برداشت 10 محصول در شرایط مریخ
۳۰۶۷۰۶
۲۰ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
۴۷۸۱
محققان دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واگنیگن در هلند توانستند با استفاده از خاکی که شرایط خاک مریخ را شبیه سازی می کند، 10 نوع محصول کشاورزی از جمله گوجه فرنگی، نخود فرنگی و گندم سیاه را کشت کنند.
ایرنا: محققان دانشگاه و مرکز تحقیقاتی واگنیگن در هلند توانستند با استفاده از خاکی که شرایط خاک مریخ را شبیه سازی می کند، 10 نوع محصول کشاورزی از جمله گوجه فرنگی، نخود فرنگی و گندم سیاه را کشت کنند.

با وجود این که محصول حاصل از این نوع خاک در مقایسه با خاک زمین کمتر است، تفاوت چندانی بین محصولات وجود ندارد و در نتیجه این امکان وجود دارد که اولین ساکنین مریخ بتوانند با فراهم کردن شرایط مناسب، مواد غذایی موردنیاز خود را تولید کنند.

برداشت 10 محصول کشاورزی در شرایط مریخ/وقتی «مریخی» تبدیل به واقعیت شد

محققان 10 محصول موردنظر شامل گوجه فرنگی، نخود فرنگی، گندم سیاه، تربچه، نخود، تره فرنگی، اسفناج، شاهی، پیازچه، نوعی کلم و کینوآ را در خاک شبیه سازی شده ماه نیز کشت کردند، اما محصول به دست آمده تقریبا نصف محصول مریخ بود.

برای شبیه سازی ساختار شیمیایی خاک مریخ از خاک یک کوه آتشفشان در هاوایی استفاده شد و برای شبیه سازی خاک کره ماه، از خاک صحرایی واقع در آریزونا بهره گرفته شد.

این آزمایش در یک گلخانه شیشه ای و زیر نورآفتاب با شرایط جوی زمین انجام شده است. به عبارت دیگر تنها خاک مریخ و ماه شبیه سازی شده و سایر شرایط محیطی آن ها از جمله دما و میزان جاذبه، در نظر گرفته نشده است. همچنین محصولات به دست آمده هنوز مورد بررسی دقیق قرار نگرفته اند و معلوم نیست که آیا این محصولات قابل خوردن هستند یا ترکیبات شیمیایی خاک، موجب مسمویت آن ها شده است.


خاک مورد استفاده در این آزمایش حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین از جمله آرسنیک، جیوه و آهن است و این احتمال وجود دارد که این فلزات توسط گیاهان و میوه ها جذب شده و آن ها را مسموم کنند.

محققان در حال مطالعه بیشتر نتایج آزمایش هستند و قصد دارند آزمایشات خود را از ماه آوریل سال جاری میلادی از سر بگیرند.

سال گذشته فضانوردان برای اولین بار توانستند در ایستگاه فضایی بین المللی، کاهو کشت کنند. این اقدامات اولین گام های اساسی برای ایجاد مزارع کشاورزی در فضا محسوب می شوند و محققان در تلاشند تا هرچه سریعتر به نتایج کاربردی در این زمینه برسند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج