وزیر صنعت: کالاهای قاچاق را باید آتش زد
۳۵۰۹۸۱
۲۰ تير ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۷
۵۸۸۲
وزیر صنعت گفت: کره‌ای‌ها برای این که بتوانند در بازار ایران بمانند، حتماً باید سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی داشته باشند.
خبرگزاری تسنیم: محمدرضا نعمت زاده عصر شنبه در همایش روز صنعت و معدن در سالن اجلاس سران اظهار کرد: چالش‌های بخش صنعت را می‌توان از 2 نظر درونی و محیطی بررسی کرد که در بخش بیرونی به مسائلی مربوط می‌شود که در زمان تحریم ایجاد شده و باعث گسستگی صنعت کشور از جامعه جهانی شده است.

وی افزود: مشکل دیگر اقتصاد کشور را می‌توان در تک نرخی نبودن نرخ ارز و اصلاحات مورد نیاز در این بخش دنبال کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: دولت به دنبال این است که ارز را تک نرخی و به سمت منطقی شدن قیمت آن حرکت کند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: پایین آوردن نرخ سود تسهیلات صنعتی نیز از جمله مواردی است که در بخش صنعت باید به آن توجه کرد به طوری که به دلیل نرخ بالای سود بانکی تسهیلات به جای بخش تولید بیشتر به سمت خدمات حرکت کرده است.

وی گفت: در زمینه محدودیت‌های دسترسی به بازارهای خارجی که از زمان تحریم‌ها گسترش یافته بود به تدریج به سمت اصلاح آن هستیم و بخش صنعت نقش مهمی در رشد اقتصادی کشور خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: رشد بخش صنعتی باید 11 تا 12 درصد باشد تا بتوانیم رشد 8 درصدی اقتصاد کشور را فراهم کنیم.

نعمت‌زاده در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با لزوم جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی گفت: باید شرایطی ایجاد شود تا سرمایه‌گذاران خارجی به کشور بازگردند که برای دست‌یابی به این مهم ابتدا باید سرمایه‌گذاران ایرانی را به کشور بازگردانیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص وضعیت مناطق آزاد گفت: در این خصوص اطلاعاتی در وزارت صنعت در دست جمع‌بندی است تا به شرایط آنها رسیدگی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای مناطق آزاد تبلیغات گسترده‌ای برای احداث فروشگاه‌های جدید و فروش انجام می‌شود در حالی که در این مناطق باید سرمایه‌گذاری صنعتی و تولید صورت گیرد.

نعمت‌زاده ادامه داد:  در مناطق آزاد مشاهده می‌شود که حتی مدیران دولتی برای ایجاد فروشگاه‌ها در این مناطق تبلیغات تامل برانگیزی می‌کنند که این امر منجر به فروش بیشتر کالاهای خارجی در کشور می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص قاچاق کالا تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید داشته‌اند برای مبارزه با قاچاق کالا نباید اجناس کشف شده دوباره در بازار توزیع شود بلکه باید آنها را باید آتش‌زد و یا به مقصد اولیه خود بازگرداند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه صحبت‌های خود در خصوص لزوم انتقال فنا‌وری‌های نوین به کشور گفت: در شرایط بعد از برجام با توجه به ارتباطی که برای ما فراهم شده است به دنبال این مهم هستیم و شرایط جذب سرمایه‌گذاری را دنبال می‌کنیم و سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام شده حتماً بخشی از آن با هدف صادرات است.

نعمت‌زاده تصریح کرد: برای داشتن بازار صادراتی مناسب حتماً باید تولید برای صادرات داشت به طوری که با مازاد تولید انجام شده نمی‌توان بازار صادرات مناسبی را به دست آورد که این مهم در بخش‌هایی مانند فولاد و مس و تا حدودی صنایع غذایی انجام شده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص وضعیت ارائه تسهیلات به بخش تولید و صنایع کشور گفت: دولت به دنبال این بود که در سال 94 شرایط خروج از رکود را جدی گیرد اما به دلیل کاهش درآمدهای خود و پرداخت یارانه چیزی برای تزریق تسهیلات به بخش تولید باقی نماند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر نیمی از یارانه‌های پرداختی به افراد را به بخش تولید پرداخت می‌کردیم و کسانی که نیاز به دریافت یارانه نداشتند از آن صرف‌نظر می‌کردند امکان انتقال آن به بخش تولید و ارائه تسهیلات در این بخش وجود داشت.

* چیزی از کارت خرید کالای ایرانی در نمی‌آید

نعمت‌زاده افزود: جوایز صادراتی نیز از سال 89 متوقف شده است که بنده معتقدم برای ایجاد رقابت‌پذیری در کشور باید این جوایز دوباره عطا شود همانطور که کشورهای آلمان، چین، کشورهای همسایه و بسیاری از کشورهای صنعتی نوپا به بخش تولید خود برای داشتن صادراتی مناسبی ارائه می‌دهند.

وی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص وضعیت کارت خرید کالای ایرانی گفت: برای خروج از رکود صنایع کارت خرید کالا میان بخشی از مردم توزیع شد اما ما معتقدیم که این توزیع این حجم از کارت خرید کافی نیست و باید کلیه کسانی که بیمه‌های تامین اجتماعی، لشکر و کشوری بتوانند از مازایای آن استفاده کنند و دایره فعلی کارت خرید کالا بسیار کوچک است و چیزی از آن در نمی‌آید.

* 35 توافقنامه بعد از برجام میان بانک مرکزی ایران و سایر کشورها به امضاء رسیده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تاثیراتی که برجام بر وضعیت صنایع و اقتصاد کشور داشته است گفت: بانک مرکزی تا به امروز 35 توافقنامه با بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر بعد از اجرای برجام امضاء کرده است. همچنین 215 توافقنامه‌های کارگذاری با بانک‌های عامل انجام شده حتی در حوزه اسکاندیناوی نیز می‌توانیم ال‌ سی باز کنیم و به دنبال پرداخت یوزانس به صنایع داخلی هستیم.

نعمت‌زاده افزود: تسهیلاتی برای خرید مواد اولیه و قطعات در شرایط پس از اجرای برجام به تولیدکنندگان داخلی ارائه می‌شود تا آنها بتوانند تسهیلات مالی مورد نیاز خود را از منابع خارجی و با نرخ مناسب دریافت کنند.

وی در واکنش به انتقاداتی که در خصوص رفت‌ و آمد‌های کم نتیجه هیئت‌های خارجی به ایران اظهار می‌شود، گفت: برخلاف نظر برخی از افراد باید اذعان داشت که با رفت و آمد هیئت‌های خارجی خیلی چیز در کشور ایجاد شده است که در ابتدا به برگشت عزت ایران اسلامی باید اشاره کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: زمانی که روسای جمهور، وزرا و مدیران شرکت‌های خارجی به ایران می‌آیند تا بتوانند در ایران سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی داشته باشند این خود دستاوردی برای برجام است که تنها به دنبال فروش کالا به ایران نیستند.

نعمت‌زاده افزود: بسیاری از مسائل لاینحلی که در اقتصاد کشور و در ارتباط با سایر کشورها در زمان تحریم‌ها وجود داشت بعد از رفع تحریم حل شده است و قراردادها و سرمایه‌گذاری‌هایی در بخش‌های مختلف انجام شده است.

وی یادآور شد: در بخش صنعت کشور در 5 ماه گذشته بیش از نیم میلیارد دلار توسط هیئت عالی نظارت و سرمایه‌گذاری تصویب و مراحل لازم را طی کرده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مواردی از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده اکنون به مرحله ساخت و ساز رسیده است و سرمایه‌گذاران خارجی در کشور ما حضور یافته‌اند به طوری که ورود ماشین‌آلات صنعتی نیز به کشور در حال انجام است.

نعمت‌زاده در ادامه صحبت‌های خود در خصوص وضعیت تجارت یکطرفه ایران و کره گفت: در ملاقات‌هایی که با مقامات‌های کره‌ای داشته‌ام بارها به آنها اعلام کرده‌ام که ایران دیگر یک بازار صرف برای کالاهای شما نیست و برای این که بتوانید در بازار ایران بمانید حتماً باید سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی داشته باشید و این موضوعات به صورت کتبی به آنها اعلام شده است.

وی افزود: ما با کره‌ای‌ها شوخی نداریم و در صورتی که انتظارات طرف ایرانی را برای انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری تامین نکنند جلوی فعالیت‌ آنها گرفته می‌شود و برای پافشاری بر حرف خود با وجود سر و صداهایی که آنها راه می‌اندازند، اگر مجبور شوم، خدمت رهبر معظم انقلاب می‌روم تا از ایشان نامه بگیرم و بتوانم جلوی کره‌ای‌ها بایستم.
برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:16 - 1395/04/20
آتش زدن دردی دوانمیکنه.بلکه باعث گران شدنشان میشه.
ازطریق مجاری سالم(غیرازسازمان تعزیرات)به چرخه بازارواردکنیدکه بعلت فراوانی ارزان بشه.
سازمان تعزیرات همون جنس راازطرق دیگه باقیمت زیادواردبازارمیکنه که نتیجه ای جزگرانی کالارانداره.....
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1395/04/20
آقای نعمت زاده چرا اجناس آتش بزنید بدین فقر فقرا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج