آزادی، حجاب و بی حجاب زنان در ترکیه
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
دکتر ولدخانی_1
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
دکتر ولدخانی_4
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۲۴۰۴۹
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵
۴۹۹۶۸
ترکیه کشوری است که با وجود داشتن دولت سکولار، عمدتا در زمره کشورهای اسلامی طبقه بندی می شود. این طبقه بندی البته نه به دلیل دولت و حکومت بلکه بیشتر به دلیل دین و فرهنگ قالب مردم پدید آمده است.
ماهنامه زنان و زندگی: ترکیه کشوری است که با وجود داشتن دولت سکولار، عمدتا در زمره کشورهای اسلامی طبقه بندی می شود. این طبقه بندی البته نه به دلیل دولت و حکومت بلکه بیشتر به دلیل دین و فرهنگ قالب مردم پدید آمده است.بسیاری از مردم ترکیه به دلیل برخورداری از فرصت های شغلی، اجتماعی، فرهنگی و سفر به کشورهای اروپایی، بخشی از فرهنگ، عادت ها و شیوه پوشش و آرایش دنیای غرب را با رسم و رسوم و سبک زندگی خود تلفیق کرده اند.

 با این حال این تغییر و تحولات نتوانسته است جامعه سنتی و مذهبی ترک را دستخوش تغییر و تحولات زیربنایی و اساسی کند. چنانچه هنوز هم به گردشگران و مسافران ترکیه (به ویژه زنان) توصیه می شود تا جایی که امکان دارد به پوشش های محلی و حجاب زنان در ترکیه احترام بگذارند و سعی کنند برخی اصول و موازین فرهنگی و مذهبی را در این کشور رعایت کنند.

آزادی، حجاب و بی حجاب زنان در ترکیه/ ناقص

زنانی با لباس های آزاد

برخلاف تصویر و تصوری که ممکن است بسیاری از تبلیغات، اخبار یا حتی صنعت سریال سازی ترکیه برای ما خلق کرده باشد، پوشش و لباس زنان در ترکیه، همچنان قواعد و قوانین مخصوص به خودش را دارد.

در ترکیه فرهنگ، سنت، عادت ها و شیوه پوشش زنان ترک بیرون از مرز شهرهای بزرگ این سرزمین به شکل ملموسی تغییر می کند. زنانی که در شهرهای کوچک و روستاها زندگی می کنند، به ندرت با لباس کوتاه یا بدون آستین دیده می شوند. در واقع پوشیدن لباس های نسبتا گشاد، بلند و ساده که کمتر توجه دیگران را به خود جلب کند، یکی از عادت های زندگی زنان ترکیه به شمار می آید. مساجد در ترکیه تنها مکانی هستند که هر زنی هنگام ورود به آنجا باید روسری بر داشته باشد.

خواسته حداکثری

در پژوهشی میدانی که چندی پیش در دانشگاه میشیگان درباره «حق انتخاب زنان برای نوع پوشش خود» منتشر شد؛ نگاه و باور زنان کشورهای تونس، عربستان سعودی، مصر، ترکیه، لبنان، عراق و پاکستان ارزیابی شد. در یکی از بخش های این تحقیق، پژوهشگران دامنه ای از تصاویر شامل زنانی با پوشش کامل برقع تا تصویر بدون حجاب به افراد مورد پرسش، نشان داده شده بود و از افراد پرسیده شده بود کدام یک از این پوشش را مناسب ترین حالت حجاب برای زنان در انظارت عمومی می دانند.

در هر هفت کشور، محبوب ترین پوشش، مربوط به تصویری می شد که یک روسری سفید را نشان می داد. در این نوع حجاب، تمام موی سر به طور کامل پوشیده شده اما صورت به طور کامل نمایان است.
آزادی، حجاب و بی حجاب زنان در ترکیه

اعداد به دست آمده بسیار شگفت انگیز بود زیرا در مصر، اندکی بیش از نیمی، در تونس 57 درصد و در عراق و ترکیه کمتر از نیمی از پاسخ دهندگان این نوع پوشش را انتخاب کرده بودند.

ترکیه که برای چند دهه زنان را از سر کردن روسری در اماکن عمومی منع کرده است، پس از لبنان قرار دارد. در ترکیه از هر سه نفر، یک نفر (32 درصد) گفته است زنان نباید موی خود را بپوشانند. 17 درصد نیز روسری با گره شل را انتخاب کرده بود. 52 درصد هم گفته بودند زن باید در انتخاب نوع پوشش خود آزاد باشد.

حجاب، طرفداران و مخالفان

استفاده از حجاب برای زنان در ترکیه طرفداران و مخالفان زیادی دارد. این مقوله به قدری محور بحث و گفتگو بوده است که نظرات موافق و مخالف را به گروه های متعددی تقسیم بندی کرده است.

یکی از این طیف ها عقیده دارند استفاده از روسری باید در همه جا ممنوع باشد. گروه دیگر با تاکید بر لزوم رفع همه ممنوعیت ها در همه موقعیت ها در مورد استفاده از روسری، منع استفاده از روسری را در تضاد با آزادی وجدان و حقوق بشر می دانند.

دسته ای دیگر که طیف میانی را تشکیل می دهند با تاکید بر لزوم آزادی استفاده از روسری در همه موقعیت ها، تحقق این امر را در آینده ای دور امکان پذیر می دانند و عقیده دارند هنوز زمینه لازم برای تحقق چنین آزادی در ترکیه فراهم نشده است.

آزادی، حجاب و بی حجاب زنان در ترکیه/ ناقص

آزادی فعالیت قضات محجبه

مقوله حجاب در ترکیه به قدری چالش برانگیز است که وقتی موضوع آزادی فعالیت قضات محجبه در دادگاه های این کشور مطرح شده، طرفداران حجاب و آزادی انتخاب پوشش زنان، از این خبر به عنوان دستاوردی بزرگ یاد می کنند.

ماه مه سال 2015 میلادی، یک نقطه عطف برای زنان ترکیه به شمار می آید. در این ماه بود که سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، شورای عالی نظارت بر دادستان ها و قضات ترکیه اعلام کرد قضات و دادستان های زن در ترکیه می توانند با حجاب اسلامی به فعالیت های خود ادامه دهند.

«موسیکانیجی» معاون دبیر کل شورای عالی قضات و دادستان های ترکیه با صدور اطلاعیه ای با اشاره به اینکه در آیین نامه مرتبط با قوانین پوششی قضات و دادستان ها حکمی در ارتباط با ممنوعیت حجاب موجود نیست و ممنوعیتی که تاکنون موجود بوده است به دلیل تفسیر از قوانین بوده، اعلام کرد که طبق قانونی که در سال 2014 میلادی در ترکیه به تصویب رسید، ماموران از امکان انتخاب آزادانه پوشش برخوردار هستند و این قانون، دادستان ها و قضات را نیز شامل می شود.

آزادی، حجاب و بی حجاب زنان در ترکیه

معضل مهم ممنوعیت رسمی حجاب اسلامی در دوایر دولتی ترکیه با تغییر آیین نامه «طرز پوشش ماموران دولتی» در دو سال قبل از میان برداشته شد. بعد از تاریخ یاد شده اعلام شد که حیطه ممنوعیت استفاده از حجاب محدود به بانوان پلیس، قضات، دادستان ها و وکلای محجبه محدود شده است.

مسئله حجاب اسلامی که یکی از مهم ترین مسائل جامعه ترکیه از دهه 1990 میلادی به بعد است، به رغم حاکمیت کامل حزب عدالت و توسعه که خود را با گرایش های اسلامی معرفی می کند، تا اوایل دهه 2010 در ترکیه به طور رسمی برقرار بود و بعد از آن سال ها در سومین دوره حاکمیت حزب یاد شده گام های اساسی و جدی در رفع ممنوعیت یاد شده برداشته شد.
در حال حاضر داشتن حجاب در دانشگاه ها و دوایر دولتی ترکیه آزاد است.
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:18
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1395/02/13
چرا هر کشور اسلامی قانون و تفسیر خودش رو داره !
پاسخ ها
اسما
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۷
به برکت انقلاب میتونیم باحجاب باشیم وبهمون تعرض نشه وگرنه همین عکس وضعیت ما بود واقعا درایران باقانون باارزش حجاب فرصتی است برایی باحجاب بود ودرعین حال جهانی زندگی کردن فقط نمیدونم چرا بیشتر آقایون از حجاب اجباری حرف میزنند باور کنید دغدغه اصلی ما قانون باارزش حجاب نیست
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1395/02/13
روش ترکیه خوبه اجبار پشت چیزی نیست اصالت معنویش بیشتره همه دلی تصمیم میگیرن چاپلوسی و ریا کمتر میشه اینطوری
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1395/02/13
آزادی مراکش مالزی ...و ترکیه خوبه عربستان خبلی سخت گیر ایران وسطای ایناس برای همینه کشمکش باید نباید توش خیلی زیاده
-
21:13 - 1395/02/13
آدم تا چیزی رو از دست نده قدرشو نمیدونه ... باید حتما بشیم مثه زمان رضاخان تا مردم قدر حجاب رو بدونن ... اخه کدوم مرد باغیرتی پیدا میشه ناموسش مثه عروسک توی کوچخ خیابون ظاهر بشه و خودشو در معرض هزار چشم ناپاک قرار بده ؟؟؟؟؟؟؟/؟
پاسخ ها
حسام تورک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۶
... در آلمان برخی زنان در تابستان لباس های نا متعارف به تن می کنن یک نفر به اون ها تعرض نمیکنه هیچ چشم ناپاکی هم نیست چرا؟
چون ذات و ذهنیت مردان اون ور اصلاح شده و فقط زن مصرف جنسی نداره
Mehran
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۲
عزیز من پلنگ اگه بخواد شکار کنه پوست شکار واسش مهم نیست.اونی که هیز باشه زن با حجاب ببینه تو ذهنش هیلی چیزا تصور میکنه پس حجاب تاثیری نداره.افکار باید اصلاح بشه که بفهمین زن فقط برای لذت نیست.معمولا اونایی میگن حجاب مهمه و اجباریه که خودشون افکار درست ندارن.وگرنه وقتی افکار درست باشه کسی حتی کوچک ترین توجهی به لخت بودن زن هم نداره.
Iran, Islamic Republic of
08:43 - 1395/02/14
نگفتید نظر ایرای ها در این نظر سنجی چی بوده؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1395/02/14
گیر دادین به ترکیه ها!
Iran, Islamic Republic of
02:05 - 1395/04/26
والا اگه چشمى ميخواد هيز باشه به حجاب و بى حجابى ربط نداره
تو اون دوران مردم با مينى ژوپ راه ميرفتن كسى نگاشون نميكرد
الان با حجاب ميرى بيرون بدنتو متر ميزنن...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
عالم فدای حضرت زهرا
فاطمه س همیشه حجاب داشت پس ما نیز باید راهش را ادامه دهیم
Iran, Islamic Republic of
09:50 - 1396/04/30
مردی که نسبت به زنان حسی نداشته باشه و مردی که نتونه خودش رو در برابر زنان حفظ کنه مریضه.....بیحسی مردها نسبت به زنها به ضرر زنهاست ‌چرا اونایی که هی دم از مردای کشورهای دیگه میزنید نمیخواید باور کنید.یعنی خدایی که خودش مارو آفریده عقلش نرسیده و مایی که عقلمون ناقصه خوب میفهمیم که چه خوبه چه بد.هرچی قرآن گفته حقیقت محضه.حجاب اجبار لازمه مثل دارویی که هیچ جایگزین وراهی نداره که مصرفش نکنی.عاقل باشیم لطفا،یکم اعتماد به خدا با این عقلای ناقصمون بد نیست.مردی که بی حس باشه نمیتونه حتی زن خودش رو راضی کنه بخاطر همین همون مردای خارجی چرا باید به زور مشروب و الکل به راضی کردن خودشون از نظر جنسی بپردازن...‌اعتماد کنیم به خدا،ضرر نمیکنیم
پاسخ ها
M
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
ادمی که عشق باشه به کسی نگاه نمیکنه و ادمی هم که قرار باشه با دیدن مو یا قسمتی از دست کسی به هر دختری نظر داشته باشه اون ادم نیست حیوونه
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1396/12/02
بنا بر چیزی که تو ویکی پدیا نوشته در ترکیه بی حجابی اجباریه! کارمندان و دانشجویان حق استفاده از روسری و پوشش مشابه ندارند!
پاسخ ها
ل.ب
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
چنين چيزي نيست ، من در سفري كه به تركيه داشتم زنان محجبه زيادي رو ديدم كه از ايراني هاي محجبه خيلي پوشش بهتري داشتن چون انتخاب خودشون بود ، خيلي هم امنيت بود، توي مترو و خيابون كسي چشم چروني نميكرد ،، همه سرشون به كارشون بود، خانم هاي زيادي هم ديدم كه كتاب و جزوه دستشون بود و مشخص بود دانشجو هستن و با حجاب ، آزادي يعني همين
Turkey
23:31 - 1397/01/12
واقعا حجاب خوبی دارند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
اختیاری هست و نه اجبار مثل کفش و صندل
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1397/03/03
ازادی در ترکیه برابر هست محجبه یا بی حجاب فرقی نداره زنان در همه جا ازاد هستن و برابر مرد هستن
Iran, Islamic Republic of
07:51 - 1397/07/30
ولی در سریال های ترکیه ای هم بعضی از زنان روسری می پوشند
Turkey
15:43 - 1397/08/29
ترکیه مسلمان نیست کافره مساجدشونم الکیه
پاسخ ها
خدا
Netherlands
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۲
ببخشید حاج اقا
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1397/11/18
خوب اونایی که می خوان حجاب داشته باشن چرا نمیان ایران
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1397/12/06
کاش ایرانم بی حجابی بود چی می شد مگه
United States
02:13 - 1398/05/13
حجاب باعث حفظ زیبایی زن و مرد میشه ..بنظرم جذابیت زنو مرد زیاد میشه..و بنظرم یکی ازدلایلی ک غرب رفته سمت همجنس گرایی یا حیوان گرایی و...همین سردشدن زن و مرد از همه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
انجمن پرستاری ایران_1
انجمن پرستاری ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
انجمن پرستاری ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
انجمن پرستاری ایران_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر