ماجرای برخورد با کراوات به کجا رسید؟
۳۷۷۸۵
۱۹ آذر ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۲
۷۴۷۰
موضوع کراوات و جمع آوری آن اواخر بهار امسال از سوی نیروی انتظامی مطرح شد و البته مدتی بعد هم اعلام شد کسی با کراوات مشکلی ندارد.
خبرآنلاین: موضوع کراوات و جمع آوری آن اواخر بهار امسال از سوی نیروی انتظامی مطرح شد و البته مدتی بعد هم اعلام شد کسی با کراوات مشکلی ندارد.

تیرماه امسال سردار رادان در حاشیه حضور در مرکز نظارت همگانی 197 اعلام کرد پلیس با سازمان ها یا بیمارستان های خصوصی که از آرایش و کراوات به صورت سازمان یافته استفاده می‌کند، برخورد می‌کند.

او استفاده از کراوات را ترویج نمادغرب  دانست و گفت: اگرچه پیش از این نیز به صورت مکتوب اعلام کرده‌ایم اما بار دیگر و همین‌جا به روسای بیمارستان‌ها اعلام می‌کنم که آن بخشی که به صورت سازمان یافته افراد از آرایش غلیظ یا کراوات استفاده می‌کنند، برخورد خواهد شد.

این اظهارات جانشین فرمانده نیروی انتظامی با عکس العملهای متفاوتی روبه رو شد وبهمن کشاورز، حقوقدان در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت که کراوات زدن نه حرام است، نه خلاف عفت عمومی.

پس از آن هم سردار احمدی مقدم فرمانده ناجا در مورد برخورد پلیس با کراوات اعلام کرد که پلیس متعرض به پوشش کارکنان و مراجعه‌کننده سازمان‌ها نیست اما باید پذیرفت که برخی از یونیفرم‌ها با ارزش‌های ما در تضاد است.

مدتی بعد، سردار بهمن کارگر معاون اجتماعی نیروی انتظامی در برنامه زنده تلویزیونی "صبح بخیر ایران” به مناسبت روز عفاف و حجاب هم درباره کراوات اظهار نظر کند: در مصاحبه سردار رادان درباره کراوات متاسفانه برخی از رسانه ها تمام مطلب را منتقل نکردند، اینکه نیروی انتظامی بخواهد با کراوات برخورد کند، این موضوع نبوده است و همانطوریکه فرمانده نیروی انتظامی توضیح دادند ما به حیطه و حریم شخصی افراد و نوع لباس پوشیدن مردم کاری نداریم اما افراد باید لباسی بپوشند که حداقل های عفاف و حجاب را رعایت کنند. نباید تنها روی بیمارستان زوم کنیم، چرا که جامعه علمی و پزشکی ما شریف هستند اما برخی جاها، کج سلیقگی می کنند که انشا اله غرضی در این رابطه وجود نداشته باشد.

او گفت: اما اینکه کارمندان مرد را مجبور کنند با کراوات به سرکار بیایند و رنگ کراوات آنها را نیز تعیین کرده و یا اینکه خانم ها را مجبور کنند که با مانتوهای چسبان و موهایشان بیرون باشد به محل کار بیایند و در غیر اینصورت آنها را از محل کار بیرون کرده و بکارگیری نکنند، قطعا با این مراکز برخورد می کنیم که نمونه بارز آن نمایشگاه غذا بود.

موضع وزارت بهداشت

اما یک روز پس از اولتیماتوم سردار رادان به بیمارستان ها برای حذف کراوات و درخواست سردار احمدی مقدم برای بخشنامه شدن حجاب در مراکز درمانی، وزیر بهداشت به آن واکنش داد.

مرضیه وحید دستجردی، با تاکید بر اینکه به‌طور حتم هم‌اکنون مسائل و موضوعات مهم‌تری در حوزه سلامت وجود دارد  گفت: مسئول اصلی نظارت بر موضوعات خارج از حوزه سلامت٬ سازمان اماکن است٬ این وزارتخانه مسئول نظارت بر بیمارستان‌های خصوصی نیست٬ متأسفانه به‌علت تعدد بیمارستان‌های سازمانی٬ وزارت بهداشت نمی‌تواتد بر تمام محورهای و موضوعات بیمارستان نظارت کند.

وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی تمام تلاش خود را برای نظارت بر بیمارستان‌ها انجام داده است. به‌طور حتم تمام موضوعات و محورهای یک بیمارستان از چشم ناظرین دور نمی‌ماند و به تمام اقدامات پرسنل امتیاز می‌دهیم٬ به‌طور مثال در موضوع حجاب و عفاف در بیمارستان‌ها امتیاز سه‌هزار درنظر گرفته شده است.

اطلاعیه وزارت بهداشت

اما این بار وزارت بهداشت در اطلاعیه جدیدی اعلام کرده است که  طبق توافق با نیروی انتظامی قرار شد، وزارت بهداشت با استفاده اجباری از کراوات توسط کادر بیمارستانها برخورد کند.

در اطلاعیه وزارت بهداشت که فارس منتشر کرده، چنین آمده است: پس از اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با چند بیمارستان، مدیریت دفتر نظارت بر درمان وزارت بهداشت به منظور بررسی وضعیت موجود در نحوه استفاده از کراوات و اجبار آن در برخی بیمارستان‌ها و برخورد نیروی انتظامی، با حضور در نیروی انتظامی(پلیس امنیت اجتماعی تهران بزرگ) جلسه‌ای را تشکیل داد.

در آن جلسه مقرر شد بیمارستان‌های خصوصی، شئون اسلامی را در نحوه طراحی و استفاده لباس فرم کادر درمان در نظر گرفته و از هر گونه اجبار در استفاده از کراوات و پاپیون خودداری کنند. همچنین مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن نیز به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذار شد.

در ادامه تصمیم گرفته شد جلسات مشترک با بیمارستان‌های خصوصی و نیروی انتظامی نیز برگزار شود و مسائل حل و فصل شود. نیروی انتظامی نیز در صورت دریافت گزارش یا مشاهده هر گونه رفتار یا اقدام خلاف شئون اسلامی در مؤسسات پزشکی و به خصوص بیمارستانها، مراتب را به دانشگاه علوم پزشکی مربوطه و وزارت بهداشت اعلام و از هر گونه اقدامات یک طرفه در محیط‌های درمانی اجتناب کند.
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:05 - 1391/09/19
تهران یک مردی رو با قمه میزنن تو روز روشن کیفشو میزنن قهرمان کشور روح الله رو با قمه میکشن .........................کراوات !!!!
FRANCE
00:54 - 1391/09/20
از سوخته های پیرانشهر و زلزله زده های آذربایجان چه خبر؟ از قیمت ارز و سکه؟ از فقر و بیکاری؟ البته مساله کراوات مهمتره!!!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
02:54 - 1391/09/20
خب به سلامتی همه مشکلات حل شد موند کراوات!!!
آخه چی بگم به اینا که یه چیز ساده رو بزرگ میکنن اما مسائل مهم رو اصلا نمیبینن
من تو کادر درمان هستم انقدر مشکلات بزرگی تو این بخش هست که حالا یه دکتر کراوات بزنه کفر میشه یا یه خانم پرستار کمی آستینشو تا کنه زلزله میشه!!!
بابا جمع کنید برید به مشکلات واقعی برسید
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
08:36 - 1391/09/20
تمام مشکلات حل شده فقط مونده این کروات........
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:36 - 1391/09/20
يعني منظورت اينه كه كل ارگان هاي اجتماعي اقتصادي فرهنگي سياسي و ... كل كارهاشون رو ول كنن بي خيال اهدافشون و چشم اندازشون بشن بيافتن دنبال قمه كش ها.عزيزم هر كسي وظيفه خودش رو ميكنه به خودت نگاه نكن تو همه چي سرك ميكشي؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
22:54 - 1391/09/20
طبق معمول نظر من منتشر نشد... لابد دلیل دارن دیگه... مارو چ به دخالت تو کار بزرگترها..1خخخخخخخخخخخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج