دردسرهای جویندگان بخشش
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۱۵۳۶۹
۲۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
۷۲۰۱
فردی در حال رانندگی در یکی از خیابان‌های شهر است و یا کودکی در همین کوچه پشتی با دوستانش بازی می‌کند؛ حادثه خبر نمی کند. کمی بی‌دقتی موجب می‌شود فردی را با خودرو زیر بگیرد و یا یک بحث ساده در انتها به دعوا و قتلی باور نکردی تبدیل خواهد شد.
تابناک: فردی در حال رانندگی در یکی از خیابان‌های شهر است و یا کودکی در همین کوچه پشتی با دوستانش بازی می‌کند؛ حادثه خبر نمی کند. کمی بی‌دقتی موجب می‌شود فردی را با خودرو زیر بگیرد و یا یک بحث ساده در انتها به دعوا و قتلی باور نکردی تبدیل خواهد شد.

راهی زندان شده و چوبه‌دار در یک صبح سردانتظارش می‌کشد. حال که در قرآن در کنار قصاص از بخشش صحبت به میان آمده است؛ جایگاه بخشش در جامعه کنونی کشورمان کجاست؟ آیا بخشش و دریافت دیه به معنای پایمال شدن خون افراد است؟

قیمت دیه از امروز 253 میلیون تومان شد


بیش از 25 سال از تاسیس ستاد دیه کشور می‌گذرد و در این مدت بیش از 90 هزار نفر از زندانیان جرائم غیرعمد آزاد شده‌اند. در سالی که گذشت بیش از 7 هزار نفر مددجوی تحت حمایت ستاد دیه کشور از بند رهایی یافتند. از عمده ترین تخلفات محکومان مالی جرائم غیرعمد می توان به تخلفات رانندگی و تصرف در مال مردم اشاره کرد. در این بین بیشترین تخلفات مالی جرائم غیرعمد مربوط به مهریه، تصادفات، چک غیر کلاهبرداری، نفقه و بی توجهی پیمانکارها در ساخت و سازها عنوان کرد.

در سال 1369 خورشیدی، قیمت دیه یک انسان در ایران برابر بود با 250 هزار تومان که در سال گذشته این مقدار به 190 میلیون تومان رسیده بود. گفتنی است در ماه های حرام یک سوم قیمت دیه بر آن افزوده می‌شد. شنبه بیست و یکمین روز از فروردین ماه سال 95 برابر است با اولین روز از ماه رجب قمری که باتوجه به حرام بودن این ماه نرخ دیه نیز در این ماه و بادر نظر گرفتن 190 میلیون تومان به 253 میلیون تومان خواهد رسید.

بخشش قاتل به معنی پایمالی خون کسی نیست

فرخنده جبارزادگان شخصی است که بیش از 12 سال است برای آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد به خصوص قتل از خانه ای به خانه دیگر و از زندانی به زندان دیگر می رود. وی که خود را مددجوی افتخاری می نامد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی روزنامه «ابتکار» می‌گوید: کار اصلی که انجام می‌دهم گرفتن رضایت از خانواده ها است، خانواده هایی که به هردلیلی دچار آسیب شده اند. هرچند ما قتل های خیلی سنگین و پرحاشیه را به عهده نمی‌گیریم.

 بیشتر روی رضایت برای افراد زیر 18 سال تمرکز می کنیم. جبارزادگان که تنها بر روی رضایت برای پرونده‌های قتل فعالیت نمی‌کند و بخشی از فعالیت های خود را نیز برای جمع‌آوری دیه برای زندانیان دیه اختصاص داده است، می‌افزاید: سال 94 برای ما سال خوبی بود و به جرات می توانم بگویم در 60 درصد مراجعاتمان توانستیم رضایت را جلب کنیم و از اعدام جلوگیری کرده‌ایم.

 به طور مثال رضایت برخی افراد را5 سال پیش شروع کرده که در سال 94 توانستیم رضایت خانواده را جلب کنیم. پیش از نوروز 95 در شب عید دو نفر آزاد شدند. حتی در شهرستان ها نیز موفق بوده و به طور مثال رضایت خانواده‌ای را در رشت گرفتیم.این خیر‌ معنوی در ارتباط با فرهنگ بخشش قاتلان غیرعمد در میان مردم می‌گوید: شاید 10 سال پیش اگر این فعالیت‌ها انجام می‌شود، مخالفان زیادی وجود داشت که می‌گفتند«مگر می وشد کسی که قتل انجام داده است را بخشید؟» اما در سال های اخیر همسایه ها و فامیل ها و به طور کلی نزدیکان بسیار تاثیر گذار هستند و در رضایت گرفتن از خانواده ها نقش مهمی دارند.

 این به این معنی است که فرهنگ بخشش در میان مردم جای خود را پیدا کرده است. جبارزادگان می‌افزاید: من 12 سال است که مشغول به چنین فعالیتی هستم. به نظر من در مورد اعدام ها و بخشش باید فرهنگ‌سازی شود که اطرافیان این ذهنیت را نداشته باشند که بخشش قاتل به معنی پایمالی خون کسی است.از رسانه ها مخصوصا صدا و سیما که تاثیر بیشتری در میان مردم عامه دارد؛ انتظار می‌رود برنامه هایی بسازد که مردم را ترغیب به بخشش کنند.

 جبارزادگان در ارتباط با همکاری مسئولان می‌گوید: مسئولان اجرای احکام همکاری فوق‌العاده‌ای دارند و به گونه ای راه را برای دیدار ما با خانواده در محل زندان سهل می‌کنند. به طور مثال قادر نیستم به خانه تک تک خانواده‌ها بروم اما در «جلسه صلح و سازش» که پیش از اعدام برگزار می‌شود می‌توانم به راحتی با خانواده مقتول دیدار کنم.وی به تلاش‌ها برای پرونده ریحانه جباری اشاره می‌کند و می‌گوید: در جلسه‌ای که برای طلب بخشش از خانواده مقتول انجام شده بود، هنرمندان، ورزشکاران و ... حضور داشتند و جلسه خوبی نیز بود اما به نتیجه نرسید. به طور کلی مسئولان اجرای احکام همکاری خوبی با بنده دارند و به دنبال دریافت طلب بخشش از خانواده ها هستند.

نرخ دیه چگونه تعیین می‌شود؟

در پایان هر سال قوه قضایه نرخ دیه را اعلام می‌کند. رسانه ها یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در حوزه اقتصادی و قضایی را همین موضوع می‌دانند. گفتنی است، دیه به قتل‌های غیرعمد تعلق می‌گیرد و ستاد دیه هرچند برای کمک به افراد بی بضاعت در زندان اقداماتی را انجام می‌دهد اما در تعیین نرخ دیه نقشی ندارد. هر سال قیمت یکصد شتر برای نرخ دیه در نظر گرفته می‌شود هرچند قوه قضاییه افزایش و کاهش نرخ تورم را نیز در تعیین آن وارد می‌کند.

اگر با نگاه جزئی به مبحث دیه بپردازیم می‌توان گفت بر اساس ماده 297 قانون مجازات اسلامی، دیه قتل مرد مسلمان معادل قیمت یک‌صد شتر، دویست گاو، یک‌هزار گوسفند، دویست دست لباس سالم از حله‌های یمن، یک‌هزار دینار مسکوک سالم و غیرمغشوش و هر دینار معادل یک مثقال شرعی طلا به وزن 18 نخود یا ده هزار درهم مسکوک سالم و غیرمغشوش که هر درهم به وزن 6/12 نخود نقره باشد است. قاتل در انتخاب هر یک از آنها مختار است، اما مجاز به تلفیق نیست. علاوه بر این در ماده 299 نیز آمده است که در صورت همزمانی صدمه و یا فوت با چهار ماه حرام رجب، ذیقعده، ذیحجه و محرم، یک‌سوم از موارد انتخابی برای تشدید مجازات به نرخ دیه افزوده می‌شود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شفا_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
دکتر صالحی_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
اورانوس_فوتر2
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر