پرواز به استانبول مجاز شد؟
۳۵۹۵۸۷
۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰
۴۵۶۷
با وجود دستورالعمل قطعی و اعلام بسیاری از ایرلاین‌ها مبنی بر آنکه تا زمان تغییر دوباره شرایط امنیتی ترکیه پروازی با حضور مسافران ایرانی انجام نخواهد شد، اما به نظر می‌رسد فرایند فروش بلیت بار دیگر آغاز شده و در چند روز اخیر پروازهایی به مقصد استانبول، فرودگاه‌های کشور را ترک کرده‌‌اند.
روزنامه آرمان - حسین حلاج: با وجود دستورالعمل قطعی و اعلام بسیاری از ایرلاین‌ها مبنی بر آنکه تا زمان تغییر دوباره شرایط امنیتی ترکیه پروازی با حضور مسافران ایرانی انجام نخواهد شد، اما به نظر می‌رسد فرایند فروش بلیت بار دیگر آغاز شده و در چند روز اخیر پروازهایی به مقصد استانبول، فرودگاه‌های کشور را ترک کرده‌‌اند.

بعد از آنکه کودتای نظامیان در شب ۲۵ تیر امسال با شکست مواجه شد، پس‌لرزه‌های پرواز هواپیماهای ایرانی به این کشور را تحت تاثیر قرار داد. در اولین واکنش‌ها به این ماجرا، شنبه ۲۶ تیر، معاون فرودگاهی فرودگاه امام خمینی(ره) از لغو تمامی پروازها از کشورمان به مقصد ترکیه خبر داد. بعد از آن هم خبرگزاری ایسنا گزارش داد:«تنها برای بازگرداندن مسافران ایرانی از ترکیه، اجازه پرواز داده شده است.»

در همین ارتباط مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با رسانه‌ها عنوان کرد:«تاکنون حدود ۱۷ هواپیما از ۲۰ هواپیمای اعزامی به ترکیه مسافران ایرانی را به کشور بازگرداندند.» بعد از آن هم ممنوعیت پرواز به ترکیه به طور رسمی تا اطلاع ثانوی اعلام شد. با این همه، شنبه ۲۶ تیر، مدیرفنی یکی از دفاتر خدمات مسافرتی در گفتوگو با ایسنا عنوان کرد که تا کنون ابلاغیه رسمی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و یا نهاد و دستگاه دیگری مبنی بر خودداری از اجرا و ثبت‌نام تور ترکیه دریافت نکرده است.

همان روز، بهروز صفری، عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با اشاره به عدم ابلاغیه از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر ممنوعیت پرواز به ترکیه، به ایسنا گفت:« خودمان تصمیم گرفتیم فعلا توری به این مقصد نفروشیم، چون مردم را به هر قیمتی نمی‌توان به این کشور فرستاد.»

دعوت رسمی به ترکیه

هر چند موضوع ناامنی‌های احتمالی در ترکیه، ایرلاین‌ها و شرکت‌های توریستی را با سردرگمی مواجه کرده بود، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نهایت روز ۳۰ تیر به طور رسمی پرواز به ترکیه را ممنوع اعلام کرد. ایسنا همان روز از قول معاون گردشگری این سازمان خبر داد:« در پی حوادث و ناامنی‌های اخیر در ترکیه، ثبت‌نام و فرستادن گردشگر به این کشور توسط دفاتر خدمات مسافرتی ممنوع است و هرگونه اقدام برخلاف این سیاست ابلاغی، تخلف محسوب می‌شود.»

مرتضی رحمانی‌موحد تاکید کرد:«ادارات کل استانی سازمان میراث فرهنگی موظفند به صورت مستمر نظارت جدی و دقیق نسبت به عملکرد دفاتر داشته و در صورت ثبت تخلف اقدام فوری به عمل آورند.» با وجود این نوع اخطارها، این خبرگزاری همان زمان خبر داد دفاتر خدمات مسافرتی در این مدت حتی برای یک روز، فروش تورهای این مقصد را متوقف نکرده‌اند و در عین حال برخورد قانونی با این آژانس‌های متخلف نیز صورت نگرفته است. حالا که حدود ۱۰ روز از بلبشوی سیاسی در ترکیه می‌گذرد، تکاپوی دیپلماتیک ترک‌ها در تهران برای آغاز پرواز گردشگران ایرانی به آن کشور آغاز شده است.

خبرگزاری آناتولی ۲۴ جولای ۲۰۱۶ به نقل از «رضا هاکان تکین» نوشت:«در حال حاضر شرایط ترکیه آرام است و هیچ توجیهی برای این ممنوعیت وجود ندارد.» تکین در ادامه تصریح کرد:«ما ایران را از بسیاری کشورها نزدیک‌تر می‌دانیم، البته انتظار ما درباره گردشگران ایرانی از منظر اقتصادی نیست، و ممنوعیت سفر گردشگرانی ایرانی برداشته شود تا گامی باشد برای نزدیکی دو ملت.»

پرواز در سکوت

با وجود آنکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در همان ابتدای شکست کودتای نافرجام در ترکیه، اعلام کرده بود تا زمان عادی شدن شرایط، سفر ایرانی‌ها به آن کشور ممنوع خواهد بود، اما به نظر می‌رسد اخیرا بار دیگر فرایند فروش بلیت و انجام پرواز به مقصد استانبول از سرگرفته شده است. این اتفاق را می‌شود موج دوم تلاش شرکت‌های توریستی به منظور اعزام ایرانیان به ترکیه بعد از روزهای نخست ابلاغیه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تلقی کرد. آنچنان که روز گذشته، خبرگزاری ایسنا گزارش داده است، ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح دیروز پرواز شماره ۷۱۹ هواپیمایی ایران‌ایر از تهران به مقصد استانبول پرواز کرده است. همین نشان می‌دهد روند فروش بلیت در این شرکت هواپیمایی و چند شرکت دیگر به مقصد استانبول دوباره آغاز شده است.

صبح دیروز همچنین در مورد آغاز دوباره پروازهای شرکت هواپیمایی معراج به مقصد ترکیه خبرهایی عنوان شد، اما علی مهرآور، معاون بازرگانی این شرکت آن را تکذیب کرد و به ایسنا گفت:«این شرکت هواپیمایی تنها یک برنامه پروازی مشخص به این مقصد داشته است که به دلیل دستورات سازمان میراث فرهنگی این برنامه تا اطلاع ثانوی متوقف شده و تا دستورات بعدی خبری از آغاز به کار دوباره ایران وجود ندارد.»

این در حالی است که اطلاعات چارتری درباره‌ برخی از این پروازها وجود دارد. به نظر می‌رسد از سرگیری دوباره پروازها به مقصد ترکیه در حالی در سکوت خبری کلید خورده که در روزهای گذشته رئیس انجمن شرکت‌های مسافرتی کشور نیز اعلام کرده بود حرکت اتوبوس‌های مسافرتی به ترکیه جز در روز نخست که مرز مسدود بوده ادامه داشته است.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج