر 6 ماه یك بار پاجوش‌ها یا جوانه‌هایی می‌زند كه درست در قاعده گیاه رشد می‌كند. این جوانه‌ها بهترین و ساده‌ترین روش خانگی برای تكثیر آلوئه‌وراست.

خیلی آرام و به آهستگی این جوانه‌ها را از گیاه جدا كنید و آنها را در یك گلدان جداگانه قرار دهید. پاجوش‌ها برای تكثیر باید ریشه‌های خودشان را داشته باشند؛ پس موقع جدا كردن پاجوش‌ها مراقب ریشه‌های كوچك آنها باشید. به مرور زمان طی دو تا سه هفته ریشه‌های گیاه شروع به رشد می‌كنند و بزرگ می‌شوند و آلوئه‌ورا كوچك به یك آلوئه‌ورا مستقل تبدیل می‌شود.

آلوئه‌ورا كاكتوس خوشمزه

قبل از خرید بدانید

• آلوئه‌ورا گیاه طبیعت و بیابان است؛ پس به نور زیاد احتیاج دارد اما این نور باید غیرمستقیم باشد.

• از آنجا كه آلوئه‌ورا بسیار شبیه كاكتوس است و در گروه گیاهان گوشتی قرار دارد، پس نیازی به آبیاری هر روزه ندارد.

• بهتر است خاك این گیاه مثل خاك انواع كاكتوس شنی باشد.

• هنگام تكثیر گیاه باید مراقب باشید ریشه‌های پاجوش‌ها در معرض هوا قرار نگیرند.

• گیاه آلوئه‌ورا برخلاف دیگر گیاهان نیازی به اسپری كردن و مرطوب شدن برگ‌هایش ندارد.

چه آفت‌هایی سراغش می‌آیند؟

لكه سیاه نام نوعی آفت است كه می‌تواند سلامت آلوئه‌ورا را به خطر بیندازد. این لكه‌های سیاه در اثر گزش حشرات و تخم‌ریزی آنها روی آلوئه‌ورا دیده می‌شود. این نوع آفت معمولا در شرایطی كه آلوئه‌ورا در مزرعه پرورش داده می‌شود زیاد دیده می‌شود. پوسیدگی ریشه نیز یكی دیگر از شایع‌ترین مشكلاتی است كه می‌تواند آلوئه‌ورا را از بین ببرد. پوسیدگی‌ها غالبا ناشی از آبیاری بیش از اندازه گیاه است. علاوه بر این شپشك سفید یا شپشك آرد آلود نیز ازجمله آفت‌های این گیاه است كه در شرایطی كه آلوئه‌ورا را در مزرعه كشت بدهند و شما آن را به خانه بیاورید ممكن است گیاه‌تان به آن آلوده باشد.

آلوئه‌ورا كاكتوس خوشمزه

از آلوئه‌ورا بیشتر بدانید

آلوئه‌ورا ازجمله گیاهانی است كه 90 درصد آن را آب تشكیل می‌دهد و 10 درصد باقی مانده آن شامل تركیباتی است كه خواص درمانی فراوانی دارد. خاصیت ضدآنتی‌باكتریال و ضد میكروبی، آنتی‌اكسیدان و ویتامین‌های A، B، E و C، آمینو اسید و اسیدهای چرب ضروری ازجمله مواد مغذی و مفیدی هستند كه در 10 درصد باقی‌مانده از بافت آلوئه‌ورا وجود دارد.

بسیاری از انواع آلوئه‌ورا در جهان خوراكی‌اند و از آن برای تهیه انواع سالاد، دسر، غذا و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود. برخی مردم از آلوئه‌ورا و ماسك‌های تولیدشده  آن، برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌كنند.

خواص آلوئه‌ورا را بشناسید

• مصرف خوراكی آلوئه‌ورا به صورت طبیعی به درمان یبوست و پاكسازی روده‌ها كمك می‌كند. فیبر موجود در این گیاه قابل توجه است.

• مصرف ژل تهیه شده از آلوئه‌ورا یا نوشیدنی طبیعی تهیه شده از آن مانند مرهمی بر دستگاه گوارش است و می‌تواند سوءهاضمه را درمان كند.

• ماسك كردن ژل طبیعی یا ماسك‌های تولید شده بهداشتی از آلوئه‌ورا، می‌تواند به كاهش التهاب‌های پوستی كمك كند.

• مرهم كردن ژل آلوئه‌ورا روی گزیدگی‌ حشرات، می‌تواند آرامش‌بخش و تسكین‌دهنده باشد.

آلوئه‌ورا كاكتوس خوشمزه

چطور از ژل آلوئه‌ورا استفاده كنید

اگر در خانه آلوئه‌ورا دارید، می‌توانید از ژل و شیر آن استفاده كنید. كافی است یك برش مورب روی برگ‌های آلوئه‌ورا بیندازید تا شیرابه آن خارج شود. برای جدا كردن ژل از برگ‌ها نیز باید گیاه را به آرامی و از طول ببرید و با برش عرضی، ژل میانی آن را خارج كنید. این ژل مزه خاصی ندارد اما اگر گاهی احساس می‌كنید طعم تلخی دارد، احتمال آنكه ژل از برگ به خوبی جدا نشده باشد زیاد است. این ژل را می‌توان به صورت خوراكی یا موضعی برای درمان آفتاب سوختگی، زخم و التهاب‌های پوستی استفاده كرد.

نكته مهم این است كه در مصرف گیاه آلوئه‌ورا نباید زیاده‌روی كرد چراكه مصرف بیش از اندازه آن موجب از بین رفتن تعادل آب و الكترولیت‌های بدن می‌شود. توصیه شده روزانه بیشتر از یک قاشق از ژل آلوئه‌ورا میل نكنید.
انتشار یافته: 52
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1396/10/13
سلام. خیلی ممنون از مطالبتون
من یه گیاه الوئه ورا تازه گرفتم. الان حدود دو هفته میگذره و دوتا از برگهای گیاه از پایین نرم و سیاه شده. با توجه به مطالب احتمالا به دلیل آبیاری اشتباه بوده . احتمال نجات گیاه هست؟ برگ های دیگه هم دارن کم کم نرم میشن. ابیاری و قطع کردم و از لب پنجره که سرد بود دورش کردم .
لطف میکنید اگر جواب و به ایمیلم بفرستید یا تو سایت بهم جواب بدین. ممنونم
پاسخ ها
^_^
France
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
احتمالا زیاد آبش دادید
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1396/11/18
باسلام تشکر از راهنمایی شما من درخانه پروزش دادم وازان استفاده نمودم برای گوارش عالی بود برای خشکی پوست هم مفید بود یاعلی مدد.
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1396/12/28
سلام من یه گیاه آلوئه ورا دارم که برگاش داره قرمز می شه و لکه های سیاهی هم رو برگاش هست می شه راهنمایی کنید چطور باید خوب شه؟
پاسخ ها
اکبر خاکساری
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
سلام منم یه الوورا دارم برگاش قرمز شده چکا
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1397/01/14
سلام من یه گیاه آلوئه ورا دارم
Iran, Islamic Republic of
18:13 - 1397/01/14
سلام من یه گیاه آلوئه ورا دارم تو خاکش حشره های کوچیک هست میشه راهنمایی کنین که چجوری درست میشه ممنون میشم اگه جوابو به ایمیلم بفرستین
پاسخ ها
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۵
بطور معمول توي اينجور مجله هاي اينترنتي كه تخصصي نيستن كسي جواب نميده
...شما ميتونيد از گل فروشي سم حشره گلدون تهيه كنيد و روي گياهتون و خاكش اسپري كنيد، خود گلفروشي راهنماييتون ميكنه كه به چه مقدار باشه
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1397/04/14
سلام من یه گیاه آلوورا دارم پاجوش نمیزنه و یکی دیگش هم از پایین انگار کسی فشارش داده نمیدونم چرا لطفا جوابمو بدین ممنون
United States
00:55 - 1397/04/30
سلام آلوئه ورای من برگاش به جای اینکه به سمت بالا باشن افتادن و پاجوش هم اصلا نمیزنه آب و هوای اینجا سرد و خشکه منم توی گلخونه گذاشتمش.مشکل از چیه؟؟
پاسخ ها
رویا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
درسته گیاه من نیز بگ هاش آویزون شده نمی دونم علتش چیه
Iran, Islamic Republic of
20:42 - 1397/04/30
سلام آلوئه ورا من رو برگ هاش لکه های قهوه ای در اومده خوندم تو نت زده بود افت چیکار کنم ک از بین بره؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
لکه سیاه داره آلوئه ورا شما باید سم تهیه کنید وسمپاشی کنید گیاهتون رو
Iran, Islamic Republic of
02:38 - 1397/05/20
الو‌را به صورت بذر کاشته میشه یا از طریق پاجوش؟ممنون میشم راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1397/05/22
سلام ببخشید من الوئه ورا خریدم ولی نمیدونم چطوری یه برگ رو از گیاه جدا کنم و از ژل ان استفاده کنم
پاسخ ها
بیدکی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
سلام
ازسه طریق الوئه ورا می توان کاشت کرد به وسیله بذر ، بافت ، که همان برگ آن هست واز راه پاجوش بهترین راه برای تکثیر کاشت ازطریق پاجوش هست
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1397/05/22
سلام ببخشید من الوئه ورا خریدم ولی نمیدونم چطوری یه برگ رو از گیاه جدا کنم و از ژل ان استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1397/05/22
سلام ببخشید من الوئه ورا خریدم ولی نمیدونم چطوری یه برگ رو از گیاه جدا کنم و از ژل ان استفاده کنم
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1397/05/22
سلام ببخشید من الوئه ورا خریدم ولی نمیدونم چطوری یه برگ رو از گیاه جدا کنم و از ژل ان استفاده کنم
پاسخ ها
محسن
France
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴
سلام.با ی چاقو تیز رو به پایین به صورت کج ببرید
Iran, Islamic Republic of
16:09 - 1397/06/06
سلام! بنده گل الواورام از ساقه شکسته و الان بدون ریشه میباشد ایا باید داخل ی لیوان اب قرار بدم تا ریشه دار شه یا باید کار دیگه ایی انجام بدم؟منتظرم
پاسخ ها
بیدکی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
سلام
چنانچه خواسته باشند از طریق برگ تکثیر نمایند باید بعد جداکردن برگ از گیاه چند روزی صبر کنید تا سطح جدا شده از گیاه کاملا پینه کند به قولی قهوه ای شود بعد از آن داخل خاک قرار دهید

ابوالقاسم بیدکی یزد
elnaz
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
سلام بگذارید درخاک خودش ریشه دار میشود
France
17:48 - 1397/07/14
سلام من ژل الوئه ورام زرد شده و بوی بدی میده.تازه از ساقه جداش کردم چرا اینجوری شده؟
Afghanistan
02:44 - 1397/09/02
سلام ببخشید ایا الویه ورا به رشد موی هم فایده داره
Iran, Islamic Republic of
07:52 - 1397/09/14
سلام ریشه گیاه آلوورای من پوسیده آیااونودوباره مستقیم توخاک بکارم یابزارم توآب ریشه بزنه .باتشکر
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1397/09/15
سلام وقت بخير
من يه الوورا دارم اول خوب از پايين يه جوونه كوچولو زو حالا آزپايين داره دونه دونه خشك ميشه و ميريزه به نظرتون بايد چيكارش كنم؟
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1397/10/04
سلام الوورامن شکسته چی کارش کنم لطفا زود جواب بدین
پاسخ ها
مریم
France
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
دارم منم ی دونه تو خونه
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1397/10/18
سلام ممنون از مطالبتون
آلوئه ورای من از ریشه خراب شده. قسمتهای نرم شده رو برش زدم حالا از ساقه چجوری ریشه دار میشه کرد؟
ممنون میشم زود جواب بدین تا خراب نشه
اینم آدرس ایمیلم Ar.imani.r@gmail.com
France
14:01 - 1397/10/25
منم ی دونه دارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
سلام قسمت پوسیده گباه رو جدا کنید و در درون خاک ماسه ایی بکارید به اسانی ریشه میزنه
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1397/11/23
سلام.من یدونه الوورا کوچیک دارم تقریبا ۱۰سانتی متر هست نوک برگ ها سیاه شده و خشک شده
دلیلش چیه؟
Iran, Islamic Republic of
01:53 - 1397/11/29
سلام .گياه الووراي من برگهاش از پايين ميريزن و ساقه لخت داره ميشه .لطفا راهنماييم كنيد.هفته اي يكبار اب ميدم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
نورمستقیم و زیاد باعث بروز این مشکله
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1398/01/16
همان بیشتر در اپارتمان های جنوب کشور این گیاه جواب می دهد در مرطوب مشکلاتی دارد
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1398/01/19
سلام من مقداری از ژل الوئه ورا رو گرفتم تو شیشه گذاشتم استفاده کنم الان رنگش بنفش شده ایا فاسد شده یا میتونم استفاده کنم?
Iran, Islamic Republic of
03:30 - 1398/02/19
گل منم برگهاش نازک شده انگار داخلش آب نداره.
Iran, Islamic Republic of
00:35 - 1398/02/30
سلام من الوورازینتی دارم که بعدیه سال کنارش چندتاپاجوش دراومده امانمیتونم جداشون کنم یعنی ریششوپیدانمیکنم خیلی چسبیدن به گیاه اصلی.ازطرفیم برگاهمون اندازه ان فقط گیاه بلندشده برگاپهن نمیشن
Iran, Islamic Republic of
15:00 - 1398/03/07
سلام چرا سوالهارو جواب نمیدید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1398/03/09
سلام آلوئه ورا دارم که پهن نمیشه برگاش سوزنی رشد میکنه چکارکنم راهنمایی کنید ممنون میشم
آدرس khaliljavanmard@gmail.com
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1398/03/14
سلام آیا میشه ازبرگهای آلووراجداکرد خشک نمیشود اگراینکاروانجام بدم
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1398/03/14
سلام آیا میشه ازبرگهای آلووراجداکرد خشک نمیشود اگراینکاروانجام بدم
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1398/04/02
سلام من گیاه الوورا دارم ولی چند روز برگهاش روبه زردی میره وسر شاخه اش کج داره میشه ومن هم 5روز یک با آبش میدم چه کارکنم خوب شه
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1398/06/13
سلام من الو ورام شش ماهی میشه خریدم اوایل پاجوش میزد و بزرگ میشدن ولی چون بلد نبودم چیکارش کنم خودشون خراب میشدن ولی الان دیگه کلا خودش هم خراب شد انگار از ریشه گندید ب نظر شما میشه جاهاییش رو که هنوز سالمه دوباره بزارم توی خاک رشد میکنه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1398/10/23
سلام من یه الوء ورا دارم یه ذره از یکی برگاش زرد شده دلیلش چیه
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1398/11/01
سلام منم یه الورا واریگاتا دارم از پایین زرد داره میشه تو پاییز آوردنش خونه یک ساله دارمش تاحالا زرد نشده بود برگاش خیلی هم خوب رسد میکرد ولی الان یکماه برگاش زرد میشه ورشدش متوقف شده چراتو بالکن بوده به خاطر سرما آوردنش تو
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1399/01/02
سلام من آلوئه ورا هایی که کاشتم را برگ هاشون را چیدم و بعد ژلشو در آوردم و گذاشتم توی یخچال الان روش صورتی رنگ شده این یعنی خراب شده دیگه نباید به پوستم بزنم ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج