اگر عرق نمی‌کنید نشانه این است کــه...
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۵۸۲۲
۱۶ آذر ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۴
۸۷۷۵۸
بسیاری افراد از عرق کردن بیش از حد شکایت دارند اما گروهی هم بسیار کم عرق می‌کنند یا اصلا عرق نمی‌کنند، وضعیتی که حتی می‌تواند جان فرد را به خطر بیندازد.

برترین مجله اینترنتی ایران


مجله سیب سبز:  بسیاری افراد از عرق کردن بیش از حد شکایت دارند اما گروهی هم بسیار کم عرق می‌کنند یا اصلا عرق نمی‌کنند، وضعیتی که حتی می‌تواند جان فرد را به خطر بیندازد. زمانی که دمای هوا بالا می‌رود، بدن سعی می‌کند از طریق تعریق خود را خنک نگه دارد، در غیر این صورت دمای بدن بالا می‌ماند و فرد را دچار مشکل می‌سازد. اگر هنگام ورزش‌های سنگین یا قرار گرفتن در هوای بسیار گرم عرق نمی‌کنید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

اگر عرق نمی‌کنید نشانه این است کــه...

در حسرت یک قطره عرق!

عوامل مختلفی می‌توانند فرایند عرق کردن را تحت تاثیر قرار دهند و باعث کاهش یا افزایش آن شوند. برخی داروها مانند داروهای مخصوص بیماری‌های روانی ممکن است فعالیت غدد عرق را مختل كنند. ژنتیک نیز می‌تواند در کم بودن یا عدم تعریق تاثیرگذار باشد. برای مثال کودکان مبتلا به بیماری ژنتیکی hypohidrotic ectodermal dysplasia)HED)  بدون غدد عرق به دنیا می‌آیند و این موضوع آنها را در خطر گرمازدگی و مرگ قرار می‌دهد. البته این بیماری بسیار نادر و تنها 37 مورد از آن در متون پزشکی گزارش شده است. این اختلال به صورت حملات بدون توجیه افزایش دمای بدن، عدم تعریق و عدم درك درد مشخص می‌شود. سایر تظاهرات بالینی آن نیز شامل كم بودن حجم عضلات، عقب‌ماندگی ذهنی، شلی مفاصل، فقدان حس درد سطحی و عمقی و خودخوری به صورت آسیب به زبان و انگشتان است. از دیگر عواملی که باعث کمبود تعریق می‌شوند، می‌توان به اختلال «نوروپاتی اتونوم» اشاره كرد. این بیماری عملکرد دستگاه عصبی خودمختار را مختل می‌كند. وظیفه این دستگاه تعدیل ارگان‌های داخلی، غدد عرق و فشار خون است. آسیب به آن می‌تواند عملکرد غدد عرق را مختل سازد.

وقتی مایعات بدن  ته می‌کشد!


عفونت‌های شدید و التهاب چرکی غدد عرق نیز ممکن است عملکرد این غدد را مختل سازند. علاوه براین سوختگی‌های شدید (درجه سه) حاصل از آتش‌سوزی، مواد شیمیایی یا برق‌گرفتگی ممکن است به غدد عرق، ماهیچه‌ها و حتی استخوان نیز آسیب برسانند. از دیگر عوامل کمبود عرق، کم آبی است. اگر هنگام فعالیت در هوای گرم برای جبران آب از دست رفته بدنتان مایعات کافی ننوشید به راحتی دچار کم‌آبی خواهید شد. از دیگر دلایل کم‌آبی می‌توان به اسهال و استفراغ مداوم و مصرف داروهای ادرارآور اشاره كرد. اگر دچار تشنگی، ضعف و گیجی شده‌اید، بدانید آنقدر مایعات بدنتان کم شده که دیگر چیزی برای عرق کردن باقی نمانده است. کم‌آبی شدید می‌تواند کشنده باشد به خصوص در مورد کودکان و افراد مسن. گرمازدگی نیز مانند کم‌آبی زمانی اتفاق می‌افتد که در هوای گرم فعالیت می‌کنید و به ازای مایعات از دست رفته بدنتان مایعات کافی نمی‌نوشید. گرمازدگی بسیار خطرناک است زیرا مکانیسم طبیعی عرق کردن را از کار می‌اندازد. مهم‌ترین علامت آن نیز رسیدن دمای بدن به بالای 40 درجه سانتی‌گراد است.

اگر عرق نمی‌کنید نشانه این است کــه...

با ورزش‌های سنگین هم عرق نمی‌کنید؟

یکی از دلایل عمده عدم تعریق در هنگام ورزش، ننوشیدن مایعات کافی در حین ورزش و قبل و بعد از آن است. اگر به اندازه کافی مایعات نمی‌نوشید یا زیاد از حد به دستشویی می‌روید، مایعات بدنتان کاهش یافته و کمتر عرق می‌کنید، اگر دمای بدنتان هنگام ورزش خیلی بالا نمی‌رود انتظار تعریق زیاد نداشته باشید. برای مثال بسیاری از افراد هنگام قدم زدن خیلی عرق نمی‌کنند. به هر حال اگر قبل، حین و بعد از ورزش مایعات کافی می‌نوشید و به شدت ورزش می‌کنید و در عین حال عرق نمی‌کنید، ممکن است دچار اختلال خاصی باشید. برای مثال برخی بیماری‌های پوستی، غدد عرق را مسدود می‌کنند. همچنین اختلالات عصبی مانند سندرم «گیلن باره» از دیگر دلایل عمده عدم تعریق به حساب می‌آید. سندرم گیلن باره اختلال نادری است که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی ایجاد و به دنبال آن احساس ضعف در ماهیچه‌ها، بی‌حسی، گزگز و گاهی اوقات فلجی دیده می‌شود. اختلالات عصبی، اختلالات مادرزادی، سندرم‌های ژنتیک و ضربه خوردن غدد عرق نیز از دلایل احتمالی عدم تعریق هستند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


بیشتر افرادی که عرق نمی‌کنند بعدها متوجه می‌شوند این موضوع در سایر اعضای خانواده‌شان نیز مطرح است. به هرحال عرق نکردن هنگام ورزش و بالا رفتن دمای بدن می‌تواند خطرناک باشد. برای تشخیص علت آن حتما با یک پزشک مشورت کنید. اگر در حین ورزش احساس می‌کنید دمای بدنتان بیش از حد بالا رفته است فعالیت خود را متوقف کنید و دوش آب سرد بگیرید. اگر هم به حمام دسترسی نداشتید کافی است به صورت‌تان آب خنک بزنید و با استفاده از یک حوله مرطوب پوست خود را خنک نگه دارید. مایعات خنک بنوشید و تا زمانی که دمای بدنتان نرمال نشده است در مکانی خنک بنشینید.

عرق نکردن سلامت پوست را به خطر می‌اندازد


سیستم تعریق بدن به واسطه غدد عرق قرار گرفته در ناحیه پوست کار می‌کند و توسط مکانیسم‌های مختلفی تنظیم می‌شود. در واقع این سیستم تحت کنترل سیستم اعصاب احشایی بدن یا سیستم اعصاب اتونوم است. بیماری‌های مختلفی می‌توانند باعث افزایش یا کاهش ترشح عرق شوند. عرق کردن نوعی مکانیسم دفاعی برای بدن به شمار می‌آید. برای مثال پوست را مرطوب نگه می‌دارد و از خشک شدن و ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند. اگر پوست خشک شود و ترک بخورد، میکروب‌ها می‌توانند وارد پوست و بافت‌های زیری آن شوند. برای مثال گاهی اوقات در بیماران دیابتی ترشح غدد عرق در پوست کاهش پیدا می‌کند، پوست خشک می‌شود، ترک می‌خورد و در نهایت ورود میکروب‌ها به پوست باعث ایجاد زخم پای دیابتی می‌شود.

هم افزایش  تعریق  و هم کاهش!


بیماری‌های مختلفی می‌توانند باعث افزایش یا کاهش ترشح عرق در پوست شوند. برخی از این بیماری‌ها مربوط به غدد درون‌ریز هستند. برای مثال پرکاری تیروئید و تحریک اعصاب اوتونوم یا احشایی باعث می‌شود ترشح عرق در پوست افزایش پیدا کند. البته این بیماری علائم دیگری هم دارد از جمله کاهش وزن، تپش قلب و لرزش اندام‌ها. بیماری دیابت هم به صورت افزایش ترشح عرق و هم به صورت کاهش ترشح عرق خود را نشان می‌دهد. در این بیماری معمولا میزان تعریق کف دست افزایش و تعریق در پاها کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که پوست پای افراد دیابتی معمولا خشک می‌شود و ترک می‌خورد. بیماری آکرومگالی از دیگر بیماری‌هایی است که با افزایش ترشح هورمون رشد باعث افزایش ترشح عرق می‌شود. از علائم دیگر این بیماری می‌توان به سردرد، جلوزدگی فک، بزرگ شدن گوش، بینی، پاها و انگشتان و افزایش چین‌خوردگی صورت اشاره كرد. بیماری که به علت افزایش تعریق به متخصص غدد مراجعه می‌کند، معمولا تحت بررسی‌های هورمونی قرار می‌گیرد و اگر از لحاظ هورمونی نرمال باشد برای درمان به متخصصان پوست ارجاع می‌شود. متخصصان پوست نیز با توجه به میزان و ناحیه تعریق از درمان‌های مختلفی استفاده می‌کنند. اگر تعریق به صورت محدود در یک ناحیه خاص باشد، ممکن است با تزریق بوتاکس کاهش پیدا کند. علاوه بر بوتاکس، از داروهای خوراکی و پمادهای موضعی نیز می‌توان استفاده كرد. اگر تعریق بسیار شدید باشد ممکن است در ناحیه زیر بغل، تزریق و بلوک سیستم عصبی انجام گیرد.
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
05:12 - 1394/04/15
سلام.نمیدونم چرا هر چی تو نت در مورد عرق نکردن کف پا سرچ میکنم نیست،شرمده شما نمی تونید جواب این سوال منو بدید که چرا کف پام اصلا عرق نمیکنه؟؟من مایعات خیلییی میخورم،شیر آب،آبمیوه و میوه،بیشتر از۸،لیوان روزانه آب میخورم و روزانه یک لیوان شیرو حتما،اما کف پام یه ذره عرق هم نمیکنه ورزش هم که میکنم کف پام انگار نه انگار،وازلین هم که بهش میزنم وازلین یه دقیفه بعد محو میشه،میترسم کف پام ترک ایجاد بشه
پاسخ ها
Fateme
United Arab Emirates
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
سلام منم مشکل شما رو دارم با این تفاوت که کل بدنم عرق نمیکنن البته گاهی زیر دستم عرق میکنه و وقتی اشپزی میکنم خیلییییی هوا گرم‌باشه در حدی که هرکی بیاد اشپزخونه بگه مگه حمام‌بخاره؟ من یه مقدار عرق میکنم همیشه کف پامو با وازلین یا کرم آ+د مرطوب نگه میدارم ولی خیلیی زود محو میشن انگار نه انگار چرب کردم از داخل بدنم‌احساس میکنم دارم اتش میگیرم و میسوزم اما نمیدونم به چه دکتر یا متخصصی
... مراجعه کنم
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1395/10/06
نکته: بعد از ورزش و عرق کردن سریع با دوش سرد حمام نروید زیرا باعث مرگ میشود و بعضی وقت ها خدا رحم می کند
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1396/02/19
سلام .من توعمرم عرق نکردم کف پام که ترک خورده از همون وقت که کوچک بودم روزی دو یا سه لیتراب میخورم طوری که هنوزم احساس تشنگی میکنم وقتی میرم بیرون یا یه کاری انجام میدم دمای بدنم میره بالا منم دست و صورتمو میشورم یا روخودم اب میریزم
Iran, Islamic Republic of
03:48 - 1396/11/20
منم تاحالایک قطره عرق نکردم پوستمم خیلی خشکه خیلی.پوستم لک زده اینقدکه عرق ازبدنم نمیادوخشک شده تبدیل شدن به لک
United Arab Emirates
07:10 - 1397/01/14
دوستان سلام
من ۲۹ سالمه تا ۱۸ سالگی خیلیی بدنم لطیف بود عرق میکردم
اما از ۱۸ سالگی تا الان بسیار لاغر شدم اصلا عضله ام‌ اب شدن مخصوصا تو ناحیه صورت
هیچ عرق نمیکنم ... بدنم چه تو سرما چه تو گرما احساس میکنم در معرض اتش نشستم و درحال پخته شدنم
در عین اینکه سردمه بازم از داخل گرمم و پوستم خشک میشه
یه ذره لطافت ندارن... لبام خشک و زخمه انگار همیشه تب دارم
بنظرتون به چه متخصصی مراجعه کنم
پاسخ ها
Tabasom
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
عزیزم شاید مشکل تیرویید داری حتما یه ازمایش بده
Iran, Islamic Republic of
14:17 - 1397/04/21
باسلام خدمت دوستان.من سی سالمه و تا الان هم یادندارم حتی ذره ای عرق کرده باشم.تابستان ها خیلی اذیت میشم.کسی میدونه باید چیکارکنم ک بدنم عرق کنه؟
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1397/04/22
سلام.من مشکل عرق نکردنو ندارم.ولی یه دو سالی هست که که به گرما حساس شدم تو تابستان خیلی اذیت میشم.مشکل دیگم اینه که این دو سال عرق بدنم خیلی چربه طوریکه پوست بدنم حالت زنج و چسبندگی پیدا میکنه.قبلا اینجوری نبودم.منم خیلی از این حالت بدم میاد.ممکنه از کبد باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1397/06/03
سلام.
چرا من هنگام ورزش دیر عرق میکنم، مثلا نیم ساعت دیگه عرق میکنم ؟؟؟؟ .. لطفا جواب دهید خیلی ممنون میشم.
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/10/18
سلام من مادر زادی عرق نمیکنم وقتی تابستان میاد خیلی میترسم دایم جلوی کلر هستم درمانی هست
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1397/10/18
سلام من مادر زادی عرق نمیکنم وقتی تابستان میاد خیلی میترسم دایم جلوی کلر هستم درمانی هست
United Arab Emirates
20:05 - 1398/02/28
عزیزان به متخصص غدد مراجعه کنید.
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1398/04/18
خواهر منم از بچگی عرق نمیکنه ی جورایی خانوادم خونه نشین شدن چون تو گرما بیرون نمیتونه بره مثلا مسافرت و اینا فقط تو زمستون ک اونم مشکلات خودشو داره ،متخصص غدد،پوست ،داخلی هم بردیم گفتن درمان نداره بیماری نادره کف پاهاش از بس ترک خورده اذیت میشه ،امیدوارم ی درمانی براش پیدا بشه
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1398/07/29
منم مشكل عرق نكردم و عدم تحمل كرما دارم جكنم
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1398/08/01
چند ساله عرق نمی کنم هفت ماه گرم سال عذاب می کسمدایم زیر دوش حمامم زندگی برایم زجر اور ایت به همه تخصص ها مراجعه کردم فقط عدم تعریق را مطرح نکرده ام از حلا به متخصص پوست و غدد مراجعه می کنم دعا کنیدمشکلم حل شود من هم عرق نمیکنم
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1399/04/22
با سلام من هم اصلا عرق نمی کنم باید پیش چه دکتری بروم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
کالابرد_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
چوب و هنر _فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
استیل رگال_فوتر