تهران چند تا معتاد دارد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۸۰۹۲۷
۱۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۷
۲۸۶۶
تهران چندتا معتاد دارد؟ دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر دو سه روز پیش گفت شیوع اعتیاد در پایتخت 2.95 درصد است و نزدیک به 97 درصد از مردم شهر پاک هستند.
فرارو: تهران چندتا معتاد دارد؟ دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر دو سه روز پیش گفت شیوع اعتیاد در پایتخت 2.95 درصد است و نزدیک به 97 درصد از مردم شهر پاک هستند. علیرضا آذرنیا این آمار را درحالی اعلام کرده که نتایج آخرین آمارگیری از شیوع اعتیاد در کشور هنوز اعلام نشده‌است.

تناقض‌های آماری باعث شده‌ تا ندانیم 8 میلیون معتاد در کشور داریم یا دو میلیون؛ اعدادی که کارشناسان و مسئولین را در موضوع اعتیاد برابر هم قرار داده‌است.

در ماه‌های اخیر برخی از کارشناسان و البته برخی از مسئولان دولتی تعداد معتادان حرفه‌ای، تفننی و افرادی که به‌طور پراکنده مواد مصرف می‌کنند را 8 میلیون اعلام کرده بودند.

ناصر صبحی –مدیر دفتر ازدواج و تعالی وزارت ورزش و جوانان- هم چندی‌پیش از آمار 8 تا 10 میلیونی معتادان در کشور سخن گفت.

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اما این آمار را به شدت رد می‌کند. علی مویدی همچنین معتقد است از آن‌جا که آمار جدیدی از اعتیاد در دست نداریم باید همان آمار قبلی مورد تایید همه باشد.

آمار قبلی از شیوع اعتیاد در کشور به سال 90 برمی‌گردد. در سال 90 با مراجعه به سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر با آمار دو میلیونی اعتیاد مواجه می‌شدیم.

در همان سال نیز کارشناسان واکنش‌های زیادی نسبت به این آمار نشان دادند. آن‌ها اعتقاد داشتند که شفافیتی در آمار اعتیاد وجود ندارد.

مصطفی اقلیما-رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران- آن‌زمان معتقد بود که در خوش‌بینانه‌ترین حالت 4 میلیون معتاد در کشور زندگی می‌کنند.

سال 89 نیز واحد پژوهش جمعیت تولدی دوباره و موسسه تحقیقاتی داریوش به سفارش دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل پژوهشی درباره اعتیاد انجام دادند.

طبق یافته‌های این پژوهش 2.3 درصد از نمونه تحقیق در تهران مصرف‌کننده مواد محرک و 1.15 درصد نمونه مصرف‌کننده روزانه این مواد بودند.

این آمار در حالی ارائه شد که گفته شده هر روز بین 70 تا 100 معتاد به جمعیت معتادان اضافه می‌شود.

البته ما در میان آمارهای متناقض اعتیاد هنوز هم آمارهایی می‌بینیم که بر تحقیقات سال 86 متکی هستند.

در این سال موسسه تحقیقاتی داریوش با نمونه‌ای دارای جمعیت 7 هزار و 914 نفری اعلام کرد که ایران در حالت خوش‌بینانه 800 هزار معتاد و در حالت بدبینانه یک میلیون و 700 هزار معتاد دارد.

این در حالی است که پیش‌تر از این و در سال 1379 بهزیستی اعلام کرده بود که دو میلیون نفر سوءمصرف مواد مخدر دارند.

همچنین در سال 80 در پژوهشی با حمایت دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل و همکاری وزارت بهداشت تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر سه‌ونیم میلیون نفر تخمین زده شد. این تخمین براساس نمونه ادرار مراجعین به فوریت‌های پزشکی به عمل آمد.

چرا آمار مربوط به اعتیاد باید تا این حد از هم متفاوت باشند؛ آن‌هم در حالی که خطر شیوع اعتیاد در همه سنین هر روز بیش‌تر می‌شود.

عباس دیلمی‌زاده –مدیر موسسه تولدی دوباره و کارشناس اعتیاد- می‌گوید ما داده‌های زیادی در خصوص وضعیت اعتیاد در این سال‌ها نداریم و برخی از آمارهایی که داده شده تنها بر اساس این شیوه بوده که چه تعداد مراجعه‌کننده به مراکز درمان آمده‌اند.

با این وصف، پاسخ این سئوال که شهر تهران به‌راستی چقدر معتاد دارد چیست؟

نتایج شیوع‌شناسی هنوز اعلام نشده‌است

فرید براتی‌سده در این‌باره و در گفتگویی تاکید می‌کند که باید منتظر آمار جدیدی باشیم که از دوسال پیش بر روی آن کار شده‌است.

رییس سابق پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی گفت: ما باید به هرکسی که مدعی آمار هست از او بپرسیم که تحقیقش بر چه اساسی بوده‌است. نوع تحقیق و روش آن می‌تواند متفاوت باشد.

وی ادامه داد: در تحقیقاتِ مربوط به اعتیاد این اهمیت دارد که ببینیم آیا در این تحقیق شیوع‌شناسی انجام شده و یا نمونه در دسترس مورد تحقیق قرار گرفته. آماری که دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره تعداد معتادین در تهران ارائه کرده بر اساس شیوع‌شناسی نیست.

این کارشناس اعتیاد تاکید کرد: دو سال پیش بهزیستی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر شیوع‌شناسی‌ای انجام شد که هنوز نتایج آن اعلام نشده‌است.

وی همچنین تصریح کرد: آیا نتایج این شیوع‌شناسی خبر از آمار بسیار زیاد اعتیاد دارد که اعلام نمی‌شود؟ و یا اینکه نتایج آن از تغییر حداقلی آمارها خواهند گفت؟ هرچه که هست مسئولین باید صادقانه هر چه به‌دست آمده را به مردم اعلام کنند.

براتی سده همچنین معتقد است که تمایز در مفاهیم موجود باعث شده که آمارهای متفاوتی از شیوع اعتیاد داشته باشیم.

وی با ذکر مثالی گفت: در قوانین ستاد مبارزه با مواد مخدر دو تعریف از معتاد متجاهر وجود دارد. در تعریفی قاضی باید متجاهر بودن فرد معتاد را تشخیص دهد و در تعریف دیگر هم پزشک و هم قاضی.

وی همچنین ادامه داد: درنتیجه اگر دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر یک آمار ارائه می‌دهد و مسئولِ دیگر یک آمار متفاوت این به تعاریف و مفاهیم نیز برمی‌گردد.

براتی‌سده مثال دیگری درباره اشتباه بودن بسیاری از آمارها نیز زد. وی توضیح داد: حدود سه‌سال است که برخی از مسئولان می‌گویند ما در تهران 5 هزار زن معتاد متجاهر داریم این در حالی است که در یکی از طرح‌های جمع‌آوری ما تنها توانستیم 150 نفر از این زنان را جمع‌آوری کنیم.

این کارشناس اعتیاد ادامه داد: در طرح‌های اخیر هم تنها 500 زن به همراه ماموران به مرکز شفق برده شدند؛ درنتیجه می‌بینیم که 5 هزار زن متجاهر وجود ندارد.

فرید براتی‌سده با اشاره به اینکه ارجاع آماری به اعتیاد به مطالعات سال 90 برمی‌گردد تصریح کرد: سال 90 مطالعه‌ای اپیدمیولوژیک بر روی اعتیاد انجام نشد درحالی که یک مطالعه اپیدمیولوژیک یا شیوع‌شناسانه قواعد خاص خودش را دارد.

رییس سابق پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در انتها تاکید کرد که باید نتایج شیوع‌‌شناسی که دوسال پیش آغاز و برای آن یک‌میلیارد تومان هزینه شد به زودی اعلام شود.

به گفته این کارشناس اعلام نتایج این تحقیق به تاخیر افتاده. با این‌وجود و در شرایطی که آمار واحدی از اعتیاد در شهر تهران و کل شهرها در دست نیست باید در انتظار ماند تا ببینیم سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر چه آمار جدیدی اعلام خواهند کرد؟

 آیا باز هم قرار است تعداد معتادین در هاله‌ای از ابهام باقی ماند یا این‌بار وضوح بیشتری در این‌باره به‌دست خواهد آمد؟
برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1395/06/12
مامردمو چی فرض کردن.فقط کافیه یه نگاهی به اطرافمون بندازیم تامتوجه بشیم وضع اعتیاد تاچه حدی هس .
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1395/06/12
چندتا؟؟؟
عجباااا
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1395/06/13
البته این امار حتما مال یک محله است نه تهران با ۱۵میلیون جمعیت
نمی دونم اینا کجامیروند امار میگیرند که انقدر اختلاف داره کافی یه نگاه اطراف بندازی تا متوجه آمار بشوید....خدا به همه معتادا کمک کنه برگردن به زندگی سالم .......و.....و.....و...یا حق
Iran, Islamic Republic of
00:47 - 1395/06/13
اره بابا! تو خوبي!!!؟
Iran, Islamic Republic of
02:04 - 1395/06/13
ازهرسه نفر یکیش معتاده اقا
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1395/06/13
مالیات که نمیندازه ببندید همش برای مردم
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1395/06/14
راست میگه اینا شیشه میکشن اونایی که تریاک وشیره باوافور میکشن هم حدود 60 میلیون میشن خودم امارگرفتم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
ایرانیان- فوتر موبایل222
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
استیل رگال_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
کالابرد_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2