طوفان نمکی گریبانگیر فارس شد
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۶۳۷۶۷
۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۴
۳۳۵۹
مدیر پارک ملی بختگان فارس درباره تهدید طوفان نمک هشدار داد: بادهای نمکین به شهر آباده طشک رسیده‌اند.
روزنامه شهروند نوشت: مدیر پارک ملی بختگان فارس درباره تهدید طوفان نمک هشدار داد: بادهای نمکین به شهر آباده طشک رسیده‌اند.

دریاچه‌های طشک و بختگان نی‌ریز خشکیده‌اند و در گرمای تابستان به نمک‌زار بدل شده‌اند؛ نمک‌ها راهی شهرها و روستاهای اطراف شده‌اند و طوفان نمک تا شعاع ٣٠کیلومتری شهر آباده طشک رسیده است؛ موضوعی که دیروز «مهدی محمدجانی»، مدیر پارک ملی بختگان فارس هم درباره‌اش واکنش نشان و البته درباره‌اش هشدار داد؛ اتفاقی که از مدت‌ها پیش درباره آن هشدارهایی داده شده بود که درصورت ادامه روند خشکی، به زودي طوفان شن و نمک اراضي کشاورزي اطراف دومین تالاب بزرگ ایران را نيز نابود مي کند.

 احداث ٣ سد روی منبع تغذیه تالاب بختگان، وجود هزاران حلقه چاه غیرمجاز و احداث جاده در این پارک ملی عواملی است که بختگان را نیمه‌جان کرد. با خشک‌شدن تالاب بختگان، لطمات جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست طبیعی منطقه وارده شده و حالا با بروز طوفان نمک، محیط‌زیست انسانی هم تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

روز گذشته «مهدی محمد جانی»، مدیر پارک ملی بختگان فارس هم لب به سخن گشود و درجریان بازدید خبرنگاران از دریاچه بختگان و طشک در شهرستان نی‌ریز در شرق استان فارس به بروز طوفان نمک اعتراض کرد: «طوفان نمک، سلامت مردم منطقه را نشانه گرفته است. با خشک‌شدن دریاچه‌های طشک و بختگان نی‌ریز و تبدیل آن به نمک‌زارهای مخرب طبیعت، پدیده طوفان نمک در این منطقه شکل گرفته و سلامت شهروندان را در شهرها و روستاهای حاشیه این دو دریاچه تهدید می‌کند.»

اکنون طوفان نمک تا شعاع ٣٠کیلومتری شهر آباده طشک به راه افتاده و بسیاری از روستاها و شهرهای این مناطق درمعرض آسیب‌های ناشی از خشکسالی قرار دارند. به گفته محمد جانی هم‌اینک درهمه خانه‌های شهر آباده طشک لایه‌ای از نمک و شوره‌زار روی همه وسایل قرار گرفته و ذرات نمک تنفس بسیاری از شهروندان را با مشکل مواجه کرده است. خشکی دریاچه طشک باغ‌ها و کشتزارهای این منطقه را هم خشک کرده و لایه‌های نمک با باد همراه با طوفان به روی اراضی کشاورزی می‌نشیند.

بی‌آبی، خشکسالی و خشکیدگی این دو دریاچه موجب شده که شهرهای نی‌ریز و آباده طشک درمجاورت تهدید دو نمک‌زار بزرگ قرا گیرند و با اندک وزش بادی، طوفانی از نمک و شوره‌زار این دو شهر و روستاهای اطراف را فرا می‌گیرد.

کشاورزی بی‌رویه و حفر هزاران چاه آب از عوامل مهمی است که بختگان را به این روز انداخت و مدیر پارک ملی بختگان فارس در اظهاراتی تازه گفته که آب چاه‌های کشاورزی موجود در این منطقه نیز تلخ و شور شده است: «کیفیت و کمیت آب تحت‌تأثیر خشکسالی قرار گرفته و به سمت تلخی و شوری رفته است، شمار زیادی از چاه‌های کشاورزی از چرخه بهره‌برداری خارج شده و فضایی غمبار و مملو از رنج بر ساکنان روستاهای اطراف دو دریاچه طشک و بختگان حاکم است. با وجود وضع تالاب خشکیده اما حقابه دریاچه‌های طشک و بختگان رهاسازی نمی‌شود و با پیگیری‌های انجام‌شده رهاسازی آب برای احیای این دو دریاچه در اولویت بعد از تأمین آب آشامیدنی قرار گرفته، این درحالی است که از ابتدای‌ سال ٩٥ تاکنون، ‌سال ٩٤ و سال‌های قبل هیچ آبی به این دو دریاچه نرسیده است. «اندک آبی که در رودخانه وجود دارد، به وسیله پمپ‌های کشاورزی مکیده و به صورت غیرمجاز در اراضی کشاورزی تغذیه می‌شود، حتی یک قطره آب به دریاچه طشک و بختگان نمی‌رسد.»

زمانی که حقابه دریاچه تأمین بود؛ طشک کانون مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی بود و در فصل زادآوری هزاران پرنده به این مناطق مهاجرت می‌کردند، به‌طوری که پرندگان مهاجر و فلامینگوها در دریاچه طشک به ٣٠٠‌هزار قطعه می‌رسید اما حالا فقط شمار اندکی از دُرنا به این دریاچه می‌آید.

محقق‌نشدن حقابه زیستی و سدسازی بی‌رویه در استان نیمه‌خشک فارس پیامد‌هایی داشت که در این سال‌ها به چشم آمدند و خشکاندن مسیر اصلی رودخانه‌ها، به کاهش شدید و بیش ازحد سفره‌های زیرزمینی و شوری آنها شد و در این سال‌ها مهاجرت در شهرستان‌های خرامه، نی‌ریز و استهبان افزایش قابل توجهی داشت.

حقابه زیستی دومین پهنه آبی داخلی ایران در استان فارس که همان تالاب‌های سه‌گانه و بین‌المللی کمجان، طشک و بختگان است، هنوز تأمین نشده و اهالی استان فارس در تلاشند با راه‌اندازی کمپین‌های محیط‌زیستی صدای اعتراض‌شان را به گوش مسئولان برسانند. کمپین «بی‌بختگان، چه بختی؟» یکی از این فعالیت‌هاست که ازسوی انجمن پیشگامان خورشید به راه افتاد تا مردم پیگیر وضع تالاب باشند. در این کمپین از علاقه‌مندان دعوت شده تا درصورت تمایل با نوشتن نام تالاب بختگان ( یا هر دریاچه در ایران که نیازمند توجه ویژه است) روی زمین و در برابر منزل خود، اهمیت این زیست‌بوم را به دیگران یادآوری کنند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_3
سفیر بار ساقدوش_3
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
کیان برنا_فوتر