زنان ترکیه ای، شوهر می خواهند سریع!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۳۲۴۲۴۴
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۶:۵۸
۶۲۲۳۹
نخستین وظیفه هر دختر شایسته ترکیه ای چیست؟ «تلاش سخت برای داشتن خواستگار و ازدواج کردن». این ایده مرکزی کتاب طنز و پرفروش «شما تنها در حد شوهرتان خوب هستید» است.
ماهنامه زنان و زندگی: پینار ترومبلی، دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه کالیفرنیا و عضو هیات علمی دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا است. یکی از بارزترین فعالیت های وی فعالیت در حوزه حقوق زنان و انتشار مقالات و گزارش های متعدد در روزنامه های زمان امروز و حریت ترکیه است. متن زیر یکی از مقالات این استاد دانشگاه است که در ال مانیتور به چاپ رسیده و مخاطبان فراوانی را نیز جذب کرده است.نخستین وظیفه هر دختر شایسته ترکیه ای چیست؟ «تلاش سخت برای داشتن خواستگار و ازدواج کردن». این ایده مرکزی کتاب طنز و پرفروش «شما تنها در حد شوهرتان خوب هستید» است که از ابتدای سال 2014 مورد بحث جامعه زنان ترکیه بوده است.

این کتاب با قواعدی غیرمنطقی به زنان مجرد برای چگونگی رفتار با مردان و خواستگاران شان آموزش می دهد. «اولین و مهم ترین قاعده این است که شما نباید تصویر یک فرد در دسترس و دست یافتنی از خودتان ارائه دهید.»

زنان ترکیه ای، شوهر می خواهند سریع!( slideshow)

دستورالعمل های کتاب پیشنهاد می کنند که «اگر می خواهید توسط شوهر محتمل آینده شکار شوید، از دستش فرار کنید.» همچنین: «هرگز به پیامک ها و تلفن های او بلافاصله جواب ندهید، دست کم 30 دقیقه صبر کنید و او را در حالت تعلیق و انتظار نگه دارید.» اذیت کردن خواستگار هم به شدت توصیه می شود: «زیبایی خودتان را نمایش دهید اما هرگز اجازه ندهید او شما را لمس کند.» سپس نوبت کج خلقی و اوقات تلخی برنامه ریزی شده می رسد: «مطمئن شوید که تلاش او برای خوشنود ساختن شما چندان آسان نباشد.»

اما در واقع، این کتاب سطحی مشاوره برای زنان مجرد ممکن است با حکم اخیر فرهنگستان زبان ترکیه خیلی هم جدی و معتبر تلقی شود. در به روز رسانه فرهنگ لغات ترکی، فرهنگستان لغت ترکی musait (در دسترس) را طوری تعریف کرده که دیگر کسی حاضر نیست به عنوان یک زن musait (در دسترس) باشد؟

به نظر می رسد این کتاب به زنان مجرد توصیه می کند نباید در دسترس به نظر برسند و در عوض باید طوری وانمود کنند که گویی به همسر محتمل آینده خود بی علاقه هستند.

کتاب به خاطر سبک نوشتن و بیش از حد ساده انگارانه بودنش مورد انتقاد قرار گرفت. با این حال از زمان انتشارش بر فضای رسانه های اجتماعی و ستون روزنامه ها سایه انداخته است. خواننده های کتاب به کرات نظر داده اند که «کتاب بازتاب دهنده تجربیات زندگی واقعی خود ماست.»

ممکن است بپرسید چه کسی این کتاب را می خرد؟ اما یک کتاب فروش در یکی از خیابان های شلوغ میدان تقسیم در استانبول می گوید: «همه زنان در همه رده های سنی این کتاب را می خرند اما تعداد قابل توجهی مشتری مرد هم این کتاب را می خرند. البته مردان اغلب به ما می گویند کتاب را برای خواهرشان می خرند!»

یک مشتری در همین کتاب فروشی می گوید: «شما می دانید که همه خانواده ها یک دختر ترشیده دارند!»

در زبان ترکی به طور کلی چند عبارت و مثل عامیانه وجود دارد که زنان را از مجرد ماندن دلسرد و هراسان می کند. مواردی همچون «زنی که بیش از حد سختگیر و رد انتخاب وسواسی است، عاقبت با یک مرد طاس ازدواج خواهد کرد.» یا «مردان ازدواج نکرده، مجرد خوانده می شوند اما زنان ازدواج نکرده را دختر ترشیده می خوانند» و «جهیزیه یک دختر باید از زمانی که در گهواره است، در خانه آماده باشد.»

اگرچه مطالعات نشان می دهد در یک دهه گذشته آمار ازدواج های برنامه ریزی شده به طرز قابل توجهی کاهش داشته و سن زنانی که نخستین بچه خود را به دنیا می آورند بالا رفته است اما هنوز در ترکیه ازدواج یک رویداد مهم است.

دنیز، زن بازیگری که در اوائل دهه چهارم زندگی خود است، می گوید: «در ترکیه وقتی از خواب بیدار می شوید و تلویزیون را روشن می کنید، همه کانال ها شما را با برنامه های ازدواج بمباران می کنند. صدها وب سایت اینترنتی دوست یابی و قرارهای عاشقانه در فضای وب فعال هستند.

وب سایت هایی برای افراد محافظه کار، مسلمانان پایبند، افراد شاغل و حتی کارمندان دولت وجود دارد اما نکته این است که در این وب سایت ها می توان مردان یقه سفیدی را یافت که در دهه 40 یا 50 زندگی شان هستند و دنبال زنان 20 ساله هستند. اگر هم شما به عنوان یک زن موفق شوید مردی معقول و مناسب خود را پیدا کنید، احتمالا خانواده اش به او خواهند گفت، درباره ازدواج با یک زن 35 ساله حتی فکر هم نکند. او نمی تواند بچه دار شود.»

زنان ترکیه ای، شوهر می خواهند سریع!( slideshow)

دنیز اضافه می کند: «من رویای آمدن شاهزاده سوار بر اسب سفید را مدت ها پیش کنار گذاشتم.»

یکی از این وب سایت های دوست یابی My Macchiato نام دارد که فارغ التحصیلان دانشگاه با حداقل 25 سال سن و درآمد بالاتر از متوسط را هدف گرفته است. هزینه ثبت نام و عضویت در وب سایت به سن شما بستگی دارد. اگر سن شما بیشتر باشد، باید برای ثبت نام پول بیشتری بدهید. برای مثال کسانی که سنی بالای 40 سال دارند باید حدودا 1500 دلار حق عضویت بدهند. وب سایت به شما وعده یک رابطه مناسب و معقول با یک شریک تحصیل کرده را می دهد.

یک زن مطلقه 42 ساله، مدیرعامل یک شرکت برجسته که در این وب سایت ثبت نام و حق عضویت پرداخت کرده است، می گوید: «این یک وب سایت مناسب است و آنها مجدانه کار می کنند. با این حال، من گمان می کنم کاربران زن عضو سایت بیشتر از مردان باشند. بسیاری از زنان در سن و موقعیت مالی من به سرویس آنها نگاه می کنند و می گویند بالاخره من جای مناسب را پیدا کردم اما هنوز مردانی که ممکن است مد نظر من باشند، از این سرویس استفاده نمی کنند. در این وب سایت تعداد بسیار زیادی از ما و تعداد بسیار کمی از مردان وجود دارد. صادقانه بگویم که من به عنوان یک زن مجرد خوشحال هستم اما باید این وب سایت ها را به خاطر دلجویی کردن از خانواده ام امتحان کنم.»

در واقع، در ترکیه زنان مجرد بالای 30 سال آشکارا به عنوان افراد شکست خورده مسخره می شوند. کتاب «شما تنها در حد شوهرتان خوب هستید» این واقعیت رایج در مورد زنان در جامعه ترکیه را برجسته کرده است.

«نور کیزل تاس»، روزنامه نگار 35 ساله مجرد هم در این باره می گوید: «اگر به عنوان یک زن شوهر داشته باشید، همچون یک انسان در جامعه در نظر گرفته می شوید؛ اما اگر مجرد باشید، جامعه به شما ترحم می کند. خواهر بزرگتر من وقتی تقریبا 30 ساله بود ازدواج کرد، آ« زمان من 15ساله بودم. او با یک دانشجوی 20 ساله کالج ازدواج کرد، تنها برای اینکه ازدواج کرده باشد. اکنون حدود 20 سال از ازدواج او می گذرد. شوهر اسلام گرای او از 10 سال پیش یک همسر دیگر هم دارد. ما همه این را می دانیم اما چه کار می توانیم بکنیم؟ آنها چند بچه دارند.»

با توجه به نرخ بالای خشونت جنسی و فیزیکی در رابطه زناشویی در ترکیه، هر کسی می تواند درک کند چرا زنی همچون کیزل تاس تصمیم گرفته است مجرد باقی بماند. در همین رابطه حزب عدالت و توسعه مشوق های مالی برای ازدواج زودهنگام ارائه کرده است که در واقع حرکتی هوشمندانه برای هدف قرار دادن رأی دهندگان است.

«اسرا اوز»، زن مجردی که اواخر دهه سوم زندگی خود را تجربه می کند و دارای مدرک دکترای مهندسی است – مدرک و حوزه ای که بیشتر تحت سلطه مردان است – معتقد است «ازدواج جزء لاینفک و ذاتی دختران ترکیه ای است. من عشق را در دانشگاه از دست دادم، زیرا دنبال شغل دانشگاهی بودم و حواسم کاملا پرت آن شده بود. فامیل من معتقد هستند که وجود یک مرد در خانه ضروری است و به معرفی نامزدهایی به من پرداختند.

 اجازه بدهید صادق باشیم، همچنان که زنان مسن تر می شوند، تحصیلات بیشتری داشته و از نظر مالی هم مستقل باشند، شانس یافتن یک شوهر سازگار برایشان کمتر می شود. ممکن است با مردی بالای 40 سال ازدواج کنم اما او احتمالا مرد مطلقه بچه داری خواهد بود. مطمئن نیستم برای چنین وضعیتی آماده باشم...» این سخنان بازتاب نگرانی مشترک بسیاری از زنان مجرد ترکیه است.

زنان ترکیه ای، شوهر می خواهند سریع!( slideshow)

گزارش «زنان در آمار» سال 2012 موسسه آماری ترکیه نشان می دهد که متوسط سن ازدواج مردان و زنان از زمان به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 بالا رفته است. با این حال همین مطالعه گزارش می دهد که حدود 66 درصد از همه زنان ترکیه پیش از سن 25 سالگی ازدواج می کنند، در حالی که تنها 34 درصد از مردان زیر 25 سال ازدواج می کنند. جالب توجه این که، درصد زنانی که سن شان بین 30 تا 64 سال است و تنها زندگی می کنند دو برابر مردان در همین رده سنی است. چند صاحب نظر درباره این که این یافته چگونه در یک جامعه مردسالار قابل توضیح است، مورد پرسش قرار گرفته اند.

آنها معتقدند گذران زندگی به عنوان یک زن مجرد شاغل در ترکیه، چه یک زن مطلقه و چه یک زن ازدواج نکرده، هم ممکن و هم کاملا دلپذیر است. اگر شما حمایت و درآمد کافی داشته باشی. داده های بانک اطلاعات آماری سازمان بین المللی کار در مورد مدیران زن در سال 2012 نیز نشان می دهد که ترکیه در این شاخص رتبه 95 از 126 را دارد (ایران در رتبه 91 است). به این ترتیب این سوال پیش می آید زنانی که قادر هستند به تنهایی زندگی کنند چه کسانی هستند؟

یک جامعه شناس برجسته ترک که به دلیل ترس از دست دادن شغلش ترجیح داد ناشناس بماند، می گوید: «تعداد خانوار زنان مجرد گمراه کننده هستند زیرا بیشتر این زنان همسران دوم یا سوم مردان مومن هستند. اگر برای بررسی خانوارهایی تک والد به آمار نگاه کنید، می توانید یک همبستگی مثبت مستقیم بین دو موضوع ببینید. بیشتر آنها زنان مجردی هستند که معشوقه و یار کسی نیستند. آنها دارای مدارک تحصیلی بالا بوده و علاوه بر این، از حمایت مالی و عاطفی خانواده خود هم برخوردار هستند و قادر به تامین هزینه زندگی در مجتمع های ساختمانی فانتزی و دارای گیت هستند. روی هم رفته، ما می توانیم نتیجه گیری کنیم که با توجه به نرخ بالای طلاق و قتل زنان در ترکیه، علی رغم همه فشارهای اجتماعی، چه مذهبی و چه سکولار، به نظر می رسد زنان تحصیل کرده شاغل مجرد یک سبک زندگی شادتر و بی دغدغه تر از دوستان زن متاهل «خوشبخت» خود دارند.»
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 51
در انتظار بررسی:27
Iran (Islamic Republic of)
16:00 - 1395/02/16
چرا دختران ایرانی اینقدر برا شوهر کردن کلاس میذارند و ازدواج رو سخت می گیرند
پاسخ ها
مجتبی
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
خانم صادق وسالم وباثلابت
محمد
Turkey
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۳
منم مجردم
Finland
17:13 - 1395/02/16
زنان ایرانی شوهر میخواهن سریع..باید اینو مینوشتی
پاسخ ها
مجتبی
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
زن یادختر سالم وصالح وباثلابت
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
زن یادختر خوبش خوبه وگرنه اگه یه زره بد باشد ادم‌را روانی میکند.
Iran (Islamic Republic of)
18:47 - 1395/02/16
ما هتتیم. آدرس؟
همسایگی برای همین روزهاست.
فقط خوشگل باشند.
پاسخ ها
امید
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
زن.میخاهم
Iran (Islamic Republic of)
19:26 - 1395/02/16
تیترتون خیلی بی ادبانه است ....این یعنی چی ؟؟؟....
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
اشتباه منفی دادم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
اتفاقا تيتر بسيار جذاب و مخاطب جذب كني بود.

ياد بگيريم جنبه داشته باشيم و آستانه تحملمون رو بالا ببريم. سريع تا از يه مطلبي خوشمون نمياد اونو توهين و بي ادبي ندونيم.
واقعا ما ايرانيا مردمون بي جنبه اي هستيم
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
کجا هستند این زنان ترکی که شوهرمیخواند؟؟؟چه جوری میشه باهاشون ارتباط برقرارکرد؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
00:02 - 1395/02/17
من خاک پای زن ایرانی رو با تمام عالم عوض نمیکنم البته باحجاباش وباحیاهاش ودرکل ملکه هاشو
Iran (Islamic Republic of)
14:08 - 1395/02/17
توهین میکنید وبعد جوابیه مؤدبانه ما رو منتشر نمیکنید,یا ما هم باید متقابلا بهتون توهین کنیم.
پاسخ ها
user
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۸
دوست عزیز کلا در مدتی که تو این سایت هستم به این نتیجه رسیدم که هرچه مودبانه تر بنویسی احتمال این که منتشر نشه بیشتره همین آخر هفته فکر کنم دو سه تا از کامنت های من منتشر نشد و هرچه فکر کردم که مشکل چی بوده متوجه نشدم جز این که زیادی مودبانه بود و اگر بجای اون نوشته چند تا ناسزا و دری وری میگفتم حتما منتشر میشد
اینجا واقعا روی سخنم با برترین هاست اگه براتون ممکنه جواب بدین چرا ؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
23:11 - 1395/02/17
نویسنده متن بسیار عقده ای و .. تشریف دارند یا پسری هست عاشق اینه که توهم بزنه خانمها دارند میمیرن برای ازدواج و از سر کول امثال او بالا نیرند یا خانمی هست که ازدواج کرده و دست بر قضا یبینه که دستش تو هیلی از موارد بسته شده یا کلی کنبود داره که نجبوره صرفا به ازدواجش بنازه تهی بودنش از سایر حهات رو بپوشونه
خیلوالتون راحت خانمه به عنوان یک خانم متاهل میگم خبری نیست اینور ازدواج اگر ازدواج میکنید یا یه ادم درست پیدا کنید منظورم به لحاظ شعور و غیره و. نه پول وگرنه واسه متاهل بودن نر زیاده مجرد بودن به ازدواج با ادمهای لش متوقع یا وحشی ترجیح داره همسر باید همراه و رفیق ادم باشه با توجه به قوانبن کشور ما که برای یه خانم که ازدواج میکنه بیشتر شبیه برده داری ادمی رو انتخاب کنید که شعور و درک اینکه مثل یه رفیق و دوست همراهتون باشه داشته باشه
در ضمن در کشورهایی مثل ترکیه شکل رابطه عوض شده
دیگه اوت شکل سنتی ازدواج نیست پس بیخود یه عده توهم برشون نداره
شما هم به حای شعر نوشتن مطلب درست بذار فضاحتی که یه سری مرد نه ببخشید نرهای ایران با سفارت دوبی و سفارت روسیه بار اوردن هم زیر سایه همین متنهای احمقانه بوده لطفا تکرارش نکنید ابروریزی در سطح جهانی بسته
پاسخ ها
حسام تورک ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
خانم نگاه به ماهواره و سریال های تورک نندازین من خودم زیاد رفتم تورکیه و می دونم که این کشور بسیار سنتی تر از ایرانه و شدیدا مرد سالار هستش تورکیه که فقط آنتالیا یا بودروم یا ازمیر و یکی دو محله سکولار و لاییک استانبول مثل بشیکتاش نیستش!!!!!! یاد بگیریم سطحی نگر و احساساتی نباشیم و از روی تعصبات جنسیتی حرف نزنیم تا بتونیم تو دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم در ضمن ادب هم خوب چیزیه زندگی دیگران یا متوهم بودن یا نبودنشون چه ربطی به شما داره
Iran (Islamic Republic of)
23:13 - 1395/02/17
نظرم رو پخش نکردی هم مهم نیست همون خودت بخونی متوجه بشی بسته
پاسخ ها
نادر
Turkey
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
دوست دختر مخواهم
Iran (Islamic Republic of)
23:21 - 1395/02/17
جدا حالمو به هم زدید هر مجله دوزاری هر مطلبی گذاشت شما که نباید کپی کنید
نویسنده قطعا یا یک مرد که خیلی جواب نه شنیده عقده ای شده داره ارزوهاش رو با مقاله نویسی خالی میکنه
یا یه زن بیمصرفه که تنها خاصیتش رو شوهر کردن میدپنه و خودش چنان جایگاه پست و تاسف برانگیزی داره که تنها افتخارش شوهر کردنش بوده
این نوشته های سخیف بیمار گونه تون شان زنها زو پایین میاره هم برای من متاهل که ارزشم تو زندگی زناشویی پایین میاد که انگار یه طفیلی و وابسته به نردم در حالیکه مرد و زن مکمل هم اند هم برای اوناییکه فرزند دختر دارند مصیبت میشه که دختره چهارده ساله جای اینکه فکر درس و وشقش باشه که در اینده چیزی بیشتر از یه ابزلر ج.. باشه تو فکر شوهر کردنه
Iran (Islamic Republic of)
16:35 - 1395/02/18
درخدمت زنان ودختران تركيه هم هستيم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۹
در خدمت زنانو دختران ترک باش. نه ترکیه ای این کشور جعلی تعداد زیادی ارمنی و کورد عزیز رو هم در خودش جا داده حیف نیست دختران کورد و ارمنی رو با دختران ترک مقایسه کنید. برام مهم نیست این نظرم تایید میشه یا نه
علی11
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
اوکی بینام عزیز در خدمت زنان و دختران کورد هستیم
Iran (Islamic Republic of)
16:07 - 1395/08/30
واقعا متاسفم براتون با این تیتر زدنتون....تاسف تاسف
Turkey
17:21 - 1395/09/01
باسلام وخسته نباشید.
سایتتون خوبه
مرسی
Iran (Islamic Republic of)
18:38 - 1396/02/29
چه جالب میگین ترکیه ای!! وقتی برسه پای گند کاری میشن ملت ترکیه ، وقتی یه چیزی مثل ورزش و غیره باشه میشن ترک...معنی شعور رسانه های ایرانی رو فهمیدیم. اینجام بنویس دختران ترک شوهر میخواهند.چرا نوشتی ترکیه ای؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
آخه به تو چه ترکیه برای ترکهاست برای بقیه نیست مطمین باش بفهمن تو رو راهم نمی دن اونجا
Iran (Islamic Republic of)
17:52 - 1396/05/02
هیچوقت غیبت انسانهای مسلمان را نکنید .دختران ترک خیلی از لحاظ حجاب با ایمان هستند
Iran (Islamic Republic of)
12:08 - 1396/10/14
بریم ترکیه فایده نداره تو ایران زن گیرنمیاد اونجا هم خونه دارن هم شغل
Iran (Islamic Republic of)
21:49 - 1396/11/06
از دخترایه ایران خبرنداری دخترایه ایران رو افغانی دارند میگیرن فردا قیافه مردم ایران تغییر میکنه بهتر مردایه ایران با دختر ایرانی ازدواج کنند ازدواج فحشا وبی بند باری کمتر میشه و به نفع همست
Turkey
20:21 - 1397/01/17
اگه از من بپرسی مشکل از خانم های عزیز ه ایرانی نیست مشکل از رییس جمهوره محترم ایران هست که به هر زنی یا به هر دختری حق گذرنامه داده ما از اینکه زنها حق گذرنامه دارن باید رییس جمهور مون جواب گویی ملت عزیزه ایرانی باشه من یه کوردم برام فرقی نداره ترکباشن کورد باشن من بخاطر ه بودنمون نوشتم
Turkey
12:35 - 1397/04/13
من میخواهم عروسی کنم با دختر ترکی
Iran (Islamic Republic of)
16:55 - 1397/05/09
ترکیه به بعضی ایرانی هاچرا بی حرمتی می کنند
Germany
02:12 - 1398/04/30
دوست دختر خوشگل برای ازدواج دائم میخوام
Iran (Islamic Republic of)
23:28 - 1398/05/05
یک زن ترکیه ای می خواهم
Iran (Islamic Republic of)
10:14 - 1398/05/07
بایک زن ترکیهای یا روسی ازدواج میکنم ،فقط شاد باشه و عاشق،
Iran (Islamic Republic of)
22:10 - 1398/06/01
درخواست اشنایی با دانشجوی دختر ترکیه ای
Afghanistan
12:29 - 1398/07/08
یک دختری با شخسیت برای ازدواج مخام از ترکیه
Turkey
22:32 - 1398/07/26
افغانی هستم ترکیه زندگی میکنم واقعا برا ازدواج جدیم اگه کسی هست با من ازدواج کنه در خدمتم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
سلام شماخانمی یا آقا
Iran (Islamic Republic of)
19:21 - 1398/09/23
خیلی خوب میشد اگه یه زن ترکیه ای یا استامبلی هم برا من پیدا میشد؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
00:13 - 1398/11/20
یه دختر می خام از ترکیه با ادب و اهل زندگی باشه بیوه هم باشه مشکلی نیست فقط اهل زندگی باشه ازدواج دائم و قانونی
Iran (Islamic Republic of)
03:06 - 1398/11/26
مجرد ی دوست دختر در استانبول ایرانی مقیم ترکیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
ادیب_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تنورستان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر