برنامه‌ جديد وزارت بهداشت برای مبارزه با الكل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر استرکی_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر ولدخانی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۵۵۹۹
۲۴ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۶
۳۲۱۲
كارشناس دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با تشريح پنج برنامه مهم وزارت بهداشت براي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل در سال جاري، در عين حال تاكيد كرد كه در صورت تامين اعتبار اين برنامه‌ها اجرايي خواهد شد.
خبرگزاری ایسنا: كارشناس دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با تشريح پنج برنامه مهم وزارت بهداشت براي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل در سال جاري، در عين حال تاكيد كرد كه در صورت تامين اعتبار اين برنامه‌ها اجرايي خواهد شد.

دكتر نادره معماريان،با اشاره به برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل در كشور، گفت: اين برنامه‌ها از سال 1388 به طور جدي در دستور كار دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت قرار گرفته است.

 به اين ترتيب از سال 88 برنامه بررسي وضعيت موجود مصرف الكل در كشور آغاز شد و نيازسنجي‌هاي مربوطه صورت گرفت. در همان سال نيز پروتكل درمان مسموميت با متانول (الكل چوب) تدوين شد و در اختيار ذي‌نفعان قرار گرفت.


وي گفت: از سال 1389 بررسي تحت عنوان «تخمين سايز سوء مصرف‌كنندگان الكل و مواد در كشور» آغاز شد. جمع‌آوري اطلاعات مربوطه نيز از سال1390 آغاز شد.

معماريان ادامه داد: جمع‌آوري اطلاعات مربوط به تعداد سوء مصرف كنندگان الكل و مواد تقريبا در كشور انجام شده است و تنها آناليز داده‌هاي مربوط به چند استان هنوز به پايان نرسيده است.

سوء مصرف الكل به تفكيك استان‌ها مشخص خواهد شد

آمار سوء مصرف الكل در كشور قابل توجه است

معماريان افزود: به دنبال بررسي‌هاي انجام شده، سوء مصرف الكل و مواد به تفكيك استان‌ها مشخص خواهد شد. آنچه كه مي‌توان گفت آن است كه آمار سوء مصرف الكل در كشور قابل توجه بوده و بيش از آن چيزي است كه انتظارش را داشتيم. اين مبحث يكي از دغدغه‌هاي مسئولان وزارت بهداشت از سال‌هاي گذشته بوده است.

پروتكل سنجش الكل در رانندگان به زودي نهايي مي‌شود

دكتر معماريان از تدوين سند سياست پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء‌ مصرف الكل در سطح وزارت بهداشت در سال 90 خبر داد و گفت: در ادامه اقدامات، با پليس راهور وارد مذاكره شديم. بر اين اساس تدوين پروتكل سنجش الكل در رانندگان و همچنين برنامه‌هاي عملياتي براي پيشگيري از سوء مصرف الكل از ديگر برنامه‌هاي سال 90 بود كه همچنان ادامه دارد.

وي در اين باره ادامه داد: ماده 10 بند «ب» قانون رسيدگي به تخلفات راهنمايي و رانندگي به پليس اجازه داده تا با رانندگاني كه مشكوك به حالت مستي هستند، برخورد كرده و تست مربوط به الكل را انجام دهند. حمايت‌هاي فني و تخصصي اين موضوع از طريق وزارت بهداشت صورت مي‌پذيرد. در مجموع در حال حاضر ارتباط خوبي با پليس راهور برقرار است و پروتكل مربوط به سنجش الكل در رانندگان به زودي از سوي وزارت بهداشت آماده مي‌شود.

برنامه‌ريزي براي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل از سال 91 تا 94

دكتر معماريان افزود: در سال 91 نيز سعي شده با توجه به سند سياست پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء‌ مصرف الكل، برنامه‌ها به شكلي مدون اجرا شود. در اين سند برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل از سال 91 تا 94 صورت گرفته است.

پنج برنامه مهم وزارت بهداشت براي مبارزه با سوء مصرف الكل در سال 91

وي با اشاره به پنج برنامه مهم براي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل در سال 91 افزود: ارتقاي سواد جامعه درباره مضرات سوء مصرف الكل و همچنين علل ريشه‌اي اين مبحث از جمله برنامه‌هايي است كه براي سال 91 در نظر گرفته شده است. همچنين در سال جاري سند مقابله با مشروبات الكلي براي كشور با همكاري ساير سازمان‌هاي مرتبط تدوين خواهد شد.

دكتر معماريان، ساماندهي نظام ثبت داده‌هاي سوء مصرف الكل را از ديگر اقدامات در دست انجام در سال جاري عنوان كرد و گفت: بايد داده‌ها به صورت مستمر رصد شود تا مشخص شود كه مداخلات انجام شده تا چه ميزان تاثير مثبت داشته است. همچنين در برنامه داريم كه در سال جاري از NGOها و سازمان‌هاي مردم ‌نهاد براي برنامه‌هاي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل استفاده كنيم.

وي بازنگري در پروتكل درمان مسموميت با «متانول» را از ديگر اقدامات در دست انجام در سال جاري عنوان كرد و گفت: همچنين مقرر است طرحي با عنوان امكان ‌سنجي مراكز اورژانس يا اقامت كوتاه مدت مورد بررسي قرار گيرد.

برنامه‌هاي پيشگيري، درمان و كاهش آسيب سوء مصرف الكل در انتظار تامين اعتبار

كارشناس دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت تاكيد كرد كه برنامه‌هاي عنوان شده براي سوء مصرف الكل تنها در صورت تامين اعتبار اجرايي خواهند شد.

حتي يك بار مصرف الكل، سوء مصرف است

وي در پايان الكل را دريچه‌اي براي ورود به مصرف ساير مواد مخدر عنوان كرد و گفت: مصرف‌ الكل فرد را مستعد هر نوع رفتار پرخطر از جمله روابط جنسي پرخطر و بيماري‌هاي ناشي از آن، استفاده از ساير مواد مخدر از جمله محرك‌ها و ... مي‌كند.

مهم‌ترين عارضه استفاده از الكل مربوط به رانندگي‌هاي پرخطر است؛ چرا كه در حالت سرخوشي، كنترل رانندگي از دست مي‌رود و اين موضوع آسيب‌هاي جدي را براي فرد مصرف‌كننده و ساير رانندگان در پي خواهد داشت. بنابراين بايد تاكيد كرد كه حتي يك بار مصرف الكل نيز سوء مصرف محسوب مي‌شود.          

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر عارفی - فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر