تازه‌ترین افشاگری از چگونگی قتل بن لادن
۳۲۲۸۳۶
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۵
۱۲۸۱۶
سیمور هرش، روزنامه نگار تحقیقی و نویسنده آمریکایی بار دیگر تاکید کرد که پاکستان به دستگیری اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده کمک کرد.
خبرگزاری ایسنا: سیمور هرش، روزنامه نگار تحقیقی و نویسنده آمریکایی بار دیگر تاکید کرد که پاکستان به دستگیری اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده کمک کرد.

به نوشته روزنامه داون، سیمور هرش پیشتر نیز این اظهارات را سال گذشته در مقاله‌ای منتشر کرد که واکنش واشنگتن را برانگیخت و کاخ سفید مجبور شد تا اطلاعات این مقاله را غلط بداند. با این حال هرش در کتابی جدید با عنوان "کشتن اسامه بن لادن" بار دیگر این سخنان را تکرار کرد و گفت که ادعایش درست است.

هرش همچنین در مصاحبه با داون گفت از سال گذشته به مدارکی دست یافته که باورهای وی را تحکیم می‌کند که مقام‌های آمریکا درباره اطلاعاتی که چگونه بن لادن را در مخفیگاه وی گرفته‌اند و یا چگونه بن لادن کشته شدند، مردم را فریفته‌اند.

وی بار دیگر تاکید کرد که پاکستان سال 2006 بن لادن را بازداشت کرد و به کمک عربستان وی را در زندان نگاه داشت. ایالات متحده و پاکستان توافقی را امضا کردند: پاکستان به اقامتگاه بن لادن حمله می‌کرد به گونه ای که به نظر برسد اسلام آباد اطلاعی نداشته است.

هرش تاکید کرد: من اطلاعات زیادی نسبت به اوایل تحقیقاتم به دست آوردم. هشیاری پاکستان به دلیل وجود هند بالاست. رادارهای آنها همواره کار می کنند و اف 16 های آنها همیشه در حال پروازند. قطعا این امکان وجود نداشت که هلی‌کوپترهای آمریکایی بدون اطلاع پاکستانی‌ها وارد ابیت‌آباد شوند.

به گفته هرش، روسای ارتش و سرویس اطلاعات جاسوسی وقت پاکستان با آمریکایی‌ها توافق کردند اما این امر با اعتراض بسیاری از ژنرال‌ها روبرو شد. وی افزود: فرمانده وقت نیروهای دفاع هوایی پاکستان بسیار بسیار نگران بود.

هرش همچنین در مصاحبه با داون گفته است که یک کلنل پاکستانی اوت 2010 به سفارت آمریکا رفته و گفته است: "ما چهار سال است که بن لادن را در اختیار داریم." به گفته هرش، این کلنل بعدا به واشنگتن منتقل شد و الان جایی نزدیک واشنگتن زندگی می‌کند. این مقام گفته بود: عوامل اطلاعاتی پاکستان در منطقه هندوکش بن لادن را گرفتند و پس از ساختن اقامتگاه او در ابیت‌آباد بن لادن منتقل شد. پاکستانی‌ها این کار را کردند چون عربستان از آنها خواسته بود. سعودی‌ها نمی‌خواستند که آمریکایی‌ها بن لادن را بازجویی کنند.

به گفته هرش، آمریکایی‌ها از فهمیدن این مساله به شدت عصبانی بودند و پاکستان نمی‌خواست اوضاع وخیم‌تر شود و به همین دلیل با اجرای عملیات دوم مه 2011 و حمله به اقامتگاه بن لادن موافقت کرد. این روزنامه‌نگار آمریکایی همچنین گفته که نام مامور سیا در سفارت آمریکا جاناتان بنک بوده است و وی از منابع بسیاری استفاده کرده و این فرد کسی بوده که گزارش هرش در مورد بن لادن را رد نکرده است. هرش در سخنانش تاکید کرد که از زمان پایان نگارش اطلاعاتش خود دیگر با مقام‌های سازمان جاسوسی پاکستان ارتباطی نداشته است.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج