باران کوثری اعدام نمی شود
۳۷۲۲۹
۱۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۲:۱۸
۲۸۶۶۷
آیا پایان بندی فیلم در حال اکران تغییر می کند؟
فیلم «من مادر هستم» این روزها در صدر اخبار سینمایی قرار دارد. گویا فشارهای وارده به وزارت ارشاد سبب ساز آن شده که اداره نظارت ارشاد حکم به تغییر پایان بندی «من مادر هستم» بدهد و به این ترتیب با یک هپی اند (پایان خوش) سر و ته واکنش های افراطی نسبت به فیلم را هم آورد.

برترین مجله اینترنتی ایران

تماشا: فیلم «من مادر هستم» این روزها در صدر اخبار سینمایی قرار دارد. گویا فشارهای وارده به وزارت ارشاد سبب ساز آن شده که اداره نظارت ارشاد حکم به تغییر پایان بندی «من مادر هستم» بدهد و به این ترتیب با یک هپی اند (پایان خوش) سر و ته واکنش های افراطی نسبت به فیلم را هم آورد.

در حالی که فقط سه روز از آغاز اکران «من مادر هستم» می گذرد، شایعه ای عجیب از صبح دیروز در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه به تهیه کننده فیلم دستور داده شده نسخه های فعلی فیلم را جمع آوری کرده و با اعمال اصلاحات دوباره، شرایط ادامه اکران فیلم را فراهم کند.

مهدی عظیمی میرآبادی، سرپرست اداره نظارت و ارزشیابی، در گفت و گو با شبکه ایران با تایید این موضوع گفت: «یکسری اصلاحات حذفی به فیلم وارد است که این اصلاحات طبق نامه ای به تهیه کننده فیلم اعلام شده تا اصلاحات وارده را در فیلم خود اعمال کند. این اصلاحات برآمده از مصوبه شورای عالی بازبینی اکران است. شورایی که در مواقع بحرانی اکران در وزارت ارشاد تشکیل شده و درباره امتداد اکران فیلم ها تصمیم گیری می کند.»

باران کوثری اعدام نمی شود

او همچنین با تاکید بر اینکه تمامی نسخه های فیلم باید جمع شود و نسخه اصلاح شده اکران شود، افزود: «ما طبق توافقی که با تهیه کننده کرده ایم از آنها خواسته ایم این اتفاق رقم بخورد تا از حجم فشارهای وارده به فیلم کم شود. ما خواسته ایم هر چه سریع تر اتفاق بیفتد یعنی طی یکی دو روز آینده اما باید این مسئله را هم در نظر گرفت که تهیه کپی های جدید از فیلم هم به هر حال زمانبر است.»
بنا به گزارش خبرگزاری آریا در تغییرات جدید «آوا دلنواز» با بازی باران کوثری که در انتهای فیلم اعدام شده است از اعدام نجات پیدا می کند و از قصاص او صرفنظر می شود. در حالی که حجم اصلی فشارهای وارده به محتوای «من مادر هستم» مربوط می شود به پایان بندی داستان آن و غیرقانونی بودن سرنوشتی که برای کاراکتر اصلی رخ می دهد و همین فشارها هم سبب ساز تصمیم اخیر اداره نظارت مبنی بر تغییر پایان بندی فیلم شده.

رضا بهارلویی وکیل پایه یک دادگستری درباره اعتراض حقوقی که به پایان بندی این فیلم شده است، می گوید: «درباره آنچه در «من مادر هستم» رخ داده اگر مست کردن دخترک برای تجاوز به او بود حتما تجاوز، تجاوز به عنف محسوب می شد و قتل متجاوز هم مصداقی بود برای دفاع از خود اما در شرایطی که دخترک به میل خود نوشیدنی الکلی مصرف می کند و بعد از آن هم بدون ضرب و شتم در اختیار مرد قرار می گیرد معلوم است که دیگر نمی توان به سادگی حکم به تجاوز به عنف داد و متعاقب آن هم عمل دختر در قتل مردی که با او رابطه جنسی برقرار کرده نمی تواند مصداق دفاع مشروع باشد. در این شرایط معلوم است که دخترک به دلیل قتلی که مرتکب شده باید منتظر قصاص باشد چون قانونگذار از او می پرسد اگر جسمش برایش مهم بوده حق این را نداشته که تنها به خانه مردی غریبه رفته و از آن بدتر، همراه او الکل مصرف کند. او به عنوان یک انسان عاقل این امکان را داشته که خودش را در معرض خطر قرار ندهد.»

پیش از این، جمعه شب 10 آذر، در برنامه تلویزیونی «هفت» هم درباره اشکال قانونی پایان بندی این فیلم صحبت شد. حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی که مهمان این برنامه بود در این باره گفت: «هیچ اشکالی به فیلم وارد نیست. بحث بر سر 10 دقیقه پایانی است که در آن قصاص زیر سوال می رود.»

همچنین وحید جلیلی روزنامه نگار و منتقد اکران این فیلم هم روی خط برنامه «هفت» آمد و به دو بند قانون اساسی در مورد قصاص اشاره کردکه در یکی از این بندها اشاره شده که زن اولیای دم همسرش نیست و گفت: «در این فیلم زن مقتول اولیای دم به حساب می آید و از دادگاه حکم قصاص می گیرد در صورتی که طبق قوانین ما این اتفاق نمی تواند رخ دهد.» جلیلی تاکید کرد طبق قانون این دختر بی گناه است و اصلا نمی تواند قصاص شود و شما با این کار به نظام قضایی ما توهین کرده اید.

در فیلم «من مادر هستم» شخصیت اصلی داستان «آوا دلنواز» به واسطه اعتمادی که به دوست صمیمی پدرش «سعید» داشته یک شب را در خانه سعید می گذراند و هر دوی اینها بعد از صرف شام، نوشیدنی الکلی صرف کرده و در حالی که هر دو مست هستند سعید به آوا تعرض می کند. ساعاتی بعد از این اتفاق آوا خودکشی کرده و بعد از مدتی بستری بودن در بیمارستان به سراغ سعید رفته و او را به قتل می رساند...

در نهایت و پس از طی مراحل قانونی و البته پافشاری همسر مقتول بر قصاص، آوا اعدام می شود. مخالفان «من مادر هستم» می گویند از آنجا که به «آوا» تجاوز شده نباید او را اعدام کرد.
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:38 - 1391/09/12
بابا اصلاً نميخواد فيلم بسازيد. ول كنين نميخواد درد جامعه رو نشون بديد
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۲
اونی که منفی زدی!!!
میخوام بدونم با کجای این نظر مخالفی؟؟؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:55 - 1391/09/12
film mozou ejtemai dare ke bayad vagheiya nesoon bede anche ke dar jamea etefagh miyofte hala che kasi khoshesh biyad ya badesh biyad
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:27 - 1391/09/12
اقا اصلا درب ارشاد ببنديد و خانه سينما و دكون فيلمسازها همه رو تعطيل كنيد.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:48 - 1391/09/13
این فیلم چی داشته که انقد شلوغش کردن ما که نفهمیدیم.همون که من گفتم کارگردانا دیگه فیلم اجتماعی نسازید برید ادامه تام و جری بسازید مردم و ارشاد ... کلی کیف میکنن مملکت ما جنبه فیلم اجتماعی نداره
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
01:50 - 1391/09/13
میگم چطوره این فیلمرو یجور عوض کنن که انگار هیچی نشده!سعید و آوا هم صیغه بودن!تو جامعه که جرم نیست!!!
اونوقت آوا هم دیگه سعید رو نمیکشه.زن سعیدم میگه سعیدجان دیگه از این غلطا نکن.آوا هم میره و با یه پسر پاک و سالم ازدواج میکنه!!!!!
بعدم آهنگه همه چ آرومه من چقدر خوشحالم رو پخش میکنن و همه با خوشحالی میرن خونه هاشون!!!
آخه چرا بیخودی این عزیزان رو مکدر میکنید آخه.
خوووووووووووب بیییییییییییییید؟؟؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
13:15 - 1391/09/13
فیلم خوبی دارن می سازن حیف که مردم مخالفت میکنن هر کس موافقه + بزنه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:33 - 1391/09/13
به نظر من بهترین داوران برای نقد فیلم مردم هستند. عکس العمل مردم در باره فیلم باید ملاک باشه نه یه عده خاص
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:32 - 1391/09/14
از نظر معترضان فیلم خوب یعنی اخراجی ها3. شرط میبندم بیشتر اون معترضان اصلا فیلمو ندیدن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:51 - 1391/09/14
واقعاکه .................
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:02 - 1391/09/14
عجب بارانی امروز تو لندن میباره واقیعا من همچینچیزی قبلا ندیده بودم چرا اینقده زیاد میباره فکر کنم دنیاداره به اخر میرسه راستی من ایت فیلم رو تو موزه لور لندن یک ماه پیش دیدم بدک نبود
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:20 - 1391/09/14
ته این داستان اینه: چند روزی شلوغش میکنن حالا شاید تو چند تا سینما هم اکرانش متوقف بشه.اممممممما چنان تبلیغی بحساب میاد و چندین برابر نسخه های ویدیویی فروش خواهد کرد.
پاسخ ها
محمد
UNITED STATES
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۹
خدا وکیلی غیر از اینه؟ یادتون هست خیلی از مردم اصلا خبری از اکران مارمولک نداشتن واصلا اهل سینما رفتن نبودن ولی بعد از اون جاروجنجال ملت تو سر میزدن واسه نسخه ی بی کیفیت ویدیویی وای یه عده کاسبی نجومی کردن.خلاصه ما اینیم دیگه.....
محمد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۰
اگه موافق هستین خوب + like کنین.مرسی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:51 - 1391/09/15
فیلم زننده ایی بود یک نگاهی به فیلمهای خارجی اگر بیندازیم انها چگونه از کلمات استفاده میکنند ذر سینما فحش هم یادمردم می دهنداین همه موضوع خوب فقط مزخرف میسازنداصلا در سینمای ایران فیلم به معنای واقعی خوب بسیار اندک است طنز ان هم لوده گی است بقیه فیلمهاهم شعور مردم را به هیچ گرفته انداگرعادلانه نقد شود.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:44 - 1391/09/15
مریم جان خوشبحالت که تولندنی.......فهمیدیم دیگه گلم!!!!!!!! چندباریادآوری میکنی خارج ازکشوری؟؟!!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:48 - 1391/09/15
فکر کنم باید در سینمای ایران و وزارت ارشاد تخته کنن ازبس که هر چی فیلم ساختن یه گیری بهش دادن.
شاید این فیلما زننده باشن ولی نشون دهنده ی واقعیت های جامعه اند.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:37 - 1391/09/15
باقالي ؟؟
اسمي كه روخودت گذاشتي خيلي باحاله .حالا روچه اساسي اين اسم روروخودت گذاشتي ؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
15:59 - 1391/11/02
سلام من که فیلموندیدم ولی بایدباران کوثری اعدام بشه به هرحال اون یه قتل انجام داده
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
21:14 - 1392/06/28
فیلم خوبی بود موضوعش کم نیست تو جامعه فقط قایم میکنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج