بازیکن سالاری در فوتبال ایران
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۵۳۱۹۱
۰۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۰
۳۴۵۷۲
با اینکه این روزها شائبه بازیکن سالاری در ورزش هایی مثل کشتی و والیبال هم به وجود آمده است اما قطعا باید فوتبال را ورزش اول ایران در پدیده بازیکن سالاری و تلاش برای برکنار کردن مربی بدانیم.
مجله اینترنتی برترین هاهفته نامه همشهری جوان: با اینکه این روزها شائبه بازیکن سالاری در ورزش هایی مثل کشتی و والیبال هم به وجود آمده است اما قطعا باید فوتبال را ورزش اول ایران در پدیده بازیکن سالاری و تلاش برای برکنار کردن مربی بدانیم؛ تلاش هایی که متاسفانه در بیشتر مواقع با کنار گذاشته شدن مربی و بهان دادن به بازیکنان یاغی به ثمر نشسته است.

سال کودتا: 1366

* قربانی: پرویز دهداری

* مقصران اصلی: 14 نفر از اعضای تیم ملی فوتبال


بازیکن سالاری در فوتبال ایران

14 نفر از اعضای باسابقه تیم ملی که عضو تیم در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1986 بودند، علیه پرویز دهداری مربی وقت تیم ملی کوتا کردند و با امضای نامه ای از حضور در تیم ملی استعفا دادند و روزنامه ابرار که خبر این استفا را روز بعد منتشر کرد به تیراژ 100 هزار نسخه ای رسید.

احمد سجادی فتعح آبادی، پنجعلی، ناصر محمدخانی، مرتضی فنونی زاده، چنگیز، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، مهدی ابطحی، مرتضی یکه، ضیا عربشاهی، اصغر حاجیلو، فرشاد پیوس و حمید درخشان این 14 نفر بودند.

بازیکنان کودتاچی با حکم فدراسیون فوتبال سه ماه از حضور در رقابت های فوتبالی محروم شدند و ستاره های جوانی مثل عابدزاده و مرفاوی که جایگزین آنها شدند، در نهایت جای خالی کودتاچیان را پر کردند و حتی جوانانی که دهداری به تیم ملی معرفی کرد، موفق شدند رتبه سوم جام ملت های آسیا در سال 1988 را کسب کنند اما چند وقت بعد تماشاگرانی که تحمل قهر ستاره هایشان را نداشتند، در روز برفی بازی ایران و ژاپن در استادیوم آزادی به سمت دهداری، معلم اخلاق گلوله های برفی پرت کردند. آقا معلم استعفا داد و سه سال بعد به خاطر عارضه کلیوی فوت کرد و کودتاچیان به تیم ملی برگشتند.


سال کودتا: 1373

* قربانی: ولادیسلاو بگوویچ

* مقصران اصلی: حمید درخشان، ناصر محمدخانی، محمد پنجعلی


بازیکن سالاری در فوتبال ایران

بعد از جدایی علی پروین از پرسپولیس و رفتنش به تیم ملی، امیر عابدینی سراغ یک مربی اسلوونیایی به نام ولادیسلاو بگوویچ رفت تا پرسپولیسی ها بعد از 18 سال دوباره شاهد یک مربی خارجی روی نیمکت شان باشند.

بگوویچ که تیم مسن و دهه شصتی پرسپولیس را تحویل گرفته بود با شعار جوانگرایی در قرمزها به این تیم آمد. در شروع کار، بگوویچ عذر بازیکنانی مثل درخشان، پنجعلی و محمدخانی را خواست و جایشان را با چند خرید جدید پر کرد.

از فردای کنار گذاشتن سه ستاره مسن تیم، نفوذ آنها روی بازیکنان دیگر و برخوردهای تنش آمیز بازیکنان با مربی خارجی شان شروع شد. مربی اسلوونیایی که برای اولین بار در 20 خرداد 72 روی نیمکت پرسپولیس نشسته بود، بعد از 19 روز، بدون هیچ اطلاعی ناگهان چمدانش را بست و غیب شد.

حدس زدن جایگزین او روی نیمکت پرسپولیس کار چندان سختی نیست؛ حمید درخشان به عنوان سرمربی انتخاب شد و محمدخانی و پنجعلی هم دستیارهای او در تیم بودند؛ یعنی دقیقا همان بازیکنانی که تا دو هفته قبل از تیم کنار گذاشته شده بودند.


سال کودتا: 1377

* قربانی: ایویچ

* مقصران اصلی: فدراسیون وقت فوتبال


بازیکن سالاری در فوتبال ایران

چند روز قبل از سفر تیم ملی نسل 98 به ایتالیا، فدراسیون فوتبال جلال طالبی را به عنوان مدیر فنی به تیم اضافه می کند. ظاهرا فدراسیون فوتبال و دولت وقت تصمیم شان را گرفته بودند که در جام جهانی حتما یک مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی بنشیند تا نمایش ملی گرایانه تری داشته باشیم.

تصمیم اضافه شدن جلال طالبی به تیم هم به خاطر این گرفته شده بود که با اولین اشتباه، عذر ایویچ را بخواهند و آقای مدیر فنی را جانشین او کنند؛ فرصتی که با شکست 1-7 تیم ملی از رم به دست آمد.

در آن بازی دوستانه ایویچ به باتجربه های تیم مثل خاکپور می گوید ترکیب اصلی تیم برایم مشخص است و می خواهم بازیکنان جدید را در پست های تازه ای امتحان کنم اما چند ساعت بعد از شکست با تماس تلفنی با آقای مدیر فنی، اختیار تیم را به او می سپارند و ایویچ صبح فردای باخت به رم از شاگردانش خداحافظی می کند و حسرت نشستن روی نیمکت یک تیم در جام جهانی برای مربی کروات ابدی می شود؛ حسرتی که هنوز هم بازیکنان آن نسل با آه از آن یاد می کنند.


سال کودتا: 1378

* قربانی: ناصر حجازی

* مقصران اصلی: جواد زرینچه، پرویز برومند


بازیکن سالاری در فوتبال ایران

20 اردیبهشت 1378 بود که استقلال در بازی برابر سایپای حمید علیدوستی، بازی 3-1 برده را با شکست 3-4 عوض کرد تا ناصر حجازی شبانه از سرمربیگری آبی ها کنار گذاشته شود و جواد زرینچه و ابراهیم طالبی به طور موقت روی نیمکت استقلال بنشینند.

ناصر حجازی تا زمان مرگش هم هیچ وقت از این ادعا که اسیر کم فروشی بازیکنانش در آن بازی شده، کوتاه نیامد. گل های بدی که آن روز پویز برومند از بهنام ابوالقاسم پور خورد و البته جواد زرینچه، مهمترین متهمان آن بازی از نظر رسانه ها و ناصر حجازی بودند.

روایت آن روز ناصر حجازی از بازی جالب است: «وقتی 3-1 برده پیش افتادیم به حاجیلو گفتم به زرینچه اشاره کند برود در خط دفاعی و تکان نخورد اما زرینچه جواب می دهد من پیستون راستم و از جایم تکان نمی خورم. اگر ناراحتی تعویضم کن. بعد از بازی شروع به اعتراض به پرویز برومند کردم که گفت «خودت ببین تا فردا مربی تیم می مانی، بعد حرف بزن!» هر چند بعدها جواد زرینچه و پرویز برومند از بهنام ابوالقاسم پور دستخط گرفتند که با او ساخت و پاخت نکرده اند اما مرحوم حجازی هم تا آخر عمر پای حرف هایش درباره کودتای بازیکنان ماند.


سال کودتا: 1378

* قربانی: افشین قطبی

* مقصران اصلی: شیث رضایی، محمدرضا مامانی


بازیکن سالاری در فوتبال ایران

هنوز چهار هفته از شروع پرسپولیس افشین قطبی نگذشته بود که شیث رضایی بازیکنان باتجربه تیم مثل نیکبخت، عباس آقایی و محسن خلیلی را جمع کرد تا در جلسه ای با حبیب کاشانی از سختی های کار با قطبی بگویند؛ چرا که آقای حاشیه اعتقاد داشت قطبی مربی خوبی نیست و باید اخراجش کرد.

او دو هفته بعد، پس از تعویض اش در بازی با فجرسپاسی، روبروی دوربین های تلویزیونی مشکلاتش با قطبی را رسانه ای کرد و تبدیل شد به سمبل کودتا علیه قطبی.

بعد از مدتی محمدرضا مامانی هم به دارودسته شیث اضافه شد. گفته می شد بازیکنان یاغی به هم سپرده اند که به محسن خلیلی که طرفدار قطبی بود و البته بهترین گلزن تیم، پاس ندهند.

اوج اختلافات هم یک روز در جلسه باشگاه بالا گرفته بود که مامانی جلو تمام بازیکنان به قطبی طعنه زده بود که تو سرجوخه هم نیستی، چه برسد به امپراتور. همزاد پرحاشیه اش شیث هم در رختکن تیم لپ تاپ قطبی را چند تکه کرده بود.

بالاخره شکست سنگین روبروی استقلال اهواز کار خودش را کرد و دو بازیکن پرحاشیه پرسپولیس در نیم فصل دوم فصل 87 اخراج شدند تا تیم قطبی در پایان فصل قهرمان لیگ شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
اورانوس_فوتر2
نیکان فارمدمهر_فوتر
کلینیک النا_فوتر