هانیه توسلی: نقاشی، دغدغه این روزهایم است
۲۵۶۱۶
۲۴ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۲
۱۳۷۴۰
نقاشی دغدغه من از نوجوانی بوده ولی چون بازیگری همیشه به این خواسته ام غالب بوده هیچ وقت فرصتی نشده که به آن جدی بپردازم. الان هم کارهای بازیگری ام نمی گذارد خیلی برای آن وقت بگذارم.

برترین مجله اینترنتی ایران

تماشا: تئاتر این روزها به شدت با مشکل هزینه ها و مخاطب دست به گریبان است. نمایش ها بعد از کلی مراحل اداری پیچیده، ممیزی، انتظار در نوبت بالاخره روی صحنه می روند. صحنه ای بی تماشاگر.

خیلی از نمایش ها در همین معدود سالن های تئاتری که داریم با حضور چند تماشاگر و انبوهی صندلی خالی اجرا می شوند. سینما هم حال و روز بهتری از تئاتر ندارد و رقم فروش پایین فیلم ها باورکردنی نیست.هانیه توسلی یکی از ستاره های شناخته شده ای است که در هر سه حوزه سینما، تئاتر و تلویزیون آثار موفق و به یادماندنی دارد. سال 91 با خبرهای مختلفی از این ستاره جوان اما باتجربه شروع شد. اکران فیلم «خصوصی» با بازی او و حواشی آن از یک طرف و از طرف دیگر حضورش در ادامه مجموعه «قلب یخی» به کارگردانی سامان مقدم اولین اخباری بود که از او در سال جدید شنیدیم.

اما هنوز تعطیلات نوروز به پایان نرسیده بود که خبر جایگزینی سریع توسلی به جای مهناز افشار در تئاتر «آمدیم، نبودید، رفتیم» تیتر یک رسانه ها شد. با او به بهانه همه اینها و تجربه حضور در کار متفاوت رضا حداد به گفت و گو نشستیم تا نگاهی به مشکلات امروز تئاتر و سینما داشته باشیم. توسلی در این گفت و گو از حضور ناگهانی اش در «آمدیم، نبودید، رفتیم» و دل نگرانی هایش برای اوضاع تئاتر و سینما گفت:

*وقتی مهناز افشار رفت رضا حداد چهار پنج روز بیشتر فرصت نداشت که بازیگر جدیدی در همان سطح پیدا کند چه شد که شما این نقش را این قدر سریع پذیرفتید؟باید بگویم مساله بیشتر رفاقتی بود. با آقای حداد که صحبت کردم متوجه شدم که مساله فوری و ضروری است و زمانی ندارند. چون من باید هفدهم روی صحنه می رفتم. با مهناز صحبت کردیم که بپذیرد اجرای هفدهم را هم بیاید تا من بتوانم حداقل یک بار کار را زنده ببینم.

چون قبلا کار را ندیده بودم. درواقع من یک روز با بچه هایی که بازی داشتم، تمرین کردم و همان روز تمرین، اجرا را دیدم و از فردایش روی صحنه رفتم. در مجموع «آمدیم، ندید، رفتیم» برای من تجربه جذابی بود و خوشحالم فرصت حضور در آن پیدا کردم.

*خانم توسلی موج انتقادها به تئاتر «آمدیم، نبودید، رفتیم» خیلی زیاد بود. البته شما فرصت کوتاهی برای تصمیم گیری درباره حضورتان در آن نمایش داشتید. چه موضعی مقابل انتقادها دارید؟

ببینید در همه حوزه ها دارد هر روز اتفاق های جدید می افتد و ابزار و دانش و تکولوژی جدید جای قدیمی ها را می گیرد. «آمدیم، نبودید، رفتیم» هم یک تجربه جدید بود که داشت قصه ای را تعریف می کرد که برای تماشاچی عام هم خیلی جذاب بود و هیچ اشکالی هم نداشت.

بهتر است بگویم نه تنها اشکال نداشت بلکه خیلی هم اتفاق فرخنده و خوبی بود. من به شخصه جسارت رضا حداد را پسندیدم. او آنچه را که در فکرش داشت، عملی کرد و این ربطی به این ندارد که او چقدر امکانات داشت. فکر می کنم همین که این دست نمایش ها باعث می شود کسانی که اصلا اهل تئاتر نیستند به تئاتر می آیند و تماشاگر عام راه سالن های تئاتر را پیدا می کند نکته مثبت و قابل توجهی است.
ما در این نمایش حتی روزهایی که دو سانس اجرا داشتیم هر دو سانس 250 تا صندلی سالن کاملا پر می شد و ما می دیدیم که اکثر آنها مردم عادی بودند که معمولا به تئاتر نمی آیند.*از شواهد این طور به نظر می رسد که کلا تئاتر جایی در سبد خانواده ایرانی ندارد.

بله؛ برای اینکه اگر قرار باشد تبدیل به محصول فرهنگی در سبد خانواده ایرانی بشود، باید برای آن سالن ساخت، تبلیغ کرد، بودجه را افزایش داد و خیلی کارهای دیگر انجام داد.

خب طبیعتا وقتی ما در ابرشهری به این بزرگی تنها دو سالن مهم و اصلی تئاتر یعنی «تئاتر شهر» و «تماشاخانه ایرانشهر» را داریم، طبیعی است که به این هدف نمی رسیم. فراموش هم نکنیم «تماشاخانه ایرانشهر» به تازگی به جمع سالن های تئاتر اضافه شده و تا چند سال پیش فقط «تئاتر شهر» و «مولوی» را داشتیم. شهری مثل تهران که جمعیت روز آن بیش از 14 میلیون نفر است باید حداقل 30 سالن تئاتر فعال مثل «تماشاخانه ایرانشهر» داشته باشد.

*معمولا نمایش های تجربی، کارهایی جدید، تئاترهای پرهزینه و نمایش های «تماشخانه ایرانشهر» از سوی گروه قابل توجهی از اهالی تئاتر مورد انتاقدهای شدید قرار می گیرند. شما فکر می کنید در حالی که گسترش تئاتر بیشترین نفع را برای خود اهالی تئاتر دارد، چرا با این واکنش ها مواجه هستیم؟

من هم نمی دانم. واقعا چرا این فضا وجود دارد. اما این را می دانم که به هر حال تئاتر کار می کنند. تئاتر باری این گروه قداستی دارد. قداستی که آنها فکر می کنند پول ممکن است آن را آلوده کند. یا اینکه اگر با صرف پول پای یک عده ستاره سینما به آن باز شود، ممکن است در آن قداست تزلزلی ایجاد کند. من شخصا فکر می کنم این دل نگرانی درست نیست و با صرف پول و ورود ستاره ها و... هیچ اتفاق بدی برای تئاتر ما نمی افتد و قداست آن لطمه نمی بیند.همین طور فکر می کنم الان به جز علاقه مندان و تماشاچیان همیشگی تئاتر، اگر بخواهیم دیگر اقشار مردم هم به سمت تئاتر بیایند و به تماشای آن علاقه نشان دهند، به ایجاد یکسری جذابیت ها نیاز داریم. یعنی مثلا مخاطبی که تئاتر را نمی شناسد اما مهناز افشار را می شناسد، با خودش می گوید ستاره محبوبم را می توانم از نزدیک روی صحنه ببینم پس بروم و این تئاتر را تماشا کنم.

اما خود این اتفاق می تواند شروع علاقه آن فرد به تئاتر باشد و او به مرور تبدیل به تماشاگر ثابت تئاتر بشود. همین طور اگر سالنی ساخته شود که فضای راحت، زیبا، شیک و محترمانه ای داشته باشد و امکانات راحتی و آسایش مخاطب مثل کافه، رستوران، سرویس بهداشتی تمیز و کتاب فروشی مهیا باشد. اینها قطعا لطمه ای به قداست تئاتر نمی زند. تعصب هر موردی امری خطرناک است. وقتی تعصب روی مساله ای داریم، چشم مان روی واقعیت می بندیم.

البته من هم به قداست تئاتر ایمان دارم. من برای شیوه آن افرادی که زندگیشان را برای تئاتر گذاشتند با همه وجودم احترام قائل هستم. اما به هر حال شاید یکسری بازیگران از سینما و تلویزیون دلشان بخواهد بیایند تئاتر بازی کنند. همان طور که برعکسش هم وجود دارد. خود من تئاتر خواندم. اما به سینما کشیده شدم. به نظر من این مسیر از تئاتر به سینما و تلویزیون و از سینما و تلویزیون به تئاتر را نباید مسدود کرد.

دلم می خواهد کار خوب بازی کنم

*شما تجربه کار در هر سه مدیوم سینما، تلویزیون و تئاتر را دارید و به زودی هم می خواهید کاری را در شبکه نمایش خانگی شروع کنید. کدام یک برای شما لذت بخش تر و عزیزتر است؟واقعا هیچ فرقی نمی کند. این را همیشه گفتم من دلم می خواهد کار خوب بازی کنم حالا چه این کار در تلویزیون باشد و چه سینما و چه تئاتر و چه حتی شبکه نمایش خانگی برایم فرقی نمی کند. کار خوب همیشه جذاب است. الان سریال «میوه ممنوعه» یکی از دوست داشتنی ترین کارهایم برای خود من است و شاید فلان کار تئاتر یا سینما چون آن کیفیت را نداشته این همه برای من ارزش نداشته باشد.

*برنامه تان برای سال 91 چیست؟ دوباره ممکن است شما را روی صحنه ببینیم؟

امیدوارم. الان تنها چیز قطعی که می توانم بگویم حضورم در سریال «قلب یخی» است.

*سال 91، اولین خبری که از شما شنیدیم این بود که به جای مهناز افشار وارد گروه بازیگران سومین فصل سریال «قلب یخی» شده اید و دومین خبر حضور شما در تئاتر «آمدیم، نبودید، رفتیم» به جای مهناز افشار بود. چطور شد که با تفاوت هایی که شما در نوع بازی و پیشینه کاری تان دارید به تازگی هانیه توسلی را این قدر جایگزین مهناز افشار می کنند؟!

البته داستان «قلب یخی» را واقعا نمی دانم و الان برای اولین بار است که می شنوم. من برای این سریال قبل از عید قرارداد بستم. پروژه ای هم هست که خیلی بازیگر دارد و من فکر نمی کنم مهناز قرار بوده نقشی را که من دارم، بازی کند. چون آن موقع که من برای امضا قرارداد رفتم هم زمزمه اش بود که مهناز هم قرار است برای نقش دیگری باشد و حالا به هر دلیلی نشده.

*شما «قلب یخی» قبلی را می دیدید؟

نه.*مهم ترین دغدغه این روزهای هانیه توسلی چیست؟

نقاشی.

*نقاشی می کنید؟

نه، دارم یاد می گیرم. اما آن قدر برایم جذاب است که دوست دارم خیلی جدی ادامه اش بدهم. نقاشی دغدغه من از نوجوانی بوده ولی چون بازیگری همیشه به این خواسته ام غالب بوده هیچ وقت فرصتی نشده که به آن جدی بپردازم. الان هم کارهای بازیگری ام نمی گذارد خیلی برای آن وقت بگذارم.

حال ما خوب نیست

*سینماها این روزها خالی است و فروش فیلم ها بسیار پایین است. شما فکر می کنید علت چیست؟

من فکر می کنم این اوضاع یک علت مشخص ندارد و دلایل متعددی باعث ایجاد این شرایط شده است. امروز بسیاری چهره های خوب و شناخته شده شرایط کار ندارند.

از سوی دیگر مردم در خانه امکانات تماشای فیلم دارند و به راحتی به فیلم های روز جهان و فیلم های سینمای ایران دسترسی دارند. در این شرایط به نظرم سالن های سینما جذابیت شان را برای مردم از دست داده اند. کلا هم کمبود سالن های سینما به خصوص سالن های استاندارد و قابل قبول خودش مشکل دیگری است.دعوای ارشاد و خانه سینما هم تاثیر منفی روی کار در سینما گذاشت و به هر حال سینماگران دلخوری هایی دارند. همین طور بحث ممیزی و سختگیری و اعمال سلیقه شخصی برای صدور پروانه ساخت و پروانه نمایش هم مطرح است.

تولیدات سینمایی به علت های مختلف به شدت کاهش پیدا کردند. به نظر من در این شرایط دولت نو صداوسیما باید از سیما حمایت کنند تا بتواند دوباره روی پای خود بایستد.

تلویزیون می تواند با پخش تیزر فیلم ها به صورت رایگان کمک زیادی به دیده شدن فیلم ها بکند. چون با این هزینه های سرسام آور واقعا تهیه کننده های بخش خصوصی نمی توانند هزینه سنگین تیزرهای تلویزیونی را هم تقبل کند.

همین تئاتر «آمدیم، نبودید، رفتیم» که 400 میلیون تومان فروش کرد (و از خیلی فیلم های سینمایی بیشتر بود)، یک عامل مهم اش تبلیغات مناسبی بود که برای این نمایش شد. فکر می کنم مدیریت سینما باید برای تک تک این مشکلات چاره اندیشی کند و زمان را از دست ندهد.

بازیگر می مانم

*سال گذشته در یکی از گفت و گوهای تان گفته بودید می خواهید بازیگری را در زندگی تان کمرنگ کنید و به سمت تجربه کارهای دیگر بروید. هنوز هم بر این باور هستید؟

این چیزی نیست که دست من باشد. من عاشق بازیگری هستم. بازیگری اولین عشق زندگی من از 15 سالگی بوده و برای آن خیلی زحمت کشیدم و تلاش کردم. از نوجوانی در همدان کار تئاتر می کردم و بعد توانستم وارد سینما بشوم و حرفه ای تر ادامه بدهم.

دلم هم می خواهد هر روز کارم نسبت به روز قبل رشد کنم. این عشق به بازیگری همیشه با من است و هیچ وقت از من جدا نخواهد شد. اما حضور من در این کار خیلی بستگی به پیشنهادها دارد. یک وقت سه تا کار خوب پشت سر هم بازی می کنم. یک وقت هم هیچ کار خوبی نیست. در آن زمانی که پیشنهاد خوب نیست بازیگری در زندگی من کم رنگ می شود و من ترجیح می دهم صبر کنم تا کار خوب بیاید. در این زمان هاست که باید به سمت تجربه کارهای دیگر بروم. بنویسم، بخوانم و سفر کنم اما قطعا بازیگری همیشه حرفه اصلی زندگی ام است و من یک بازیگرم.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:05 - 1391/03/25
انشاا... در هر راهی حرکت میکنه خوشبخت باشه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
17:20 - 1391/03/27
درست مث من با این تفاوت که نقاشی رو تازه شروع نکردم...............
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:42 - 1391/04/13
واقعا از اين آدم خوشم مياد
-
12:04 - 1391/04/14
من علاوه بر اینکه بازی شو دوست دارم به خاطره اینکه همشهریم هم هست که عاشقشم
پاسخ ها
مریم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
منم همشهری ایشان هستم
ولی کاش حداقل یک فیلم برای شهرش بازی می کرد یا حداقل یکبار دیدار فرهنگی از این شهر داشت تا حداقل علاقه مندانش بدانند چطور مانند او بازیگر مطرحی شوند
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
01:20 - 1391/06/21
بهترین بازیگرای ایران دارند از کارشان فاصله می گیرند!افسوس
UNITED STATES
19:01 - 1391/10/08
نمیدونید چقدر عاشق هانیه هستم

وقار از وجودش می باره

ضمن اینکه هم زیباست و هم بازیگر خوبیه

20
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج