دهه هفتادی‌ ها ازدواج نمی‌کنند
۳۶۸۴۶۶
۲۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰
۷۳۵۳
شیب رشد موالید در میان ایرانی ها رو به کاهش است و بررسی های نشان می‌دهد خروج دهه شصتی ها از سن ازدواج یکی از علت هایی است که باعث این مسئله شده است.
خبرآنلاین: شیب رشد موالید در میان ایرانی ها رو به کاهش است و بررسی های نشان می‌دهد خروج دهه شصتی ها از سن ازدواج یکی از علت هایی است که باعث این مسئله شده است.

 جدیدترین آمار های سازمان ثبت احوال نشان می دهد، نرخ رشد موالید در کشور طی چهارماه نخست سال ۱۳۹۵ به زیر صفر رسیده است و به عبارت دیگر منفی شده است. اتفاقی که نشان می دهد، رشد موالید که از سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ روند رو به رشدی به خود گرفته بود، حالا در سراشیبی کاهش قرار گرفته است.

براساس آمارهای رسمی سازمان ثبت احوال نرخ رشد موالید در چهار ماه نخست سال ۹۵ به زیر صفر رسیده است و گرچه این آمار موقتی است اما کلیت کاهش موالید در کشور را نشان می دهد. جمعیت شناسان دلیل این اتفاق را بیش از پیش در سن ازدواج و فرزند آوری جوانان پرشمار دهه ۶۰ می دانند و تغییر نگرش متولدان این دهه در مورد چند فرزندی.

در همین رابطه محمدرضا محمودی رییس کمیسیون مطالعات و پایش سیاست‌‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نرخ رشد موالید در سال‌های اخیر بیان کرد: در سال 91 نسبت به 90 حدود 2.9 درصد افزایش نرخ رشد موالید، 92 نسبت به 91 حدود 3.5 درصد افزایش نرخ رشد موالید، 93 نسبت به 92 حدود 4.25 درصد افزایش نرخ رشد موالید وجود داشت و در سال 94 این نرخ به 2.3 درصد رسیده؛ یعنی به شدت شیب آن کاهش یافته است. البته ما انتظار این آمارها را داشتیم.

او می افزاید: پیش‌بینی می‌کردیم توان درونی جمعیت در سال‌های 97 یا 98 تمام شود؛ یعنی موج جوانانی که از سال 80 به بعد شروع به ازدواج کردند، تا دو سه سال دیگر تمام می‌شود. حال اگر این نرخ در سال‌های آینده افزایش داشته باشد، می‌توانیم آن را به تأثیر سیاست‌ها ارتباط دهیم.

نکته دیگر نیز این است که جوانان دهه ۶۰ که موج ازدواج آنها از ۱۵ سال پیش آغاز شده است و حالا تقریبا به پایان رسیده است، علاوه بر اینکه خروج آنها از سن ازدواج به دلیل جمعیت بالای آنها بر کاهش نرخ موالید در کشور تاثیر می‌گذارد، یک تاثیر دیگری نیز دارد و آن رواج تفکر تک فرزندی است.

حالا در کنار این موارد، عامل دیگری که می تواند در سال های آینده هم آمارهای ازدواج و هم آمارهای موالید را تحت شعاع خود قرار دهد، رسیدن دهه هفتادی ها به سن ازدواج است که ظواهر امر نشان می دهد، هم به لحاظ تعداد و هم به لحاظ گرایش به مقوله ازدواج، می تواند منجر به کاهش قطعی تعداد ازدواج و موالید باشد.

علاوه بر این افزایش میزان طلاق های رخ داده در کنار آمار ازدواج نکته ای است که می تواند در نرخ موالید در کشور تاثیر گذار باشد.

دهه هفتادی‌ ها ازدواج نمی‌کنند

دهه هفتادی‌ ها ازدواج نمی‌کنند

دهه هفتادی‌ ها ازدواج نمی‌کنند
برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
United States
15:50 - 1395/05/22
والا ما تا چند وقت دیگه از پس مخارج خودمونم بر نمیایم چه برسه به ازدواج و رشد موالید .
پاسخ ها
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
...دقیقاااااااااااا...
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1395/05/22
ده شصتی های زیادی ازسن ازدواجشان گذشته وده هفتادی هاهم بهشون اضافه شده به به چه شوداین راهم به گردن بیگانگان بیندازیدباجادو وجنبل هم درست نمیشوداین سیستم اشتباه کشورداردجوانان رانابودمیکند.
پاسخ ها
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
کار کار امریکا جنایتکار هست یا کار نفوذی هاست
Iran, Islamic Republic of
07:38 - 1395/05/23
مهلت ازدواجمان گذشت هنوز کار هم نداریم. تا الان درس و سریازی از این به بعد هم کارگری. ازدواج؟؟؟ موالید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1395/05/23
رابطه های جنسی باید کامل ازاد شود چون کسی ازادواج نمیتواند بکند ازدوهج اول بدبختی و نکبت هست
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1395/05/23
هر کی ازدواج کنه اشتباه کرده.همش آدم اسیر یه نفر دیگه هست و نمیتونه نظرات خودش را برآورده کنه.بچه که دیگه واویلا دودمان آدم را به باد میده!تازه طلبکارم هست.من اگه عقل الانم را داشتم نه ازدواج میکردم نه بچه می آوردم....
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1395/05/23
یه نگاه به آمار بندازین خجالت اوره،من خودم هم دهه شصتی و مجردم چون نه سرمایه ای دارم و نه شغلی،کلی درس خوندم و الان از خودم با درس خوندنم خجالت میکشم!پشیمانم که این همه هزینه درس و مدرسه و دانشگاه و...کردم،اگه همونا رو میخوردم شاید تا چند سال دیگه کفاف زندگی مجردیمو میداد،ماها که از زیر سنگ یه هویی بیرون نیومدیم،وقتی به این دنیای لعنتی آمدیم شناسنامه برامون صادر شد و کد ملی دریافت کردیم که این فرد به جمعیت کشور افزوده شد،بایستی برنامه ریزی ها طوری باشه که مدرسه،دانشگاه،شغل همسر و خونه و...من برآورده بشه،.متاسفانه ما برنامه ریز توی این کشور نداریم،کسی به فکر این کشور و این جوانان بدبخت نبوده،اینکه میبینید در سال93موالید زیاد شده به خاطر همون رایگان شدن موقتی زایمان طبیعی بود و بعد از چند ماه حذف شد!!!جالبه،یعنی مردم ما اونقدر بدبختن که هزینه یه زایمان رو هم ندارن چطور میخوان اون بچه رو بزرگ کنن،و اونو به آرزوهاش برسونن؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1395/05/23
خدا کریمه ناله نکنید
Iran, Islamic Republic of
12:50 - 1395/05/23
بابا چرا خودتونو زدیت به خواب....اخه با این شرایط کسی میتونه ازدواج کنه.من نوعی خودم متولد 62ام با هزار امید ارزو ازدواج کردم،اما هنوز سر خونه زندگیم نرفتم زنم رفته بی دلیل مهریه اش را اجرا گذاشته!!اخه این چه عدالتیه؟؟من ازدواج کردم تا زندگیم بهتر بشه نه اینکه بیوفتم گوشه زندان....مطمئن باشید تا حالا اقتصادیو اجتماعیمون اینجوریه هیچ کس ازدواج نمیکنه،هر کسم این کارو کنه ممکنه مثل من گیر یه کلاه بدار بیوفته که فقط قصدش از ازدواج گرفتن پول باشه
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1395/05/23
چون مسئولین ک با قطره چکون به مردم حقوق میدن و انتظار دارن همه ازدواج کنن با ماهی ۱ میلیون و ۵تا هم فرزند بیارن .ولی خودشون ماهی ۱میلیارد درامد دارن و فوقش یکی دوتا بچه دارن . کلا مردم باید بدبخت باشن و ساده زیست ک مبادا تجمل گرایی از خدا غافلشون کنه . قرون وسطی ک شاخ و دم نداره همینه
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1395/05/23
این ها همش حرفه
قدیما که امکانات نبوده تو هر خونه ای ده. دوازده تا بچه بوده. خود بابام میگفت که تو چه سختی بزرگ شدن
اصلا امکانات غذایی و رفاهی نداشتن
حالا که آزادی بیشتره و دختر و پسر با هم دوس میشن و اگه ازدواج کنن هم زود طلاق میگیرن
به نظر من توقعات رفته بالا
البته این رو قبول دارم که وضعیت کار خوب نیس
ولی فکر کنم اگه طبق سنت اسلام و ایران پیش بریم همه چیز حل میشه
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
فکر کنم شکمت پره
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1395/05/23
همینجوری به نون شب محتاجیم حالا بیایم زن بگیریم یکی دیگه رو هم بدبخت کنیم سی سال مجرد بودیم بیست سال باقی مونده رو هم یه جوری سر میکنیم
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1395/05/23
به نظر من ازدواج بزرگترین اولین و اخرین اشتباه یه فرده که انجام میده
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1395/05/23
با ازدواج زن و مرد کامل میشوند ازدواج باعث جلوگیری از فساد هست
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1395/05/23
سلام
من یک متاهلم بچه هم دارم
از تمام مجردا خواهش میکنم مجرد بمونن
بخدا راه برگشت نداره
جلوی تمام موفقیتاتونو میگیره ازدواج
بخودتون ، همسرتون ، بچتون ، خانوادتون و جامعتون ظلم نکنین
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1395/05/24
چرا نظر من را روی سایت نگذاشتین؟ آخه به شما هم میگن خبرنگار ؟
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1395/05/24
شما همش آمار نشون می دید ولی دلیلش را نمی گید .
سطح توقع خانواده ها رفته بالا و هزینه زندگی هم همینطور وبالاتر از همه بیکاری .
اونوقت میگن جرا ازدواج نمی کنن
Iran, Islamic Republic of
16:36 - 1395/05/26
پسرای گلللللللللل
توجه فرمایید.
توجه فرمایید.
ازدواج نکنید.
ازدواجنکنید تا خودشان ترشیده شوند وتوقع هایشان را پایین بیاورن.
سپاس.
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1395/05/30
اینهمه جوان بیکار افزایش جمعیت داریم اونوقت پارسال به هرکسی بچه بیاره پاداش هم میدادن!!علت این بیکارهای همین تعداد جمعیته سیاست دولت به نفع خودش بر ضد خانواده ایرانیه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج