چرا ما ایرانی ها اعصاب نداریم؟!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۴۷۳۴۵
۰۴ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲
۱۷۴۳۴
شادترین، غمگین ترین و عصبانی ترین مردم دنیا
ما ایرانی ها رکورد زده ایم. مردم ایران در کنار عراقی ها عصبانی ترین مردم در میان 143 کشور گزارش شدند.
مجله اینترنتی برترین هاهفته نامه چلچراغ: تا به حال شنیده اید کسی بگوید می خواهم بروم گواتمالا تا زندگی جدیدی شروع کنم و خوشبخت شوم؟ تا همین چند وقت پیش آمار، مردم سوئیس را شادترین آدم های کره خالی معرفی کرده بود، یعنی این نتیجه ای بود که از مطالعات و آمار سازمان ملل استخراج شده بود.

اما گزارش موسسه گالوپ تمام معادلات را عوض کرد. این موسسه آمریکایی که سال 1925 توسط جورج گالوپ تاسیس شد، امسال پیمانه شاد بودن را جور دیگری تعریف کرد و با این پیمانه جدید، سوئیس به 10 رتبه پایین تر سقوط کرد.

خوشحال و شاد و خندانند؛ اما ما اعصاب نداریم!

نه آمار سازمان ملل اشتباه است نه آمار موسسه گالوپ. مسئله این است که شادی، خوشحالی و خوشبختی را چگونه تعریف کنیم. اگر خوشبختی در این باشد که یک نفر کیفیت زندگی خود را چگونه می بیند، در آن صورت مردم سوئیس خوشبخت ترین هستند. برای این ارزیابی از مردم سراسر جهان می پرسند که از صفر تا 10 به وضعیت زندگی خود چه نمره ای می دهند، با این فرض که صفر بدترین زندگی و 10 بهترین وضع ممکن باشد.

با استفاده از این شیوه، سوئیسی ها و دانمارکی ها با افتخار بهترین نمره را به زندگی خود می دهند. حالا اگر خوشبختی در این باشد که یک نفر چگونه زندگی اش را با تجربیاتی لذت بخش مانند خندیدن سپری می کند، سوئیسی ها شاگرد اول نمی شوند. می توانید حدس بزنید با این تعریف دوم ما شاگرد چندم هستیم؟

تا پیش از این برای سنجش خوشبختی مواردی مانند تولید ناخالص ملی، امید به زندگی و توسعه انسانی مطرح بود، اما امسال موسسه گالوپ با معیار جدیدی خوشبخت ترین ها را سوا کرد.

موسسه گالوپ برای این که دریابد مردم «چگونه زندگی خود را می زیند»، یک سری سوال در مورد تجربیات مثبت و منفی روزمره طرح کرده است. در این نظرسنجی که تلفین با حضوری از هزار نفر در هر کشور صورت گرفته، پنج سوال برای تجربیات مثبت روزمره مطرح کرده اند، آیا طی 24 ساعت گذشته به اندازه کافی استراحت داشتید، در طول روز خندیده یا لبخند بر لب داشته اید، از زندگی لذت می برید، محترم شمرده می شوید و آیا روز قبل از این نظرسنجی چیزی جدید یاد گرفته یا تجربه ای جالب داشته اید؟ پنج سوالی که مربوط به تجربیات منفی بوده هم شامل استرس، ناراحتی، درد فیزیکی، نگرانی و خشم است.

بیش از 70 درصد پاسخ دهندگان در سراسر جهان ابراز کردند که تجربیات مثبت خنده، احترام و استراحت کافی را دارند. علاوه بر آن نیمی از پاسخ دهندگان روز قبل از مصاحبه چیزی جدید یاد گرفته یا انجام داده بودند.

سپس گالوپ به هر کشور براساس پاسخ مردمش به پنج سوال اول رتبه ای داد و جدول رتبه بندی تجربیات مثبت را تنظیم کرد. به طور متوسط نمره کشورهای جهان 71 از 100 بوده، اما بعضی از کشورها چندان از این آزمایش موفق بیرون نیامدند.

آیا درست است که هر چه پول بیشتری دربیاورید رفاه بیشتری خواهید داشت و احتمالا تجربیات مثبت بیشتری را هم در طول روز پشت سر می گذارید؟

پول می تواند روی شادی تاثیرگذار باشد، اما تنها تا یک نقطه ای، گالوپ به نتایج تحقیقی که در سال 2010 در نشریه «اقدامات آکادمی ملی علوم آمریکا» چاپ شده بود استناد می کند: «وقتی کسی سالیانه 75 هزار دلار درآمد دارد، پول تاثیر زیادی روی احساست روزانه اش ندارد.»

غافل گیرکننده نیست که مردم کشورهای ثروتمند زندگی خود را لذت بخش ارزیابی کرده اند. اما عکس این مسئله صادق نیست، یعنی قرار نیست که مردم کشورهای فقیر زندگی خود را زهرمار توصیف کنند. می گویند پول خوشبختی نمی آورد، البته این حرف زیادی را کسانی می زنند که تا پوست و استخوان طعم فقر را نچشیده اند. اما چه دلیلی دارد که 10 رتبه اول در جدول خوشحال ترین کشورهای جهان، از آمریکای لاتین هستند؟

مردم پاراگوئه برای خودشان شاد هستند و همین مهم است. این باعث شده که در میان 143 کشوری که در این رقابت قرار گرفته اند، با نمره 89 شادترین کشور جهان باشند. ممکن است شما هیچ گاه تصور نکنید که در پاراگوئه خوشبخت شوید، اما آن ها آن جا خوشحال و شادند.

خوشحال و شاد و خندانند؛ اما ما اعصاب نداریم!

گواتمالا یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست، که تولید ناخالص ملی اش رتبه 118 در میان کشورهای جهان و نرخ بی سوادی در آن بسیار قابل توجه است، اما 13 میلیون گواتمالایی در کشوری به وسعت اصفهان دور هم خوش هستند و این است که بعد از یک عمر زندگی به حساب می آید. گواتمالا شاگرد دوم این جدول است.

1- پاراگوئه 89

2- کلمبیا 84

3- اکوادور 84

4- گواتمالا 84

5- هندوراس 82

6- پاناما 82

7- ونزوئلا 82

8- کاستاریکا 81

9- السالوادور 81

10- نیکاراگوئه 81

شاید بتوان گفت معیارهای سنتی سنجش شادی و خوشبختی که اکثرا وابسته به اقتصاد بودند، به اندازه معیار جدی گالوپ کارآمد نیستند. چون بهترین متخصصان سنجش خوشحالی خود مردم یا پاسخ دهندگان هستند.

مردم آمریکای لاتین اولویت های زندگی شان برعکس کشورهای مدرن و پیشرفته است. به جای آن که کار، موفقیت و ثروت را مرکزیت و اصل زندگی شان قرار دهند، عموما خانواده و اجتماع کوچک اطراف خودشان را جزو اولویت های مهم زندگی قرار داده اند. آن ها کار می کنند تا زندگی کنند، نه این که زندگی کنند تا کار کنند. زمانی را که با خانواده و دوستانشان می گذرانند برایشان از هر زمانی مهم تر است... نه زمانی که به کار کردن اختصاص می یابد.

به علاوه مردم آمریکای لاتین در زمان حال زندگی می کنند. فرهنگ شادی دارند و با موسیقی زندگی می کنند. نه افسوس گذشته را می خورند و نه نگران فردا هستند. البته یک برنامه برای آینده، آرزوها و اهداف هم دارند. اما می دانند که اگر شادی را موکول به آینده ای کنند که همه چیز جور شود، احتمالا آینده با آن ها همکاری نمی کند.

خیلی بهتر است که همین حالا که می توانند، زندگی کنند، عشق بورزند و خوش باشند، تا این که شادی را قمار آینده ای کنند که به وضعیت اقتصادی و سیاسی منطقه و جهان وابسته است. آینده ای که غیرقابل پیش بینی است، ولی با وجود خانواده و دوستانی که در زمان حال کنارشان هستند شادی و عشق حتی با اندک پولی قابل دسترسی است.

هم چنین غیرقابل انکار است که در بسیاری از این کشورها، به خصوص آن هایی که گرم و استوایی هستند، غذا و سرپناه مسئله مرگ و زندگی نیست. یعنی اگر هیچ جیز نباشد، ماهی در دریا و میوه بر سر درخت یافت می شود و اگر شبی در زمستان به هر دلیلی سقفی برای خوابیدن نداشته باشند، مطمئنا تا صبح از سرما نمی میرند. هرکه در این کشورها بر سر قدرت بیاید بیمه مجانی برای مردم تامین می کند و از این رو نگرانی بابت بیماری هم ندارند.

خوشحال و شاد و خندانند؛ اما ما اعصاب نداریم!

مقصود این است که نیازهای اساسی حیات در اکثر کشورهای لاتین قابل دستیابی است، به خصوص که آن ها زندگی را ساده می گیرند. یعنی غذاهایی می خورند و در خانه هایی هستند که به هیچ وجه رضایت ما را جلب نمی کند، اما آن ها با استانداردهای ما زندگی نمی کنند و استانداردهای راحت تری دارند.

گزارش گالوپ نشان می دهد که حتی در بعضی از کشورهای جنگ زده هم مردم خوشحال پیدا می شود. این موسسه می گوید: «این نشان دهنده انعطاف روح بشر است.»

این موسسه نتوانسته مردم سوریه را در نظرسنجی وارد کند، اما سال گذشته سوریه غمگین ترین کشور رتبه بندی شده بود.

اما این 10 کشور پایین ترین نمره را از نظر تجربیات مثبت روزانه کسب کرده اند یا به عبارتی غمگین ترین کشورها هستند.

143- سودان با رتبه 47

142- تونس 52

141- بنگلادش 54

140- صربستان 54

139- ترکیه 54

138- بوسنی و هرزگوین 55

137- گرجستان 55

136- لیتوانی 55

135- نپال 55

134- افغانستان 55

جالب این جاست آن هایی که در پنج سوال تجربیات مثبت نمره پایینی گزارش کرده اند؛ الزاما احساسات و تجربیات منفی بالایی نداشته اند. برای مثال کشورهای اتحاد شوروی سابق عموما یکی از کمترین نمره ها را در تجربیات مثبت و هم چنین تجربیات منفی داشته اند. این نشان می دهد که مردم این منطقه اصولا احساسی از خود نشان نداده اند، چیزی در مایه های پوتین!

اغلب کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی (کشورهای منا) نمره پایینی در جدول دارند به حز عربستان صعودی با رتبه 72.

نمره ایران هم در مقام 104 این جدول 61 است.

به جایش کشورهای خاورمیانه بالاترین رتبه را در تجربیات منفی یعنی ناراحتی، درد فیزیک، نگرانی و خشم به دست آورده اند.

و از همه مهم تری این که ما ایرانی ها رکورد زده ایم. مردم ایران در کنار عراقی ها عصبانی ترین مردم در میان 143 کشور گزارش شدند. می توان به مردم عراق به خاطر جنگ و ناامنی حق داد، اما دلیل عصبانیت ما چیست؟ حتما علل مختلفی دارد که جامعه شناسان بر آن واقفند. اگر فکر می کنید موسسه گالوپ در حقمان بی انصافی کرده بهتر است خودتان قضاوت کنید.

خوشحال و شاد و خندانند؛ اما ما اعصاب نداریم!

مثلا وقتی چراغ راهنمایی سبز می شود سه ثانیه دیرتر از معمول حرکت کنید یا وقتی اتومبیل کناری یکهو روی دست شما پیچید، محترمانه از او بخواهید راهنما بزند، تا او هم حالیتان کند که مردم ما اصلا عصبانی نیستند. یا یک بار وقتی در خیابان قدم می زنید، به چهره افرادی که از کنارتان عبور می کنند نگاه کنید، حتی می توانید برای امتحان به آنها لیخند بزنید و ببینید چند درصد با لبخند پاسخ می دهند.

توصیه می نم همه روزی دو سه بار برای خودمان آهن «Happy» ویل فارل را بگذاریم. اما مراقب باشیم با حرکات موزون همراه نباشد.
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1394/07/04
ما همه مون موجی هستیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
فکر کنم تربیت ما مشکل داره مثلا از بچگی راه درست ارتباط با دیگران رو پدر مادر من به من یاد ندادن خوب وقتی کسی تو خیابون به من لبخند بزنه من با مشت میام تو صورتش(شوخی دیگه نه دراین حد)
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
بخاطر اینکه ایرانیها بسیار متوقع هستند ولی برای درست شدن وضعشون تلاشی نمی کنند.دهها سال هم میشه که به ایرانیها میگن آسمون سوراخ شده شما افتادید پایین چون دوهزار سال پیش در این منطقه تمدن بزرگی بوده!! نفت هم که هست و احتیاجی به کار کردن نیست ! در پونزده بیست سال اخیر هم به شدت مادی گرا شدند. پس وقتی فشار اقتصادی زیاد میشه این ایرانیهای تنبل و پرادعا و متوهم و پولکی اعصابشون بهم می ریزه!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
شرایط آب و هوایی و جغرافیا رو فراموش کردم بنویسم! این هم عامل دیگریه . یه جا می خوندم که خیلی از خشونتها و افراطی گریهای خاورمیانه به دلیل همین کم آبیه .
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1394/07/04
با این همه مشکلات و بد بختی دیگه برای کی اعصاب می مونه ؟
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1394/07/04
خو راست میگه دیگه، مشکلات مالی ، بی پولی، غم غصه
اصن اوضاع بد جامعه برا ادم اعصاب نمیزاره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
خیلی از کشورهای دنیا از ایران بدترند .شاید حدود صد کشور از لحاظ امنیت و رفاه اقتصادی و مسایل بهداشتی پایین تر از ایران هستند .
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1394/07/04
خیلی قشنگ توضیح دادید.
ولی فکر کنم تو جامعه شهری بیشتر صادق باشه تا شهرهای کوچک و روستاها. هنوزم بین مردم روستاها آرامش و خوشی وجود داره.
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1394/07/04
مهمترین عامل شادی آزادی است که ما از آن محرومیم. میرن تو پارک آب بازی کنن میریزن میگیرنشون. میرن یه آهنگ شاد میخونن دستگیر میشن. مهمونی میگیرن باهاشون برخورد میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
اوقات فراغت زیاد هم عامل دیگریه . هر چی بیشتر علاف باشی بیشتر کسل میشی. اوقات فراغتت کم باشه از همون زمان اندک کلی خاطره و شادی درست میکنی .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
الان هم دیگه ملت هر کاری دوست داشته باشند می کنند . اون بیست سال پیش بود مردم نمی تونستند جم بخورند!
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1394/07/04
یکی از عوامل عصبانیت مردم پارازیت هاست
پارازیت
پارازیت
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1394/07/04
اصن شادی برای ایرانی مسلمون بده خدا ادمو میبره جهندم گریه کن ناراحت باش تا خدا ببرتت بهشت فهمیدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
والا ما ایرانیها رو مدام در حال لودگی و تمسخر می بینیم . آرزو به دلمون موند ایرانی جماعت جدی باشه . دیگه خنده زیاد هم لودگی میاره. والا !
Iran, Islamic Republic of
15:48 - 1394/07/04
بیشتر مردم همه روزه شاهد درگیری های لفظی و فیزیکی هستند
-
17:08 - 1394/07/04
منم اعصاب ندارم، هیچی سرجاش نیست، هنوز به هیچی نرسیدم...ناراحتم...کاش توی یه کشور دیگه به دنیا اومده بودم!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۶
دقیقا حرف منو نوشتین.26 سالمه به هیچ جا نرسیدم...روز و شبام شده غصه خوردن و فکر کردن و تلاش کردن و به هیچ جایی نرسیدن...
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1394/07/04
اینها که میگن ملت شادی ندارند فازشون چیه؟!! الان که دیگه مردم همه کار می کنند . کنار دریا تو خونه ها و ویلاها تو کوه و جنگل وسط بیابون . شبها تو ماشین ها جیغ می کشند و دختر و پسر با هم مسابقه میدن!! اون دوره ما بود که جوونها جم می خوردند پدرشون رو در می آوردند . لطفا سیاه نمایی نفرمایید! جوون علاف بگرده کسل میشه . باید شغل ایجاد کنند اینها برن سر کار .
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1394/07/05
نبودن آزادی برای انتخاب نوع زندگی اجتماعی اعتقادی و فرهنگی صد در صد موجب افسردگی میشه
متاسفم
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1395/02/28
بسمه نعالی
والله / بالله / تالله
چون گرا یش بقانون ندا ر یم .
مسئولان با ید سلامت جامعه را با قانون گرائی در عمل کردن بقا نون نهاد ینه کنند .
چرا که جا معه سمت و سو پیدا کرده و اختلا فات بمرا تب کم خواهد شد .
با علی نظرم بله گذرم کار خلق الله پیچ در پیچ شده عذاب الهی هم سراغ تان خواهد امد .
سنت خداوند تعطیل بردار نیست .
.
Canada
16:34 - 1395/07/10
خوب ایران به خاطر مشکلات اقتصادی و کم شدن ارزش پولش این جور شده
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1396/07/19
کرمانشـاه بهترین جا واسه زندگی آب و هوای خوب-طبیعت عالی-گردشگری تا دلتون بخواد داره-از همه مهتر کرمانشـاه مهمون نوازو غریبه پرستن و مهاجر از استانها و شهرهای دیگه در کرمانشـاه بسیار است و اینکه کرمانشـاه مرکزیت غرب رو داره و امکاناتش از قبیل فرودگاه بین المللی-مترو و منوریل-راه آهن بزرگ کرمانشاه-شهربازی بزرگ کرمانشاه-باغ گل و باغ پرندگان بزرگترین در خاورمیانه-دیدنی فراوان-بازار سنتی و مراکز خرید فراوان-پارکها و تفرجگاههای بسیار در کرمانشاه و اطراف شهر کرمانشاه و.......................
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر