چگونه يك صندوق‌ قرض‌الحسنه‌ فاميلي داشته باشيم؟
۳۵۴۴۰
۲۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۶:۵۶
۹۶۴۴۵
در این نوشته می‌خواهیم هم روش تاسیس یک صندو‌ق قرض‌الحسنه فامیلی را شرح ‌‌دهیم و هم اینکه چند نکته مهم را یادآوری ‌کنیم که در دام صندوق‌های قرض‌الحسنه غیر قانونی نیفتید.

برترین مجله اینترنتی ایران

هفت صبح: این روزها گرفتن وام قرض‌الحسنه از بانک‌ها جز در مواردی مانند وام ازدواج، اگر نگوییم محال اما خیلی سخت است. در این شرایط که بانک‌ها با همه دک و پزشان از پرداخت وام قرض‌الحسنه ناتوان هستند وقتی این همه تابلوي صندوق‌های قرض‌الحسنه رنگارنگ را می‌بینیم، دچار تناقض می‌شویم.

اگر این کار به‌این راحتی امکان‌پذیر است پس بانک‌ها دچار سوء‌مدیریت هستند، و‌ اگر نه پس یک کاسه‌ای زیر نیم کاسه است. راستش را بخواهید هر دو این نتايج صحیح است. یعنی برخی بانک‌ها در مورد منابع قرض‌الحسنه مدیریت‌شان اشکال دارد.

از آن طرف هم بعضی از این صندوق‌ها دل‌شان برای من و شما نسوخته است. بانک‌ها که شرایط خودشان را دارند. در این نوشته می‌خواهیم هم روش تاسیس یک صندو‌ق قرض‌الحسنه فامیلی را شرح ‌‌دهیم و هم اینکه چند نکته مهم را یادآوری ‌کنیم که در دام صندوق‌های قرض‌الحسنه غیر قانونی نیفتید. 

چرا صندوق قرض‌الحسنه فامیلی؟

 یک صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی می‌تواند شما را در بسیاری از مواقع از مراجعه به بانک و موسسات مالی برای دریافت یک وام برای رفع ضرورت‌های جزئی بی‌نیاز کند و دنگ و فنگ بانک رفتن را ندارد.

همین دو دلیل کافی است که راه‌اندازی یک صندوق فامیلی را توصیه کنیم اما در کنار آن افزایش روحیه همکاری و همیاری و فراهم کردن امکان پس‌انداز‌های کوچک و تبدیل به یک سرمایه متوسط هم کارکردهای دیگری است که باعث می‌شود یک صندوق فامیلی توجیه‌پذیر باشد. یکی از ویژگی‌های عمده قرض‌الحسنه قابلیت همگانی بودن و اجرایی بودن آن در تمامی‌ جمع‌های کوچک خانواده‌هاست.  چگونه یک صندوق خانوادگی تاسیس کنيم؟


 اولین گام برای تشکیل یک صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی نوشتن اساسنامه است. برای اینکه ‌این اساسنامه نوشته شود لازم است پنج یا هفت نفر از اعضای فامیل که قصد عضویت در صندوق را دارند با رای بقیه اعضا انتخاب شوند. این افراد باید در مورد تبصره‌ها و بند‌های اساسنامه به توافق برسند،‌البته به ‌این معنی نیست که بقیه افرادی که جزو پنج یاهفت نفر نیستند، نمی‌توانند نظر بدهند؛ آنها هم می‌توانند نظر بدهند و در تدوین اساسنامه نقش داشته باشند اما نهایتا امضای اعضای انتخاب شده به اساسنامه اعتبار می‌دهد.  آنچه باید در اساسنامه مورد توجه قرار بگیرد؟


اولین چیزی که در اساسنامه باید مورد توجه قرار بگیرد مشخص شدن مبلغ واریزی هر فرد عضو صندوق است. این مبلغ می‌تواند برای همه یکسان باشد یا اینکه می‌شود چند دسته‌بندی بر اساس پول واریزی افراد انجام داد که همه بتوانند مشارکت کنند اما به هر حال این سقف‌ها و دسته‌بندی هم باید مشخص شود. دومین نکته مهم این است که باید پرداخت وام به اعضا از زمان تاسیس صندوق به مدت 6یا12ماه به صلاحدید هیات مدیره متوقف باشد.

پس از این مدت توقف وام 6 یا 12 ماهه هریک از اعضا می‌تواند درخواست وام کنند. سقف وام پرداختی نسبت به توافق اعضای اصلی پنج تا هفت نفر است اما بهتر است قواعدی هم رعایت شود مثلا اگر سال اول پرداخت حق عضویت ماهانه 100 هزارتومان است بهتر است سقف وام پرداختی از یک میلیون تومان بیشتر نباشد. یک نکته مهم اینکه مبلغی به‌عنوان رسوب صندوق درنظرگرفته شود تا هم موجودی صندوق از آن مبلغ کمتر نباشد و هم در مواقع ضرورت امکان دادن وام‌های خارج از نوبت و ضروری به خانواده‌ها وجود داشته باشد.

مبلغ ماهانه هم بهتر است به صورت دوره‌ای افزایش یابد البته نسبت به توان پرداخت اعضا می‌تواند کاهش هم داشته باشد. برگزاری مجمع سالیانه برای باز نگری فعالیت‌های اعضا و انتخاب دو یا سه نفر به عنوان بازرس هم نکاتی است که باید در نظر داشته باشید. مبلغ وام‌های پرداختی هم نباید افزایش یابد مگر اینکه حق عضویت ماهانه افزایش یافته باشد.چگونه اعضای جدید جذب کنیم؟

یکی از مواردی که باید در اساسنامه مورد توجه قرار گیرد چگونگی جذب اعضای جدید است. برخی از اعضای فامیلی ممکن است از اول مخالف تاسیس این صندوق باشند اما در یک مقطعی بخواهند عضو شوند. بهتر است برای اینکه توان وام دهی صندوق افزایش یابد و امکان جایگزينی اعضای جدید با کسانی که احیانا وسط کار از صندوق خارج می‌شوند وجود داشته باشد راهی برای جذب اعضای جدید پیش‌بینی کنید.

در حالت معمول اعضای جدید می‌توانند با پرداخت کلیه حق عضویت به صورت یکجا به عضویت درآیند ولی تا مدتی حق رای دادن نداشته باشند یا اینکه نصف مبلغ حق عضویت را همان ابتدای کار پرداخت کنند و درخواست وام کنند. یا اینکه اعضای جدید می‌توانند روند سال ابتدایی مجمع را ادامه دهند یعنی با همان حق عضویت سال اول عضو شوند و تا سقف وام اولیه وام بگیرند. به‌این ترتیب می‌توان از محل مبلغ جمع‌آوری شده مبالغ مناسبی را به سایر اعضای صندوق اختصاص داد.جلسات منظم تشکیل دهید

یکی از توصیه‌های مهم برای بقا و ادامه فعالیت صندوق‌های خانوادگی این است که اعضای صندوق جلسات منظم ماهانه تشکیل دهند و از نظرات همه در پیشبرد کارها استفاده شود. تجربه نشان داده منفعل شدن این جلسات کم کم باعث می‌شود کار صندوق هم با رکود مواجه شود.دخل و خرج را مدیریت کنید

از آنجا که نظارت بر منابع و مصارف موجودی قرض‌الحسنه‌های کوچک کار چندان پیچیده‌ای نیست در صورتی که حسابدار و مسئول حسابرسی به طور مستمر بر منابع و مصارف نظارت کنند مشکل کسری بودجه پیش نخواهد آمد. البته ‌این در صورتی است که کلیه اعضا هم به تعهدات خود پایبند بوده و حق عضویت و اقساط خود را به موقع پرداخت کنند. در هر صورت باید منابع و مصارف صندوق به دقت مورد بررسی قرار گیرد تا پول سرعت گردش خود را حفظ کند. تعهدات جدید را تنها زمانی به صندوق تحمیل کنید که منابع آن را جذب کرده باشید.کارمزد تعیین کنيد

یکی از مواردی که باعث شکست کار صندوق‌های قرض‌الحسنه فامیلی می‌شود تعیین نکردن کارمزد است. حتما یک کارمزد بین سه تا چهار درصد تعیین کنید. داشتن یک دفتر ساده و دو نفر کارمند نیمه از ضرورت‌های ادامه کار است و حقوق آنها هم باید از محل این کارمزد تامین شود.فرق صندوق فامیلی با صندوق‌های قرض‌الحسنه

صندوق قرض‌الحسنه فامیلی با صندوق‌هایی که با نام صندوق قرض‌الحسنه فعالیت می‌کنند از نظر کارکرد تفاوت دارند. فعالیت صندوق‌های فامیلی نمی‌تواند آنقدر گسترش یابد که افراد غیر فامیل را هم پوشش دهد و نیازی هم به مجوز ندارد. تمام کسانی که از یک صندوق خانوادگی وام می‌گیرند عضو آن هستند و در تاسیس آن نقش داشته‌اند اما صندوق‌های محلی مانند یک بانک عمل می‌کنند. آنها نیاز به مجوز دارند.

 برای اینکه مطمئن باشید که یک صندوق محلی به تعهدش در مقابل شما عمل می‌کند یک راه بیشتر ندارید. بانك مركزي برای ساماندهي صندوق‌هاي قرض‌الحسنه سراسر كشور، مديران كليه صندوق‌هاي قرض‌الحسنه را موظف کرده مشخصات صندوق تحت نظرشان را در سامانه اين بانك درج و كد رهگيري دريافت كنند. شما هم قبل از اینکه در یک صندوق سپرده‌گذاری کنید سری به سامانه ‌اینترنتی بانک مرکزی بزنید. اگر نام صندوق مورد نظرتان در لیست نبود، ریسک نکنيد.

یک نکته مهم دیگر به تاریخ مجوز هم دقت کنید. مجوز‌های این صندوق‌ها یک سال یک بار باید تمدید شود، بعضی از آنها با مجوزی کار می‌کنند که سال‌ها قبل داشته‌اند و آن را تمدید نکرده‌اند. این یعنی آن صندوق مجوز ندارد.  برخی صندوق‌ها به اسم صندوق قرض‌الحسنه به انجام انواع معاملات بانکی از قبیل فروش اقساطی، سلف، جعاله، اجاره به شرط تملیک، مشارکت و... اقدام می‌کنند و جالب اینکه غالب منابع این معاملات را از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه فراهم می‌آورند که در برابر آنها هیچ سودی به صاحبان سپرده نمی‌پردازند.

وقتی دیدید صندوقی این کار را می‌کند بدانيد که نشانه‌ای از کلاهبرداری را مشاهده کرده‌اید پس سپرده‌تان را در چنین صندوقی نگه ندارید. خیلی‌ها هم زیر تابلو درج کرده‌اند «زیر نظر بانک مرکزی» نوشتن این جمله روی تابلو به هیچ وجه نمی‌تواند نشانه‌ای از قانونی بودن باشد.

اعضای فامیل می‌توانند با تاسیس یک صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی هم از دست کلاهبرداران فرار کنند و هم رفت و آمد‌های بی‌نتیجه به شعب بانک‌ها را كاهش دهند. برای این كار مهم‌ترین قدم نوشتن یک اساسنامه است
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1395/09/08
ما قرعه کشی خانگی داریم ،کسی که برگزار میکنه قرعه را ،اولین پول قرعه را برای خودش بر میداره ، و از هر نفر بعدی که قرعه بنامش در میاد چک یا سفته میگیره ،ایا درسته اینکار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
بستگی به توافق جمعی خودتون داره! اگر ابتدای صندوق این شرط را پذیرفته اید ، بله اینکار درسته
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1396/01/20
سلام برای افتتاح و گرفتن مجوز یه صندوق فامیلی مراحل قانونیش چطوریه؟ به چه اداره ای باید برای گرفتن مجوز برم؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
صندوق های فامیلی مرسوم، نیاز به هیچ مجوزی نداره
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1396/01/20
سلام برای افتتاح و گرفتن مجوز یه صندوق فامیلی مراحل قانونیش چطوریه؟ به چه اداره ای باید برای گرفتن مجوز برم؟
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1396/07/27
با این شرط قرض ربوی میشه یعنی ربا و غیر خسارت برا زندگی هیجی نداره

دومین نکته مهم این است که باید پرداخت وام به اعضا از زمان تاسیس صندوق به مدت 6یا12ماه به صلاحدید هیات مدیره متوقف باشد.

هر شرطی بشه برا قرض میشه ربا
Iran, Islamic Republic of
02:51 - 1397/04/01
سلام آیا تشکیل دهنده صندوق فامیلی میتواند خودش هم در صندوق شرکت کند ؟
پاسخ ها
محمد جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰
سلام، من با سابقه ایجاد 2 صندوق خانوادگی یکی با سابقه 10 ساله و یکی با سابقه 3 ساله می تونم کمکتون کنم!!!
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1397/07/01
سلام من میخام یه قانون برای صندوق خانوادگیم بذارم میشه کمکم کنید؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1397/10/24
با توجه به مشکلاتی که برامون پیش اومد و اینکه خودم برنامه نویس بودم این ایده به ذهنم خورد که خودم یه برنامه برا رفع این مشکلات بنویسم.
همه چیز کاملا شفافه و همه میتونن کار مدیر و سایر اعضا رو بررسی کنن. تاریخ قرعه کشی توش ثبت میشه و برا همه پیامک ارسال میشه. قرعه کشی توسط سیستم انجام میشه و کسی توش نمیتونه تقلب یا حتی اشتباه کنه .
این نرم افزار تحت وب هست و رایگانه خدایی امکاناتش در حد حرفه ای هست
Iran, Islamic Republic of
04:07 - 1397/12/09
درود. ببخشید نام نرم افزار قرعه کشی میکنه چیه؟و برنامه اتون کجا نوشتید؟
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1398/03/20
لطفایک متن زیباجهت گذاشتن فراخوان برای صندوق همگانی برام بفرستید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج