بیماری‌های آرایشگران!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۲۸۰۲۴۱
۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۶
۲۳۱۲۱
غیر از بیماری های پوستی که به خصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشکلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید می کند ولی با رعایت برخی نکته ها به راحتی می توان از آنها پیشگیری کرد.
ماهنامه دنیای زنان - دکتر محمدعلی نیلفروش زاده*: غیر از بیماری های پوستی که به خصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشکلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید می کند ولی با رعایت برخی نکته ها به راحتی می توان از آنها پیشگیری کرد.

مهمترین مسئله ای که آرایشگران باید به آن توجه داشته باشند، عفونت هایی است که از طریق خراش های پوستی به خون منتقل می شود و استفاده از تیغ، احتمال انتقال این عفونت ها، به خصوص هپاتیت B، C و ایدز را بالا می برد؛ مخصوصا که بسیاری از  افراد از ابتلایشان به این عفونت ها مطلع نیستند و ظاهر کاملا سالمی دارند.

خوشبختانه در حال حاضر در آرایشگاه ها تیغ برای هر نفر تعویض می شود اما نپوشیدن دستکش هنگام کار، می تواند باعث انتقال آلودگی به خود آرایشگر شود.

لازم است اگر دست آرایشگر خراشیدگی دارد، حتما روی آن چسب بزند و هنگام کار دستکش به دست کند. اسپری های مو یا موادی که برای رنگ، فر و صاف کردن مو به کار می روند، حاوی ترکیب هایی هستند که در هوا پخش می شود. این ترکیب ها به خصوص برای افرادی که زمینه ای از آسم دارند، خطرناک است.

آسم شکل های خفیف و شدید دارد و گاه خود را به صورت تنگی نفس خفیف یا سرفه های مزمن شبانه نشان می دهد. اگر آرایشگری چنین علائمی دارد باید حتما به پزشک مراجعه و دارو مصرف کند و تا جایی که امکان دارد از مواد شیمایی دور بماند.

اگر کنار گذاشتن و کار نکردن با این مواد برای کسی امکانپذیر نیست، باید هنگام استفاده از آنها ماسک بزند و اسپری را طوری در دست بگیرد که به سمت مخالف باشد. در فصل های گرم نیز باید مراقب جهت باد کولر و پنکه هنگام مصرف این مواد بود.

بیماری های آرایشگران

استفاده از دستکش و ماسک

آلرژی هم می تواند سینوس ها، چشم و پوست را درگیر کند. مواد شیمیایی که آرایشگرها با آن تماس دارند، به خصوص بر پوست صورت و دست و حتی روی پلک ها و مجاری فوقانی تنفسی اثر می گذارند که خود را به صورت سینوزیت و آبریزش مزمن بینی نشان می دهند. برای پیشگیری از بروز این نوع آلرژی ها هم استفاده از دستکش و ماسک تا حد زیادی موثر است.

واریس

ایستادن های مکرر روی عروق پا تاثیر می گذارد و باعث بروز واریس می شود. در آرایشگرانی که به دلیل مشغله کاری مرتب سرپا هستند، خونی که باید از پا به قلب منتقل شود، در پا می ماند و باعث اتساع وریدهای پا می شود.

اتساع وریدهای پا عامل بروز واریس است؛ بنابراین لازم است آرایشگران سعی کنند بیشتر کارها را در وضعیت نشسته و مناسب انجام دهند. ایستادن طولانی مدت به خصوص در یک وضعیت باعث می شود گردن برای طولانی مدت در یک حالت قرار بگیرد و به مرور عامل ابتلای فرد به آرتروز گردن، گردن درد و سردردهای مزمن می شود.

همین موضوع در مورد کمر هم صدق می کند. اگر آرایشگری مجبور است طولانی مدت بایستد، حتما باید یکی از پاهایش را روی یک چهارپایه کوتاه بگذارد. ایستادن های طولانی باعث افزایش قوس کمر و جلو آمدن شکسم، به خصوص در افراد چاق می شود، قوس کمر یکی از دلایل کمردردهای مزمن است.

بیماری های آرایشگران

ورزش های کششی گردن

توصیه می شود آرایشگران هر از گاهی مثلا تا رسیدن نوبت مشتری بعدی ورزش های کششی گردن و کمر انجام دهند تا مشکل قوس کمر اصلاح شود. علاوه بر این، به نحوه ایستادن، نشستن، خوابیدن و اضافه وزن خود توجه ویژه ای داشته باشند.

ورزش هایی که عضلات پشت را تقویت می کند مثل شنا در آب یا برخی نرمش ها نیز برای این گروه موثر است. پوشیدن کفش های پاشنه بلند هم می تواند به این مشکل ها دامن بزند و پوشیدن صندل های طبی در محیط کار به این خانم ها توصیه می شود.

ممکن است فردی برای مدت طولانی به ماده ای آلرژی نشان ندهد ولی ناگهان حساسیت نشان دهد و علائم آلرژی بروز کند؛ مثلا در آمریکا مردم کره بادام زمینی زیاد می خوردند. بیشتر مردم این کشور به این ماده غذایی آلرژی ندارند اما برخی بعد از چند سال مصرف به آن حس-اسیت نشان می دهند.

دلیل بروز ناگهانی آلرژی این است که فرد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلرژی بوده و به دلیل اینکه ترکیب های ماده حساسیت زا دائم و در طولانی مدت وارد خونش شده، بدنش به آن حساسیت نشان داده است.

مواد شیمایی و آلرژی

اینکه این خانم سال ها آرایشگری می کرده و به مواد شیمیایی آلرژی نشان نداده، دلیل نمی شود که هیچ وقت دچار حساسیت نشود. استفاده از مواد آرایشی، بی رنگ کننده ها و انواع رنگ ها، پاک کننده ها و شوینده ها می تواند در اثر مصرف مداوم در او ایجاد آلرژی و حساسیت کند.

بیماری های آرایشگران

حتی خانم های خانه دار نیز ممکن است سال ها به مواد شوینده آلرژی نشان ندهند اما بعد از چند سال همان مواد شوینده که تاکنون مزاحم نبوده باعث ابتلایشان به آلرژی یا اگزمای آلرژیک می شود. در واقع ما دو نوع اگزما داریم؛ اگزمای آلرژیک و یک اگزمای مسمومیتی.

در نوع اول فرد با تماس با حداقل ماده دچار حساسیت می شود. مثلا شخصی که به پنی سیلین حساسیت دارد، حتی با تزریق مقدار کمی از آن، آلرژی نشان می دهد.

در اگزمای مسمومیتی مسئله سمیت مطرح است. یعنی با یک بار مصرف، اتفاقی نمی افتد ولی در اثر ورود زیاد آن ماده، بدن فرد واکنش آلرژیک نشان می دهد. این خانم و تمام کسانی که اگزمای دست مشاغل دارند، به دلیل استفاده مستمر از مواد دچار اگزمای مسمومیتی می شوند نه اگزمای آلرژی.

یک درمان علتی داریم و یک درمان علامتی. در درمان علتی باید علت ایجاد بیماری را کنار گذاشت یعنی بیمار نباید با مواد آلرژی زا تماس داشته باشد. در این شرایط تا 90 درصد بهبود می یابد ولی برای بهبود کامل لازم است به پزشک مراجعه کرد تا با تجویز دارو، اگزما کاملا درمان شود.

این خانم ها گفته اند گاهی بدون دستکش با مواد کار می کنند اما یا باید از شغل شان کناره بگیرند تا با این مواد سر و کار نداشته باشند یا همیشه با دستکش کار کنند.

مواد و ترکیب های آرایشی، به خصوص مواد مربوط به رنگ و بی رنگ کننده ها بو دارند، ممکن است مواد متصاعد شده از آنها از طریق استنشاق وارد بدن شود و در همان ناحیه که قبلا روی پوست حساسیت نشان داده بود، ایجاد علایم آلرژیک کند، به همین دلیل استفاده از ماسک را به آرایشگران توصیه می کنیم.

*متخصص پوست و مو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
کالابرد_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر