کاهش آمار زایمان مادران ایرانی
۳۳۰۸۶۶
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
۸۴۵۷
معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: متوسط زایمان هر زن ایرانی در دوران باروری از ۷ فرزند به ۱.۸ کاهش یافته است.
خبرگزاری مهر: معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: متوسط زایمان هر زن ایرانی در دوران باروری از ۷ فرزند به ۱.۸ کاهش یافته است.

دکتر علی اکبر سیاری در همایش «روز ملی جمعیت»در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه ایران از نظر جمعیت در بهترین موقعیت تاریخی خود به سر می‌برد و ۷۰ درصد جمعیت کشور در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال هستند، گفت: این دوران  پنجره جمعیتی نامیده می‌شود و فرصت بزرگی برای کشور است که با مدیریتی درست امکاناتی برای سرمایه‌گذاری، اشتغال، ازدواج و مسکن را برای مردم فراهم کند.

وی با اعلام اینکه از دوران پنجره جمعیتی کشور ۱۰ سال گذشته و تنها سه تا چهار دهه از آن باقی مانده، تصریح کرد: از بین رفتن این فرصت غیرقابل جبران است و جمعیت تنها با توانمندسازی مردم، شرایط اشتغال و سرمایه‌گذاری توسعه پیدا کرده و به طور خودبخودی توسعه محقق نمی‌شود.

معاون بهداشت با بیان اینکه در سال ۹۴، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوزاد متولد شدند که نسبت به سال ۹۳، ۳۴ هزار نفر افزایش داشته، گفت: اکنون یک سوم جمعیت کشور در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی هستند که نیاز به کار، مسکن و ازدواج دارند.

وی افزود: رشد جمعیت کشور از ۳.۹ درصد در دهه ۵۰ و ۶۰ به ۱.۳ درصد در دهه ۸۰ کاهش یافته، جمعیت کشور در مدت ۳۵ سال، ۲.۳ برابر و در مناطق شهری ۵ برابر شده اما نیازهای مردم مطابق با رشد آنها تامین نشده است.

سیاری با بیان اینکه متوسط زایمان هر زن ایرانی در دوران باروری از ۷ فرزند به ۱.۸ کاهش یافته، اظهار کرد: حد جایگزین جمعیتی در کشور ۲.۱ است این امر هشداری برای ایران محسوب شده که در بسیاری از کشورها با شواهد علمی و سیاست‌های جمعیتی این مشکل را حل کرده‌اند.

وی افزایش سن ازدواج را مشکل دیگر جمعیت کشور دانست و گفت: در مدت ۲۵ سال سن ازدواج در مردان از ۲۴ به ۲۷ سالگی و زنان از ۲۰ به ۲۳ سالگی افزایش یافته است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تک فرزندی در کشور رو به افزایش است، اظهار کرد: باید به طور شفاف این مسئله را بازگو کرد تا بتوانیم با از بین بردن نقاط ضعف و استفاده از فرصت‌های جمعیتی به توسعه جمعیت دست یابیم.

سیاری افزود: وزارت بهداشت برای توسعه جمعیت دغدغه‌های زیادی دارد که با مشارکت هوشمندانه و مسئولانه مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری۱۳۹۲ و انتخابات مجلس دهم و همراهی قوه قضائیه می‌توان در دوره "پنجره جمعیت" دوره طلایی توسعه اقتصادی کشور را رقم زد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه با همکاری مجلس، دولت و قوه قضائیه می‌توان چرخ‌ توسعه اقتصادی و جمعیتی کشور را به حرکت درآورد، تصریح کرد: با بهبود روابط بین‌الملل فرصتی برای اشتغال و افزایش رفاه مردم فراهم شده است.

وی با اشاره به جمعیت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری حاشیه‌نشین در شهرهای بزرگ و دسترسی آنها به خدمات بهداشتی گفت: ۲۴ میلیون جمعیت شهرنشین کشور به صورت فعال به خدمات دسترسی دارند و تشکیل یک پرونده سلامت برای هر ایرانی از اهداف طرح تحول است.

سیاری افزود: با اجرای طرح تحول سلامت برای هر ۲ تا سه هزار نفر یک مراقب بهداشتی و هر ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر یک متخصص تغذیه و روانشناس در نظر گرفته شده، برای ۲۸ میلیون نفر جمعیت روستایی و عشایری کشور به ازای هر ۴ هزار نفر یک پزشک در نظر گرفته شده و ۴۶۵ قلم دارو برای آنها فراهم شده است.

وی با اعلام اینکه برای اولین بار مکمل جدیدی برای مادران، سالمندان و کودکان اختصاص یافته گفت: نظام شبکه بهداشتی، درمانی بازتوانی شد و بخش‌های غیر فعال،فعال شدند.

سیاری با اعلام اینکه سه عامل سازگاری، سلامت و تأمین مالی در تحکیم بنیان خانواده نقش دارند، گفت: حوزه سلامت و سازگاری به وزارت بهداشت مربوط می‌شود اما وظیفه تأمین مالی بر عهده دیگر سازمان‌هاست.

وی افزود: فاصله بین ازدواج تا اولین بارداری سه سال است و فاصله بین فرزند اول تا دوم پنج سال که اگر فاصله زایمان‌ها کاهش پیدا کند مادر سالم‌تر خواهد بود.

وی تاکید کرد:  وزارت بهداشت وظیفه حفظ و ارتقای سلامت مادران را بر عهده دارد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1395/02/31
مگه این اقتصاد گذشته ازدواجی باشه اگرشده هم مگه می تونن خرج اون بچه ها را در بیارن وهزاران مشکل دیگه که برای جوانان وجود داره
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1395/02/31
با این وضع کی به فکر زادو ولده آخه
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1395/02/31
این ینی فاجعه وخطرانقراض ،
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1395/02/31
با حقوق ۸۰۰۰۰۰ مگر میشه زندگی کرد تازه بچه ام بیاریم چه دولتیه
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1395/03/01
با این گرونی که میتونه بچه بدنیا بیاره بچه خرج داره
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1395/03/02
توابن گرونی مردم مبترسن بچه بیارن
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1395/03/02
هیچ دولتی به وعده های خودش عمل نکرده است
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1395/03/02
کسی بخاد بفکر ازدواج باشه اینحرفا الکیه همین جوونایی ک ازدواج را سخت میگیرن ک میگن چند دهه ی دیگه ایران پیرترین کشور دنیاست بچه باشه خدا روزیشم میرسونه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج