اگر می خواهید بدترین درد دنیا را تجربه نکنید...
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۱۸۶۶
۲۰ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۴
۲۵۲۸۹
بيماري سنگ کليه از آن گروه بيماري‌هايي‌است كه ردپاي آن در تاريخ هم هست و از قرن‌ها پیش مردم را درگیر خود ساخته است، حتی گفته می‌شود فرعون نیز از این بيماری رنج می‌برده و يکی از ويژگی‌های طبيب مشهورش، سينوهه، توانايی درمان درد سنگ کليه بوده است.

 برترین ها: بيماري سنگ کليه از آن گروه بيماري‌هايي‌است كه ردپاي آن در تاريخ هم هست و از قرن‌ها پیش مردم را درگیر خود ساخته است، حتی گفته می‌شود فرعون نیز از این بيماری رنج می‌برده و يکی از ويژگی‌های طبيب مشهورش، سينوهه، توانايی درمان درد سنگ کليه بوده است. البته امروزه با پيشرفت علم پزشکی و استفاده از راه‌های درمانی پیشرفته، سنگ کليه دیگر بیماری پیچیده‌ای محسوب نمی‌شود. با این حال به گفته پزشکان و بیماران درد سنگ کليه يکی از بدترين دردهايی است که انسان تا به حال تجربه کرده است. این بیماری در ایران شیوع بالایی دارد، به طوري كه يك نفر از هر 15 نفر در خطر ابتلا به سنگ کلیه قرار دارد، پس بهتر است اطلاعات خود را در مورد این بیماری شایع بالا ببرید.


براي آنكه اين درد وحشتناك را نگيريد

انسان هميشه از درد فراري بوده و اصلا پزشكي براي همين فرار و دور ماندن از دردها شكل گرفت و بعدها سلامت و تندرستي و طول عمر و فرار از مرگ به آن اضافه شد. در ميان دردهاي انساني، مي‌گويند درد زايمان، درد سنگ كليه و درد دندان سخت‌ترين دردها هستند. با چنين معياري مشخص است كه درد سنگ كليه تا چه حد وحشتناك است. اگر خودتان سنگ كليه داشته‌ايد يا يكي از نزديكانتان را در حال درد كشيدن ديده‌ايد قطعا مي‌دانيد كه بهترين راه براي فرار از چنين دردي، پيشگيري است. مصاحبه اصلي بخش سلامت خانواده اين شماره در مورد سنگ كليه است كه در آن دكتر ولي‌الله يمين، متخصص كليه و مجاري ادرار، به شما راه‌هاي پيشگيري از ابتلا به سنگ كليه و روش‌هاي درمان اين بيماري، غذاها و مايعاتي كه بايد از آنها استفاده كرد تا خطر سنگ كليه‌ كاهش يابد توضيحات كاملي را ارائه داده است كه توصيه مي‌كنم حتما آن را مطالعه كنيد.

نكته مهم ديگر در مورد آزمايش‌ها و معايناتي است كه يك مرد بزرگسال بايد حتما انجام دهد. در واقع اين مطلب به درد پدرها و پدربزرگ‌ها مي‌خورد، زيرا معاينات و آزمايش‌هاي آزمايشگاهي و پاراكلينيكي را يادآوري كرده كه مي‌توانند ابتلا به بيماري‌هاي خطرناك مردان در سنين ميانسالي و كهولت را آشكار كنند. به كلام ساده، اين مطلب مثلا در مورد يك آزمايش خون است كه مي‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را مشخص كند، يعني شما با مراجعه به پزشك و سپس آزمايشگاه و يك آزمايش خون ساده، مي‌توانيد متوجه ابتلا به بيماري سرطان پروستات در مراحل اوليه شويد و اينگونه به درمان آن بپردازيد و اين بيماري خطرناك را در مراحل قابل درمان، درمان كنيد.

آخرين مطلبي كه توصيه مي‌كنم خواندن آن را از دست ندهيد، بيشتر به كار مادران خانواده و زنان خانه‌دار مي‌آيد. مطلبي در مورد خطراتي كه در خانه ما پنهان است و مي‌تواند به بيماري كل اعضاي خانواده بينجامد، اين مطلب را حتما با دقت بخوانيد و به نكته‌هاي آن عمل كنيد.  اگر می‌خواهید بدترین درد دنیا را تجربه نکنید...

درد سنگ کلیه یکی از بدترین دردهای دنیاست به‌خصوص زمانی که سنگ از نیم سانتي‌متر بزرگ‌تر و درحال حرکت از کلیه به حالب (لوله‌های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه‌ها به مثانه منتقل می‌کنند) باشد تا در نهایت دفع شود.

 در برخی از نقاط دنیا سنگ کلیه بسیار شایع است بنابراین ژنتیک مقدار کمی در ایجاد سنگ نقش دارد، اما شایع‌ترین علت ایجاد سنگ کلیه کم نوشیدن مایعات است. درواقع علت اصلی اینکه پزشکان همواره تاکید می‌کنند افراد آب فراوان بنوشند، برخورداری از کلیه‌های سالم است. یکی دیگر از علل ایجاد سنگ کلیه نگه داشتن ادرار است. ثابت شده در بيشتر موارد اولین رسوب سنگ زمانی اتفاق می‌افتد که فرد خوابیده است و حرکتی ندارد و در طول شبانه‌روز به اندازه کافی مایعات نمی‌نوشد. اگر افراد عادت کنند قبل از خواب ادرار کنند و یک لیوان مایعات بنوشند و بخوابند و حدودا 3 تا 4 ساعت بعد، از خواب‌ بیدار شوند و مجددا ادرار کنند و یک لیوان آب بنوشند و بخوابند بعيد است دچار سنگ کلیه و مجاری ادراری شوند.

 البته 5درصد از موارد سنگ کلیه در کودکانی اتفاق می‌افتد که مشکلات متابولیکی دارند و 15درصد دیگر هم در افرادی اتفاق می‌افتد که در ادرارشان ماده مورد نیاز برای جلوگیری از رسوب را ندارند. پرکاری غده پاراتیروئید نیز ممکن است باعث ایجاد مکرر سنگ‌های ادراری، زخم اثنی‌عشر و درد و پوکی استخوان شود. یکی از وظایف غده پاراتیروئید جذب کلسیم است. کدام درمان مناسب شماست؟

برای پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه لازم است در طول شبانه‌روز حداقل 8 لیوان مایعات مناسب برای کلیه مانند آب، چای کمرنگ، آبمیوه فصل و دوغ بنوشید. درمان سنگ كليه نیز بستگی به عوارض آن دارد. برای مثال اگر راه کلیه را ببندد حتما باید درمان شود. معمولا بر مبنای اندازه سنگ‌ها درمان‌های سه‌گانه پیشنهاد می‌شود. اولین راه، درمان دارویی است که برای سنگ‌های کوچک‌تر از 5 میلی‌متر یا 5/0 سانتی‌متر در قطر پیشنهاد می‌شود. به این صورت که دفع همراه با مواد ادرارآور و حل‌کننده سنگ‌ها و مایعات فراوان و تجويز ضد درد صورت می‌گیرد. اگر سنگ‌ها بین 5 تا 20 میلی‌متر یعنی بین 5/0 تا 2 سانتي‌متر باشند معمولا از طریق سنگ‌شکنی می‌توان آنها را دفع كرد. سنگ‌شکنی را می‌توان به صورت برون‌تنه‌ای یا درون‌تنه‌ای انجام داد. معمولا در مرحله اول از سنگ‌شکنی برون‌تنه‌ای استفاده می‌شود یعنی چیزی وارد بدن بیمار نمی‌شود و از بیرون بدن به وسیله یک دستگاه مخصوص امواج صوت به سنگ تابانده می‌شود و سنگ می‌شکند. اگر شکاندن سنگ از طریق برون تنه‌ای موفقیت آمیز نباشد باید از روش درون تنه‌ای استفاده كرد. به این صورت که دستگاه تولیدکننده صوت را به وسیله‌ای وارد بدن کرده و به طور مستقیم صوت روی سنگ تابانده می‌شود تا بشکند. در نهایت اگر سنگ‌ها از 2 سانت بزرگ‌تر و راه کلیه را بسته باشند باید از طریق جراحی آنها را خارج كرد. آب شهری احتمال ایجاد سنگ را بالا نمی‌برد

نوشیدن ماءلشعير برای دفع سنگ بسیار مفید است. از طرف دیگر، بسیاری از افراد فکر می‌کنند مصرف آب شهری احتمال ایجاد سنگ را بالا می‌برد درحالی که چنین چیزی حقیقت ندارد. در واقع مصرف مکرر آب‌های معدنی به دلیل داشتن مقادیر زیاد املاح می‌تواند احتمال ایجاد سنگ کلیه را بالا ببرد، بنابراین در این مورد آب شهری بر آب معدنی ارجحیت دارد. تنها بیماری‌اي که استراحت در آن نقش زیادی ندارد، دفع سنگ کلیه است. اگر بیمار مبتلا به سنگ کلیه درد نداشته باشد، فعالیت‌هایی مثل بالا و پایین رفتن از پله، طناب‌بازی، دویدن و شنا می‌تواند در دفع سنگ به او کمک کنند. حمام آب گرم نیز برای مبتلایان به سنگ توصیه می‌شود زیرا گرما تا حدودی درد را کم كرده و به دفع سنگ کمک می‌کند، چون حالب را کمی گشاد می‌کند.

 درد پهلوها و پايين شكم

اگر از هر 15 نفری که در خیابان راه می‌روند عکس کلیه بگیریم، مشخص می‌شود که يك نفر از 15 نفر سنگ دارد، اما پزشکان کلیه زمانی سنگ را درمان می‌‌کنند که یا آن سنگ حرکت کرده و درد شدید ایجاد کرده باشد یا اینکه اندازه‌اش بزرگ‌تر از حالب باشد و راه کلیه را بسته یا باعث عفونت‌های مکرر شده باشد. درمورد این سنگ‌ها اگر سریعا اقدام به درمان نشود ممکن است بعد از 2 ماه کلیه از کار بیفتد. درد سنگ کلیه معمولا در پهلو ظاهر می‌شود و در آقایان به طرف بیضه‌ها و در خانم‌ها به طرف تخمدان‌ها کشیده می‌شود. این درد معمولا پیچشی است و بیمار را بی‌طاقت می‌کند و در موارد شدید باعث استفراغ نیز می‌شود. بیمار ممکن است احساس ادرار مکرر داشته باشد اما با رفتن به دستشویی ادراری از او دفع نشود و اگر هم دفع شود خیلی کم باشد. اگر سنگ‌ها منشا عفونی داشته باشند و باعث عفونت ادراری شوند، دفع ادرار با سوزش همراه خواهد بود. لبنيات مصرف کنید اما به اندازه

رژیم غذایی افراد مبتلا به سنگ بستگی به نوع سنگ‌شان دارد، اما به طور کلی رژیم غذایی تنها 10 تا 15درصد در ایجاد سنگ دخیل است بنابراین تاثیر چندانی ندارد.

بیشتر سنگ‌ها از نوع کلسیمی هستند. افراد مبتلا به این نوع سنگ‌ها بهتر است که مواد کلسیمی مانند شیر، پنیر و ماست کمتری مصرف کنند نه اینکه اصلا مصرف نکنند زیرا کمبود کلسیم خود باعث پوکی استخوان می‌شود که عوارض آن بدتر از سنگ کلیه است، اما اگر فرد مبتلا همراه با مواد کلسیمی به اندازه کافی مایعات بنوشد مشکلی برایش پیش نخواهد آمد.برای مثال روزی که مواد کلسیمی یا  قرص کلسیم می‌خورند بهتر است 2 لیوان بیشتر از روزهای دیگر مایعات بنوشند. از آنجایی که ویتامین D جذب کلسیم را بالا می‌برد این افراد نباید در مصرف این ویتامین افراط کنند. از طرف دیگر برخلاف تفکر موجود، مصرف مکمل‌های پتاسیم و منیزیم تاثیر چندانی در جلوگیری از ایجاد سنگ ندارد. گاهی اوقات کمبود سیترات پتاسیم در خون و ادرار فرد باعث رسوب بیشتر در ادرار می‌شود، بنابراين برای این بیماران ماده ای به نام سیترات بدون سدیم یا سیترات پتاسیم تجویز می‌شود تا از این طریق بتوان جلوی رسوب را گرفت. البته این ماده تنها برای افرادی تجویز می‌شود که کمبود سیترات پتاسیم دارند. افراد سالم نباید برای پیشگیری از ایجاد سنگ آن را مصرف کنند.مبتلایان به سنگ كلیه چای پررنگ نخورند

عباس بصیری، رئیس مركز تحقیقات بیماری‌های كلیوی و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به مبتلایان سنگ كلیه توصیه می‌کند از خوردن چای پررنگ اجتناب كنند. وی می‌گوید  مصرف چای كمرنگ ضرری برای آنها ندارد. چای پررنگ كه دارای اگزالات زیاد است منجر به ایجاد رسوب در كلیه می‌شود. اگزالات، اسیدهای ارگانیكي هستند كه به‌ طور طبیعی در گیاهان، حیوانات و انسان وجود دارند و بدن انسان مي‌تواند برخی از تركیبات شیمیایی مانند ویتامین C را تبدیل به اگزالات كند. اگزالات می‌تواند با چسبیدن به كلسیم، سبب تشكیل رسوبات و كریستال‌های سوزنی شكل شود. مبتلایان به سنگ كلیه باید تا حد امكان از خوردن قند و نوشابه پرهیز كنند، زيرا مصرف موادقندی و بی‌كربنات برای این دسته از بیماران مضر است. اهمیت مصرف آب برای جلوگیری از ایجاد سنگ كلیه ثابت شده، اما مهم‌تر از آن دفعات ادرار در این دسته از بیماران است؛ یعنی اگر بیمار مبتلا به سنگ كلیه در طول روز چندین بار آب مصرف كند اما تخلیه نكند، املاح در كلیه‌اش رسوب كرده و سنگ كلیه ایجاد می‌شود. علاوه براین مصرف آب سرد یا گرم تاثیری در ایجاد سنگ كلیه ندارد. افراد مبتلا به سنگ كلیه باید مصرف نمك را بسیار محدود كنند. همچنین این دسته از بیماران نباید در مصرف مواد پروتئینی، حیوانی و تخم‌مرغ زیاده‌روی كنند.

دکتر بصیری همچنین می‌گوید ایران در زمینه شيوع و بروز سنگ‌سازی كلیه بالاترین آمار بین‌المللی را دارد، به گونه‌ای كه آمار ایران در این زمینه بالاتر از كشورهای منطقه است. تحقیقات نشان داده سالانه 135 نفر از هر یكصد هزار نفر در فهرست بروز سنگ كلیه قرار می‌گیرند. از دلایل این امر مناطق جغرافیایی ایران، گرمای هوا، استعداد ژنتیك و الگوی تغذیه‌ای ایرانیان است. براساس بررسی‌ها، میزان نمك در ادرار ایرانیان بالاتر از استاندارد است. این نشان‌دهنده این است كه ایرانیان از مایعات كمتری استفاده می‌كنند. میزان شیوع سنگ كلیه به صورت سالانه در ایران بین 5 تا 10درصد است و این آمار در مردان بیشتر از زنان است. براساس تحقیق دیگری كه در بیماران مبتلا به سنگ كلیه انجام گرفت، مشخص شد سن ابتلا به سنگ كلیه در افرادی كه سابقه فامیلی داشته و تعداد بیشتری از افراد خانواده آنها به این بیماری مبتلا شده‌اند، كاهش می‌یابد و به همان نسبت هرچه تعداد كمتری از افراد خانواده به این بیماری دچار شده‌اند، سن ابتلا افزایش می‌یابد.
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1391/06/20
من تا حالا سه بار سنگ دفع کردم اولین بار که درد کلیه ام شروع شد از شدت درد دولا مونده بودم و نمیتونستم بایستم واقعا درد غیر قابل تحملی و حتی بعضی وقتا یاد اون روزا میفتم تنم میلرزه.
Iran, Islamic Republic of
00:47 - 1391/06/22
من پشت فرمون بودم در حال رانندگی تنهام بودم تو اتوبان، دردش بهم گرفت...واقعا آرزو میکنم دردش و کسی تجربه نکنه، غیر قابل تحمله واقعا
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1391/06/25
داییم میگه انقدر دردش زیاد بوده رو زمین غلت میخورده
Afghanistan
12:20 - 1391/06/30
یه صبح بیدار شدم از شدت درد دولا مونده بودم از شدت درد اشکم در اومد.... خیلی بی تابم کرده بود.....
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1391/07/07
منم اولین بار دبیرستان بودم .انقدر درد داشتم و گریه کردم که هیچ وقت یادم نمیره... بدترین دردی بود که کشیدم. امیدوارم که همه عزیزان همیشه سالم باشن و قدر سلامتی بدونن و هیچوقت این دردارو تجربه نکنن.
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1391/11/24
بین دردهای بدن اول از همه درد ضایعات نخاع چون به ریشه های عصبی متصله بعدش درد کلیه و دندان که اونم به اعصاب مغز وصل میشه خیلی کشندست طوری که واقعا ادمو به حال مرگ میندازه
Iran, Islamic Republic of
07:16 - 1393/07/03
سلام من حدود ٧سال بود سابقه سنگ داشتم البته ارثي بود بعد از پيگيريهاي شديدي ك كردم دكتر شاهرودي در مشهد برام پودر سيترات پتاسيم از نوع الماني و قرص الوپرينول تجويز كرد ك هر شب موقع خواب ي قاشق مربا خوري باي ليوان اب سر و يه عدد قرص بخورم واقعا برام معجزه كرد البته بعد از ٢ماه خوردن منم ب چندنفراز دوروبريام توصيه كردم اونا هم ب اين شيوه عمل كردن و نتيجه گرفتن.
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1395/11/13
من پریشب 8 ساعت تمام درد کشیدم،ایشالا واسه کسی پیش نیاد
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1395/11/30
سلام دوستان من یه دکتری رو پیدا کردم
داروش معرکه هست
من تا به الان هیچ جایی همچین دارویی ندیدم
فقط یه بار که خوردم دردام اروم شد خود دکتر گفت نمیخاد باقیشو بخوری اما من همشو خوردم
شمارشو تو سایت جام جم انلاین پیدا کردم
اسمش همه جا فراگیر شده
اسمش علی کردی اهل نیشابوره
توصیه میکنم بهش زنگ بزنین
....
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1396/02/23
دوستان منم توصیه میکنم هرکس سنگ داره ومیخاد عمل کنه یا بره سنگ شکن حتما قبلش به اقای کردی زنگ بزنه
واقعا خیلی برخورد خوبی داره من خودم تقریبا نیم ساعت ایشونوو سوال پیچ کردم وایشون با ارامش کامل جواب منو دادن
حتما باهاشون تماس بگیرین...
Iran, Islamic Republic of
05:46 - 1396/02/24
دست اقای کردی درد نکنه
خداوند متعال به ایشان خیر عنایت کند
من از درد سنگ کلیه دیوارو گاز میزدم
تا بحال چنین دردی به این وحشتناکی تجربه نکردم
خداوند برای هیچ مسلمونی این دردو نیاره
این داروی اقای کردی بود که منو نجات داد والا فکر کنم از این درد شدید جان میدادم
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1396/04/31
اقای مهرداد جرجانی دستت واقعا درد نکنه خدا هم به شما وهم به اقای دکتر علی کردی خیر بدهد از شما هم ممنون با این پیام شما باعث شد با اقای کردی اشنا بشم در تمام عمرم به این راحتی سنگهام از بین نرفته بود
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1397/09/19
ابن کردی که تعریف اش رو خوندید هه پبام ها رو خودش نوشته باور نکنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر