کشت 5 گونه گیاهی منحصر به فرد در ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۳۸۴۵۹۸
۱۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۱
۴۱۱۲
دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی اعلام کرد
دبیر ستاد توسعه فناوری‌گیاهان دارویی با تاکید بر این که کشت منحصر بفرد زیتون، زرشک،انار،گل محمدی و زعفران تنها در ایران صورت می‌گیرد،گفت: زرشک یکی از منحصر بفردترین گیاهان ایران است که در هیچ جای دنیا قابل کشت نیست و با تلاش‌های صورت گرفته سطح زیر کشت آن از 12 هکتار به 16 هزار هکتار افزایش یافته است.
خبرگزاری ایسنا: دکتر محمد حسن عصاره در مراسم اختتامیه سومین نمایشگاه و جشنواره ملی گیاهان دارویی و طب سنتی شعار این دوره از جشنواره را "اقدام و عمل دانش بنیان، پیشرفت اقتصاد مقاومتی" دانست و افزود: ایران از 13 اقلیم موجود در جهان دارای یازده اقلیم است که این امر منجر به تنوع گیاهان دارویی در کشور شده است.

وی با اشاره به نقش گیاهان دارویی در اقتصاد آینده دنیا، اظهار کرد:  کشورهای محدودی وجود دارند که در اقتصاد پنج هزار میلیارد دلاری تا سال 2050 میلادی حضور دارند که قطعا یکی از این کشورها ایران است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی وجود هشت هزار نوع گونه گیاهی در ایران را نشان از تنوع گیاهی کشور دانست و ادامه‌ داد: بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته شده 230 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که در صنایع عطرسازی، طعم، رنگ، آرایشی – بهداشتی، دم نوش‌ها ، کودها، نوشابه‌ها و حشره کش‌های گیاهی کاربرد دارند و می‌توانند در جریان اقتصادی و اجتماعی نقش مهمی را ایفا کنند.

وی با بیان این که ظرفیت کشور در این زمینه بالا است، خاطرنشان کرد: این‌ در حالی است که ما در حدود 30 گونه گیاهان دارویی کشت، تولید و استخراج ماده موثره داریم.

عصاره در ادامه با بیان این که بر اساس مطالعات چندین گونه گیاهی وجود دارند که منحصرا در ایران  کشت می‌شوند، ‌اضافه کرد: زعفران، یکی از گونه‌هایی است که خاص کشور ایران است البته این گونه گیاهی در برخی از کشورها نیز کشت می‌شوند،  ولی برخی از ترکیبات آن مانند سافرونول، نمی‌تواند با گونه ایرانی مطابقت داشته باشند.

وی گل محمدی را از دیگر گونه‌های منحصر به فرد ایران نام برد و در این زمینه  توضیح داد: اسانس گل محمدی، از گران‌ترین اسانس‌های گیاهی به شمار می‌رود به گونه‌ای که هر لیتر آن 18 هزار دلار معادل 55 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

دبیر ستاد فناوری‌های گیاهان دارویی این گیاه را پر مصرف ترین ترکیبات اساسی در صنایع عطر سازی جهان دانست و ادامه‌ داد:  در حال‌ حاضر در ایران 26 هزار هکتار گل محمدی کشت می‌شود و رقیب ما کشور بلغارستان با دو هزار هکتار اقدام به کشت این گیاه می‌کند.  

به گفته وی در ایران از گل محمدی در تولید سنتی گلاب استفاده می‌شود،  ولی در کشور بلغارستان با تولید اسانس ارزش افزوده بالایی را از این طریق کسب می‌کند.

عصاره میزان صادرات خام گیاهان دارویی را 80 تا 100 میلیون دلار ذکر کرد و یادآور شد: در سایر کشورها با تزریق فناوری به این گیاهان شش تا هفت میلیارد دلار ارزش افزوده کسب می‌کند و ما اگر بتوانیم به این گیاهان خام فناوری تزریق کنیم، زمینه اشتغال و رونق اقتصادی را فراهم خواهیم کرد.

وی در ‌عین ‌حال با تاکید بر این که بزرگترین انجیرستان دیم دنیا در استهبان فارس ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: در حال‌ حاضر 23 هزار هکتار انجیرستان ارگانیک در کشور ایجاد شده است، ضمن این که ایران با تولید سالانه یک میلیون تن انار در سال ، رتبه اول تولید این محصول دنیا را دارد.  

دبیر سومین جشنواره گیاهان دارویی با بیان این که انار یک گیاه کم آب بر است، توضیح داد: مقالات متعدد نشان داده است که در آینده درآمد کشورها از پوست، دانه و روغن انار چندین برابر فروش محصول انار خواهد بود.

وی با تاکید بر این که 94 درصد زعفران دنیا در ایران کشت می‌شود، ‌اضافه کرد: سود صادراتی ایران از این محصول 450 میلیون دلار است.

عصاره در ادامه به اقدام یک شرکت فرانسوی در زمینه داروی سافرونول اشاره کرد که ارزش افزوده زیادی از فراوری گیاه زعفران برای تولید این دارو کسب می‌کند.

وی همچنین زیتون را یکی از محصولات منحصر به فرد ایران نام برد و خاطرنشان کرد: این گیاه مقاوم به خشکی و سازگار با زمین‌های گچی و آهکی است و در حال‌ حاضر سطح زیر کشت این محصول 105 هزار هکتار می‌شود.

دبیر سومین جشنواره گیاهان دارویی با تاکید بر این که زرشک تنها در ایران کشت می‌شود ، تصریح کرد: در هیچ جای دنیا این محصول تولید نمی‌شود و با توجه به تلاشهای وزارت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت این محصول از 12 هزار هکتار به 16 هزار هکتار افزایش یافته است.

به گفته وی، انار دارای بالاترین میزان آنتی اکسیدان است.

دبیر سومین جشنواره گیاهان دارویی با اشاره به حضور 145 شرکت دانش بنیان با دو هزار و 400 محصول، اظهار کرد: در این نمایشگاه از سند اجرایی نقشه راه گیاهان دارویی رونمایی شد که تحقق این سند، اشتغال یک میلیون نفری، توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی از 200 هزار هکتار به 500 هزار هکتار، فراگیر شدن طب سنتی ایران و تغییر الگوی کشت گیاهان را به دنبال دارد.

عصاره همچنین تاکید کرد: در این دوره از جشنواره تاکنون 700 میلیارد تومان به صورت مستقیم و غیر مستقیم سرمایه‌گذاری صورت گرفته است که در قالب 12 تفاهم نامه صورت گرفته است.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو