چرا باید به تبریز سفر کرد؟
۲۷۹۴۱
۲۸ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۸
۱۶۱۰۱
تبریز بی‌تردید یكی از زیباترین و پاكیزه‌ترین شهرهای ایران است. به اینها اگر آب و هوای خوبش در تابستان را هم اضافه كنید به یكی از بهترین مقاصد یك سفر تابستانی می‌رسید.

برترین مجله اینترنتی ایران


برترین ها:تبریز بی‌تردید یكی از زیباترین و پاكیزه‌ترین شهرهای ایران است. به اینها اگر آب و هوای خوبش در تابستان را هم اضافه كنید به یكی از بهترین مقاصد یك سفر تابستانی می‌رسید. اگر گذارتان به تبریز افتاد، پیشنهادهای ما را همراه‌تان ببرید. در هر حال یادتان باشد كه تبریز این همه هست و همه اینها تبریز نیست.  كندوان: خانه‌هایی در دل سنگ

اگر اهل گردش در دل طبیعت هستید، اگر دوست دارید از درخت‌ها میوه بچینید و لواشك‌های محلی بخورید و آب چشمه‌ای كه از دل كوه بیرون می‌ریزد را به‌صورت‌تان بپاشید، اطراف تبریز دیدنی‌های زیادی برای شما دارد. از میان آنها اما روستای كندوان نه​​تنها در ایران بلكه در دنیا بی‌نظیر است.

روستای كندوان در 62 كیلومتری شهر تبریز با خانه‌های صخره‌ای در دره‌ای سرسبز قرار گرفته. برای رسیدن به آن از تبریز یك ساعت راه دارید. جایی كه آرامشش باورنكردنی است و چشم‌اندازهایش یگانه و بی‌انتها و هوایش بی‌نهایت مطبوع و هیچ وقت از بودن در آن خسته نمی‌شوید.

اگر فرهاد قصه‌ها ردپایی در واقعیت دارد بی‌گمان از اهالی همین روستا بوده؛ او كه با تیشه‌اش در صخره‌ها نهری كند كه شیر تازه در آن روان شود و به محبوبش برسد. خانه‌های این روستا در صخره‌های كله​قندی شكل كه خودشان به آن «كران» می‌گویند، ساخته شده. این كران‌ها عمری از 140 هزار تا 12 میلیون سال دارند و جنس​شان از سنگ‌های آتشفشانی است. در ابتدای این روستا هتلی در دل همین كران‌ها ساخته شده كه بسیار زیبا و در دنیا منحصر به فرد است. اگر مسافر این هتل نیستید، می‌توانید به رستورانش بروید و با نوشیدن یك فنجان چای، آثار و هنرنمایی هنرمندان گمنام این روستا را ببینید.

مردم این روستا دامپرور و باغدارند. در فروشگاه‌های خانگی روستایشان می‌توانید از انواع لبنیات تازه محلی تا دستبافته‌های پشمی مردمان روستا را بخرید و با شكل دیگری از زندگی آشنا شوید.

  مسجد كبود: كار را كه كرد

در ورودی این مسجد تاریخی كه بنایش به 500 سال پیش بازمی‌گردد ، نوشته شده: «كردار بیار و گرد گفتار نگرد/ چون كرده شود كار، بگوید كه كه كرد.»

این را كه می‌خوانید و از سر در با شكوه و بلند مسجد با كاشی‌كاری‌های معرق بسیار زیبا كه عبور می‌كنید با ورود به فضای مسجد سكوت عجیبی همراهتان می‌شود؛ انگار آن یك خط شعر توان سكوت و شوق تماشا به بازدید‌كننده می‌دهد. مسجد كبود خالی است و در حال مرمت که همین به خاموشی معنوی‌اش افزوده. این مسجد را در برخی از منابع «فیروزه اسلام» نامیده‌اند، اگرچه برخلاف رنگ اكثر مساجد ایران فیروزه‌ای نیست؛ رنگش آبی تیره لاجوردی است كه آن را منحصر به فرد كرده است. گنبد آجری‌اش یكی از بلندترین و بزرگ‌ترین گنبد‌های مساجد ایران است. می‌توانید درست زیر گنبد در مركز آن بایستید و تماشایش كنید؛ آن​وقت است كه معماری گنبد كار خودش را می‌كند؛ انرژی وجدآوری در جان بیننده به وجود می‌آورد كه دلش می‌خواهد زیر این مسیر آجری آسمان چرخ بخورد و همه زوایای مسجد را كشف كند. در انتهای همین شبستان، شبه سردابی است كه جهانشاه و همسرش، جهان بیگم،  بانیان مسجد كبود، 500 سال است كه در آن آرام گرفته‌اند. از مسجد كه بیرون آمدید سراغ سایت- موزه عصر آهن را بگیرید كه در محدوده تاریخی مسجد كبود واقع شده است.


  بازار تبریز: هم تماشا، هم خرید

تمام بازارهای تاریخی را كه در همه شهرهای سراسر كشور می‌بینید، فراموش كنید. بازار تبریز مثل بیشتر بازارهای قدیمی ایران بوی كهنگی و فراموش‌شدگی نمی‌دهد، هیچ مغازه‌داری در بازار تبریز تصمیم نگرفته در آن پاساژ بسازد و غول‌های بی‌اصل و نسب مدرن را مثل وصله‌ای ناجور به آن بچسباند، برعكس، چند سال پیش بازاریان تبریز با سرمایه‌های شخصی، بازار زیبایشان را مرمت و آن را تبدیل می‌كنند به جایی كه می‌شود به شوق تماشا به آنجا رفت، نه تنها به قصد خرید. البته اگر بازار فرش‌فروش‌ها را برای دیدن انتخاب كنید هرگز از گشتن در آن سیر نمی‌شوید. بازار تبریز به‌عنوان طولانی‌ترین بازار مسقف جهان در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است. ژان یونیر، جهانگرد فرانسوی كه كتاب «دلاوران گمنام ایران در جنگ با روسیه تزاری» را نوشته، درباره تبریز و بازارش گفته است: زمانی تبریز نسبت به تهران یك شهر متجدد به‌شمار می‌آمد و مردم تبریز از زمان‌های قدیم حتی پیش از دوران صفویان با اروپاییان در ارتباط بودند و با آنها داد و ستد می‌كردند. درحالی‌كه در همان موقع در پایتخت كشور اصناف تهرانی از مشاهده اروپاییان دچار حیرت شده و از فروختن كالا به آنان خودداری می‌كردند. در چنین شرایطی «دوكا»، «ونیز»، «لیور» و«روبل»، واحد پول كشورهای مختلف جهان، در بازار تبریز مثل پول ایران رایج بود.

  ائل گلی: نشانه‌ای از تاریخ

این روزها مسافران بیشتر ائل گلی را به‌عنوان یك پارك كه تفرجگاه بسیار باصفایی است، می‌شناسند؛ پاركی كه در جنوب‌شرقی تبریز بر دامنه تپه‌ای و در اطراف دریاچه‌ای بسیار زیبا ساخته شده كه شب‌ها حتی در چله تابستان هم خنكایش عجیب است. اهمیت ائل گلی اما فراتر از یك تفرجگاه ساحلی است. در وسط این دریاچه یك عمارت كلاه فرنگی قرار دارد كه از ساحل شرقی از طریق راهی كه برای رسیدن به آن ساخته‌اند، قابل دسترسی است. ائل گولی به معنی «استخر شاه» ترجمه شده است. گول در زبان تركی به معنی استخر است. احداث بنای اولیه این آبگیر را به زمان پادشاهان آق قویونلو و توسعه آن را به زمان صفویه نسبت می‎دهند. شاهزاده قهرمان میرزا، پسر هشتم نایب‎السلطنه عباس میرزا، هنگام فرمانروایی در تبریز، این استخر را تعمیر كرد، عمارت 2 طبقه زیبایی در وسط آن بنا كرد، از وسط ساحل شرقی استخر تا محل عمارت خیابانی ساخت و كوه بلندی را كه در جنوب‌شرقی استخر قرار داشت، به‌صورت سكوها و پله‎های عریض مرتبی درآورد و در چند جای آنها به فاصله معین جوی‌ها و آبشارهایی ایجاد كرد. او قصد داشت از این بنا به‌عنوان كاخ ییلاقی‌اش استفاده كند اما هنوز كار تزیین بنا تمام نشده بود كه درگذشت و فرزندانش این حادثه را به فال بد گرفتند و عمارت متروك ماند و از آن تاریخ به بعد، فقط استخر شاه برای ذخیره كردن آب برای آبیاری مزارع و باغ‌های شهر در تابستان‌ها مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1309 اما این عمارت مرمت شد و از همان وقت یك تفریحگاه عمومی است.

  حمام نوبر: آبگوشت در حمام

بیش از صدو چهل سال پیش، در اواسط دوره قاجار این حمام یكی از زیباترین بناهای این شهر شاهزاده‌نشین بوده، 13 سال پیش در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده و حالا رستوران و كافی‌شاپ سنتی است. دراین رستوران می‌توانید در لوكیشن‌های عجیبی كه در زمانی كاربری حمام داشته و استفاده ویژه‌ای می‌شده، بنشینید و آش و آبگوشت و كوفته تبریزی اصیل بخورید؛ دور حوض، روی مخده‌هایی كه روی زمین گذاشته‌اند، در فضای باز یا داخل فضاهای حمام. در مدتی كه منتظر آماده شدن سفارش‌تان هستید، پله‌های ساختمان را بالا بروید تا به پشت بام برسید. در پشت بام حمام را كه باز می‌كنید انگار دری به دوران دیگر گشوده‌اید، انگار در پشت هر دیوار و در پس هر پستی و بلندی سقف این حمام، ممكن است آدم‌هایی را ببینید كه از عهد ناصری بیرون آمده‌اند.

  موزه مشروطه: انقلاب مشروطه در این خانه پا گرفت

در دوران با شكوه مبارزات مردم ایران برای رسیدن به حكومت مشروطه، بی‌تردید تبریز قلب تپنده ایران بود. خانه مشروطه كه در حقیقت موزه این برهه تاریخی ایران است، متعلق بوده به حاج مهدی كوزه كنانی، از بازرگانان خوشنام تبریزی كه به پاس خدمات و مجاهداتش در انقلاب مشروطه به لقب ابوالمله ( پدر ملت) از او یاد شده است. در خانه او علاوه بر تماشای یك خانه اعیانی زیبای قاجاری، تاریخی را ورق می‌زنید كه باز می‌گردد به روزهای پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه. بزرگان مشروطه در اینجا جمع می‌شدند و همفكری کرده و برای ادامه مبارزات برنامه‌ریزی می‌كردند. همچنین این مكان مركز فرماندهی مجاهدان در دوران محاصره ۱۱ ماهه تبریز و نیز مركز تصمیم‌گیری برای پایین‌آوردن پرچم‌های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده ‌است.  «حاج ولی معمار» معمار تبریزی كه ساكن روسیه بود، در سال ۱۲۴۷ خورشیدی بنای خانه كوزه كنانی را در ۱۳۰۰ متر مربع مساحت، در دو طبقه ساخته است. از ویژگی‌های منحصر به فرد خانه مشروطه می‌توان به پنجره‌های ارسی، درهای منبت‌‌كاری‌شده، كلاه‌ فرنگی و نورگیر اشاره كرد.انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1391/06/28
خيلي زيبا بود ممنون
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1391/06/28
من عاشق تبریزم، زیبایی تبریز نمیتونه تو عکس تعریف بشه
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1391/06/29
به نظر من تبریز یکی از بهترین شهر های دنیاست و یکی از ارزو هام سفر به این شهره
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1391/06/29
طبق اعلام مجله الکترونیکی سازمان ملل شهر تبریز به عنوان مدرن ترین و تمیز ترین شهر ایران انتخاب شده کاش عکسهایی هم از مراکز مدرن شهر رو هم قرار میدادید.
-
08:14 - 1391/07/01
مابه همه شهرهايمان ووطنمون ايران افتخار ميكنيم خيلي دوست دارم به تبريز برم انشاا...كه موقعيتش جور بشه@
United Kingdom
21:46 - 1391/07/01
شهري زيبا با مردمي مهربان و مهمان نواز
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1391/07/02
شهري زيبا با مردمي خونگرم ، مهربان ومهمان نواز
قابل اعتماد ترين دوستان من تبريزي بودند
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1391/07/12
تبریز بخاطر آذری بودنش و جاذبه هایش قشنگ است والا مردمانش زیاد تعریفی ندارند خودخواه و منفعت طلب اند و مهمان نوازیشون مشکل داره. در کل بد نیستن.اینم یه تعریف.ولی شهرش واقعا زیباست.
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1391/07/23
من اهل تبریز هستم و دنبال فرصت هستم از این شهر فرار کنم اونم فقط به خاطر مردمی که داره ! هیچ کدوم از تبریزی ها اهل صمیمیت و مهمان نوازی نیستند لطفاً بهتان نزنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۷
شما نمي توني اهل تبريز بوده باشي ؟
آرش
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
جسارتا میخواستم منفی بدم اشتباهی مثبت دادم
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1392/12/27
من تبریز رفتم خیلی زیباست اینایی که در مورد مردمش رو گفتن نمی دونم ولی ما رفته بودیم خونه یکی از دوستان دوران دانشجویی پدرم که خودشم آذری بود که بعد از حدود سی سال پدرم رو پیدا کرد و دعوت کرد و خیلی مهمون نواز بودن و واقعا خوش گذشت
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1394/01/10
اون آقا یا خانم خودشون مشکل ارتباط دارن والا در صممیت ومیهمان نوازی مردم تبریز مشکلی نیست به خود من شخصا ثابت شده
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1397/05/21
همه جای دنیا خوب و بد هست البته به رفتار خود آدم هم بستگی دارد. همه ملت ایران از لحاظ آداب معاشرت و مهمان نوازی نجیب ترین و شریف ترین مردمان دنیا هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج