با غول مخارج زندگی چه باید کرد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۳۵۳۵۸
۰۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۷:۳۱
۷۴۵۸
یکی از مسائل مهم و پر رنگ در زندگی زناشویی، مدیریت اقتصادی و مالی خانواده است. به خصوص در شرایط فعلی كه به هر حال شرایط اقتصادی حالت خاصی پیدا كرده است.

برترین مجله اینترنتی ایران

مجله ایده آل: یکی از مسائل مهم و پر رنگ در زندگی زناشویی، مدیریت اقتصادی و مالی خانواده است. به خصوص در شرایط فعلی كه به هر حال شرایط اقتصادی حالت خاصی پیدا كرده است. روانشناسان از مشکلات اقتصادی که به دلیل عدم مدیریت مناسب به وجود می‌آید، به نام غول زندگی مشترک یاد می​کنند. مدیریت امور مالی و اقتصادی از پراسترس‌ترین مسائلی است که رابطه مشترك را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر زوج‌ها به  همراه یکدیگر به مقابله با چالش‌های اقتصادی نپردازند، امیدی برای موفقیت مالی در ازدواجشان وجود نخواهد داشت.

با غول مخارج زندگی چه باید کرد؟

  شریک هستیم

خانواده یک واحد اقتصادی است که دو شریک دارد. در واقع با دو نفر شروع می‌شود و شکل می‌گیرد. در جامعه ما متاسفانه، شراکت زن و شوهر بسیار کمرنگ است و زن و شوهر خود را برابر و مساوی نمی‌بینند. شریک نبودن زن و مرد در مسائل مالی و اقتصادی ریشه در این نگاه دارد. به خصوص در وهله اول نوع رفتار مرد بسیار مهم است. برخی اوقات مرد این پیام را به زن می‌رساند که تو توی این زندگی هیچ کاره‌ای و  در مقابل نیز زن با رفتارش نشان می‌دهد که تو برای من فقط یک کیف پولی. برای مشارکت اقتصادی در زندگی مشترک، در ابتدا باید این کلیشه‌های رایج دور انداخته شود و زن و شوهر یکدیگر را به چشم شریک نگاه کنند و رفتارشان حامل پیامی باشد مبنی بر اینکه هر دو در زندگی سهم یکسانی در همه مسائل دارند از جمله در مسائل اقتصادی.

آغازگر جر و بحث

متاسفانه امروزه بسیاری از جروبحث‌ها و دعواهای زوج‌ها بر سر موضوعات مالی است که در هر طبقه اجتماعی چه بالا و چه پایین وجود دارد  زیرا در هر خانواده‌ای پول یک معنای خاصی دارد یعنی دعوایی که در خانه من بر سر پول می‌شود با جر و بحثی که در خانه همسایه‌ام می‌شود از دو جنس متفاوت است. شکل ظاهری دعوا یکسان است اما دارای معانی باطنی متفاوتی است. در هر خانواده‌ای افراد با توسل به پول، کارهای متفاوتی انجام می‌دهند. مثلا در یك خانواده ممكن است کسی با پول به همسرش باج دهد یا او را کنترل ‌کند. به این طریق از او محبت بخواهد، توجه ‌طلبد و... در نتیجه دعوا و درگیری‌ها بر سر پول در هر خانه‌ای متفاوت است اما همیشه آغازگر جر و بحث است.

با غول مخارج زندگی چه باید کرد؟


  برای پول مضطرب نشوید

زمانی که زن و شوهر در زندگی با بحران‌های مالی و اقتصادی مانند بی‌پولی،تورم، ورشکستگی و... روبه‌رو می‌شوند به صورت ناخودآگاه دچار اضطراب می‌شوند که در سطح وسیع آن، این اضطراب مشکل‌زا می‌شود. گاهی ممکن است فرد سرمایه و پس‌انداز کافی داشته باشد اما زمانی که حس خطر به سراغش بیاید دچار ترس، اضطراب و نگرانی ‌شود که از آن به عنوان اضطراب پول نام می‌برند. ریشه‌های این موضوع نیز به دوران کودکی و تجربیاتی که فرد کسب کرده، بازمی‌گردد. در واقع تاثیرات روانی مشکلات اقتصادی از واقعیت اقتصادی موجود بیشتر و مخرب‌تر است. زمانی که زن و شوهر با بحران اقتصادی روبه‌رو می‌شوند  باید برای رهایی از اضطراب  با یکدیگر صحبت کنند، از ترس و نگرانی‌هایشان حرف بزنند و پشتیبان و حامی هم باشند.

درآمد بیشتر، خرج كمتر

هنگامی که مشکلات مالی و اقتصادی گریبانگیر زندگی مشترک می‌شود، برای عبور از این مشكل چندین راهکار وجود دارد:

1-کاهش هزینه‌ها: منظور از کاهش هزینه این نیست که افراد دچار خساست شوند بلکه این است که زن و شوهر با تصمیم‌گیری مشارکتی، هزینه‌های اضافی خود را کاهش دهند. خانم‌ها در کاهش هزینه نقش بسیار موثری دارند.برای اجرایی شدن این استراتژی باید با توافق زوجین، هزینه‌ها اولویت‌بندی و سپس کاهش هزینه‌ها عملی شود.

2- افزایش درآمد: منظور از افزایش درآمد یعنی اینکه زن و مرد هر کدام به نوعی در فکر ایجاد درآمد باشند یا کار یا شغل جدیدی را وارد سیستم زندگی‌شان کنند. برای افزایش درآمد، نخستین و مهم‌ترین مسئله، ایجاد ارتباط است. ما زمانی می‌توانیم شغل و کار جدید داشته باشیم که با دوستان و آشنایان در ارتباط باشیم. زوجی كه خودشان را منزوی و گوشه‌گیر می‌کنند، نمی‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند  و کمتر با پیشنهادهای کاری مواجه می‌شوند.

3- مشورت اقتصادی: یکی از موارد رایج در جامعه ما این است که مردان در زمینه امور شغلی و کاری خود با همسرانشان مشورت نمی‌کنند، در صورتی که در حوزه اقتصاد خانواده همه اعضا باید نظر دهند. البته نباید فراموش کرد که رای  خانواده بدون مشورت گرفتن از کسانی که دارای شم و هوش اقتصادی هستند،  مناسب نیست  و اگر با نظر خود حرکت كنند احتمال زمین خوردنشان قطعی است.در صورت نبود اینگونه افراد دراقوام، دوستان و آشنایان باید از مشاور اقتصادی کمک گیرند. در شرایط سخت ازدواج ها مستحكم‌تر می‌شود

تصور بیشتر افراد بدین گونه است که وقتی جامعه دچار بحران و مشکلات اقتصادی می‌شود، زندگی زناشویی افراد از هم پاشیده می‌شود در صورتی که این گونه نیست. همیشه در شرایطی مانند بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی مانند مشکلات اقتصادی، تورم، ورشکستگی و.....انسجام خانوادگی افزایش و طلاق و جدایی کاهش می‌یابد. البته نباید این امر را نادیده گرفت که   مشکلات اقتصادی در زندگی مشترک به نوعی دستگاه تقویت‌کننده مشکلات پنهان ارتباط عاطفی بین زن و شوهر است. در واقع مشکلات و بحران‌های اقتصادی در خانه باعث می‌شود که موضوعات قبلی که زن و شوهر از آن رنجیده خاطرند، بزرگ‌تر شود.

با غول مخارج زندگی چه باید کرد؟

 چه كسی رئیس است؟

زوج‌هایی می‌توانند در زمینه مدیریت  مالی موفق باشند که دو شرط زیر را تواما داشته باشند:

1-شم اقتصادی و گرفتن مشاوره‌های مالی و اقتصادی

2- داشتن رابطه عاطفی قدرتمند

یکی از سؤالات رایج بین زن و شوهر این است که چه کسی در خانواده باید اقتصاد خانه را مدیریت کند؟ بهترین پاسخ این است که اولویت مدیریت با کسی است که تفکر، شم و هوش اقتصادی قوی داشته باشد. بارها دیده شده که برخی از زنان خانه‌دار نسبت به همسرشان از شم اقتصادی بالاتری برخوردارند اما پذیرفتن این مسئله از سوی شوهرانشان آسان نیست. در هر صورت برای یک مدیریت موفق، شم و هوش اقتصادی بسیار مهم است اما این مسئله نباید باعث شود فردی که دارای این شرایط است متکبرانه، مستبدانه و شخصا تصمیم‌گیری کند. در امور مالی، زن و شوهر باید با یکدیگر مشورت داشته باشند.

  فقط بین من و تو

زمانی که خانواده با مشکل اقتصادی روبه‌رو می‌شود تا جایی که ممکن است پدر و مادر نباید اجازه دهند که فرزندانشان به‌خصوص فرزندانی که در رده سنی پیش‌دبستانی و دبستانی هستند از این موضوع با خبر شوند چرا که کودکان در این مقطع سنی دچار ترس، نگرانی و تفکرات عجیب و غریب می‌شوند و دائما در این فکرند که بی پول شده‌اند و پدر و مادر خود را پشت میله‌های زندان می‌بینند و با این تخیلات ناخوشایند زندگی می‌کنند. مشکلات و بحران‌های اقتصادی باید بین زن و شوهر حل و فصل شود و اجازه ندهند که از گفت‌وگوهای 2نفره خارج شود.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
زمردی_فوتر اصلی
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر