با دلايل اصلي ناتواني آقايان در توليد مثل آشنا شويد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۱۱۹۲
۰۶ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۸
۱۱۱۶۲
مرداني‌كه نابارورند
طبق آمار جهاني مشکلات ناباروري 8 تا ۱۰ درصد زوج‌ها را در سراسر دنيا با مشكل مواجه كرده و حدود ۵۰ تا ۸۰ ميليون نفر از جهانيان از ناباروري رنج مي‌برند. توانايي توليد مثل يکي از اجزاي اصلي سلامت است
 
 
 
 
هفت صبح: طبق آمار جهاني مشکلات ناباروري 8 تا ۱۰ درصد زوج‌ها را در سراسر دنيا با مشكل مواجه كرده و حدود ۵۰ تا ۸۰ ميليون نفر از جهانيان از ناباروري رنج مي‌برند. توانايي توليد مثل يکي از اجزاي اصلي سلامت است و نازايي مي‌تواند سلامت رواني و اجتماعي و همچنين تندرستي زوج‌ها را تهديد کند. طي دو دهه اخير مشخص شده که عفونت‌ها يکي از عوامل بزرگ نازايي هستند.

به اين ترتيب مردان و زنان بسياري در سنين باروري به دليل اين پديده آزاردهنده قطع نسل مي‌شوند. همين آمار جهاني مي‌گويد كه ۴۰درصد ناباروري‌ها مربوط به مردان و ۵۰ درصد موارد مربوط به زنان است و در ۱۰ درصد موارد نيز دليل اصلي ناباروري مشخص نيست.

 تعريف ناباروري

بين کشورهاي پيشرفته و کشورهاي در حال توسعه، فراواني قابل توجهي در مورد تعداد و علل نازايي وجود دارد. در کشورهاي آفريقايي بسته بودن لوله‌هاي رحمي‌ ناشي از بيماري‌ها ۴۲ درصد نازايي‌هاي زنان را سبب مي‌شود و در کشورهاي پيشرفته ۱۱ درصد را تشكيل مي‌دهد.

پزشكان تعريف جالبي از اين عارضه دارند و به زوجي که بدون جلوگيري از بارداري تا دو سال بچه‌دار نشوند، نازا مي‌گويند.

نازايي يا مادرزادي است يا اکتسابي و ‌عفونت‌هاي لگني شايع‌ترين دليل نازايي اکتسابي است. اين عفونت‌ها قابل پيشگيري و ناشي از بيماري‌هاي مقاربتي، سقط غيربهداشتي يا عفونت‌هاي دوران زايمان و بعد از آن هستند.

 نازايي از دوران كودكي

از جمله دلايل ناباروري در مردان مي‌توان به وجود بيضه‌هاي نزول نکرده و در داخل شکم مانده اشاره كرد. اگر درمان جراحي در حدود سن ۲۰ ماهگي چنين پسري انجام نشود، بعد از آن درمان مؤثر نخواهد بود و آن فرد نازا مي‌شود. تعداد زيادي از کودکان به دليل توجه نداشتن والدين به اين وضعيت عقيم شده‌اند اما در کساني که فقط يک بيضه آنها در جاي خود نبوده، باروري مشاهده شده است. البته فراواني عفونت درمردان نابارور کم است اما سابقه بيماري مقاربتي در مرد باعث افزايش خطر نازايي همسر او مي‌شود. پزشكان معتقدند يكي از دلايل مهم به تعويق افتادن يا عدم موفقيت در درمان زوج‌هاي نازا، توجه نكردن به عفونت و سابقه بيماري‌هاي مقاربتي در مردان است. همانطور كه مي‌دانيد پيشگيري از درمان ارزان‌تر و مؤثرتر است بنابراين سابقه وجود عفونت در مردان بايد به اطلاع پزشک متخصص برسد. 

 بررسي دلايل بيماري

پزشكان بررسي ناباروري مردان را آسان‌تر،‌ ارزان‌تر و سريع‌تر ارزيابي مي‌كنند اما درمان آنها بسيار مشکل‌تر است. بخش مهم و موثر دستگاه تناسلي در ناباروري آقايان، بيضه است که وظيفه ساختن اسپرم يا همان نطفه براي توليد مثل و ساختن هورمون مردانه براي ايجاد ميل جنسي و حفظ قدرت مردانگي را برعهده دارد. ‌در بيشتر موارد ممكن است کار اول بيضه که توليد اسپرم است، مختل شود اما سلول‌هاي توليد کننده هورمون مردانه بسيار مقاوم هستند و کاهش ميل جنسي به سادگي ايجاد نمي‌شود.

سن، شغل، اعتياد و نوع آن، سابقه بيماري و سابقه فاميلي، نکاتي هستند که در بررسي ناباروري مردان اهميت دارند. با وجود اين آگاهي از مدت ازدواج، وضعيت ازدواج‌هاي قبلي، وضعيت موهاي سر و صورت، بررسي تيروئيد،‌ بزرگي پستان‌ها، وضعيت رويش موهاي بدن و بالاخره وضعيت دستگاه تناسلي يعني اندازه بيضه، محل قرار گرفتن بيضه‌ها، آلت، ترشحات مجرا و به‌خصوص واريس بيضه‌ها هم به پزشک کمک مي‌کند تا روش موثر درماني را بيابد.

 دو دليل عمده براي نازايي مطرح مي‌شود؛ مورد نخست، انسداد راه خروج اسپرم است كه ممکن است اکتسابي و در اثر عفونت باشد يا به طور مادرزادي راه‌هاي عبور مني وجود نداشته باشد و مورد دوم هم اختلال ژنتيکي در ژن توليد کننده اسپرم است.

علاوه بر اين، واريکوسل يا واريس بيضه يکي ديگر از علل ناباروري است كه با مصرف دخانيات، اثرات سمي‌سيگار درمان اين عارضه‌ها با مشكل مواجه خواهد شد. حتي ممکن است مرداني که بچه‌دار بوده‌اند هم بعد از ابتلا به بيماري‌هاي مقاربتي، تومورها،ضربه خوردن وعفونت بيضه و ضربه‌هاي مغزي نازا شوند.

  تحقيقات چه مي‌گويند؟مطالعات گسترده‌اي در اين زمينه انجام شده است. به عنوان نمونه، تحقيقات کنگره توليد مثل آمريکا نشان مي‌دهد كه سيگار نقش موثري در ناباروري دارد. ۲۹۰ زوج سيگاري در اين مطالعه شركت داشتند که بيش از هفت سال و حداقل روزي ۳۰ نخ سيگار مي‌کشيدند. نتايج به دست آمده نشان داد سيگار کشيدن ابتدا توليد هورمون‌هاي جنسي را مختل و سپس توليد اسپرم را دچار مشکل مي‌كند. در نهايت مواد سمي‌دخانيات در مايع مني هم وارد مي‌شوند. همچنين مشخص شد كه زوج‌هاي سيگاري ۳۷ ماه زمان براي باروري نياز داشتند اما افراد غيرسيگاري طي۳۰ ماه به بارداري رسيدند. ميزان مقاربت افراد سيگاري حدود شش بار در ماه و در افراد غيرسيگاري ۱۲ بار ارزيابي شد. کيفيت اسپرم غيرسيگاري‌ها در آزمايش مني، بهتر از افراد سيگاري بود.  در نهايت، درمان زوج‌هاي سيگاري فوق‌العاده مشکل ارزيابي شد و آنها حتما بايد سيگار كشيدن را ترک کنند تا درمان نتيجه بخش شود.

هر دردي را دوايي است  وجود بيضه‌هاي کوچک با رشد ناکافي آن با استفاده از هورمون درماني برطرف مي‌شود. حداقل شش ماه و حداکثر سه سال براي بزرگ شدن بيضه‌ها و توليد و تظاهر اسپرم فرصت لازم است اما اين درمان در ۹۵ درصد موارد موفقيت‌آميز است.

  واريکوسل يا واريس بيضه با انجام عمل جراحي برطرف مي‌شود. بعد از جراحي يك تا سه سال فرصت براي نتيجه مطلوب لازم است. 50 تا ۶۰ درصد موارد نازايي به اين ترتيب موفقيت آميز هستند.

  نازايي‌هاي انسدادي هم با عمل جراحي پيوند مجاري مني درمان مي‌شوند. روش‌هايي مانند لقاح خارج از بدن، انتقال جنين به رحم يا تزريق اسپرم به داخل تخمک راه‌هاي درمان اين نوع نازايي هستند..

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1392/01/19
جالللللللللللللللللللللللللللللللللللب بود.
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1393/03/22
خیلی عاللللللللللللللللللللللللللللی مرسی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر