مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!
۳۳۹۸۰۰
۰۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۴
۳۳۶۹۶ 
برگزاری مراسم عروسی به وسعت شبکه های اجتماعی
استفاده از ابزاری به نام شبکه اجتماعی در کنار همه برنامه هایی که برای مراسم ازدواج تدارک دیده شده است، می تواند جالب باشد.
هفته نامه عصر ارتباط - میثم لطفی: استفاده از ابزاری به نام شبکه اجتماعی در کنار همه برنامه هایی که برای مراسم ازدواج تدارک دیده شده است، می تواند جالب باشد. این فضا اتفاقات جالب و جذابی را برای دو فردی که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند رقم می زند و البته برای میهمانان هم تازگی دارد. این روزها بخش اعظم زندگی ما در دنیای الکترونیکی و مجازی سپری می شود و به همین دلیل اضافه شدن قابلیت های این دنیای مدرن به مراسم ازدواج از جمله اتفاقاتی است که کاربران هزاره سوم به آنها فکر می کنند. به هر حال، تا امروز به این مسئله فکر کرده اید که اگر قرار باشد دنیای مجازی با دنیای واقعی شما ادغام شود و در یک مراسم مهم مانند ازدواج، این دو دنیای دور از هم را کنار یکدیگر قرار دهید، چه کار باید بکنید؟

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

یک داستان واقعی

هفته گذشته یک زوج بریتانیایی هزاران پوند پرداخت کردند تا مراسم ازدواج آنها به صورت زنده و مستقیم روی شبکه های اجتماعی پخش شود که البته مدیریت این اتفاق را شرکتی بر عهده داشت که به صورت تخصصی در زمینه ساماندهی مراسم ازدواج در پلتفرم های رسانه ای فعالیت می کند. عکس ها و ویدیوهای «زو آناستازی» و «ویل دیگینس» از این روز بزرگ به صورت مستقیم روی فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و پریسکوپ به اشتراک گذاشته شد و حتی افرادی که در این مراسم شرکت نکردند هم توانستند از نزدیک آن را دنبال کنند.

شرکت انگلیسی که به صورت تخصصی در زمینه برگزاری مراسم ازدواج در شبکه های اجتماعی فعالیت می کند، حداقل هزینه در نظر گرفته شده برای خدمات خود را 6500 پوند اعلام کرده است ولی این زوج جوان تصمیم گرفتند چند برابر مبلغ یاد شده را به این شرکت بپردازند تا پوشش دهی زنده و مستقیم از مراسم ازدواج آنها در شبکه های اجتماعی مختلف صورت گیرد.

آناستازی که اهل یکی از شهرهای انگلستان به نام دربی است اعلام کرد که ارزشش را داشت برای مراسم ازدواجش این میزان پول پرداخت کند. عروس جوان که در یک شرکت ساختمانی فعالیت می کند، در این خصوص گفت: «ارزش دارد که برای این کار هزاران پوند پرداخت کنید، زیرا شما فقط یک بار در زندگی خود امکان تجربه چنین شبی را دارید و برای آنکه مراسم این شب به بهترین شکل برگزار شود، باید تا حد توان هزینه کرد.

همه مردم برای مراسم ازدواج خود مقدار زیادی پول را برای محل برگزاری مراسم، خرید گل، غذا و نوشیدنی اختصاص می دهند. شبکه اجتماعی یک بخش مهم است که باید به این موارد اضافه شود و با توجه به اینکه بخش اعظم زندگی ما به آن اختصاص یافته است، باید در شب ازدواج هم به آن توجه شود.»

دیگینس که به عنوان مدیر یک مرکز مشاوره اقتصادی فعالیت می کند و وضع مالی خوبی دارد هم در این باره توضیح داد: «این شبی است که بزرگترین جشن زندگی ما در آن برگزار می شود. ما نخستین زوج در جهان محسوب می شویم که مراسم ازدواج خود را به صورت مستقیم روی شبکه های اجتماعی پخش کردیم. این کار ما را مشهور می کند. چه کسی از شهرت بدش می آید؟»

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

مراسم این زوج انگلیسی در دنیای مجازی در چهار بخش دنبال شد:

* راه اندازی یک صفحه عمومی در توییتر که تمام عکس ها و خبرهای مربوط به این اتفاق به صورت لحظه به لحظه روی آن منتشر شد.

* راه اندازی که صفحه عمومی در اینستاگرام که تمامی عکس های مربوط به مراسم ازدواج را پوشش دهی می کرد.

* پخش مستقیم تصاویر ویدیویی مراسم ازدواج در شبکه اجتماعی پریسکوپ.
* راه اندازی یک گروه خصوصی در فیس بوک برای دوستان و اقوام که بتوانند در این مراسم حضور داشته باشند.

برای اینکه این پوشش دهی به بهترین شکل انجام شود، شرکت Status Social متخصص امور ازدوج در شبکه های اجتماعی یک قرارداد چند هزار پوندی با عروس و داماد منعقد کرد. این شرکت توضیح داد که پیش تر یک زوج آمریکایی در نیویورک تصمیم گرفتند چنین مراسمی را برگزار کنند ولی این نخستین باری است که تمامی اتفاقات مربوط به مراسم شب ازدواج با تمام جزییات به این گستردگی روی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

میهمان های واقعی و مجازی

زوج جوان انگلیسی برای آن که بتوانند این شب را خاطره انگیز کنند، برنامه ریزی هایی انجام دادند تا میهمان های واقعی و مجازی داشته باشند. خانم آناستازی گفت که اقوام او در کشورهای مختلف از جمله فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، قبرس، استرالیا و آمریکا زندگی می کنند و برای همه آنها دشوار است که به انگلستان سفر کنند تا در این مراسم حضور یابند. اگرچه آنها امکان حضور در ازدواج واقعی را از دست می دهند ولی برگزاری مراسم روی دنیای مجازی برای تمام آنها امکانی فراهم می کند تا به صورت مستقیم همه اقوام را ببینند و لحظه به لحظه در مراسم ازدواج حضور داشته باشند.

عروس خانم توضیح داد: «در همه مراسم های ازدواج، عکاس ها و فیلمبردارها حضور دارند تا خاطرات این شب را برای همیشه نگه دارند. ما با هماهنگی هایی که انجام دادیم از این افراد خواستیم تا حاصل کار خود را به صورت مستقیم روی شبکه های اجتماعی بگذارند.» آقای داماد نیز در این باره گفت: «این کار تمام اقوام و دوستان ما را هیجان زده کرده است. همه مردم درباره مراسم ازدواج ما صحبت می کنند و روی فیس بوک گروه هایی از افراد تشکیل شده است که ما را نمی شناسند و با این وجود اقدام ما برای آنها بسیار جالب بوده و به موضوع صحبت آنها تبدیل شده است.»

البته برگزاری همزمان مراسم عروسی به صورت واقعی و مجازی کار چندان آسانی نبوده است. این اتفاق برای دنیای مجازی به صورت کاملا حرفه ای دنبال شد و افرادی در اختیار گرفته شدند تا بخش های مختلف آن را مدیریت کنند. از مهم ترین وظایفی که برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم در دنیای مجازی در نظر گرفته شد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* مدیر شبکه رسانه ای: تنظیم فعالیت های مختلف برای هماهنگی حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، پریسکوپ و پینترست.

* مدیر ازدواج مخصوص شبکه رسانه ای: فعال سازی لحظه به لحظه صفحات اجتماعی در شب عروسی و بررسی تک تک پست های منتشر شده از سوی کاربران پیش از انتشار عمومی.

* دستیار ازدواج مخصوص شبکه رسانه ای: همکاری نزدیک با عروس و داماد برای آماده سازی اتفاقات مختلف حین پخش تصاویر روی شبکه های اجتماعی.

* عکاس عروسی مخصوص شبکه رسانه ای: همراهی کامل با عروس و داماد در طول روز به همراه یک دستگاه گوشی هوشمند آیفون و ارسال مستقیم تصاویر روی شبکه های اجتماعی.

* تکنیسین مخصوص به روز رسانی شبکه رسانه ای در حوزه ازدواج: بررسی و مانیتورینگ مراسم عروسی در طول روز.

* کپی رایتر مخصوص ازدواج در شبکه رسانه ای: بررسی تمام کلمات و جملات به کار رفته روی صفحات مختلف شبکه های اجتماعی.

* کارگردان مخصوص ازدواج در شبکه رسانه ای: در اختیار داشتن مسئولیت کل پروژه، به خصوص در روز عروسی و تضمین پخش مستقیم و مناسب تصاویر و عکس ها روی شبکه های اجتماعی با بهترین کیفیت و از بهترین زاویه.

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

بایدها و نبایدها

اگرچه این اتفاق اندکی عجیب به نظر می رسد ولی به هر حال این زوج انگلیسی برای نخستین بار در جهان، مراسم عروسی خود را به صورت هم زمان در دنیای واقعی و مجازی برگزار کردند. شرکت Status Social که مدیریت این اتفاق در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی را بر عهده داشت، از مدت ها قبل مشاوره های مختلفی را به این زوج جوان داده بود. شرکت مذکور که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کند، برخی بایدها و نبایدها را برای برگزاری هر چه بهتر مراسم عروسی در شبکه های اجتماعی مطرح کرده است که به قرار زیر اعلام می شوند.

کارهایی که باید برای برگزاری مراسم عروسی در شبکه های اجتماعی انجام داد:

* برای برگزاری این مراسم به صورت صریح برنامه های خود را اعلام کنید. میهمان ها از جمله اعضای خانواده، اقوام، دوستان و آشنایان باید بدانند که این تصاویر چگونه در شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

* یک هشتگ ویژه برای خود در نظر بگیرید و از این طریق به میهمان ها امکان دهید پست های خود را در توییتر آسان تر به اشتراک بگذارند.

* همه عکس های اینستاگرام، توییت ها و نوشته های فیس بوک را در یک فضا برای خود نگه دارید تا در آینده به عنوان خاطره به آن مراجعه کنید.

* از شبکه اجتماعی استفاده کنید تا به آسانی بتوانید آخرین تغییرات در مراسم را به اطلاع میهمان ها برسانید و با آنها در ارتباط نزدیک باشید.

* عکس سلفی بگیرید. لحظات خاص در شب مراسم به جز تصاویری که توسط عکاسان تهیه می شود، می تواند با عکس های سلفی ماندگارتر شود.

کارهایی که نباید برای برگزاری مراسم عروسی در شبکه های اجتماعی انجام داد:

* از انجام هرگونه اتفاق غیرمنتظره برای برگزاری مراسم عروسی در شبکه اجتماعی بپرهیزید. این کار جذابیتی برای میهمان های واقعی و مجازی نخواهد داشت.

* تلفن همراه خود را کنار بگذارید. قرار است شما و همسرتان یک روز به یادماندنی را تجربه کنید و به همین دلیل درگیر بودن با تلفن همراه نمی تواند حضور شما را در این شب پررنگ نشان دهد.

مراسم ازدواج به صرف هشتگ و کامنت!

* کمک گرفتن از یک عکاس حرفه ای را فراموش نکنید. درست است که این روزها همه میهمان ها گوشی هوشمند دارند و به صورت همزمان از اتفاقات مختلف مراسم شب عروسی عکس و فیلم تهیه می کنند ولی به یاد داشته باشید که حضور یک عکاس حرفه ای برای چنین شب مهمی اهمیت زیادی دارد.

* درست کردن هشتگ مخصوص ازدواج خود را به لحظه آخر موکول نکنید. اگرچه این اتفاق کار آسانی به نظر می رسد ولی توجه داشته باشید که ایجاد یک هشتگ معنی دار با مفهوم مناسب می تواند کار بسیار زمانبری باشد. سعی کنید سراغ هشتگ های تکراری نروید.

* ارتباطات میهمانان با خود را به شبکه های اجتماعی محدود نکنید. باید به این نکته توجه داشت که ممکن است برخی از میهمان ها شیوه استفاده از شبکه های اجتماعی را ندانند یا در آنها عضویت نداشته باشند. روش های دیگری را هم برای برقراری ارتباط با میهمان ها در نظر بگیرید.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج