وحشت زدگی یا فوران ناگهانی ترس
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
۳۲۳۳۶۸
۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳
۷۰۴۹۴
اختلال وحشت زدگی شامل حمله های وحشت زدگی غیرمنتظره (اصطلاح غیرمنتظره نشان می دهد که در حمله وحشت زدگی علامت یا عامل راه اندازه آشکار وجود ندارد؛ یعنی به نظر می رسد حمله ناگهانی و بی خبر می باشد.
ماهنامه پزشک شهر - دانیال طالبی چرمچی*: احتمالا تاکنون در مورد حمله های ناگهانی در خواب (بختک) مطالب زیادی شنیده اید، در این مقاله سعی داریم این جملات را از دیدگاه علمی مورد بررسی قرار دهیم.اختلال وحشت زدگی شامل حمله های وحشت زدگی غیرمنتظره (اصطلاح غیرمنتظره نشان می دهد که در حمله وحشت زدگی علامت یا عامل راه اندازه آشکار وجود ندارد.

 یعنی به نظر می رسد حمله ناگهانی و بی خبر می باشد؛ مثال: موقعی که کسی در حال استراحت یا خواب است حمله رخ می دهد)، عود کننده (اصطلاح عود کننده به معنای وقوع بیش از یک حمله وحشت زدگی غیرمنتظره است). حمله وحشت زندگی یعنی فوران ناگهانی ترس یا ناراحتی شدیدی که طی چند دقیقه به نقطه اوج می رسد و طی آن نشانه های جسمانی و شناختی ظاهر می گردد.

اختلال وحشت زدگی

با توجه به این که در حال حاضر این حمله در مراجعان زیادی مشاهده می شود، امیدواریم در این مقاله بتوانیم ویژگی های اختلال را شناخته و با کمک آگاهی و مراجعه به متخصص، آسیب های بعدی را کاهش دهیم. فراوانی و شدت در حملات وحشت زدگی بسیار متفاوت است. مبتلایان اختلال وحشت زدگی از لحاظ شدت ممکن است هم حمله های با نشانه های کامل و هم نشانه های محدود داشته باشند، تعداد و نوع نشانه های حمله وحشت زدگی از یک حمله به حمله بعدی غالبا متفاوت باشد.

با وجود این، برای تشخیص اختلال وحشت زدگی باید بیش از یک حمله وحشت زندگی یا نشانه کامل غیرمنتظره وجود داشته باشد و حتما پس از بررسی های لازم توسط متخصص به عنوان اختلال مطرح می گردد.

معمولا افراد دچار حملات وحشت زدگی نگرانی های زیادی را تجربه می کنند که نگرانی از حمله ها یا پیامدهای آن معمولا به موارد زیر مربوط می شوند:

- دلواپسی های جسمانی (احتمال بیماری منجر به مرگ مثل بیماری قلبی، اختلال حمله تشنجی)

- نگرانی های اجتماعی (شرمندگی یا ترس از قضاوت منفی دیگران به علت نشانه های وحشت زدگی آشکار)

- نگرانی بابت کارکرد روانی (از دست دادن کنترل).

سپس در رفتار خود تغییراتی صورت می دهد و تلاش زیادی برای به حداقل رساندن یا اجتناب از حمله های وحشت زدگی یا پیامدهای آنهاست که یا به صورت زیر می باشد: اجتناب از کار بدنی سخت، سازماندهی جدید زندگی روزمره برای اطمینان از در دسترس بودن کمک در صورت رویداد حمله وحشت زدگی، محدود کردن فعالیت های روزمره معمولی، پرهیز از موقعیت هایی از نوع هراس از مکان های عمومی مثل بیرون رفتن از خانه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و یا خرید کردن.

حمله های وحشت زدگی شبانه یکی از انواع حمله های وحشت زدگی غیرمنتظره است (حمله وحشت زدگی شبانه یعنی بیدار شدن از خواب در حالت وحشت که با وحشت کردن پس از بیداری کامل از خواب تفاوت دارد).

بسیاری از کسانی که دچار حملات وحشت می شوند می گویند که علاوه بر نگرانی از حمله های وحشت زدگی و پیامدهای آنها، احساس اضطراب مداوم یا متناوبی دارند که به طور کامل نگرانی از تندرستی و سلامتی روانی را در بر می گیرد (برای مثال مبتلایان اختلال وحشت زدگی اغلب از یک نشان جسمانی جزیی یا عوارض جانبی دارو نتیجه فاجعه آمیزی را پیش بینی می کنند؛ یعنی فکر می کنند که ممکن است بیماری قلبی داشته باشند یا سردرد به معنی وجود تومور مغزی در آنهاست. چنین افرادی اغلب در مقابل عوارض جانبی داروها نابردبار هستند).

علاوه بر این، امکان دارد نگرانی های گسترده ای بابت توانایی انجام وظایف روزمره یا تحمل عوامل استرس زای هر روزه داشته باشند. مدام داروهای زیادی مصرف می کنند (داروهای تجویزی، الکل و مواد مخدر تا حمله وحشت زدگی را مهار کنند، یا رفتارهایی افراطی برای کنترل حمله ها بروز می دهند. یعنی ممکن است مقدار غذا را به شدت محدود کنند یا از غذاها یا داروهای خاصی پرهیز می کنند؛ چون نگران نشانه های جسمانی هستند که موجب حمله های وحشت زدگی می شوند. به هر حال این اختلال در زنان بیشتر از مردان است (تقریبا به میزان 2 به 1).

(اگرچه حمله های وحشت زدگی در کودکان نیز رخ می دهد؛ شیوع کلی اختلال وحشت زدگی قبل از 14 سالگی، 0.4 درصد است. میزان این اختلال در نوجوانی، به ویژه در دختران افزایش تدریجی نشان می دهد که احتمالا در پی آغاز بلوغ می باشد و طی بزرگسالی به اوج می رسد؛ این مورد در سالمندان 7 درصد مشاهده می شود.)

اختلال وحشت زدگی

اگرچه اختلال وحشت زدگی در کودکی بسیار نادر است، نخستین رویداد «طلسم وحشت» اغلب ریشه در دوره کودکی دارد. اختلال وحشت زدگی در نوجوانان نیز معمولا روند مزمن دارد و اغلب با اختلال های اضطرابی، افسردگی و دو قطبی همایند می باشد. تاکنون تفاوتی در تصویر بالینی بین نوجوانان و بزرگسالان دیده نشده. با وجود این، نگرانی نوجوانان از حمله های وحشت زدگی بعدی ممکن است کمتر از بزرگسالان جوان باشد (شیوع کمتر اختلال وحشت زدگی در افراد مسن ناشی از کند شدن پاسخ دستگاه عصبی خودمختار بر اثر بالا رفتن سن می باشد).

 بسیاری از افراد مسن که گرفتار سراسیمگی هستند، آمیزه ای از حمله های وحشت زدگی با نشانه محدود و اضطراب فراگیر دارند. افراد مسن معمولا حمله های وحشت زدگی خود را به موقعیت های پر تنش خاص مثل درمان های پزشکی یا موقعیت های اجتماعی نیز نسبت می دهند.

در حالی که میزان پایین اختلال وحشت زدگی در کودکان را به دشوار بودن گزارش نشانه ها نسبت می دهند، این موضوع بعید به نظر می رسد زیرا کودکان قادر به شرح دادن ترس شدید یا وحشت ناشی از جدایی و اشیا یا موقعیت های ترسناک هستند. نوجوانان ممکن است کمتر از بزرگسالان مایل به بحث بی پرده درباره حمله های وحشت زدگی باشند.

به هر حال هیجان پذیری منفی و حساسیت به اضطراب، عوامل خطرسازی برای آغاز حمله های وحشت زدگی می باشد. اگرچه اضطراب جدایی در کودکان، به ویژه وقتی شدید باشد، امکان دارد مقدم بر پیدایش اختلال وحشت زدگی بعدی باشد، اما عامل خطرساز پایداری نیست. به نظر می رسد کسانی که تجارب آزار جنسی و جسمی در کودکی دارند بیشتر به این اختلال دچار می شوند. از طرفی پژوهش ها نشان می دهند که سیگار کشیدن نیز می تواند عامل خطرسازی برای حمله های وحشت زدگی باشد (در حمله های وحشت زدگی معمولا خشم یا اقدام به خودکشی دیده می شود).

اختلال وحشت زدگی در بین اختلال های اضطرابی با سطوح بالای ناتوانی اجتماعی، شغلی و جسمانی، هزینه های اقتصادی قابل ملاحظه، در مراجعه بیشتر به پزشکان رابطه دارد؛ اگرچه اثرات آن در صورت وجود هراس از مکان عمومی بسیار نیرومندتر می باشد. مبتلایان اختلال وحشت زدگی ممکن است به علت مراجعه به پزشک یا اورژانس بیمارستان ها، از کار و مدرسه زیاد غیبت داشته باشند که به بیکار شدن یا ترک تحصیل منجر می شود.

در افراد مسن امکان دارد وظایف مراقبتی یا فعالیت های داوطلبانه دچار مشکل شود. در موقعیت های درمانگاهی، اختلال وحشت زدگی به ندرت بدون اختلال های دیگر دیده می شود و شیوع اختلال وحشت زدگی، در افرادی که اختلال های دیگری، از جمله اختلال اضطراب فراگیر (به خصوص هراس از مکان های عمومی)، اختلال افسردگی عمده، اختلال دو قطبی و اختلال اختلال خفیف مصرف الکل، دارند بیشتر می باشد.

در حالی که اختلال وحشت زدگی اغلب، نسبت به اختلال های همایند در سنین پایین تری آغاز می شود، گاهی آغاز آن پس از اختلال همایند می باشد و ممکن است به عنوان نشانگر شدت بیماری همایند تلقی شود، با توجه به این که در هر اختلال نشانه های اصلی بسیار مهم است در زیر به نشانه های آن اشاره می کنیم. (ذکر این نکته ضروری است؛ صرفا با دانستن نشانه ها نمی توان برچسب اختلال را مطرح کرد.)

حمله وحشت زدگی شامل فوران ناگهانی ترس یا ناراحتی شدیدی است که طی چند دقیقه به اوج می رسد و در جریان آن چهار مورد یا بیشتر از نشانه های زیر ظاهر می شود که این فوران ناگهانی ترس، ممکن است در حالت آرامش یا در حالت اضطراب رخ دهد:

اختلال وحشت زدگی

تپش قلب، ضربان نامنظم، شتاب گرفتن یا افزایش ضربان قلب، تعریق، لرزش یا رعشه، احساس تنگی نفس یا خفگی، احساس بسته شدن راه گلو، احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه، حالت تهوع یا ناراحتی شکمی، احساس سرگیجه، عدم تعادل گیجی یا ضعف، احساس سردی یا برافروختگی، نابهنجاری لمسی (بی حسی یا احساس سوزش)، مسخ واقعیت (احساس غیرواقعی بودن محیط)، مسخ شخصیت (احساس جدا شدن از خود)، ترس از دیوانه شدن یا از دست دادن کنترل، ترس از مرگ.

حال که با علائم این اختلال آشنا شدیم بهتر است چنانچه نگرانی خاصی داریم، از متخصصان بهره بگیریم و بدانیم اختلالات روانپزشکی علائمی بسیار نزدیک به هم دارند و نیاز است حتما نشانه های دقیق توسط روانشناس سنجیده گردد که در این راستا دچار مشکلات بیشتر و تشخیص اشتباه نشویم و بدانیم هر اختلال با کمک متخصصان به راحتی قابل کنترل می باشد. پس بدون ترس از قضاوت، چنانچه نشانه ای از علائم مطرح شده را در خودتان می بینید نیاز است در مورد نشانه ها و شدت علائم و ... با متخصصان مشورت نمایید.

*کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1395/02/13
من این تجربه رو داشتم. فقط به عزیزانی که با این مشکل مواجه هستن اینو بگم که با مراجعه به روانپزشک و با مصرف فقط 1 قرص در روز به طور 100% مشکلم برطرف شد. 3 سال دارو مصرف کردم و به راحتی هم اونو کنار گذاشتم. و به هیچ عنوان وابستگی به دارو رو تجربه نکردم. فقط یادتون باشه خوددرمانی نکنید. با داروهای خواب آورم خودتونو اذیت نکنین.
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸
میشه بی زحمت اسم پزشکی که بهش مراجعه کردیو بگی
مینا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
لطفا بگید چه دارویی مصرف کردین
United States
00:41 - 1396/08/13
من به شدت دچار این مشکل هستم..واقعا اذیت کننده هست
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1397/05/01
من ۱۷ سالمه ونزدیک ۶ ماه هست که از هر چیز ناگهانی مثلا اینکه کسی یهو منو صدا بزنه یا اینکه درب اتاقم یهو باز بشه یا اینکه یهو ازت بپرسن چای میخوری ویا هر چیز مسخره دیگه یهو می ترسم وتپش قلب میگیرم ...من باید چیکار کنم...؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
منم این مشکل و دارم لطفا یکی پاسخ بده که چرا این اتفاق میوفته
H.K
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
منم تازگیا این جوری شدم ۱۹ سالمه با صدای بوق ترقه حتی بشکن و پا زمین کوبیدن و سوت زدن از جام میپرم دیگه واقعا خسته شدم گاهی دوستام منو دست میندازن
Turkey
22:08 - 1397/07/15
اگر دکتر خوب سراغ دارید لطفا معرفی کنید
Iran, Islamic Republic of
20:01 - 1397/09/30
من گاهی توی خواب احساس میکنم از جایی سقوط میکنم وسریع از خواب میپرم .چه چیز ها عاملش هستند؟؟
پاسخ ها
فاطمه
United Kingdom
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۷
دوست عزیز این بیماری نیست این یه خوابیه که اکثریت ادم ها می بینن مشکلی فکر نمی کنم باشه البته بهتره باز هم با یه کسی که وارده کمک بگیرید
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/04/16
از خواب با وحشت بیدار میشم چه قرصی بخورم؟
Germany
23:52 - 1398/09/08
تماس بگیرید مشکلتونو هل کنم
Iran, Islamic Republic of
04:09 - 1398/11/27
منم الان با استرس شدید از خواب بیدار شدم
Iran, Islamic Republic of
04:09 - 1398/11/27
منم الان با استرس شدید از خواب بیدار شدم
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1398/12/15
سلام من ۱۵ سالمه چند هفته است در ساعت مشخص در شب از خواب میپرم نمیدونم چرا البته از ترس دیگه هم تا صبح نمی خوابم
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1399/10/10
من از خواب میشم تا پنج شش ساعت مثل دیوونه ها میشم هر شب کابوس میبینم از ترس کابوس بیست و چهار ساعت نمیخوابم تا جایی ک چشام دیگه نتونه باز بمونه خیلی بده خدا به همه سلامتی بده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی نوین_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر