مامانِ خوشگل باشید!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
کلاسینو_2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۳۲۷۰۵۹
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰
۱۶۴۲۹
اگر شما هم نمی‌دانید در زمان بارداری می‌توانید سراغ رنگ مو بروید و آیا مجازید از هر کرمی روی پوست خود بمالید یا اصلا آیا می‌توانید پا را فراتر بگذاید و سراغ بوتاکس بروید، حتما این مطلب را بخوانید.
مجله سیب سبز - دکتر بهروز باریک‌بین*: دوران بارداری، دوران بسیار حساس و مهمی برای خانم‌هاست چون سلامت موجودی دیگر به میزان سلامت و نشاط آنها وابسته است. در این دوران خانم‌ها نسبت به همه چیز حساس‌تر می‌شوند و حواس‌شان بیشتر به خودشان است  و پیش از مصرف هر محصول آرایشی و بهداشتی تحقیق می‌کنند تا مبادا استفاده از آن محصول برای آنها و جنین‌شان خطرساز شود. بعضی‌ مادران هم زیاد مته به خشخاش می‌گذارند و این دوران را با استرس می‌گذرانند، اصلا به آرایشگاه نمی‌روند و دور استفاده از محصولات آرایشی  را خط می‌کشند.

اگر شما هم نمی‌دانید در زمان بارداری می‌توانید سراغ رنگ مو بروید یا نه؟ اگر نمی‌دانید که مجازید از هر کرمی روی پوست خود بمالید یا نه اصلا آیا می‌توانید پا را فراتر بگذاید و سراغ بوتاکس بروید و مانند زمانی که باردار نبودید به ظاهر خود برسید یا نه؟ حتما این مطلب را بخوانید تا دکتر بهروز باریک‌بین متخصص پوست ‌و مو و زیبایی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران ‌به شما بگوید که اگر بار شیشه دارید، مجازید تا چه حد با مراجعه به آرایشگاه‌ها یا مراکز زیبایی خودتان را آراسته کرده و این دوران را با لذت تمام سپری کنید.

مامان خوشگل باشید

تکلیف خانم‌های باردار با موبرها

بیشتر تحقیقات تا به حال  اثر سوئی را از مصرف موبر‌ها در دوران بارداری نشان نداده‌اند چراکه قاعدتا این‌گونه محصولات جذب پوست نمی‌شوند و بیشترین مشکل‌شان حساسیت‌زایی آنهاست. بنابراین اگر خانم بارداری سابقه حساسیت دارد بهتر است از روش دیگری برای برداشتن مو‌های زائدش استفاده کند. قابل ذکر است پوست بعضی از خانم‌های باردار در این دوران به‌مراتب حساس‌تر از حالت عادی می‌شود بنابراین قبل استفاده  از موبر ابتدا روی بخش کوچکی از پوست پشت ساعدتان تست حساسیت انجام شود. اگر بعد از ۲۴ ساعت واکنش حساسیت به وجود نیامد  یعنی حساسیتی وجود ندارد.

بوتاکس‌های تزریقی آری یا خیر؟

تولیدکنندگان بوتاکس و ژل‌ها‌ توصيه مي‏کنند خانم‏ها در دوران بارداري از اين مواد استفاده نکنند چراکه اگر به هر دليلي مشکلي براي جنين ايجاد شود، اولین متهم، کارخانه سازنده این محصولات تزريقي زيبايي است که مسلما آنها را بدنام مي‏کند اما خيلي وقت‌‌ها تزريق دوز مناسب بوتاکسی استاندارد و باکيفيت در خانمي که از بارداري خود اطلاعي نداشته، مشکلي ايجاد نکرده است. اما با اين حال بهتر است ریسک نکنیم  و توصیه کنیم که خانم‏ها در دوران بارداری  و شيردهي از تزريق بوتاکس يا ساير ژل‏ها، فيلرها و پرکننده‏ها خودداري کنند.

آیا کرم‌های مرطوب‌کننده هم محدودیت دارند؟

به طور کلی کرم‏هاي مرطوب‏کننده معمولي دارای مواد لايه‏بردار نيستند بنابراین استفاده از آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند ولي کرم‏هايي که پوست را تحريک و پوسته‏ريزي ايجاد می‌کنند و لایه‌برداری مختصری انجام مي‏دهند، ممکن است دارای میزانی ترتينويين يا رتينول باشند بنابراين بهتر است از آنها استفاده نشود.یادتان باشد بهتر است خانم‏هاي باردار در مورد تمام کرم‏هاي مصرفي خود با پزشک متخصص پوست یا زنان مشورت کنند.

رنگ نکنید بهتر است

تماس با هرگونه مواد شيميايي در دوران بارداري توصيه نمي‌‌شود. از آنجا که رنگ موهاي مصنوعي هم نوعي ماده شيميايي به‌حساب مي‌آيند، مادران باردار بايد تا جايي که مي‌توانند، از تماس با آن خودداري کنند. وقتي موهاي‌تان را رنگ مي‌کنيد، مواد شيميايي موجود در رنگ، از طريق پوست سر وارد بدن‌تان مي‌شود و احتمالا بر جنين تاثير منفي مي‌گذارد. بد نيست بدانيد که هنوز تحقيقات ثابت‌شده‌اي درباره ضررهاي رنگ کردن مو در دوران شيردهي منتشر نشده، اما توصیه نمی‌شود که رنگ کنید.

رنگ مو را فراموش کنید

استفاده از لیزر در دوران بارداري از نظر پزشکی هيچ اشکالي ندارد چراکه ليزر يک نور است که نفوذ آن داخل پوست چندان زیاد نیست و عمق آن نهایتا بيشتر از چند ميلي‏متر نمی‌شود اما باتوجه به حساسیت این دوران، استرس‌های مادر و اينکه اگر به هر دليلي مشکلي در جنين به وجود بيايد ممکن است آن را به ليزر ارتباط بدهند، معمولا پزشکان و تولیدکنندگان دستگاه‏هاي ليزر توصيه مي‏کنند در دوران بارداري خانم‌ها سراغ این روش نروند.

کدام عطر و اسپری را استفاده کنید؟

استفاده از عطر و اسپری در دوران بارداری خطری جدی‌ به بار نمی‌آورد، تنها مشکل بارداری با مواد معطر این است که به دلیل حساسیت بیشتر خانم‌ها به بو‌ها در این دوران ممکن است به آنها حالت تهوع، سرگیجه و سردرد دست بدهد بنابراین اگر می‌خواهید در این دوران چنین دردسرهایی نداشته باشید بهتر است عطر و اسپری نزنید و برای رفع بوی بد قسمت‌هایی از بدن‌تان که زیاد عرق می‌کنند هر چند ساعت یک‌بار آنها را بشویید.

مامان خوشگل باشید

کدام مواد آرایشی خطرناک هستند

  استفاده از مواد آرایشی، بهداشتی با برندهای تایید شده است که مواد مضر و سمی در آنها وجود ندارد. همچنین سراغ محصولاتی بروید که برچسب مواد تشکیل‌دهنده دارند تا اگر ماده‌ای خطرساز برای جنین در آن وجود دارد از مصرف آن خودداری کنید. مواد خطرناک در بارداری: Lead(یک نوع ماده سرب)، Salicylic acid (سالسیلیک اسید)، Phthalates(فتالات)، Retinol A و Parabens. باید یادتان باشد برای آرایش صورت‌تان از محصولات عاری از مواد سرطان‌زا استفاده کنید همچنین اگر آکنه دارید و فکر می‌کنید، باید از لوازم آرایش مخصوص پوست‌های آکنه‌دار کمک بگیرید سخت در اشتباهید زیرا این محصولات حاوی رتینول و سالسیلیک اسید هستند که همان‌طور که گفته شد در دوران بارداری خطرناکند.

محصولات سویادار استفاده نکنید

بیشتر افراد فکر می‌کنند مواد گیاهی فقط فایده دارند و هیچ ضرری برای بدن ندارند. هرچند در حالت عادی محصولات مراقبت پوست که حاوی عصاره سویا هستند برای بدن خطری ندارند و حتی گاهی هم توصیه می‌شوند اما مصرف این مواد در دوران بارداری باعث تشدید ماسک بارداری (لکه‌های تیره روی پوست صورت) می‌شوند. البته استفاده از روغن ترنج هم در دوران بارداری دقیقا همین کار را می‌کند و این اثر  احتمالا به دلیل حالت  استروژنی سویاست بنابراین توصیه می‌شود اگر دچار لک‌های بارداری یا ملاسما شده‌اید برای جلوگیری از تشدید رنگ این لک‌ها سراغ مصرف محصولات حاوی سویا نروید.

درمان مشکل جوش در خانم‌های باردار

بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری و به‌خصوص در سه ماهه اول دچار مشکل جوش و آکنه می‌شوند؛ حتی اگر در تمام طول عمرشان، با چنین مشکلی روبه‌رو نبوده‌اند. اولین توصیه به این خانم‌های باردار این است که قبل از هر اقدامی سری به یک پزشک متخصص پوست بزنند. در چنین مواردی احتمالا متخصص پوست   آنتی‌بیوتیک موضعی مخصوص دوران بارداری تجویز می‌کند اما اگر به هر دلیلی قادر به مراجعه به پزشک نیستید و می‌خواهید خوددرمانی کنید، می‌توانید با مشورت پزشک متخصص زنان‌تان از محلول شوینده پوستی با حداکثر دو درصد سالسیلیک‌اسید کمک بگیرید. فراموش نکنید آکنه‌‌ها و جوش‌ها  هرچقدر هم شدید باشند به هیچ وجه در دوران بارداری نباید از درصدهای بالای سالسیلیک‌اسید، انواع لایه‌بردار و رتینوئیدهای خوراکی-آکوتان- استفاده کرد.

مامان خوشگل باشید

هرچه جذب کمتر، سلامت بیشتر

در دوران بارداری بهتر است حتی برای انتخاب ضد آفتاب خود نیز دقت بیشتری به خرج دهید و تا جایی که ممکن است سراغ ضدآفتاب‌های شیمیایی نروید تا مواد شیمیایی کمتری جذب پوست‌تان شود و درنتیجه خطر کمتری هم متوجه جنین‌تان شود. بهترین انتخاب؛ ضدآفتاب‌های فیزیکی است که کمتر جذب پوست می‌شوند و با فیلترهای فیزیکی درون خود از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کنند.

کرم های لایه بردار خطرناک اند؟

مواد موجود در داروهاي موضعي از طريق پوست  جذب بدن ‌می‌شوند و اگر برای جنین مضر باشند ممکن است موجب نقايص مادرزادي یا حتی  مرگ جنين شوند، بنابراین بهتر است در دوران بارداری حسابی حواس‌مان به کرم‌ها و لوسیون‌های موضعی باشد مثلا کرم‏هاي حاوي ترتينويين  که معمولا براي لايه‏برداري و جوانسازي پوست، درمان جوش‏ها و جای جوش‌ها تجويز مي‏شوند، در دوران بارداري ممنوع است چراکه به راحتي جذب پوست مي‌شوند و مواد درون آنها می‌تواند در رشد جنين اختلال ايجاد ‏کند. از طرفی کرم‏هاي اسيد ميوه يا AHA که به‌عنوان لایه‌بردار شناخته می‌شوند چندان مشکلی در دوران بارداری ندارند البته بعد از استفاده از چنین کرم‌هایی محافظت پوست در مقابل آفتاب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند..

استفاده از کرم های ضد لک را فراموش کنید

برخی از خانم ها در دوران بارداری دچار لک های پوستی می شوند و ترجبح می دهند که از کرم های ضد لک استفاده کنند. مواد شيميايي مانند هيدروکينون و رزورسينول که برای درمان لک به کار می‌روند، نباید در دوران بارداری مصرف شوند و از همین روست که برای خانم‌هایی که دچار لک حاملگی شده‌اند به هیچ وجه چنین کرم‌هایی تجویز نمی‌شود، آنها بهتر است در دوران بارداری برای از بین بردن لک‌ها از  محلول يا کرم ويتامين c و ضدآفتاب‏هاي فيزيکي  استفاده کنند.

* متخصص پوست ‌و مو و زیبایی ، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
ادیب_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
فنی آتل_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
کالازم_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو