صدای منظومه شمسی چگونه خواهد بود؟
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر ولدخانی_1
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
دکتر ولدخانی_4
استخدام_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۳۷۱۸۴۶
۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۲
۵۴۴۹
امواج صوتی به‌صورت مکانیکی مانند یک لرزش منتشر می‌شوند و درنتیجه نیاز به یک میانجی -جامد، مایع و یا گاز- دارند تا از طریق آن جابه‌جا شوند. البته باوجودی که فضای بین سیاره‌ای (و بین ستاره‌ای) فضای کاملاً خالی نیست، مولکول‌های گاز و ذرات غبار در آن پراکنده‌ شده‌اند ولی این مواد نمی‌توانند یک میانجی پیوسته که به امواج صوتی امکان انتقال به‌صورت مستقیم را بدهد، شکل دهند.
وب سایت بیتلاگ - فرید کریمی: "فضا، هیچ‌کس نمی‌تواند صدای فریاد شما را بشنود!" این شعار تبلیغاتی باعث موفقیت تجاری فیلم "بیگانگان فضایی" (1979) بود و البته ادعای درستی هم بود.

امواج صوتی به‌صورت مکانیکی مانند یک لرزش منتشر می‌شوند و درنتیجه نیاز به یک میانجی -جامد، مایع و یا گاز- دارند تا از طریق آن جابه‌جا شوند. البته باوجودی که فضای بین سیاره‌ای (و بین ستاره‌ای) فضای کاملاً خالی نیست، مولکول‌های گاز و ذرات غبار در آن پراکنده‌ شده‌اند ولی این مواد نمی‌توانند یک میانجی پیوسته که به امواج صوتی امکان انتقال به‌صورت مستقیم را بدهد، شکل دهند.

اما مکان‌های زیادی در منظومه شمسی وجود دارد که ممکن است، واقعاً پر سروصدا باشد. مانند مکان‌هایی که دارای میانجی است و به امواج صوتی امکان انتقال را می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، جو و یا اقیانوس، چیزی که به‌تازگی شروع به کاوش در مورد آن کرده‌ایم.

ناسا اعلام کرد، این مأموریت آینده‌ی مریخ خواهد بود. لندر ۲۰۲۰ مریخ، یک میکروفون را حمل خواهد کرد که امکان ثبت صدای سیاره‌ها را خواهد داشت. این نخستین باری نیست که یک میکروفون به مریخ فرستاده می‌شود، انجمن سیاره‌ای ایالات‌متحده آمریکا بودجه‌ی لازم برای فرستادن یک میکروفون با مأموریت مریخ پولار لندر در سال ۱۹۹۹را فراهم کرده بود. متأسفانه فضاپیما پیش از اینکه امکان ثبت هر نوع صدایی را داشته باشد، با مشکل مواجه شد. در تجهیزات لندر فونیکس سال ۲۰۰۸ هم یک میکروفون بود، اما به خاطر نگرانی‌هایی که در مورد تداخل با سیستم فرود فضاپیما وجود داشت، این دستگاه هیچ‌گاه روشن نشد.

البته ما همین حالا هم ‌صداهای ضبط ‌شده‌ی فضایی را در اختیار داریم، فضاپیمای هویگنس آژانس فضایی اروپا، در سال ۲۰۰۵ بر روی قمر غول‌پیکر سیاره زحل، تیتان فرود آمد، این فضاپیما در طول سفر خود در جو تایتان، صدای جو این قمر را ثبت کرد. هنگامی‌که به این صدا گوش می‌دهیم، تصوری از کپسولی که در معرض بادها قرارگرفته را خواهیم داشت.
 
صدای منظومه شمسی چگونه خواهد بود؟ 
تیتان
 
هدف از چنین آزمایش‌هایی استفاده از صدا برای درک نحوه‌ی تغییرات فشار جو تایتان با تغییر عمق است. این می‌تواند برای ساخت یک مدل گردشی از تایتان مورد استفاده قرار گیرد، یعنی چیزی شبیه به مدلی که ما در حال حاضر در زمین برای پیش‌بینی آب‌وهوا و درک تغییرات آب و هوایی مورد استفاده قرار می‌دهیم.
 
 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
صدای منظومه شمسی چگونه خواهد بود؟ 
حال با نزدیک شدن به پایان مأموریت رزتا، باید به یاد داشته باشیم، هدف این مأموریت یعنی دنباله‌دار چوریوموف گراسیمنک با نزدیک شدن به خورشید اصواتی را در فضا پخش می‌کند. ما همچنین صدای ضربه‌ی ورود کاوشگر دنباله‌دار فیله را هنگامی‌که در نوامبر ۲۰۱۴ بر روی این سیاره دنباله‌دار فرود آمد، شنیده‌ایم.

همچنین صداهای دیگر اجرام منظومه شمسی ازجمله مشتری و حلقه‌های زحل هم ثبت ‌شده‌اند. اما این صداها به‌طور مستقیم ثبت ‌نشده‌اند، بلکه ارتعاشات الکترومغناطیسی به سیگنال‌های صوتی تبدیل ‌شده‌اند که صدای بسیار عجیبی دارند.

موسیقی مریخ

شما برای درک این صداها باید تصور کنید که در یک بیابان هستید، یک میکروفون بر روی سطح مریخ می‌تواند چه صداهای مختلفی را ثبت کند و این صداها چگونه قابل ‌فهم خواهند بود. پیش از هر چیز، سرعت انتقال باد و یا سوت زدن در آن چقدر خواهد بود؟ هرچند وقت یک‌بار سرعت و یا جهتش تغییر خواهد کرد؟ صدای گردوغبار چگونه خواهد بود؟ و یا یک توفان گردوغبار؟ رعدوبرق همراه با صاعقه چطور؟ و یا تغییر فشار در خلال یک توفان الکتریکی؟

حمل یک میکروفون توسط یک سطح‌نورد، مزایایی زیادی دارد. ازآنجایی‌که مریخ‌نورد، وسیله نقلیه‌ای است که با غلتک سطح سیاره را طی می‌کند، ممکن است ما صدای چرخ‌ها را بشنویم و متوجه شویم شن و ماسه مانع از حرکت آن شده است. این به مهندسان امکان تشخیص مؤثرتر مشکلات و چاره‌اندیشی برای بهبود و یا اجتناب از آنها را می‌دهد.
 
 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
صدای منظومه شمسی چگونه خواهد بود؟ 
ما پیش‌ازاین صداهایی از مریخ‌نورد را شنیده بودیم، ناسا صدایی از ماراتن ۱۱ ساله مریخ‌نورد آپرچونتی را منتشر کرده است. اما مانند صداهای حلقه‌های مشتری و زحل، این صداها هم به‌طور مستقیم ثبت ‌نشده بودند، این صداها درواقع ارتعاشات مریخ‌نورد هستند که در زمان سفر بر روی سطح سیاره به صدا تبدیل‌شده‌اند. اما میکروفون مأموریت ۲۰۲۰ مریخ برای نخستین بار صداهای مریخ را به‌طور مستقیم ثبت کرده و به زمین خواهد فرستاد.

نکته‌ی جالب در مورد برنامه‌ی پیشنهادی میکروفون، ابزار گنجانده‌ شده در آن است. برخلاف میکروفون تیتان و مریخ، این ابزار یک شتاب سنج نیست، بلکه ابزاری است که برای اندازه‌گیری ترکیب شیمیایی سنگ‌ها و خاک‌های پراکنده ‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد، این ابزار یک طیف‌سنج پلاسمای القایی لیزری (LIBS) خواهد بود.

طیف‌سنج با شلیک لیزر به هدف باعث تشکیل یک پلاسما شده و موج فشار بسیار تیزی را به وجود می‌آورد و سیگنال صوتی ایجاد شده متناسب قسمت زیادی از نمونه‌ی نابود شده خواهد بود. استفاده از میکروفون برای راه‌اندازی، تنظیم و تمرکز لیزر به بهبود ابزار کمک می‌کند. اما در همین حال، صداهای جدید زیادی از سطح سیاره سرخ ثبت می‌شوند.

بنابراین، چه چیز دیگری ممکن است برای گوش دادن جالب باشد؟ شاید بخواهیم صدای قمر اروپا و یا انسلادوس، قمرهای مشتری و زحل را بشنویم. هردوی این اقمار دارای سطحی پوشیده از یخ هستند که ممکن است در زیر آن اقیانوس وجود داشته باشد.

تصور کنید، درصورتی‌که فضاپیما به یخ نفوذ کند، یک میکروفون چه صداهایی را می‌تواند ثبت کند. به‌عنوان‌مثال، صدای سایش و خراش کوه‌های یخی و یا صدای فروکشیدن و فروریز شدن زمانی که یخ نرم‌تر در صفحات نشست می‌کند. صدای فش فش ناگهانی یک آبفشان یخی و سپس رسیدن به اقیانوس. امواج آبی که به ورقه‌های یخ برخورد می‌کنند، آب‌هایی با دماهای مختلف که باهم مخلوط می‌شوند، صدایشان چگونه خواهد؟ و اگر حباب داشته باشند، چطور؟ و شاید بانفوذ به کف اقیانوس، ممکن است صدای غیرمنتظره‌ی عقب‌نشینی خرچنگ‌ها را هم بشنویم!
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک فرشته_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر