تو بارداری؛ اما بچه‌ای در کار نیست
۲۸۱۹۵۸
۱۱ دی ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۴
۱۲۰۰۱ 
یک جرقه زده می‌شود، تست‌ها مثبت است، زن به همسرش مژده تولد یک فرزند را می‌دهد و یک تغییر در زندگی شروع می‌شود. اما...
نینی سایت: ‌همه چیز مانند یک بارداری واقعی شروع می‌شود. همان حالت‌های تهوع و دردناکی سینه‌ها و... . یک جرقه زده می‌شود، تست‌ها مثبت است، زن به همسرش مژده تولد یک فرزند را می‌دهد و یک تغییر در زندگی شروع می‌شود. اما.... سونوگرافی‌ها یک چیز غیرطبیعی را نشان می‌دهند. یک رحم خالی را... جنینی در کار نیست. چیزی نمی‌گذرد که امیدها بر باد می‌رود، یک زندگی قبل از اینکه حتی آغاز شود پایان می‌یابد. می‌گویند بارداری پوچ اتفاق افتاده است. یعنی تو بارداری اما فرزندی در کار نیست!

تو بارداری؛ اما بچه‌ای در کار نیست

درباره پدیده بارداری پوچ و علائم آن با دکتر سوسن آشنا، متخصص زنان و زایمان مشورت کردیم. ایشان در این باره توضیح دادند: باردارى پوچ به باردارى‌ای اطلاق مى شود كه همه چیز در آن مانند یک بارداری طبیعی آغاز می‌شود؛ یعنی قطع قاعدگی و مثبت شدن تست‌های حاملگی (که در اثر وجود هورمون‌های بارداری در بدن زن است) به مادر می‌گویند که باردار است. مشکل آنجایی پدید می‌آید که بعد از سونوگرافی از داخل رحم، ساك باردارى (کیسه حامل جنین) مشاهده می‌شود ولى جنینى داخل آن دیده نمی‌شود؛ این علامت یعنی بارداری پوچ اتفاق افتاده است. البته اگر سونوگرافی اولیه در مرحله اى انجام شده باشد كه اندازه ساك بارداری كمتر از ٢٠ میلى متر باشد، باید زمان داد و معمولا طی یك تا دو هفته آینده سونوگرافى را تكرار نمود تا از وجود یا عدم وجود جنین اطمینان حاصل شود.

این متخصص زنان و زایمان درباره علت وقوع این نوع بارداری گفت: بیشتر صاحب نظران بر این عقیده‌اند كه علت به وقوع پیوستن بارداری پوچ این است كه جنین در مراحل اولیه رشد در اثر یك اشكال ذاتى مربوط به خودش در همان مراحل نخست تقسیم سلولی و تشکیل شدن، از بین رفته و جذب مى‌شود و به همین علت قابل مشاهده با سونوگرافى نیست. علیرغم نبود جنین، ساك باردارى ممكن است در چنین مواردى به رشد خود ادامه دهد و خانم باردار علائم بارداری، نظیر ویار و درد پستان‌ها را تجربه کند چون سطح هورمون‌هاى باردارى مى‌تواند بالا باقى بماند.

دکتر آشنا درباره خطرات احتمالی این نوع بارداری برای مادر و راه رفع آن توضیح داد: اگر از داخل رحمى بودن ساك باردارى توسط سونوگرافى اطمینان حاصل شود این مساله خطر فورى براى مادر ایجاد نمی‌كند. از طرف دیگر این نوع بارداری پس از حدود دو ماه به خودی خود منجر به از بین رفتن حاملگی با شروع خونریزی می‌شود اما اگر این اتفاق نیفتد نیز با توجه به اینكه انتظار منجر به تشكیل جنین نخواهد شد نیاز به تخلیه ساك باردارى با استفاده از دارو یا اقداماتى نظیر كورتاژ وجود دارد.

دکتر سوسن آشنا درباره احتمال وقوع دوباره بارداری پوچ برای زنانی که یک بار تجربه آن را دارند، گفت: احتمال تكرار این مساله در باردارى بعدى فرد وجود دارد ولى این احتمال بسیار اندك است. به هرحال به زنانی که دچار این عارضه می‌شوند، توصیه می‌گردد که قبل از اقدام بعدى حتما به مشاوره قبل از باردارى بپردازند.

این متخصص زایمان در نهایت اضافه کرد: نکته قابل توجه برای خانم‌هایی که بارداری پوچ را تجربه می‌کنند این است که پس از ختم باردارى پوچ با دارو یا كورتاژ سعی کنند که حداقل تا سه ماه باردارى بعدى را به تاخیر بیندازند. و در صورتی كه تمایل به باردارى بعدى پس از این زمان وجود داشته باشد باید استفاده از اسید فولیك را در این سه ماه ادامه دهند.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج