انتقاد وزیر بهداشت از «کلیه‌ فروشی»
۳۹۳۹۷۰
۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۸
۲۷۴۰
وزیر بهداشت با بیان اینکه مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آن‌ها مناسب است گفت: می‌بینیم که بسیاری از خانواده‌ها، عزیزان‌شان نیازمند پیوند کلیه هستند و زشت است که عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند، در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم.
خبرگزاری ایسنا: وزیر بهداشت با بیان اینکه مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آن‌ها مناسب است گفت: می‌بینیم که بسیاری از خانواده‌ها، عزیزان‌شان نیازمند پیوند کلیه هستند و زشت است که عده‌ای کلیه‌ فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند، در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم.

دکتر سید حسن هاشمی در مراسم جشن نفس که برای بزرگداشت اهداکنندگان عضو برگزار شد با بیان اینکه این جلسه بسیار جالب است، خطاب به معاون اول رئیس جمهور که در مراسم حضور داشت، گفت: فکر نمی‌کنم تجربه حضور در چنین محفلی را تا کنون داشته‌اید و از حضورتان تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه کسانی که عضو عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند با خدا معامله کردند و حتما روح عزیزشان شاد است، گفت: پیشرفت‌های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام‌هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می‌شوند و در ایران نیز با وقفه‌ای از سال 63 به بعد با همت استاد فاضل مجددا کار پیوند عضو آغاز شد و افتخار می‌کنیم که امروز جزو کشورهای سرآمد در این حوزه هستیم و در منطقه نیز از جهت فراهم‌آوری اعضا و پیوند عضو پیشرفته‌ترین کشور محسوب می‌شویم.

هاشمی با بیان اینکه در ایران پیوند عضو برای کبد، کلیه، ریه، لوزالمعده،، قلب و روده انجام می‌شود، ادامه داد: باید به وجود پزشکانی که این اقدام را انجام می‌دهند و سرمایه‌های ملی گران قیمتی هستند افتخار کنیم؛ چرا که به برکت وجود آنهاست که به این توانمندی دست یافته‌ایم.

وزیر بهداشت با اشاره به آمار پیوندهای انجام شده در کشور، گفت: تاکنون در کشور 43 هزار پیوند کلیه، 4000 پیوند کبد، 800 پیوند قلب، 133 پیوند ریه و بیش از 8000 پیوند مغز استخوان داشته‌ایم. همچنین در حوزه چشم پزشکی سالانه 5000 پیوند در کشور انجام می‌شود که باید از مراجعی که این فرصت را فراهم کردند، تشکر کرد.

هاشمی با بیان اینکه سراغ ندارم که به جز ایران در کشورهای اسلامی مجوز اهدای عضو را داده باشند، گفت: براین اساس بر روح امام راحل درود می‌فرستیم که با همت بلندشان در این زمینه صف‌شکنی کردند و در دوران دفاع مقدس فتوای اهدای عضو را دادند و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه راهگشا بوده‌اند که این موضوع بی‌نظیر است؛ چرا که برخی کشورها از وضعیت پیوند در کشورشان گلایه دارند؛ به طوری که از سوی برخی کشورها اعضایی در اختیارشان قرار داده می‌شد که موفقیت پیوند را به حداقل می‌رساند.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در حوزه پیوند گفت: در دولت تدبیر و امید شورای عالی پیوند تشکیل شد، البته ما دنباله‌رو اساتید بودیم اما تشکیل این شورا قدم بسیار موثری بود و در عین حال با همت اساتید و کمک سازمان مدیریت، مراکز پیوند عضو نیز تشکیل شد.

وی ضمن تشکر از واحدهای فراهم‌آوری اعضا گفت: 50 واحد فراهم‌آوری اعضا در کشور مشغول فراهم‌آوری عضو هستند و زحمات زیادی می‌کشند، در عین حال تشکیل شبکه اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز نیز کار بسیار مهمی بود که انجام گرفت.

هزینه پیوند عضو در خارج از کشور

هاشمی با اشاره به تامین هزینه‌های پیوند با کمک بیمه‌ها و از اعتبارات طرح تحول، گفت: همه باید توجه کنند که اگر قرار بود پیوندی خارج از ایران انجام شود، یک میلیارد و شش میلیون دلار هزینه بر می‌داشت و کشور باید این هزینه را می‌داد و حتما هم نتایج پیوند آنچه که اکنون در ایران می‌بینیم، نمی‌بود. اما اکنون نتایج بسیار رضایت بخش است.

وزیر بهداشت با اشاره به پیوند کلیه در کشور گفت: اگر بتوانیم در ایران در حوزه پیوند اعضا به ویژه در زمینه پیوند کلیه فرهنگ سازی کنیم، بسیار مناسب است. چرا که تعداد افراد منتظر در لیست‌های پیوند کلیه بسیار زیاد است و ما می‌توانیم 10 درصد افراد لیست انتظار را پیوند کنیم؛ یعنی تجهیزات‌مان اعلا، متخصص‌هایمان پرشمار، اما اهدای عضومان هنوز به دلیل عدم فرهنگ سازی با اقبال قابل توجهی مواجه نیست.

کلیه فروشی زشت است


هاشمی با بیان اینکه مردم باید توجه کنند که یک کلیه هم برای آن‌ها مناسب است، ادامه داد: اگر در این حوزه فرهنگ سازی شود و این لحظات عبرت‌آموزی که در این مراسم دیدیم، در کشور نشان داده شوند، شاید بتوان 800 مورد پیوند را به سه یا چهار هزار مورد رساند.

وی با بیان اینکه متاسفانه یکی از شایع‌ترین علل مرگ در کشور تصادفات است و بیش از همه جوانان در این موضوع جان‌شان را از دست می‌دهند، گفت: با فرهنگسازی می‌توانیم به زندگی افراد زیادی کمک کنیم. به طوری که همه کسانی که تریبون دارند؛ به ویژه صدا و سیما و هنرمندان باید در این کار سهیم باشند. باید فکر کرد که اگر خانواده‌هایی که اعضای عزیزان‌شان را اهدا کرده‌اند این کار را نمی‌کردند، چه می‌شد؟ اگر این کار را نمی‌کردند بعد از سه یا چهار هفته اعضای بدن از بین می‌رفت، اما باید بدانیم که زندگی  جریان دارد و بخشی از جسم آنها در وجود دیگران قرار گرفته است. بنابراین اگر کار فرهنگی کنیم حتما موفق می‌شویم.

وزیر بهداشت ضمن تشکر از اقدامات حمایتی که در حوزه پیوند  عضو انجام شده، گفت: یکی از این اقدامات مصوبه‌ای بود که برای کمک در هزینه‌های پیوند از سوی بیمه‌ها انجام شد. از طرفی خواهش می‌کنم که به واحدهای فراهم آوری اعضا نیز کمک شود؛ چرا که کارشان بسیار سخت است و اولین مراجعه به خانواده‌ها را دارند.

وی گفت: در عین حال از انجمن اهدا کنندگان عضو نیز تشکر می‌کنم که اقدام خوبی را انجام دادند و کاش همه کارهای ما به  صورت مردمی و با حضور خود مردم باشد و بتوانیم به این اقدام خداپسندانه و با ارزش احترام بگذاریم.
برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1395/07/04
آقای وزیر شما کاش کمی منطق به خرج بدید و بدانید که ملت نان خوردن ندارن که دست به کلیه فروشی میزنن شما فکر کردی مردم واسه خوشکلی یا که مد اومده تک کلیه بودن دارن خودشونو میبرن زیر تیغ جراحی** واقعن مسئولان کشور دارن کفر منو در میارن کاری که نمیکنن بجز اختلاص یک حرفایی میززن ...
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1395/07/04
اولا ایشون که این حرف رو می زنند اول خودشون اهدای عضو کنن بعد به مردم توصیه کنن
ثانیا ایشون که مجموع حقوق و کارانه و حق وزارتشون و... حداقل دهها میلیون تومنه حق زدن چنین حرفی رو به مردم گرسنه و فقیر ندارن... .
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1395/07/04
آقای وزیربی پولی وفقرروتجربه نکرده
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1395/07/04
عخییی چقدر باحالین شما ممنون که اتقدر به فکر مردم هستین راستی هیچوقت پیش خودتون فکر نکردین که چرا مردم میرن کلیه هاشونو میفروشن ؟وجدانهاتونو با کدوم لالایی میخوابونین ؟
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1395/07/04
وزیر جان مثل اینکه صدایت از جای خوش در میاد و جیبت همیشه پر از پول هست که نمی دانی پدر خانواده برای درمان فرزندش یا جهیزیه دخترش و یا پول پیش خانه اجاره ای و .... اقدام به نسب اگهی برای فروش کلیه میکند
وگرنه هیچ کسی دوست ندارد خود را ناقص کند برای پول بیشتر
این ناشی از اختلاف طبقاتی هست که یکی بچه دبیرستانی خود را با ماشین چند صد میلیونی سرگرم میکند و کسی دیگر سرگرم فروش عضو خود برای رفع مشکل زندگی خود هست
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1395/07/04
زشت اونکه جلوی زن و بچه ات پول نداشت باشی و خجالت بکشی زشت اونکه ای تو بعنوان وزریر بجای نطق کردن ندونی یا خودت رو به ندونستن بزنی که چرا میرین کلیه میفروشن این زشت اقای وزریر
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1395/07/04
خوب بد زشت رو ایشون میدونن حتما؛نه من که همیشه آواره بودم و دنبال چندرغاز پول برای دادن اجاره خونه.
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1395/07/04
قربانت بشم من وزیر عزیز من هم 200میلیون بگیرم کلیه نمیدم راست میگی پیش قدم شو
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1395/07/04
این فکر کرده مردم از روی خوشی میرن کلیه هاشونو میفروشن یکی بارسم شکل بهش توضیح بده که چرا کلیه میفروشن
Iran, Islamic Republic of
07:00 - 1395/07/05
اقای وزیر بهداشت چراکلیه خود وخانواده خوداهدا نمی کنید اجربزرگی دارد
Iran, Islamic Republic of
07:07 - 1395/07/05
ازبی پولی دل ورود وکله پاچه مان هم می فروشیم از خرج گزاف این بیمارستانها اقای وزیر اگه اعضای دیگه خواستین درخدمتیم
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1395/07/05
سیر از گشنه خبرنداره
سواره از پیاده
آقای وزر خواهشا پیاده شو
یه چندقدم با اونایی که میرن کلیه هاشون رو درمعرض فروش میذارن برو
بعدببین چی زشته و چی خوشگل. والله
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1395/07/15
نظر آقای دکتر هاشمی قبول ولی اونی واقعا کلیه برایش حیاتی ودر حکم مرگ و زندگیست تا کی در نوبت اهدای کلیه بمونه ........
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1395/09/10
اقای هاشمی ,همه مثل شما شکمشون سیر نیست . از گرسنگی ,میفهمید از گرسنننننننننگی اعضای بدنشونو می فروشن .
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1397/06/02
ب مثبت هستم کلیم می فرشم ۳۴سال اهل دودم نیستم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج