چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟
۳۵۰۷۲۰
۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴
۱۱۱۰۷
شاید یکی از عجیب ترین شگفتی های بدن انسان خندیدن پس از لمس پوست توسط سایر افراد و یا همان قلقلک دادن باشد. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا هرگز نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟
وب سایت تک شات - مرتضی یعقوبی: شاید یکی از عجیب ترین شگفتی های بدن انسان خندیدن پس از لمس پوست توسط سایر افراد و یا همان قلقلک دادن باشد. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا هرگز نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟ 

محققان پاسخ می دهند؛ چرا نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم؟ 

قبل از ورود به ماجرا و پرداختن به دلایل این امر، لازم می دانیم که به برخی نکات مرتبط با این موضوع اشاره کنیم. در ابتدا باید بدانیم که در واقع قلقلک چیست و چرا این عمل باعث بروز چنین حالتی در بدن می شود.
 
به گفته محققان دانشگاه کالج لندن، دو قسمت از مغز در این فرآیند نقش تاثیرگذاری دارند: قشر حسی-تنی (Somatosensory Cortex) و قشر کمربندی قدامی (Anterior Cingulate Cortecx) مغز؛ که اولی مسئولیت دریافت و درک لمس و دومی مسئولیت پردازش حس لذت را بر عهده دارد.
 
هر دو بخش یاد شده از مغز در مواقعی که کسی در حال قلقلک دادن شماست، سیستم عصبی را وادار به واکنش می کنند. در واقع، محققان قلقلک را به دو دسته تقسیم بندی کرده اند؛ نخست، Gargalesis و یا همان قلقلک زیاد که موجب خنده های بلند می شود و دوم، Knismesis و یا به بیانی ساده تر، قلقلک آرام که قهقهه را به دنبال ندارد و بیشتر با لبخند همراه است. حال ماجرا زمانی جالب می شود که خنده ناشی از قلقلک به هیچ عنوان یک احساس لذت بخش نیست، اما ما طوری می خندیم که انگار خنده دارترین جوک دنیا را شنیده ایم.
 
بر اساس پژوهش های صورت گرفته توسط محققان دانشگاه Tubingen آلمان، خنده های ناشی از شنیدن جوک و یا قلقلک، از قسمتی از مغز به نام اوپرکلوم رولاندیک (Rolandic Operculum) که وظیفه کنترل واکنش های صوتی و احساسی را بر عهده دارد، نشات می گیرد.
 
حال سوال اینجاست که چرا با وجود دانش نسبی ما انسان ها در خصوص جنبه فیزیولوژی قلقلک دادن، نمی توانیم خودمان را قلقلک دهیم و به همان صورت که بقیه ما را قلقلک می دهند، بخندیم. پاسخ این سوال در بخشی از مغز به نام مخچه نهفته است.
 
پژوهش های محققان دانشگاه کالج لندن نشان می دهد که مخچه می تواند احساسات را زمانی که حرکت و عمل خود شما باعث ایجاد آن می شود، پیش بینی کند، اما نمی تواند این احساس را در هنگامی که فرد دیگری آن را انجام می دهد، پیش بینی کند. به بیانی ساده تر، زمانی که شما خودتان را قلقلک می دهید، مخچه احساس را پیش بینی می کند و این امر منجر به خنثی شدن واکنش بخش هایی از مغز در برابر قلقلک می شود.
 
به عبارتی دیگر، مخچه می داند که دقیقاً دست شما کجاست و می خواهد کدام قسمت از بدنتان را قلقلک دهد. به همین دلیل، دیگر حسی ناشی از این عمل در بدن بوجود نخواهد آمد و به تبع، به واکنشی که همان خندیدن است، منجر نخواهد شد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج