آیا شب یلدای امسال پایان دنیاست؟
۳۷۲۶۸
۱۳ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۶
۹۰۱۷
پایگاه اطلاع‌رسانی ناسا در واکنش به شایعات مطرح شده مبنی بر به پایان رسیدن دنیا در روز 21 دسامبر (اول دی ماه)، به سوالات مربوط به این شایعه پاسخ داده است.
خبرگزاری فارس: پایگاه اطلاع‌رسانی ناسا در واکنش به شایعات مطرح شده مبنی بر به پایان رسیدن دنیا در روز 21 دسامبر (اول دی ماه)، به سوالات مربوط به این شایعه پاسخ داده است.
 
 مدت‌هاست که شایعات مختلفی در مورد به پایان رسیدن دنیا در سال 2012 و در روز 21 دسامبر (مصادف با اول دی ماه) در وبلاگ‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شود و هر روز ابعاد گسترده‌تری نیز به خود می‌گیرد.

برای این شایعات منابع و استنادات مختلفی نیز مطرح می‌شود. تقویم قوم مایا، پیش‌گویی‌های نوستراداموس و حتی منابع مذهبی و باستانی از جمله مواردی هستند که مطرح‌کنندگان این شایعه به آن استناد می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که دنیا باید در این روز به پایان برسد.

این موضوع مختص ایران نبوده و در سرتاسر دنیا مطرح شده است. شایعه دیگری نیز که در این زمینه مطرح شده بحث خاموشی سه روزه زمین و ورود زمین به دوره جدیدی از حیات خود است.

 تمام این شایعات و گسترش آن موجب شد تا سازمان هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) به این ادعاها واکنش نشان دهد.

مطلب زیر از پایگاه اطلاع‌رسانی ناسا برداشت شده و در آن به سوالات مطرح در این مورد پاسخ داده شده است:


سوال) آیا در سال 2012 خطری زمین را تهدید می‌کند؟ بسیاری می‌گویند که جهان در دسامبر 2012 به پایان می‌رسد.


ناسا) جهان در سال 2012 به پایان نمی‌رسد. سیاره ما بیش از 4 میلیارد سال به خوبی عمر کرده و دانشمندان معتبر دنیا هم می‌گویند در سال 2012 هیچ خطری زمین را تهدید نمی‌کند.

سوال) ریشه این پیش‌گویی که زمین در سال 2012 به پایان می‌رسد، از کجا آمده؟


ناسا) این داستان اولین بار با این ادعا آغاز شد که سیاره‌ای به نام «نیبیرو» که سومری‌ها آن را کشف کرده‌اند، در حال حرکت به سوی زمین است. ابتدا گفته می‌شد که این فاجعه در ماه می 2003 رخ می‌دهد و زمانی که این تاریخ گذشت و هیچ اتفاقی نیفتاد، زمان موعد به دسامبر 2012 تغییر کرد و به تقویم باستانی «مایا» ها که تحول بزرگ در سال زمستان 2012 را پیش‌بینی کرده بود، ربط داده شد. به همین دلیل هم تاریخ 20 دسامبر به عنوان روز موعد پیش‌بینی شد.

سوال) آیا تقویم مایاها در دسامبر 2012 به پایان می‌رسد؟


ناسا) دقیقا همانطور که تقویم‌هایی که در خانه دارید پس از 31 دسامبر به پایان نمی‌رسد، تقویم مایا هم پس از 21 دسامبر 2012 تمام نمی‌شود. این تاریخ پایان یک دوره بزرگ تویق مایا است و پس از آن همانطور که تقویم شما با اول ژانویه ادامه می‌یابد، این تقویم هم با آغاز یک دوره بزرگ دیگر ادامه می‌یابد.

سوال) آیا ناسا وقوع تاریکی سرتاسری زمین در تاریخ 23 دسامبر تا 25 دسامبر را پیش‌بینی می‌کند؟


ناسا) قطعا نه. نه ناسا و نه هیچ سازمان علمی دیگری چنین پیش‌بینی نکرده است. گزارش‌های غلطی که در این مورد منتشر شده، ادعا کرده‌اند که چیزی نظیر بروز «به خط شدن گیتی» موجب حاکم شدن این تاریکی می‌شود. اصلا چنین ترازی وجود ندارد (سوال بعد را ببینید). این شایعات برگرفته از یک پیام آماده‌سازی است که «چارلز بولدن» مسئول ناسا منتشر کرده. این پیام بخشی از یک برنامه دولتی است که با هدف بالا بردن آمادگی مردم انجام گرفته، اما هیچ‌گاه در آن صحبتی از بروز تاریکی نشده است.

سوال) آیا این امکان وجود دارد که کرات به نحوی در یک راستا قرار گیرند که بر زمین تأثیر بگذارند؟

ناسا) حداقل تا چند دهه آینده چنین همراستایی رخ نمی‌دهد و حتی اگر هم چنین پدیده‌ای اتفاق افتد، تأثیر آن بز رمین بسیار ناچیز است. به عنوان نمونه، در سال 1962 چنین هم ترازی رخ داد، و دو مورد دیگر هم در سال‌های 1982 و 2000 اتفاق افتاد. در هر دسامبر هم زمین و خورشید با مرکز کهکشان راه شیری هم تراز می‌شوند، اما این یک رخداد سالانه است که هی تبعاتی هم ندارد.

سوال) آیا اصلا سیاره‌ یا کره کوتوله قهوه‌ای رنگ به نام «نیبیرو»، «کره ایکس» و یا «اریس» وجود دارد که در حال نزدیک شدن به زمین باشد و سیاره ما را در معرض تخریب گسترده قرار دهد؟


ناسا) نیبیرو یا داستان‌های دیگری که در مورد سیارات نزدیک‌شونده به زمین مطرح می‌شود، همگی شوخی‌های اینترنتی هستند. این ادعاها هیچ ریشه‌ای در واقعیت ندارند. اگر واقعا نیبیرو یا سیاره ایکسی وجود داشت که در حال حرکت به سمت زمین بود و قرار بود در سال 2012 به زمین برخورد کند، اخترشناسان حداقل از ده سال قبل آن را شناسایی و ردیابی می‌کردند و این سیاره باید اکنون با چشم غیرمسلح قابل رویت می‌شد.

واضح است که چنین چیزی وجود ندارد. البته «اریس» واقعی است، اما آن هم سیاره‌ای کوتوله شبیه به «پلوتون» است که همواره در بیرون از منظومه شمسی باقی می‌ماند. نزدیک‌ترین فاصله‌ای که این سیاره می‌تواند با زمین داشته باشد، 4 میلیارد مایل است.


سوال) آیا در سال 2012 زمین مورد اصابت یک شهاب سنگ قرار می‌گیرد؟


ناسا) زمین همواره در معرض تأثیرات ستاره‌های دنباله‌دار و شهاب‌سنگ‌ها قرار دارد، اما اصابت‌های بزرگ بسیار نادر است. آخرین برخود بزرگ یک شهاب‌سنگ با زمین به 65 میلیون سال قبل بازمی‌گردد که موجب انقراض دایناسورها شد.

 امروزه اخترشناسان ناسا بررسی‌های موسوم به «بررسی ایمنی فضایی» انجام می‌دهند تا اجرام بزرگ نزدیک به زمین را مدت‌ها پیش از برخورد شناسایی کنند. ما پیش از این مشخص کرده‌این که هیچ شهاب سنگ بزرگی مانند آنچه که دایناسورها را منقرض کرد، زمین را تهدید نمی‌کند.


سوال) موضع دانشمندان در قبال ادعای به پایان رسیدن دنیا در سال 2012 چیست؟


ناسا) ریشه علمی ادعای بروز فاجعه و تغییرات شدید در سال 2012 کجاست؟ مدارک آن کجاست؟ هیچ مدرکی وجود ندارد و همه این‌ها تخیلاتی هستند که در کتاب‌ها، فیلم‌های سینمایی، برنامه‌های مستند و یا حتی در اینترنت ساخته شده‌اند، ما نمی‌توانیم این حقیقت را تغییر دهیم. هیچ مدرک معتبری که ادعای رخ دادن پدیده‌های غیرعادی در دسامبر 2012 را تائید کند، وجود ندارد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:50 - 1391/09/13
شب یلدا اگه پایان دنیا نباشه ولی امیدوارم دنیا تغییرات خوبی بکنه. طوری که تمام دنیا در صلح آرامش و بدون سلاح هسته ای باشه.
پاسخ ها
zahra seven
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
نبودی چند وقت...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:40 - 1391/09/13
ولي به نظر من يه خبرايي هست !! اين حرفا هم براي اين زدن كه مردم نترسن
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
09:51 - 1391/09/13
خانم مجله برترينها !!از خاله زنك بازي دست بردار شما هم!!
پاسخ ها
ahoo
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
مگه خانمها فقط خاله زنک هستند که نوشتی خانم مجله برترینها!
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
از کجا فهمیدی که حالا مجله خانمه ؟؟؟؟؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:30 - 1391/09/13
این یه شایعه مضحکه ولی کاش اتفاق می افتاد چون بشریت زیرسوال رفته وازاینکه اشرف مخلوقاته ........
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:37 - 1391/09/13
فوقش یه طرقه بزنن چی میشه؟!
پاسخ ها
بدون نام
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۳
ترقه دلبندم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:47 - 1391/09/13
کاشکی بگذارن تخمه ی شب یلدا رو بخوریم بعدا هر چی میشه بشه
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:09 - 1391/09/13
ما را که هرچه پیش آید خوش آید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
21:36 - 1391/09/13
ولى به نظر من جنگ ميشه....
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
23:16 - 1391/09/13
از قدیم گفتن:
گر نباشد چیزکی
مردم نگویند چیزها!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:34 - 1391/09/14
خداوند حاكم مطلق است تو او را داريم غم ندارم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:40 - 1391/09/15
از ته قلبم آرزو میکردم این حقیقت باشه و با پسرم و همه خونوادم در یک روز از دنیت بریم . ای کاش واقعیت داشته باشه . مرگ که حتمیه پس بهتره همه با هم بمیریم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:00 - 1391/09/17
من از این خوش حالم که با خانوادم از دنیا میرم.ولی همش سرکار گذاشتن مردم.
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:37 - 1391/09/18
مادر جان ،‌ نااميد نبا ش خواهرم . چرا مي گي ازته دل آرزومي كنم از دنيابرم؟
ايناكفره به خدا . به خداتوكل كن .نذار شيطون روت اثرمنفي بذاره جاي دعابراي زودمردن براي فرداي خودتوپسرت تلاش كن ، باشه گلم ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج