کدام ویروس‌ها در معده کودک‌تان جا خوش می‌کنند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۳۷۱۵۱۵
۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۷
۵۸۷۱
نشانه‌های آنفلوآنزای معده
خود را کثیف نکرده، سیر است، خوابش نمی‌آید و همه چیز مطلوب است اما فرزندتان گریه می‌کند؟ باید به یک مشکل دیگر یعنی ویروس یا اصطلاحا آنفلوآنزای معده هم توجه داشته باشید. این هم یکی از عواملی است که کمتر به آن توجه دارید اما برای کودک‌تان درد یا ناراحتی ایجاد می‌کند. پس لازم است راجع به این مشکل اطلاعات بیشتری داشته باشید تا بدانید درمواقع لزوم چه کارهایی لازم است انجام دهید. ‌
مجله سیب سبز: خود را کثیف نکرده، سیر است، خوابش نمی‌آید و همه چیز مطلوب است اما فرزندتان گریه می‌کند؟ باید به یک مشکل دیگر یعنی ویروس یا اصطلاحا آنفلوآنزای معده هم توجه داشته باشید. این هم یکی از عواملی است که کمتر به آن توجه دارید اما برای کودک‌تان درد یا ناراحتی ایجاد می‌کند. پس لازم است راجع به این مشکل اطلاعات بیشتری داشته باشید تا بدانید درمواقع لزوم چه کارهایی لازم است انجام دهید. ‌در این مطلب به نکات مهمی در ارتباط با این بیماری اشاره می‌کنیم.

از آنفلوآنزا چه می‌دانید؟

آنفلوآنزای معده چیست؟ پروفسور باربارا فرانکوسکی درباره این بیماری می‌گوید: «آنفلوآنزای معده نام بی‌مسمایی است. درواقع نمی‌توان گفت این بیماری آنفلوآنزایی است که وقتی واکسن آنفلوآنزا می‌زنید دیگر از شر آن راحت می‌شوید.» او ترجیح می‌دهد به‌منظور تشریح دسته‌ای از ویروس‌ها که می‌توانند باعث برهم خوردن وضعیت معده‌تان شده، حالت تهوع در شما ایجاد کنند و منجر به استفراغ و اسهال شوند، از اصطلاح «ویروس معده» استفاده کند.
 
اما ظاهرا این روزها همه این بیماری را به عنوان « آنفلوآنزای معده» می‌شناسند. در‌واقع یکی از دلایلی که اغلب بچه‌ها دچار ویروس معده می‌شوند بیشتر به‌خاطر آن است که ویروس‌های زیادی می‌توانند مسبب بروز آن باشند. خوشبختانه ویروس معده، بیماری جدی و خطرناکی نیست و بعد از چند روز مراقبت به خودی خود خوب می‌شود.
 
 نشانه‌های آنفلوآنزای معده

ویروس خرابکار یا مسمومیت غذایی؟

ویروس معده می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد. برخی کودکان تنها دچار معده‌درد و کاهش اشتها می‌شوند، برخی آنها دچار اسهال و استفراغ می‌شوند و بعضی‌ هم به هر دو وضعیت دچار می‌شوند. ممکن است بچه دچار تب شده و حتی علائم بیماری در او بیشتر شود و شدت بیماری افزایش یابد یا آنکه فقط دچار استفراغ شود. در شرایطی که مسمومیت غذایی هم برخی از این علائم را دارد، اما نکته مهم درباره آن این است که سریع بروز کرده و زود هم خوب می‌شود. درحالی‌که ویروس‌های معده اغلب سه تا پنج روز در بدن می‌مانند و مشکل‌ساز هستند.

چه زمانی خطرناک می‌شود؟

یکی از بیماری‌هایی که ممکن است نادیده گرفته شود، آماس آپاندیس است که با درد شدید معده و استفراغ همراه است. در اینجا به راهکارهایی برای شناسایی این بیماری اشاره می‌کنیم. بچه‌هایی که دچار آماس آپاندیس می‌شوند اغلب این علائم را دارند:
 
  • درد در ناحیه شکمی که به پهلوها انتقال می‌یابد
  • تب
  • عدم تمایل به غذا خوردن
  • تشدید درد به قدری که کودک قادر به راه رفتن، پریدن یا حرکت کردن نیست
اگر ویروس معده همراه با شکم‌درد باشد، شاید تشخیص آن پیش از آنکه کودک دچار اسهال شود، کمی دشوار به‌نظر برسد، اما اگر استفراغ باعث تسکین درد او شود، می‌توان گفت که علت بیماری تنها یک ویروس است.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر کودک‌تان زیر یک سال داشته باشد، درصورت وقوع هر نوع بیماری‌ یا مشکلی که بیش از دو روز طول کشید باید حتما با پزشک مشورت کنید. مهم‌ترین نگرانی‌ای که در ارتباط با ویروس معده وجود دارد اسهال و استفراغی است که می‌تواند به کم‌‌آبی منتهی شود و در بچه‌های کوچک‌تر، تبعات بدتر و حادتری به‌همراه دارد. تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۴۰نوزادی که دچار ویروس معده می‌شوند، تنها یکی از آنها مجبور می‌شود به‌خاطر کم‌آبی در بیمارستان بستری شود.
 
اگر هر نوع خونی در اسهال و استفراغ بچه دیدید، حتما با پزشک تماس بگیرید چراکه حتما اختلالی در ویروس معده رخ داده و وضعیت آن بدتر شده است. ممکن است اغلب لکه‌های خون را در مدفوع یا استفراغ خود با عفونت‌های حادتر باکتریایی مانند ای.کولی ببینید. در هر صورت اگر خون دیدید، حتما باید با پزشک مشورت کنید.
 
سایر دلایلی که باید به‌خاطر آن حتما با پزشک مشورت کنید شامل هر نوع بیماری است که برای بچه‌های زیر دو سال بیش از دو روز و برای بچه‌های بزرگ‌تر که هیچ بهبودی در وضعیت آنها مشاهده نمی‌شود، سه روز ادامه پیدا کند. البته شاید بالا بودن تب بچه مسئله چندان مهمی برای پزشک نباشد و در تشخیص بیماری اولویت موجود نباشد. اگر این تب برای بچه‌های بزرگ‌تر بیش از سه روز و برای بچه‌های زیر دو سال بیش از دو روز ادامه داشت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
 
 نشانه‌های آنفلوآنزای معده

از کجا بفهمم که کودکم دچار کم‌آبی شده است؟

نخستین چیزی که دکتر دوست دارد بداند این است که کودک چقدر آب می‌خورد. برای نوزادان، پزشک اغلب می‌پرسد که چند پوشک برای او مصرف می‌کنید. پس سعی کنید حساب کار دست‌تان باشد. برای بچه‌های بزرگ‌تر که خودشان به دستشویی می‌روند، سعی کنید حواس‌تان باشد و ببینید چند بار در روز می‌روند و به میزان ادرارشان توجه داشته باشید.
 
اگر دیدید زیاد ادرار نمی‌کنند، می‌توان گفت که نخستین نشانه کم‌آبی در او رخ داده است. سایر علائم کم‌آبی حاد شامل عدم وجود رطوبت داخلی دهان است. وقتی تولید بزاق متوقف شود، غشای مخاطی دهان حالت چسبنده پیدا می‌کند. مورد بعدی این است که ببینید کودک گریه می‌کند اما اشک نمی‌ریزد.

آیا باید به کودکم غذا بدهم؟

اگر فرزندتان در کشاکش ویروس حاد معده قرار دارد، آخرین چیزی که نیاز خواهد داشت، غذاست. اما زمانی که این کشمکش کم شد و خوابید و کم‌کم اشتهایش برگشت، می‌توانید به او غذا بدهید. به محض آنکه کودک کمی احساس گرسنگی کند، می‌توانید از رژیم BRAT برای او استفاده کنید. BRAT یعنی موز، برنج، سس سیب یا  نان تست. بیسکویت‌  هم گزینه خوبی است. می‌توانید یکی از این موارد را امتحان کنید و کمی زمان بدهید، ببینید سیستم بدن او چگونه آن را کنترل و مدیریت می‌کند.

دمنوش های سنتی را امتحان کنید

برخی از این چای‌ها دارای ترکیبات گیاهی هستند که برای کودکان مناسب نیست. چای‌هایی وجود دارد که گفته می‌شود برای رفع تراکم خلط تجویز می‌شود و ماده قوی اِفِدرین در آنها وجود دارد، بنابراین گول این مسئله را نخورید که چون از یک فروشگاه غذاهای سالم آن را خریداری کرده‌اید یا رویش عکس گل دارد پس حتما برای کودک مفید و مطمئن خواهد بود. اگر عمیقا به چای اعتقاد دارید، دکتر فرانکوسکی پیشنهاد می‌دهد کمی از دمکرده برگ‌های بابونه استفاده کنید؛ اما سعی کنید این نوشیدنی تنها گزینه شما برای رفع کم‌آبی بدن کودک نباشد.
 
برای تامین سایر مکمل‌ها مانند ویتامینD یا پروبیوتیک‌ها، دکتر فرانکوسکی معتقد است که هنوز مشخص نشده آیا آنها می‌توانند از بروز ویروس معده پیشگیری یا آن را درمان کنند. با این حال، اگر کودک‌تان شدیدا دچار اسهال شده بود و حالا اشتهایش برگشته، می‌توانید برای تکثیر بیشتر باکتری‌های مفید و سالم در معده از ماست استفاده کنید.

چه وقت می‌تواند فعالیت‌هایش را ادامه دهد؟

البته شاید کودک‌تان اصلا دچار تب نشده و حس خیلی خوبی داشته باشد. اگر کودک شب‌ها دچار اسهال می‌شود، ولی صبح‌ها حس و حالش کمی بهتر است، تشخیص درست با خودتان است که آیا می‌خواهید ریسک کنید و او را به مدرسه بفرستید یا نه. آخرین چیزی که بچه نیاز دارد اشتیاق خوردن کلوچه در مدرسه است و شما هم قطعا دوست ندارید کودک‌تان در مهدکودک ناقل بیماری باشد.
 
 نشانه‌های آنفلوآنزای معده

چطور پیشگیری کنیم؟

همان‌طور که قبلا هم گفتیم، آنها ویروس‌های کوچک گروهی هستند که دوست دارند مدام به افراد بچسبند، اما بهترین سد دفاعی شما برای این کار این است که به‌خوبی بهداشت دست‌تان را رعایت کنید. شما نمی‌توانید جلوی کودک دو ساله‌تان را بگیرید که هر آنچه را می‌بیند به دهان خود نبرد، اما می‌توانید به بهترین شکل محیط اطراف او را تمیز نگه دارید و به مرور او را به شستن دست‌ها عادت دهید.
 
هریک از اعضای خانواده پیش از صرف هر وعده غذایی و بعد از رفتن به دستشویی باید دست‌های‌شان را بشویند. وقتی بیرون از منزل هستید، حواس‌تان به مکان‌های سرشار از میکروب باشد چراکه ممکن است بچه‌ها به آنها دست بزنند. سعی کنید همیشه ژل ضدعفونی‌کننده دست با خود داشته باشید تا اگر به دستشویی دسترسی نداشتید از آن استفاده کنید. دکتر فرانکوسکی در این باره می‌گوید: «حتی انجام تمام این کارها هم صددرصد نمی‌تواند تضمین کند که دچار ویروس معده نشوید.»

حتما در این شرایط  به پزشک مراجعه کنید

تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۴۰نوزادی که دچار ویروس معده می‌شوند، تنها یکی از آنها مجبور می‌شود به‌خاطر کم‌آبی در بیمارستان بستری شود. اگر هر نوع خونی در اسهال و استفراغ بچه دیدید، حتما با پزشک تماس بگیرید چراکه حتما اختلالی در ویروس معده رخ داده و وضعیت آن بدتر شده است.
 
چطور جلوی پخش شدن ویروس را بگیریم؟

ویروس‌های معده تقریبا مسری‌اند و می‌توانند در تمام مدتی که بچه اسهال و استفراغ دارد، منتشر شوند. آنها در اصل وارد چرخه ماده مدفوعی می‌شوند اما بعد می‌توانند از طریق بزاق و تماس غیرمستقیم (مثلا وقتی کودک بیمار شما دستگیره در را لمس می‌کند و بعد شما به آن دست می‌زنید) انتقال یابد، بنابراین مصون نگه داشتن سایر اعضای خانواده از این مسئله کمی دشوار است.
 
شستن مرتب و دقیق دست‌ها خصوصا بعد از عوض کردن پوشک اهمیت فراوانی دارد. تا جایی که می‌توانید باید همواره وسایل بازی کودک را تمیز کرده یا بشویید خصوصا اگر فرزندان‌تان اسباب‌بازی مشترکی دارند. اسباب‌بازی‌ آلوده یکی از دلایل شایع انتشار ویروس معده است.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
دکتر صالحی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر