رشد نرخ باروری در کشور
۲۸۶۳۲۶
۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
۹۹۶۹
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، شاهد رشد نرخ باروری از ۱.۸ به ۱.۹ در کشور هستیم.
خبرگزاری مهر: معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، شاهد رشد نرخ باروری از ۱.۸ به ۱.۹ در کشور هستیم.

 دكتر محمد اسلامی در همایش «تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقاء نرخ باروری کلی»، اظهار داشت: براساس تحقیقات، تمایل زوج های جوان در شرف ازدواج به باروری بالاتر از نرخ باروری کنونی است، ولی باید بررسی شود چرا این تمایل محقق نمی شود.

وی یادآور شد: نرخ باروری کنونی در کشور ۱.۹ است که باید به حد جایگزینی به میزان ۲.۱ برسد، ولی باید توجه داشت که در کنار تلاش برای افزایش باروری در جامعه، افزایش سلامت خانواده ها نیز باید مدنظر قرار گیرد.

اسلامی با اشاره به برآورد جمعیت کشور در حال حاضر به میزان ۷۹ میلیون نفر، گفت: جمعیت در کشور به طور سالیانه کاهش نمی یابد و سالانه متوسط یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون و ۵۳۰ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شد، ادامه داد: این نگرانی وجود که دارد که نرخ باروری ۱.۸ کنونی کاهش یابد و تا سال ۱۴۲۰ به صفر برسد و سپس منفی شود.

اسلامی تصریح کرد : میزان زاد و ولد در کشور از سال ۱۳۹۰ در کشور سیر صعودی گرفته است و همچنان ادامه دارد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، تقویت نظام تامین اجتماعی، ارایه خدمات بهداشتی و مراقبت های پزشکی، افزایش بهداشت باروری و فرزندآوری را راهکاری کمک به افزایش باروری در کشور دانست و گفت: فقط پنج بند از سیاستهای کلی ابلاغی افزایش جمعیت مربوط به وزارت بهداشت است و دیگر نهادها باید در این امر احساس مسئولیت کنند.

وی با اشاره به لزوم افزایش باروری های برنامه ریزی شده در کشور، افزود: مرور سوابق سلامت مادر، آگاهی از تمایلات باروری و شناسایی خانواده های واجد شرایط باروری در چارچوب سلامت راه های تحقق باروری های برنامه ریزی شده است.

اسلامی گفت : افزایش سن ازدواج در جامعه را باید یکی از دلایل کاهش تمایل خانواده ها به فرزندآوری بیشتر دانست، به طوری که سن ازدواج دختران که اکنون به ۲۴ سالگی افزایش یافته، تولد فرزند اول در ۲۸ سالگی مادر و تولد فرزند دوم در ۳۲ سالگی و تولد فرزند سوم در سن بالای ۳۵ سالگی مادر را به همراه دارد که نیازمند مراقبت های زیاد است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت حفظ فاصله سه تا پنج سال در فرزندآوری خانواده ها، افزود: الگوی کلی فاصله سنی بین فرزندآوری در خانواده های ایرانی مطلوب نیست.

اسلامی ادامه داد: بر اساس تحقیقات، فاصله بین فرزندان اول تا دوم ۳.۵ سال، فاصله بین فرزند دوم تا سوم ۵.۴ سال، فاصله بین فرزند سوم تا چهارم ۵ سال است.

وی، سقط را نیز از عوامل کاهش زاد و ولد در کشور دانست و با اشاره به وجود آمار متفاوت از ۸۰ تا ۳۰۰ هزار سقط در سال تصریح کرد: بارداری مادر در سن بالا، بارداری با فصله زیاد با فرزند قبلی، بارداری های برنامه ریزی نشده و تمایل بیشتر به سقط فرزند دوم از موارد و دلایل قابل توجه در مورد سقط در کشور است.

اسلامی با اشاره به برخی پیامدهای سقط مانند عفونت و ناباروری و افسردگی مادران یادآور شد: دلایل ۲۰ تا ۳۶ درصد سقط ها در کشور مسایل اقتصادی، پنج درصد به خاطر تداخل بارداری با تحصیل و درصد بسیار پایینی از سقط ها در کشور با مجوز درمانی برآورد می شود.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به وجود برخی زوج هایی که پیش تر با انجام جراحی (وازکتونی در مردان و تی. ال در بانوان) قابلیت بارداری را از خود سلب کرده اند و اکنون تمایل به بارداری دارند، گفت: طرح تحول نظام سلامت در کشور هزینه فرانشیز جراحی های بازگشت توان بارداری را تقبل می کند تا به افزایش باروری در کشور کمک شود.

اسلامی در حاشيه این همايش اظهار داشت: سال آینده کلینیک های تخصصی رفع مشکلات زوجین در تمام دانشگاه علوم پزشکی کشور تکمیل می شود که مقدمات تامین اعتبار آنها پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: در این کلینیک ها با حضور روانشناس، روانپزشک، متخصص عفونی، متخصص زنان، متخصص داخلی و متخصص بهداشت در کنار یک کارشناس حقوق خانواده و یک روحانی آشنا به مسایل خانواده، رفع مشکلات مختلف زوجین هدف گذاری شده است.

اسلامی، ایجاد این کلینیک ها را همسو با سیاست های تحکیم خانواده مبتنی بر سلامت از سوی وزات بهداشت، عنوان کرد.

معاون دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور در دو سال گذشته ، افزود: در این مدت نرخ باروری در کشور از ۱.۸ به ۱.۹ افزایش یافته که نشان می دهد اجرای این طرح با افزایش یک دهمی نرخ باروری همراه بوده است.

وی با بیان اینکه این مسئله نشان از تحقق سیاست های جمعیتی کشور دارد، افزود: درست است که این روند کند پیش می رود، ولی از تحقق برنامه ها در این بخش حکایت دارد.

اسلامی اضافه کرد: سیاست های جمعیتی کشور برگرفته از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، از سوی وزارت بهداشت در برنامه ششم توسعه به خوبی لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال های ۶۰ تا ۶۲ با ۶.۸ بالاترین نرخ باروری را شاهد بودیم که کاهش این نرخ از سال ۶۲ یعنی شش سال پیش از اجرای قانون تنظیم خانواده و جمعیت آغاز شد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده ومدارس وزارت بهداشت، افزود: در زمان اجرای قانون تنظیم خانواده و جمعیت، نرخ باروری در کشور به ۳.۳ رسیده بود یعنی نرخ باروری پیش از اجرای این قانون در جامعه کاهش یافته بود
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج