با کلاس‌ بندی و ویژگی خودرو ها برای خرید بهتر، آشنا شوید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
کلاسینو_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
ریزخور_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۳۲۴۵۳
۲۹ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۶:۰۰
۴۰۳۰۷
اتومبیل‌های سواری در هشت کلاس؛ سدان، کوپه، کابریولت، فست بک، SUV، ‌هاچ‌‌بک، استیشن و MPV تقسیم می‌شوند که البته برخی از آنها دارای شاخه‌های فرعی نیز هستند. بهتر است قبل از خرید اتومبیل با این کلاس‌بندی‌ها و ویژگی آنها آشنا شوید.

برترین مجله اینترنتی ایران

هفت صبح: حتما شما هم برای خرید خودرو معیارهای مختلفی را مد نظر قرار می‌دهید و با بررسی هریک از آنها، اتومبیل مناسب خود را انتخاب می‌کنید. به هر حال مواردی چون قیمت، شکل ظاهری، طراحی داخلی، ابعاد، مشخصات فنی، امکانات رفاهی و ایمنی، کیفیت، مصرف سوخت و خدمات پس از فروش از جمله مسائلی هستند که مورد توجه خریداران قرار می‌گیرد و هر یک بر حسب نیاز و شرایط خود، این موارد را اولویت‌بندی می‌کنند اما اینکه خودروی مورد نظر شما در چه کلاسی قرار دارد، بحث دیگریست که اکثر موارد ذکر شده را در خود جای می‌دهد و باید دید که نیاز و سلیقه شما، کدام کلاس خودرویی را طلب می‌کند.

خودروها معمولا بر اساس شکل ظاهری، ابعاد و کاربردشان کلاس‌بندی می‌شوند و البته خودروهایی هم هستند که از ترکیب دو کلاس مختلف پدید آمده‌اند. به طور کلی می‌توان گفت که اتومبیل‌های سواری در هشت کلاس؛ سدان، کوپه، کابریولت، فست بک، SUV، ‌هاچ‌‌بک، استیشن و MPV تقسیم می‌شوند که البته برخی از آنها دارای شاخه‌های فرعی نیز هستند. بنابراین بهتر است که قبل از خرید اتومبیل با این کلاس‌بندی‌ها و ویژگی آنها آشنا شوید.

سدانکلمه سدان به معنای تخت و روان است که البته در دنیای خودروسازی به اتومبیل‌های چهار در صندوق‌دار گفته می‌شود. خودروهای سدان جزو متداول‌ترين و پر‌فروش‌ترین کلاس‌ها قرار دارند و بیشتر احتیاجات شما را بر‌آورده می‌کنند. سدان‌های اسپورت به خوبی حس یک رانندگی هیجان‌انگیز و جذاب را به شما القا کرده و سدان لوکس هم مانند یک سوئیت راحت و مجهز، رانندگی لذت‌بخش و آرامی ‌را فراهم می‌کنند. معمولا خودروهای سدان از لحاظ ابعاد به دسته‌های چون سدان بزرگ، سدان کوچک و سدان متوسط تقسیم می‌شوند و با توجه به امکانات رفاهی و ایمنی، ممکن است لوکس، نیمه‌لوکس یا حتی مجلل باشند. به عنوان مثال مرسدس‌بنز S-Class یک سدان مجلل و بی‌ام‌و سری 5 یک سدان بزرگ لوکس است. خریداران خودروهای سدان، مواردی چون فضای سرنشینان و بار، امکانات رفاهی و ایمنی، مصرف سوخت و طراحی ظاهری را بیشتر از دیگر مسائل مورد توجه قرار می‌دهند. کوپه


تا چند سال پیش اتومبیل‌های دو در سقف ثابت در کلاس خودروهای کوپه قرار می‌گرفتند اما امروزه خودروهای چهار در نیز ممکن است به صورت کوپه تولید شوند. به عنوان مثال مرسدس بنز CLS در لیست مدل‌های کوپه این کمپانی قرار دارد، در حالی که یک اتومبیل چهار نفره چهار در است. البته CLS در دسته خودروهای فست بک مجلل نیز جای می‌گیرد. ب ام و X6 هم ترکیبی از یک خودروی کوپه و SUV بوده که به SAV معروف است. خودروهای کوپه دو در هم مانند سدان‌ها می‌توانند لوکس یا مجلل باشند و البته ویژگی‌های اسپورت را نیز چاشنی کار خود می‌کنند.به هر حال مشتری‌ها معمولا اتومبیل کوپه را بیشتر به خاطر استایل و ویژگی‌های اسپورت خریداری می‌کنند و انتظار دارند که شتاب‌گیری و هندلینگ خودرو نسبت به هم نوع‌شان در کلاس دیگر بهتر باشد. تجربه ثابت کرده که خریداران خودروهای کوپه و کانورتیبل افرادی حساس و سختگیر هستند و به طراحی ظاهری اتومبیل اهمیت زیادی می‌دهند. از کوپه‌های موجود در ایران می‌توان به مرسدس‌بنز E350 کوپه، بی‌ام‌و سری 3 کوپه و هیوندای جنسیس کوپه اشاره کرد.کابریولت (کروک)در زبان عامیانه به اتومبیل‌هایی که سقف آنها باز می‌شود، کروک گفته می‌شود که امروزه این اتومبیل‌ها، خود به کلاس‌های دیگری چون کابریولت، کانورتیبل، رودستر و اسپایدر تقسیم می‌شوند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم باید گفت که اگر سقف باز‌شوی اتومبیل چهار نفره دو در از نوع فلزی باشد به آن کانورتیبل و اگر از نوع  چرمی، پارچه‌ای یا برزنتی باشد، کابریولت گفته می‌شود. در مورد اتومبیل‌های دو در دو نفره نیز به آنهایی که سقف باز‌شوي آنها فلزی باشد، رودستر و به آنهایی که سقف‌شان برزنتی یا پارچه‌ای باشد، اسپایدر گفته می‌شود. البته معمولا برای راحت شدن موضوع، ممکن است بعضی از این اصطلاحات به طور مشترک برای مدل دیگر نیز استفاده شود.مزیت سقف‌های فلزی این است که از لحاظ دوام و ایمنی، مطمئن‌تر هستند. بعضی از اتومبیل‌ها فقط به صورت کروک ساخته می‌شوند مانند؛ پورشه باکستر و برخی دیگر نیز مانند بی‌ام‌و سری 3 در دو نوع کوپه و کانورتیبل موجود هستند. معمولا بازار این اتومبیل‌ها در فصول گرم سال، بهتر است و بخش عمده مشتریان آنها را جوانان تشکیل می‌دهند.فست بک
اتومبیل‌های فست‌بک در تولیدات گذشته بیشتر دیده می‌شدند و چند سالی بود که خودروسازان به ساخت آنها علاقه‌ای نداشتند تا اینکه مرسدس‌بنز با معرفی CLS سبک جدیدی را پایه‌گذاری کرد و دیگر شرکت‌ها نیز از آن استقبال کردند. سقف خودروهای فست‌بک با یک شیب نسبتا ملایم به سمت عقب خودرو پیش می‌رود و تقریبا می‌توان گفت که طول صندوق عقب آن در نمای ظاهری کمتر می‌شود.البته در عمل، فضای زیادی از دست نرفته و صندوق در بخش زیرین شیشه عقب پنهان می‌شود. معمولا در بعضی از این مدل‌ها، شیشه عقب نیز به همراه در صندوق باز می‌شود و مهم‌ترین مشکل آنها این است که به خاطر شیب انتهای خودرو، ارتفاع سقف در ردیف عقب کمتر می‌شود. مانند؛ پورشه پانامرا.SUV

خودروهای شاسی‌بلند یا بهتر بگوییم، SUV ارتفاع بیشتری از سطح زمین داشته و قاعدتا ارتفاع سقف‌شان نیز بلندتر از دیگر مدل‌هاست. شاسی‌بلند‌ها هم از لحاظ ابعاد به دسته‌هایی چون شاسی؛ کوچک شهری، متوسط، بزرگ یا فول‌سایز تقسیم می‌شوند و البته این‌طور نیست که همه آنها قابلیت آفرود (خارج از جاده) خوبی داشته باشند چون اکثر شاسی‌بلندهای کوچک و شهری فقط به صورت فانتزی و با ظاهر یک SUV تولید می‌شوند که به بعضی از آنها کراس اوور گفته می‌شود و ارتفاع کمتری نیز دارند.برخی از SUVها مانند تویوتا پرادو یا میتسوبیشی پاجرو ممکن است به صورت دو در نیز تولید شوند که البته به خاطر وجود در بزرگ محفظه بار در قسمت عقب، به آنها سه در هم گفته می‌شود. معمولا خریداران این خودروها، ویژگی فنی، فضای سرنشینان و امکانات رفاهی و ایمنی را بیشتر از دیگر موارد، مد نظر قرار می‌دهند.هاچ‌‌ بکاتومبیل‌های ‌هاچ‌‌بک به مدل‌های کوچکی گفته می‌شود که به ظاهر دارای صندوق نبوده و عقب آنها کاملا صاف است. این اتومبیل‌ها فضای بار اندکی دارند و در واقع با توجه به مصرف سوخت کم و ابعاد کوچک‌شان، گزینه‌ای ایده‌آل برای رفت و آمدهای درون‌شهری هستند (مانند مزدا 2 یا هیوندای i30) اتومبیل‌های ‌هاچ‌‌بک نیز در دو نوع دو در و چهار در تولید می‌شوند و معمولا شرکت‌های خودروسازی سعی می‌کنند که این مدل‌ها را به صورت اقتصادی و ارزان‌قیمت‌تر از دیگر مدل‌ها تولید کنند. البته خودروهایی چون مرسدس‌بنز اسمارت، مینی‌کوپر و تویوتا IQ در دسته کوچک‌تری به نام مینی ‌هاچ‌‌بک شهری جای می‌گیرند.
استیشن و MPVدر خاتمه این دو کلاس را در یک بند مورد بررسی قرار می‌دهیم زیرا در بازار داخلی مدل‌های بسیار محدودی از آنها یافت می‌شود. استیشن‌ها در واقع همان مدل سدان هستند که قسمت عقب آنها مانند خودروهای ‌هاچ‌‌بک صاف است و محفظه بارشان به داخل اتاق راه یافته است و بدین‌ترتیب ارتفاع بیشتری جهت حمل وسایل در اختیار شما قرار می‌گیرد. MPV هم نمونه‌ای تغییر یافته از یک مینی‌ون است که ارتفاع سقف آن نسبتا بلند بوده ولی فاصله آن تا سطح زمین مانند مدل‌های سدان است. در ضمن بر‌خلاف ون‌ها که دربان به صورت کشویی باز می‌شود، در این مدل‌ها مانند یک سدان باز می‌شود و معمولا ظرفیت آنها هم چهار یا پنج نفر است. مانند مرسدس‌بنز B-Class و کیا کارنز که البته تعداد محدودی از آنها در بازار موجود است.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:14 - 1391/06/29
وااااااای مامان!!!! من از اینا می خوااااام!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
مي خرم برات
بدون نام
Netherlands
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۹
از کدوما؟؟
France
14:51 - 1391/06/30
گلم چی میخوای بخرم برات؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1392/12/20
جالبه خودروهای هاچ بک مصرف سوخت پایینتری دارند. اما در مورد پراید کاملا برعکسه. یه سوال
کدوم یک از مسوولان پاید داره؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
اورانوس_فوترموبایل2
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
انجمن پرستاری ایران_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان