کشف گنجی به وسعت کل نفت و گاز ایران
۳۸۴۶۳
۲۸ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۲
۱۰۵۰۹
درحالی که منابع هیدرو کربوری دنیا در حال اتمام است، دیروز رسماً اعلام شد پژوهشگران ایرانی گنجی را در دریای عمان کشف کرده‌اند که وسعت آن به بزرگی تمام موجودی نفت و گاز کشور است.
خبرگزاری فارس: درحالی که منابع هیدرو کربوری دنیا در حال اتمام است، دیروز رسماً اعلام شد پژوهشگران ایرانی گنجی را در دریای عمان کشف کرده‌اند که وسعت آن به بزرگی تمام موجودی نفت و گاز کشور است.
 
بر اساس آخرین آمارهای شرکت ملی نفت،ایران هم اکنون از نظر حجم ذخایر اثبات شده نفت‌ و گاز رتبه اول را در جهان دارا است.

تاکنون 600 میلیارد بشکه نفت درجا در کشور کشف شده است که از این میزان تنها 158 میلیارد بشکه نفت قابل استحصال داریم. این ذخایر به همراه  34 تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز کشور تمام موجودی منابع هیدروکربوری ایران است.

همانگونه که سالیان سال است اعلام می‌شود ذخایر نفتی و گازی دنیا در حال کاهش است، این در حالی است که وابستگی به منابع هیدروکربوری هر روز افزایش می یابد، به همین دلیل کشورهای صاحب انرژی به دنبال انرژی های جایگزین هستند تا بتوانند از آنها همانند انرژی های هیدروکربوری استفاده کنند.

روز گذشته خبری از سوی مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی اعلام شد که تحول عظیمی را در حجم ذخایر نفتی و گازی کشور ایجاد می کند. ناصر کشاورز مجری طرح اکتشاف منابع هیدرات گازی از کشف ذخایر عظیم این گاز در دریای عمان خبر داد و رسماً اعلام کرد حجم ذخایر آن معادل کل ذخایر نفت و گاز متعارف کشور است.

ناصر کشاورز پس از اعلام این خبر  و انتشار آن در گفت‌وگویی تکمیلی با خبرنگار فارس  گفت: اگرچه استخراج هیدرات گازی هزینه بر است ولی هر متر مکعب از هیدرات گازی پس از استخراج معادل 164 مترمکعب گاز ارزش حرارتی ایجاد می کند به طوری که می توان از این منابع در آینده به جای منابع هیدرو کربوری استفاده کرد.

وی توضیح می‌دهد: هیدرات گازی منابع غیر متعارف گاز هستند که در اعماق زمین و در بلورهای یخی تجمع کرده اند و خوشبختانه منابع عظیمی آز آن در آبهای دریای عمان و بخش ایرانی این آب‌ها است.

کشاورز خاطرنشان می کند در طرح شناسایی این منابع از بستر دریا تا عمق 600 متری را مورد مطالعه و اکتشاف قرار دادیم که خوشبختانه توانستیم به حجم زیادی از هیدرات گازی برسیم.

گزارش حاکی است هم اکنون منابع هیدرات گازی تنها در کشور کانادا تولید می شود ولی در کشورهای ژاپن، روسیه و آمریکا نیز، مطالعاتی برای برداشت از این منابع در حال انجام است که هنوز هیچ کدام به نتیجه نرسیده و نتوانسته‌اند به این منابع دست پیدا کنند.

اگرچه امروز اعلام می شود که امروزه تکنولوژی‌های بهره‌برداری از این منابع بسیار هزینه‌برتر از تکنولوژی بهره‌برداری از منابع متعارف نفت و گاز است، ولی اقتصادی بودن برداشت از هیدرات‌های گازی زمانی محرز می‌شود که منابع متعارف هیدروکربوری و به عبارتی نفت و گاز رو به کاهش باشد، بدین معنا که با پایان منابع نفت و گاز ذخایر هیدرات گاز مطمئن ترین منبع سوخت در اختیار کشورهای دنیا خواهد بود.

یکی دیگر از موارد معطوف شدن به محل انباشت هیدرات گازی این است که احتمال کشف منابع نفت و گاز در این مناطق بسیار زیاد است که این موضوع را نیز مجری طرح اکتشاف هیدرات گازی مورد تاکید قرار داده است، بنابراین می توان امید داشت در کنار این منابع عظیم هیدرات گازی به منابع جدید هیدروکربوری نیز در آینده نزدیک دست یابیم.
برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:1
CANADA
12:00 - 1391/09/28
به مردم چه میرسه آخه .... حتما موجودات تک سلولی و پلانکتون ها
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
12:10 - 1391/09/28
با این همه ثروت کشور ما واقعا نباید هیچ فقیری توی ایران وجود داشته باشه ولی افسوس که...
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:05 - 1391/09/28
هیدروکربوری یا هیدروکربنی؟
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
14:18 - 1391/09/28
خداييش غير از ناشكري چيز ديگه اي بلد نيستيم...!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:58 - 1391/09/28
خوبه ایران پیدایش میکنه کشورای حوزه خلیج فار میفروشنش...
پاسخ ها
بدون نام
CANADA
۰۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
اینو خیییلی خوب اومدی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
20:08 - 1391/09/28
من سهم نفتمو می خوام ...!!!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:41 - 1391/09/29
ای کاش ! ما هم مثل ژاپن و کره و ... نفت و گازی نداشتیم ! اما مدیریت و تعهدکاری اونها رو داشتیم!
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:10 - 1391/09/29
آخجــــــون... ما پولدار شدیـــــــــــــــــــم
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
19:40 - 1391/10/01
به من چه! به تو چه! به ما چه! به مردم چه!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج