ایران شانس دیگری برای «کن» دارد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۱۸۰۳۵
۲۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۴
۵۹۷۷
در پی اعلام لیست فیلم‌های دو بخش اصلی جشنواره‌ی کن و انتخاب فیلم «وارونگی» بهنام بهزادی از سینمای ایران در بخش «نوعی نگاه»، این سوال مطرح است که آیا پرونده سینمای ایران برای این دوره از فستیوال کن بسته شده است یا همچنان در چند روز آینده فرصت دیگری برای سینمای ایران هست؟
خبرگزاری ایسنا: در پی اعلام لیست فیلم‌های دو بخش اصلی جشنواره‌ی کن و انتخاب فیلم «وارونگی» بهنام بهزادی از سینمای ایران در بخش «نوعی نگاه»، این سوال مطرح است که آیا پرونده سینمای ایران برای این دوره از فستیوال کن بسته شده است یا همچنان در چند روز آینده فرصت دیگری برای سینمای ایران هست؟

محمد اطبایی یادداشتی را اختصاصا در اختیار ایسنا گذاشت که در ادامه می‌آید.

متن کامل یادداشت، این کارشناس و پخش‌کننده بین‌المللی بدین شرح است:« در این چند روز گذشته، دو هیجان همزمان در بخشی از جامعه بالا گرفته بود که نمود آن را در گفتگوهای خانوادگی و دوستانه، اخبار و شبکه‌های اجتماعی می‌توانستیم ببینیم. سرانجام فیلم‌های ایرانی در جشنواره کن چه می‌شود و در شهرآورد تهران چه اتفاقی می‌افتد. به عنوان یک اهل سینما عشق فوتبال، مطمئن بودم که شاهد حضور چند فیلم ایرانی (و نه یک فیلم) در بخش‌های مختلف کن خواهیم بود و پرسپولیس هم با اختلاف دو گل استقلال را خواهد برد. همه امکان‌های موجود برای کن را روی کاغذ نوشتم و تمام بازی‌های پنج هفته باقیمانده لیگ را هم پیش بینی‌کردم.

ایران شانس دیگری برای «کن» دارد؟

تردیدی نبود که حداقل دو فیلم تا چهار فیلم در کن خواهیم داشت و پرسپولیس هم قهرمان لیگ می‌شود و رسیدیم به روز پنج شنبه! همه تیم‌ها برای پرسپولیس بازی کردند و چه شرایط خوبی شد برای قهرمانی. کنفرانس مطبوعاتی کن اما کمی همه ما را شوکه کرد. پس فرهادی چه شد؟ رسول‌اف کجاست؟ فیلم سازهای جوان؟ هر چند انتخاب "وارونگی" از بهنام بهزادی قدری این غم را تسکین داد و چه قدر خوشحال شدم برای این کارگردان جنتلمن و دوست داشتنی و کتایون شهابی. اما یعنی چه مگر می‌شود فرهادی در کن نباشد؟! شروع کردم به نگاه دقیق‌تر به فیلم‌های انتخابی.

امسال بخش رسمی کن 1869 فیلم بلند دریافت کرده و تنها بیست فیلم برای بخش مسابقه انتخاب کرده. این 17 عضو هیات انتخاب به همراه تیری فرمو همه این فیلم‌ها را می‌بینند؟ چگونه می‌بینند؟ و هر فیلمی چقدر شانس دارد برای خوب دیده شدن؟ این موضوع ار آن بخش‌های غم انگیز قصه انتخاب فیلم در جشنواره هاست؟ فرانسه با 4 فیلم، آمریکا با 3 فیلم، انگلستان و رومانی هر یک با دو فیلم، آلمان، اسپانیا، بلژیک، کانادا، برزیل، فیلیپین، کره جنوبی، هلند و دانمارک هر یک با یک فیلم. چه می‌کنه این سینمای رومانی و تازه یک فیلم هم در بخش نوعی نگاه داره! در بخش نوعی نگاه هم فرانسه، آمریکا ،رژیم صهیونیستی و ژاپن هر یک با دو فیلم، ایران، سنگاپور، مصر، هلند، فنلاند، آرژانتین، رومانی، ایتالیا و روسیه هم با یک فیلم. در بخش خارج از مسابقه هم آمریکا با 5 فیلم، کره جنوبی با 2 فیلم، ایتالیا، چاد، کامبوج، اسپانیا و فرانسه با یک فیلم حضور دارند. نتیجه حمایت‌های حساب شده و استراتژیک از سینما را (نه تنها در تولید بلکه در پخش) را هم در سینمای کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کره جنوبی و رژیم صهیونیستی به عینه می شود دید. ما کجاییم!!

اما مصاحبه تیری فرمو با ورایتی کمی حالمان را خوب کرد. از فیلم‌های خوب ایرانی ذکر کرد و اینکه هنوز فیلم اصغر فرهادی را ندیده‌اند و به زودی آن را خواهند دید. دیگر اینکه هنوز امکان اضافه کردن 3 فیلم، دو فیلم به بخش مسابقه و یک فیلم به نوعی نگاه هست. هنوز دو بخش جنبی هفته منتقدان و پانزده روز کارگردان‌ها هم مانده‌اند تا در روز 30 و 31 فروردین فیلم‌های خود را اعلام کنند. پس به امید داشتن یک فیلم ایرانی در هر یک از چهار بخش مسابقه، نوعی نگاه (که داریم)، هفته منتقدان و پانزده روز کارگردان‌های جشنواره کن. چهار فیلم در برلین داشتیم و ایشالا چهار فیلم هم در کن. پرسپولیس هم امروز ببرد دیگر زندگی کاملا شیرین می‌شود!»

در حالی فیلم‌های بخش اصلی و نوعی نگاه جشنواره‌ی فیلم کن اعلام شده‌اند که فقط فیلم «وارونگی» بهنام بهزادی از سینمای ایران در میان این لیست بود.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2