سنجش آلودگی هوای تهران با برگ درختان!
۳۷۲۷۷
۱۳ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۰
۳۵۱۰
برای نخستین بار در کشور:
میزان آلودگی هوای مناطق مختلف پایتخت، برای نخستین بار در کشور از طریق مغناطیس‌شناسی برگ گیاهان سنجیده شد.
خبرگزاری ایسنا: میزان آلودگی هوای مناطق مختلف پایتخت، برای نخستین بار در کشور از طریق مغناطیس‌شناسی برگ گیاهان سنجیده شد.

دکتر حبیب علی‌محمدیان، عضو هیات علمی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی درباره این روش علمی گفت: مگنومتری (مغناطیس‌سنجی) یکی از متداولترین انواع برداشت‌های ژئوفیزیکی است. با استفاده از این روش علمی می‌توان میزان و انواع فلزهای سنگینی که به دلیل آلودگی هوا، جذب برگ درختان شده‌اند را شناسایی کرد.

وی ادامه داد: طبق مطالعات انجام شده، مناطق 10، 11، 12، 14، 15، 16 و 17 آلوده‌ترین نقاط شهر تهران هستند که این نتایج با نقشه آلودگی هوای تهران و با میزان پراکندگی دی‌اکسید کربن در سطح شهر همخوانی دارد.

به گفته مسوول آزمایشگاه دیرینه‌ مغناطیسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور این طرح مطالعاتی، پروژه دکتری مریم مولاشاهی از دانشجویان وی بوده که بر روی یک‌هزار نمونه از برگ درختان توت، کاج و زبان‌گنجشک مناطق بیست و دوگانه شهر تهران انجام شده است.

علی‌محمدیان با اشاره به اینکه جهت وزش باد در تهران از سمت غرب و شمال غرب به سمت شرق و جنوب شرق است، گفت: این مطالعات همچنین با مناطق آلوده تهران بر اساس جهت وزش باد در شهر مطابقت دارد.

وی با بیان اینکه در این پروژه از ژئوشیمی برای تعیین میزان فلزات سنگین نیز استفاده شد، خاطرنشان کرد: طبق مطالعات انجام شده، درخت توت، به دلیل پهن‌برگ بودن، میزان زیادی از فلزات سنگین در هوا را به خود جذب می‌کند و بنابراین کاشت این گیاه و دیگر درختان برگ‌پهن در شهر تهران توصیه می‌شود.

به گفته علی محمدیان برای انجام چنین مطالعاتی باید سه تا چهار ماه از آخرین بارندگی در شهر گذشته باشد و همچنین نمونه‌ها ظرف مدت 10 تا 15 روز جمع‌آوری شوند.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1391/09/13
مغناطیس شناسی که نمیخواد باچشم کم بینا هم به وضوح مشخصه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج