خداحافظی بانک مرکزی با اعلام نرخ تورم
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۷۹۹۷
۲۲ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۸
۳۶۷۵
رئیس مرکز آمار ایران از توقف اعلام نرخ تورم توسط بانک مرکزی از فروردین 92 و واگذاری این مسئولیت به مرکز آمار و همچنین تغییر سال پایه محاسبه نرخ تورم از 81 به 90 خبر داد.
خبرگزاری مهر: رئیس مرکز آمار ایران از توقف اعلام نرخ تورم توسط بانک مرکزی از فروردین 92 و واگذاری این مسئولیت به مرکز آمار و همچنین تغییر سال پایه محاسبه نرخ تورم از 81 به 90 خبر داد و گفت: با تغییر سال پایه، نه تنها سبد کالاهای مورد بررسی تغییر می‌کند بلکه روش‌های محاسباتی و جمع آوری اطلاعات نیز مانند مضنه‌های قیمتی به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد.

عادل آذر از آخرین تصمیمات اتخاذ شده برای تغییر مرجع استخراج و اعلام نرخ تورم خبر داد و گفت: طبق مصوبه شورای عالی آمار از اول سال 92 بر اساس سال پایه 1390، تعیین نرخ تورم ماهیانه از سوی مرکز آمار ایران، تعهد شد.

رئیس مرکز آمار ایران در این زمینه که آیا از ابتدای سال آینده اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی متوقف خواهد شد؟ اظهار داشت: طبیعتا وقتی مرکز آمار ایران طبق مصوبه، مسئول بررسی وضعیت تورم می شود، احتمالا دیگر نرخی از سوی بانک مرکزی اعلام نمی شود.

آذر با اشاره به اینکه قرار شده بود سال پایه را از 1381 به 1390تغییر دهیم، افزود: خوشبختانه تمام ساز و کارهای تغییر سال پایه نیز در مرکز آمار ایران اتفاق افتاده است.

تغییر سال پایه تورم پس از 10سال

این مقام مسئول در مرکز آمار ایران ادامه داد: این موضوع هم اکنون نهایی شده و مرکز آمار ایران آماده است تا از ابتدای سال آینده، براساس سال پایه 90، نرخ تورم ماهیانه را بررسی و اعلام کند.

وی در این زمینه که غیر از تغییر سال پایه از 81 به 90، چه تغییرات دیگری در قالب مصوبه شورای عالی آمار قرار است در نحوه محاسبه و اعلام نرخ تورم اتفاق بیافتد؟ خاطر نشان کرد: تاکنون از طریق بررسی های بانک مرکزی، فقط نرخ تورم شهرها محاسبه و اعلام شده است.

به گفته آذر، قرار است در قالب اعلام نرخ تورم از سوی مرکز آمار سبد مورد بررسی را با سبدی که در بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است، یکسان شود.

اصلاح سبد شهرها و روش محاسبه نرخ تورم

رئیس مرکز آمار ایران گفت: در بخش روستایی نیز به دلیل اینکه فقط مرکز آمار ایران محاسبات را انجام می دهد، دیگر تغییری در سبد نخواهیم داشت و همان روال سابق در بخش روستایی ادامه خواهد یافت.

این مقام مسئول در مرکز آمار ایران تصریح کرد: با توجه به تغییر سال پایه، نه تنها سبد کالاهای مورد بررسی تغییر خواهد کرد بلکه روش‌های محاسباتی و جمع آوری اطلاعات نیز مانند مضنه‌های قیمتی به احتمال زیاد تغییر خواهد کرد.

آذر با اشاره به اینکه شاید به سمت محاسبه ترکیبی قیمت ها به نحوی که بخشی از محاسبات به شکل محاسبه رو در رو و بخشی نیز به شکل اینترنتی و یا تلفنی انجام شود، حرکت کنیم. هدف این نوع نمونه گیری، صرفه جویی خواهد بود.

رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشت: اصل موضوع در نرخ تورم سال پایه و سبد کالاهایی بخش شهری است که این دو نهاد (بانک مرکزی و مرکز آمار ایران) باید یکسان شود.

یکسان سازی نرخ تورم


وی در این زمینه که با تغییرات یاد شده، آیا نرخ تورم رسمی و مورد استناد دستگاه ها و بخشهای مصرف کننده آماری کشور از فروردین ماه 92، نرخ اعلامی مرکز آمار ایران خواهد بود؟ اظهار داشت: قانون نگفته است که مراکز دیگر نمی توانند نرخ تورم را محاسبه کنند، اما به صراحت اعلام شده که مرجع رسمی اعلام آمارهای رسمی کشور، مرکز آمار ایران است.

آذر، یکی از آمارهایی را که طبق قانون باید از سوی مرکز آمار ایران از 4 ماه آینده به صورت رسمی اعلام شود را نرخ تورم دانست و گفت: آمارهایی که در پایان هر ماه از سوی مرکز آمار در زمینه نرخ تورم استخراج شود را مانند روالی که بانک مرکزی طی کرده است، اعلام عمومی خواهیم کرد.

اعلام نرخ‌های جدید از 4 ماه آینده

این مقام مسئول در مرکز آمار ایران در این باره که با تغییر سال پایه تا چه میزان نرخ تورم از فروردین ماه سال آینده کاهش خواهد یافت؟ این موضوع را غیرقابل پیش بینی دانست، در عین حال اظهار داشت: طبیعتا وقتی سال پایه تغییر می یابد باید تغییراتی به صورت کاهش در نرخ تورم اتفاق بیافتد، ولی اینکه تا چه میزان خواهد بود، مشخص نیست.

رئیس مرکز آمار ایران دلیل تغییر سال پایه نرخ تورم را اینگونه بیان کرد که در هر 10سال این اتفاق می افتد و سال پایه مبنای تعیین نرخ تورم در هر ماه، تغییر خواهد کرد.

وی ادامه داد: قیمت‌های سال 1381 دیگر خاصیت خود را از دست داده است و معنا ندارد که بخواهیم نرخ تورم را با قیمت پایه سال 81 مقایسه و اعلام کنیم. تورم باید دارای اعدادی باشد که از سوی مردم بیشتر قابل قبول باشد و به عبارتی، اعداد آن به روزتر باشد.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
10:31 - 1391/09/22
قبول نیست دهه ی 90 همه چیز چند برابر گرون شده................
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
استیل رگال_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کالابرد_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر