توصیه‌های قهرمان بدنسازی جهان به خانواده‌ها
۳۱۷۲۹۶
۳۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۱
۹۵۰۵
مهندس مهدی عابدینی، مدرس دانشگاه شهید بهشتی و از اعضای تيم ملي بدنسازي که 8مدال طلای مسابقات جهانی وزنه‌برداری و بدنسازی را در کارنامه خود دارد، مي‌تواند اطلاعات دقيقي درباره نحوه انتخاب باشگاه ورزشي دراختيار شما قرار دهد.
مجله سیب سبز:  براي انتخاب باشگاه بدنسازي براي خود يا فرزندانتان چه معياري داريد‌؟ نزديک بودن به محل خانه‌تان‌؟ توصيه دوستان و آشنايان يا مطرح و برند شدن يک باشگاه‌؟ هيچ کدام از اين معيارها نمي‌تواند شما را به محيطي امن و سالم براي ورزش خودتان يا فرزندان‌تان برساند؛ شما براي يک دوره ورزش سالم و بدون عوارض بايد وسواس بيشتري داشته باشيد و با تحقيق،  باشگاه ورزشي مناسبي را انتخاب کنيد.

مهندس مهدی عابدینی، مدرس دانشگاه شهید بهشتی و از اعضای تيم ملي بدنسازي که  8مدال طلای مسابقات جهانی وزنه‌برداری و بدنسازی را در کارنامه خود دارد، مي‌تواند اطلاعات دقيقي درباره نحوه انتخاب باشگاه ورزشي دراختيار شما قرار دهد.

توصیه‌های قهرمان بدنسازی جهان به خانواده‌ها

هورمون ممنوع

در زمان فعالیت‌های ورزش ما در روزهای نوجوانی و جوانی ما برنامه غذايي براي بدنسازها نبود اما الان ما به شاگردانمان توصيه می‌کنیم لبنيات و... گوشت و سبزیجات تازه و به قاعده بخورند يا اگر در سن رشد هستند و مشکل قد دارند، به آنها توصيه می‌کنیم در کنار بدنسازي، بسکتبال بازي کنند تا روي رشد قدي‌شان تاثير نگذارد.  

بايد قبل از ثبت‌نام بچه‌ها در باشگاه، والدین ببینند که  این باشگاه جواز دارد، مربي‌اش کارت مربيگري درجه چند دارد يا تحصيلکرده است؛ و براساس قواعد و استانداردهای ورزش به بچه‌ها برنامه می‌دهد یا خیر! مادرها و پدرها بايد بدانند جوان‌شان پيش چه کسي مي‌رود. بدن طبيعي از ظاهر مربي مشخص است؛ کسي که خودش هورمون و استروئيد غير‌طبيعي استفاده مي‌کند، به ديگران هم توصيه خواهد کرد. من در برنامه ويتامين‌C با آقاي ضياء درباره جوان‌هايي که به اين دليل فوت کردند، حرف زدم. این موضوع انقدر مهم است که در چند برنامه تلویزیونی دیگر با حضور احسان علیخانی و هومن عبداللهی در این باره حرف زدم.

ميوه و سبزيجات به جاي مکمل‌ها

هورمون استثنا ندارد و مصرف استروئيد در هر حالتی عوارض دارد؛ مثل اينکه کسي بگويد برخی از مواد‌مخدر خوب است. يکسري مکمل‌ها با مجوز وزارت بهداشت در داروخانه‌ها هست که من توصيه نمي‌کنم. چرا وقتي می‌شود نوزادي شير مادر بخورد، شيرخشک به او می‌دهند. چرا وقتي می‌شود ميوه و سبزيجات خورد، مکمل بخورند.
متاسفانه مشکل از ریشه است؛ مسئولان بايد نسبت به اين موضوع سختگيري نشان دهند و مجوز باشگاهي که چنين روشي را دارد، باطل کنند. همين الان ما مربی داریم که 10بار توبيخ شده، دوباره باشگاه دارد ولي اگر جريمه سنگين بگذارند، در روزنامه و تلويزيون اعلام کنند و اطلاع‌رساني شود، خانواده‌ها آگاه مي‌شوند.  

خانم‌ها هم دقت کنند

استفاده از قرص، مکمل و هورمون در باشگاه‌هاي زنانه هم رايج است؛ به‌همين دليل من از خانم‌ها خواهش مي‌کنم وقتي وارد باشگاه مي‌شوند براي يک ماه ثبت‌نام کنند، ببينند چه کساني در آنجا رفت‌وآمد دارند. از مربي کارت مربيگري بخواهند، در اينترنت درباره تجربه و تحصيلات مربي تحقيق کنند.

ورزش مناسب بچه‌ها

بچه‌ها را به ژيمناستيک و شنا بفرستيد تا بدن‌شان انعطاف‌پذيري بالايي پيدا کند و براي هر ورزشي آماده شود. فرستادن بچه‌ها در اولين قدم به بدنسازي يا کشتي بازدهي ندارد و به بدنش آسيب مي‌زند. در مقابل در شنا سوخت عضلاني پيدا مي‌کند. در سن بلوغ از بچه‌ها تست بگيريد تا اگر اشکالي وجود دارد مثلا رشد قدي متوقف شده، از ورزش‌هايي مثل بسکتبال کمک بگيرند.

توصیه‌های قهرمان بدنسازی جهان به خانواده‌ها

اشتباه در رژيم

اشتباه اول خانم‌هايي که رژيم مي‌گيرند اين است که به اندازه کافي نمي‌خورند؛ در نتيجه گرسنه ميشوند و در دراز‌مدت از رژيم گرفتن منصرف ميشوند. براي رسيدن به نتيجه در رژيم بايد شکيبايي داشت. از‌سوي ديگر  کسانی که رژیم می‌گیرند معنای درست چربی و غذای چرب و تاثیر آن بر بدن را نمی‌دانند؛ بنابراین غذایی را که نباید می‌خورند اما یک رژیم غذایی درست به شما کمک می‌کند به اندازه کافی بخورید، با سرعت مناسب وزن کم کنید و با بیماری قلبی و بعضی سرطان‌ها مبارزه کنيد.

شيريني خشک به‌جاي خامه‌اي

خانم‌ها به تنقلات علاقه زيادي دارند ولي يک شيريني خامه‌اي به هيچ عنوان از بدن دفع نمی‌شود. اگر هوس شيريني کرديد، يک شيريني خشک بخوريد که با پياده‌روي می‌توانید بسوزانيد يا اگر هوس تنقلات کرديد از انجير و توت خشک استفاده کنيد. از هر کدام 3 يا 4عدد که بايد قبل از ساعت6  بعدازظهر خورده شود چون بعد از اين ساعت جذب می‌شود. رژیم‌های بد اعصاب و روان فرد را به‌هم مي‌ريزند، با خانواده و کارش دچار مشکل می‌شود چون قند بدنش پايين آمده؛ دچار مشکل می‌شود. ضعف جسمی و ضعف اعصاب سراغش می‌آید.

از کشتي به بدنسازي

من ورزش را از سال‌68 با کشتي شروع کردم؛ در باشگاهي به‌نام اسدي در شميران که به تيم ملي هم راه يافتم ولي متاسفانه در آن زمان چون بهداشت کامل نبود و بيماري‌هاي قارچي از طريق تشک منتقل ميشد به خواست مادرم رشته ورزشي‌ام را عوض کردم و وارد بدنسازي شدم که بين بچه‌هاي محل مد بود؛ البته در آن زمان از قرص چربي‌سوز و آمپول و دستگاه‌هاي هوازي مجهز خبري نبود.

باشگاه مثل مدرسه است

به یاد دارم در دوران نوجوانی وقتی کشتی‌گیر بودم به خاطر تشک و آلودگی آن من و بسیاری از دوستانم بیماری پوستي  گرفتيم هيچ ‌کسی به من نگفت این راه درست است یا غلط ولی خودم می‌دیدم این شیوه درست نیست. فقط این نبود برخی از مسائل غیراخلاقی هم بود.  ‌وقتي وضعيت نظافت کشتي را ديدم، سريع بيرون آمدم یا مثلا من دوست‌هایی دارم که در جايي به من قلیان تعارف کردند، من دعوا کردم گفتم نمی‌کشم. 

در جامعه ما هم خوب هست هم بد، استادهایی هستند که بسیار آقا و تحصیلکرده هستند، خانواده‌ها باید اینها را پیدا کنند، زندگی فرزندتان زير و رو مي‌شود. باشگاه  مثل مدرسه و دانشگاه است. به‌همين دليل بايد تحقيق کرد.  نه اينکه بگوييم کل جامعه بد است ولي   بحران دارد و والدين باید زحمت بکشند و براي انتخاب مدرسه و باشگاه یک هفته وقت بگذارند تا  یک عمر راحت باشند.  

توصیه‌های قهرمان بدنسازی جهان به خانواده‌ها

 مربي خوب را بشناسيد

این روزها گاهی شاهد این هستیم که افرادی حتی دیپلم هم ندارند ولي برنامه رژیم می‌دهند ولي خانم‌ها بايد قبل از گرفتن خدمات تحقيق کنند. چطور وقتي مي‌خواهند به يک آرايشگاه بروند هزار جور بررسي مي‌کنند ولي براي سلامت بدن‌شان بررسي نمي‌کنند و چشم بسته پيش فلان خانم مي‌روند چون اسم باشگاه برند است.

مربي بايد يک بيوگرافي از شاگردش داشته باشد. من بارها شاگردانم را به رشته‌هاي ديگر ورزشي فرستادم. من در باشگاه شاگردي داشتم که پرخاشگري داشت. به او گفتم برو تو آب استخر، بدنت نياز دارد. اگر هفته‌اي يک‌بار استخر بروي و بعد باشگاه بيايي بازدهي‌ات بيشتر مي‌شود، همين‌طور هم شد چون استخر به او آرامش مي‌دهد يا پسري داشتيم که ترک‌تحصيل‌کرده بود و الان در حال درس خواندن است. مربي بايد الگو باشد.

براي بدنسازي با وزنه يا دستگاه مربي بايد از شما سوال کند که مشکل خاص در اندامتان نداريد مثل ديسک کمر، ساييدگي استخوان يا سبقه‌ گردن درد.  کسي که چنين مشکلاتي دارد نبايد از دستگاه اپتيکال استفاده کند يا کسي که ساييدگي پا دارد، اسکات برايش سم است. اينها الفباي مربي است؛ در‌حالي که اغلب تا وارد ميشوي، ميپرسند چند کيلو مي خواهي کم کني و بعد برنامه اي را روي کاغذ مي‌نويسند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج