روابط مثلثی؛ خیانت، بی وفایی، زنا و...
۳۱۸۲۸۱
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳
۴۲۲۲۱
خیانت، بی وفایی، زنا، عشق بازی، روابط جنسی خارج از زناشویی، تقلب، تزویر، پیمان شکنی و... برخی از واژه هایی است که برای اشاره به روابط مثلثی در زندگی مشترک بیان می شود.
ماهنامه سپیده دانایی - محمد ترکمان*: خیانت، بی وفایی، زنا، عشق بازی، روابط جنسی خارج از زناشویی، تقلب، تزویر، پیمان شکنی و... برخی از واژه هایی است که برای اشاره به روابط مثلثی در زندگی مشترک بیان می شود. روابط مثلثی به روابطی اطلاق می شود که دو نفر برای حل مشکلات خود در رابطه، نفر سومی را وارد رابطه خود می کنند. این نفر سوم در روابط همسران می تواند مادرشوهر، خواهرزن، دوست و برخی اوقات یک معشوقه باشد.

در مورد اینکه خیانت  چرا اتفاق می افتد و خیانت کرده و خیانت دیده چه باید بکنند، مطالب زیادی نوشته شده است. اما کسی که از نظر افراد مختلف و حتی روان شناسان دور مانده، «نفر سوم است؛ همان شخصی که در این رابطه مثلثی نقش مهمی دارد و در بیشتر مواقع هم رنج های زیادی می کشد. در این مقاله کمی در مورد این «نفر سوم» خواهیم نوشت. اگر شما کسی را می شناسید که وارد رابطه دو نفر دیگر شده، یا خودتان این تجربه را دارید، مطالعه مقاله زیر کمک کننده است.

چه وقت هایی ممکن است نفر سوم یک خیانت شویم؟

دلایل زیادی باعث می شود که به عنوان نفر سوم، وارد یک رابطه شویم. از مهمترین این دلایل می تواند به وابستگی، احساس ناامنی و ناکامی در نیازهای دوران کودکی اشاره کرد. همچنین سرمایه گذاری عاطفی زیاد، تهدید به آبروریزی، بی ارزش کردن رابطه در نظر فرد عهدشکن و... هم می تواند از مهمترین دلایل تداوم رابطه باشد.

نفر سوم بودن ساده نیست


بودن در یک رابطه، آن طور که بقیه فکر می کنند، برای نفر سوم ساده نیست. نفر سوم در بیشتر اوقات هیجانات منفی زیادی تجربه می کند. گاهی عصبانی است که چرا باید تجربه رابطه عاطفی خود را این گونه شروع کند. گاهی مضطرب است که آیا این رابطه افشا می شود و واکنش نفر مقابل چه خواهدبود؟ گاهی احساس می کند فریب خورده است، زیرا خودش هم نمی دانسته که در چنین رابطه ای است.

گاهی از خودش بدش می آید به به شخص یا اشخاصی دارد آسیب می زند. گاهی گیج و آشفته است چون نمی داند درست و غلط چیست. گاهی خشم دارد از کسی که او را وارد رابطه کرده و حالا وابسته شده است. گاهی مستاصل است چون فکر می کند چاره ای ندارد. البته همیشه اینطور نیست که فرد سوم هیجانات منفی تجربه کند. برخی مواقع هیجانات مثبت را هم تجربه می کند. هیجاناتی مانند راحتی، محبت، خوشحالی از مرکز توجه بودن، حمایت شدن، انتخاب شدن، و برای اولین بار پذیرفته شدن.

چه طور نفر سوم نباشید؟


در این بین آنچه مهم است، تحلیل رابطه و تصمیم درست برای نفر سوم است. برای این کار پیشنهادهای زیر کمک کننده است:

1- رابطه خود را بررسی کنید

اول باید خوب رابطه تان و خودتان را تحلیل و بررسی کنید. بهتر است با دقت در مورد این سوالات فکر کنید: چرا وارد این رابطه شده ام؟ چرا من را انتخاب کرده است؟ این رابطه ممکن است چه آسیب هایی برای من داشته باشد؟ تصمیم درست چیست؟ آیا لازم است از شخصی کمک بگیرم؟ اگر فرد مقابل مقاومت کرد یا برخورد مناسبی داشت چه باید بکنم؟ و...

چه وقت هایی ممکن است نفر سوم یک خیانت شویم؟

2- نه ظالم باشید، نه مظلوم، نه ناجی

در روابط مثلثی، فردی که وارد رابطه می شود، در چرخه ای از ظالم بودن، مظلوم بودن، یا ناجی بودن قرار می گیرد. زمانی می خواهد انتقام خود را از فرد، خانواده و جامعه بگیرد و برای همین، نقش ظالم را بر عهده می گیرد. نفر سوم با خود می گوید: «اگر کسی به فکر من نیست پس من هم به فکر هیچ کس نخواهم بود.» زمانی هم نقش مظلوم را برعهده می گیرد و می گوید: «من که کاری نداشتم و تقصیری ندارم، به من هم ظلم شده است.»

 زمانی هم با این هدف که «باید به آن خانم یا آقا کمک کنیم چون از طرف همسرش ظلم می بیند»، می خواهد نقش ناجی را بر عهده گیرد. تمام این نقش ها در برخورد با واقعیت نقش بر آب می شود و نه تنها کاری را پیش نمی برد، بلکه فرد را دچار بحران خواهدکرد. بهترین نقشی که می تواند به عهده بگیرد، نقش یک فرد قاطع و مصمم است که بتواند سرنوشت زندگی خودش را تعیین کند.

3- دلایل را راحت قبول نکنید

همیشه افراد برای رابطه مثلثی خود بهانه و عذر می آورند. داستان هایی مانند این که «همسرم مریض است و نمی تواند نیازهای من را برآورده کند»؛ «همسرم آدم سردمزاجی است و رابطه عاطفی خوبی نداریم»؛ «خودش گفته می توانی با شخص دیگری رابطه برقرار کنی و فقط منتظر انتخاب من است»؛ «بعد از این که با تو آشنا شدم حتما او را طلاق می دهم»؛ «من فقط نیاز به یک همدم دارم و حق من است که اگر از طرف همسرم ارضا نمی شوم، با شخص دیگری باشم» و ده ها بهانه دیگر، هیچ کدام توجیه کننده رابطه مثلثی، آن هم از نوع خیانت نیست. در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که نفر سوم با همین دلایل واهی وارد رابطه شده است و وقتی با واقعیت آشنا می شود، شوکه شده و احساس فریب خوردگی می کند.

4- خود را جای طرف مقابل بگذارید


برای تصمیم گیری در مورد قطع یا ادامه رابطه، شاید ساده ترین کار این است که خودتان را جای طرف مقابل بگذارید. با این کار احساس همدلی بیشتری خواهیدکرد. مثلا از خودتان بپرسید: «اگر من ازدواج کرده بودم و بیمار بودم، آیا می پذیرفتم که همسرم با شخص دیگری ارتباط داشته باشد؟» یا در موقعیتی دیگر بپرسید: «اگر من در رابطه ای بودم که متوجه می شدم همسرم با شخص دیگری رابطه عاطفی دارد چه می کردم؟» و یا سوالاتی مشابه این، که بسته به موقعیتی که شما در آن قرار دارید، می تواند کمک کننده باشد.

5- بدانید نفر سوم می مانید


اگر گمان می کنید که بالاخره نفر مقابل از رابطه تان خارج می شود و شما می توانید با فردی که آشنا شده اید یک رابطه پایدار و البته آرام داشته باشید، اشتباه می کنید. حضور نفر مقابل به خصوص زمانی که پای فرزند در میان باشد، همیشگی است. اکثرا نفر مقابل میدان را ترک نمی کند و قصد آسیب رساندن به رابطه را دارد.

6- بدانید دردسرها خواهندآمد

احتمال افشای واقعیت، ترس از طرد و قطع رابطه، واکنش های منفی و شدید فرد مقابل، سرزنش دیگران، قضاوت های منفی اطرافیان، مخالفت های خانواده، احساس بدبینی و شک در رابطه، مشکلات مالی به سبب پرداخت نفقه یا مهریه، درگیری با فرزند فرد مقابل و... تنها بخشی از مشکلات احتمالی وجود این گونه روابط است. بهتر است با در نظر گرفتن تمامی جوانب، تصمیم درستی بگیرید.

چه وقت هایی ممکن است نفر سوم یک خیانت شویم؟

7- منتظر واکنش های نفر مقابل باشید

شاید شما بعد از این که متوجه حضورتان در رابطه دو نفر دیگر شدید، بخواهید از رابطه خارج شوید، اما نفر مقابل در هر لحظه ممکن است به شما حمله کند. در این مواقع بهتر است کمی صبور باشید و به او حق دهید که عصبانی شود و شما را متهم و سرزنش کند. فرد مقابل از زخمی که خورده عصبانی است و در حال حاضر شما در دسترس ترین فرد برای تخلیه خشم او هستید. اگر لازم است کمی به او و خودتان فرصت دهید تا بتوانید آن چه اتفاق افتاده را تحلیل کنید و اگر واکنش های منفی دیده اید، اجازه بدهید زمان مسائل را حل کند و در فرصت مناسب، با فرد مقابل حرف بزنید.

8- رابطه را کامل قطع کنید


بهترین اقدام این است که رابطه خود را بعد از اطلاع از ماهیت رابطه، قطع کنید. برای این کار لازم است با معشوق خود شفاف و قاطع و محکم صحبت کنید. تصمیم خود را به صورت غیرمشروط بیان کنید. مثلا نگویید که «چون همسرت هست من می روم» زیرا این شرط ها باعث می شود که معشوقه فعلی شما بخواهد به گونه ای شما را راضی کند و شرط ها را بپذیرید، فقط به خاطر این که شما بمانید. تصمیم خود را می توانید این گونه بیان کنید: «من نمی خواهم با تو رابطه ام را ادامه دهم و تصمیم من قطعی است، حتی اگر شرایط تغییر کند.» در ادامه هم بهتر است به جای حرف زدن و دلیل آوردن، تنها به اقدامات عملی مانند قطع کامل پل های ارتباطی اقدام کنید. ممکن است فرد مقابل بعد از مدتی برگردد، بهتر است باز هم مصمم و قاطع باشید. بدانید قرار نیست که او را راضی کنید یا کاری کنید که ناراحتی نشود.

9- مسئولیت پذیر باشید


بعد از مشخص کردن تکلیف رابطه خود، کمی خلوت کنید و ببینید چرا وارد این رابطه شده اید؟ در مورد رفتار خود و تصمیم تان مسئولیت پذیر باشید و دنبال مقصر نگردید. البته قرار نیست تا آخر عمر هم خودتان را سرزنش کنید. بر تحلیل رابطه و مشخص کردن نقاط کور و ضعف خودتان تمرکز کنید که باعث شده وارد رابطه شوید یا آن را ادامه دهید.

* دانشجوی دکتری تخصصی روان شناسی

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1395/02/06
اسمش بهانه نیست. علت و دلیل هست. هیچ مرد و زنی بدون دلیل به سمت یکی دیگه کشیده نمیشه. در ضمن خود خدا اجازه داده مردها با چند نفر باشند.
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
واقعا خدا اجازه داده؟؟؟!!!
من که جزئم فهمیدم این کار غلطه اون که کله نفهمیده؟؟؟!!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
فک کنم خودت هم نفر سومی
-
11:57 - 1395/02/06
خدایا ببین چه بلاهایی سرمون اومده...کم کم فکر کنم باید زندگیمون با این مسائل کنار بیایم..نفر سوم..هه
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1395/02/06
تمام رابطه ها 3 ضلعی که چه عرض کنم 4-5 ضلعی شده.آدم اینا رو میبینه از ازدواج کردن بیزار میشه.زن و مرد هم فرقی نمیکنه.چرا آدم باید وارد رابطه ای بشه که 90 درصد احتمال میده بهش خیانت میشه
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1395/02/06
والا تو بعضی روابط نفر سوم برنده شده نمونه زنده ش چند مورد معروف که اخیرا پیش اومده وهمه هم خبر دارن با وجود حضور بچه,نفر سوم باعث طلاق زن ومردایی شده که داشتن با خوبی وخوشی زندگی میکردن وروابط مثلثی به نفع بیگانه تازه وارد تمام شده,نمونه های روزمره رو هم زیاد میبینم که شخص سوم زندگی رو پاشونده از هم,من تحلیل شما رو با احترام به نظر شما کارشناس محترم قبول ندارم.
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1395/02/06
واقعا چرا باید دستی دستی خودتو بدبخت کنی با ازدواج که میدونی تهش بهت خیانت میشه؟!

به نظر من خیانت، گناه نابخشودنی هست، هیچ بهونه ای قابل قبول نیست، اول طلاق بگیر بعدش هر غلطی دلت خواست بکن.

بعضیا از ترس از دست رفتن زندگی بچه هاشون طلاق نمیگیرن، یادتون باشه فردا وقتی اون بچه بفهمه مادرش یا پدرش خیانت کاره، چه حالی میشه؟!؟؟؟؟

من که دیگه قید ازدواج رو زدم ...
Netherlands
17:33 - 1395/02/06
خانم كارشناس اينها رو كسي كه درك داشته باشه مي فهمه كه اگر اون نفر سوم خودش درك داشت اصلا نفر سوم نميشد و پا توزندگي كسي ديگه نميگذاشت اگر اون نفر اصلي كه خيانت كرده چه زن و چه مرد نميخواست كه پاي ديگري رو به زندگي باز نميكرد. به قول نفرات قبلي نفر سوم ميره و با خيال راحت هم همه كاره ميشه و اگر خيلي هم با هم مشكل دارن چرا خيانت ميكنن اول تكليفتونو با خودتون و نفر مقابل مشخص كنيد اگر نميوتونيد با هم بسازيد طلاق بگيرين بعد هر كاري خواستين انجام بدين. فكر كنم توي طلاق بچه ها كمتر آسيب ببينن تا در اثر خيانت والدين.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
ایول
Netherlands
17:41 - 1395/02/06
خانم شهناز خود شما آيا راضي ميشين كسي زندگيتو له كنه توي خلوت خودت بهش فكر كن و منصفانه حداقل به خودت پاسخ بده و نظرتو در مورد حداقل زندگي شخصي خودت به خودت بگو شايد به قول شما دليل باشه و نه بهانه ولي يه لحظه فكر كن
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1395/02/06
مرد که خیانت کند زن به خودش حق می دهد که مقابل به مثل کند و گاهی به تفاهم می رسند از هم جدا نشوند اما رابطه پنهایی را ادامه دهند
Iran, Islamic Republic of
21:52 - 1395/02/06
آقا دمت خیلی گرم عالی بود براوووووووووو
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1395/02/07
خداوند به مردها اجازه داده با چند تا زن باشند. وقتی زنی از همسر اولش دلزده میشه طبیعی هست که میره سراغ یک زن دیگه.
چه با طلاق چه بی طلاق ،چه شرعی چه غیر شرعی مردها خائن هستند.
زنها هم کم نامرد نیستند.
Netherlands
10:23 - 1395/02/07
اگر با هم نميسازن اول طلاق بگيرن بعد برن دنبال نفر تازه. اينطوري بچه ها شاهد خيانت كثيف نخواهند بود. طلاق كه بگيرن شايد بتونن بچه ها رو متقاعد كنن و بچه ها درك ميكنن كه پدر و مادر امكان ادامه دادن براشون وجود نداشته اما اگر شاهد خيانت باشن فكر ميكنن كار درستي هست و اين فكر اشتباه و كثيف در ذهنشون رسوخ ميكنه و بچه بيشتر رنج ميكشه يا خداي نكرده در آينده اي نه چندان دور كه به بلوغ رسيد ممكن هست به هزار خلاف كشيده بشه براي كسب محبت و تسكين بار رواني خودش . خدا نكنه خدا نكنه خدا نكنه شاهد چنين چيزي براي كسي باشيم
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1395/02/07
من ضلع سوم بودن را انجام دادم و ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
خوب.........
آخرش هم بگو دیگه
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1395/02/07
ما که نفر آخر هم نشدیم چه خاسته اول و دوم و سوم
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1396/02/11
برا من اتفاق افتاده که نفر سوم وارد زندگیم شده..اما بقدری عذابم داده بود و ازش بیزار بودم که برام ذره ای اهمیت نداشت و اخر سر هم جدا شدیم...اما خیلی بده امیدوارم کسی همچین اتفاقات ناخوشایندی رو تجربه نکنه
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
میخواستم بگم من یه خانم متاهل 43ساله هستم با سه فرزند پسر بزگم 25سالشه اخیرا در یه صندقی پول گذاشته بودم که برای وام. که پولها رو بالا کشیدن . در همین رفت وامده بودکصنوق
Germany
18:59 - 1397/07/21
من یه سوال دارم از کارشناس میشه جوابم رو بدید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج