کفاشیان: شهر را بر هم زدند چون می‌خواستند کسی از ایران به فیفا نرسد!
۳۹۷۳۱۴
۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۵
۲۳۸۳ 
نایب رئیس فدراسیون فوتبال گفت: انشاءالله با فیفا صحبت می‌کنیم تا مشکلی برای کی‌روش در خصوص مواضعی که داشت پیش نیاید.
خبرگزاری فارس: همچنان خوش مصاحبه است و بی‌محابا و بدون محافظه‌کاری حرف‌هایش را می‌زند و برای بیان انتقاداتش از هیچ چیز نمی‌ترسد.

علی کفاشیان نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و رئیس سابق فدراسیون فوتبال اگرچه در کنگره اخیر کنفدراسیون آسیا به عنوان نامزد حضور در شورای فیفا حضور داشت اما در نهایت اتفاقات ناخوشایندی افتاد که باعث شد تا رئیس خوش خنده اسبق فدراسیون از کسب سمت جدید بازمانده و حتی تلویحا نیز انصراف خود را از کنگره بعدی نیز اعلام کند.

کفاشیان به صراحت دلخوری را از اتفاقات روز کنگره و لغو آن اعلام کرد با این حال در فرصتی که برای مصاحبه با وی در خصوص اتفاقات روز کنگره فوق‌العاده AFC داشتیم این فرصت دست داد تا درباره مسائل فوتبالی و حتی فوتسالی نیز سؤالاتی را مطرح کنیم که علی کفاشیان که همچنان فردی خوش مصاحبه است، بی محابا و بدون محافظه‌کاری انتقاداتش را مطرح کند.

کنگره فوق العاده کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد و طی برگزاری آن اتفاقاتی رقم خورد که مشخص شد چرا فوتبال آسیا تا این اندازه عقب مانده و هر روز پسرفت می‌کند. قبول دارید حداقل این اتفاقات نباید مقابل چشمان اینفاتینو رخ می‌داد؟

مشخص است در بین کاندیداهایی که در صحنه ماندند از جمله من، نامزد چینی و سنگاپوری؛ بیشترین احتمال برای انتخاب من و نامزد چینی وجود داشت که به نظرم این موضوع مورد تأیید یکسری از رؤسا نبود! برای همین شهر را خراب کرده و قاعده بازی را بر هم زدند در غیر این صورت مطلب دیگری نبود و همه چیز مشخص بود. اساسنامه، بودجه، کمیته‌ها و سایر برنامه‌ها مشخص بود و فقط چون اینها در انتخابات نظرشان این بود که یکی از افرادی که مدنظر خودشان است به انتخابات بیاید، کل مجمع را با وجود هزینه‌هایی که شده بود بر هم زدند.

شهر را با دادن پول به هم زدند یا رایزنی و مذاکره؟

همه اینها با هم است و فرقی نمی‌کند. به نظرم آن انتخاباتی که می‌گویند معنای خارجی ندارد و می‌خواهند انتصابات داشته باشند، منتها به دست مجمع. مجمع هم در حال حاضر با یکدیگر هماهنگ هستند. بالاخره یکسری از کشورها هستند که نقش زیادی هم در فوتبال ندارند اما بالاخره رأی و تصمیمی که یکسری از گردانندگان AFC می‌دهند را قبول دارند و بر اساس آن عمل می‌کنند.

در این بین فقط فدراسیون سنگاپور در بین همه فدراسیون‌ها رأی مثبت داد.

درست است. البته یک نفر از هیأت رئیسه این کشور بود که چون او با رئیس فدراسیون این کشور که نامزد شده بود، اختلاف داشت به دستور جلسه کنگره رأی مثبت داد که رأی او نیز در مجموع اثری نداشت. البته چاره‌ای برای رأی ندادن نبود و وقتی همه رأی دادند ما هم باید رأی می‌دادیم.

اگر برای لغو مجمع همه با یکدیگر متحد بودند، چرا فدراسیون ایران در لحظه آخر رأی NO خود را داد؟

لحظه آخر نبود و حرکت ما در رأیی که دادیم درست بود چون وقتی همه آرا منفی بود ما نمی‌توانستیم برخلاف این مسیر عمل کنیم و ما هم باید رأی منفی می‌دادیم. ضمن اینکه از شب قبل تصمیم گرفته بودند که این اتفاق بیفتد.

 اما چون رأی ما لحظه آخری شد، کمی این موضوع شائبه برانگیز شد.

جمالی زمانی که رأی را بالا برد، یک مقدار دستش لرزید اما در نهایت رأی را درست بالا برد. جمالی دستش لرزید اما کارش درست بود و معتقدم که باید رأی NO را می‌داد. من هم بودم همین رأی را می‌دادم و فرقی نمی‌کرد.

 کنگره بعدی چه زمانی برگزار می‌شود؟

قرار شد نظر فیفا را بگیرند و اساسنامه را اصلاح کنند. به نظرم در اولین فرصت دوباره کنگره برگزار می‌شود. البته اینکه کنگره برگزار نشد کار خوبی نبود اما در هر صورت مشخص شد که می‌خواهند نفر خودشان را بیاورند و البته مشخص شد که نظرشان روی ایران و چین نیست. اکر نظر و رأی آنها روی ما بود اجازه نمی‌دادند به راحتی کنگره لغو شود.

اگر نامزد قطری برگردد، شانس شما دوباره کاهش پیدا می‌کند؟

اصلا فرقی نمی‌کند. اینها یک نفر خودشان را مشخص می‌کنند که رأی بیاورد. وقتی آنها به همه می‌گویند رأی ندهید و این اتفاق می‌افتد می‌توانند به راحتی بگویند به فلان فرد رأی بدهید و همه هم به نامزدی که می‌خواهند رأی خواهند داد. بنابراین رفتن ما در انتخابات دیگر فایده‌ای ندارد.

یعنی قبل از این ماجرا می‌خواهید انصراف دهید؟

حالا باید ببینیم چه می‌شود اما فایده‌ای هم ندارد. اگر انتخابات می‌خواست برگزار شود همین بار برگزار می‌شد. چون انتصابات می‌شود و دیگر رفتن ما فایده ندارد.

با این وضعیت و انصراف احتمالی شما، فوتبال ایران متضرر خواهد شد چون این شانس را داشتیم تا به واسطه شما در فیفا صاحب کرسی قدرتمندی شویم.

وقتی ایران را قبول نمی‌کنند که به فیفا بیاید در ادامه هم قبول نخواهند کرد. مثلاً به همه می‌گویند رأی ندهید و آنها هم رأی نخواهند داد. این یک موضوع طبیعی است.

یعنی این خواسته مسئولان فیفا است؟

خیر به فیفا ارتباطی نداشت و این موضوع دست AFC بود و اینها وقتی نامزد قطری حذف شد، حتما برنامه‌ای داشتند که کنگره را هم لغو کردند.

با این وضعیت می‌توان انصراف شما را قطعی دانست؟

باید بررسی کنیم و ببینیم وضعیت آینده چطور می‌شود. اما قطعا با این وضعیت اگر نظرشان روی انتخابات بود، اجازه می‌دادند تا برگزار شود و نامزدهای برتر مشخص شوند. با این وضعیت مشخص است که نظرشان انتخابات نیست، بلکه نظرشان این است نامزدهایی که می‌خواهند را به هر ترتیبی که شده انتصاب کنند.

آرای منفی هم به نظر شما ضربه زدن به اقتدار اینفنانتیو نبود؟

شاید برخی این طور تحلیل کنند اما اینفانتینو به این قضیه کاری ندارد.

آن شب بعد از کنگره، رئیس فیفا بابت اتفاقات ناراحت نشد؟

لبخند که می‌زد، دیگر از دلش خبر ندارم!

بعد از پایان کنگره به سمت شیخ سلمان رفته و صحبت‌ها را با وی مطرح کردید. در خصوص چه مواردی با رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به صحبت پرداختید؟

صحبت‌های دوستانه بود. یکسری موارد را باید به او می‌گفتم تا انجام شود. پس از این صحبت‌ها، شیخ‌سلمان دبیرکل را نزد خود فراخوانده و درخواست‌های من را به وی انتقال داد. برخی موارد مانند تصویب اساسنامه و موارد دیگر در مجمع انجام نشد که این کار باید شکل می‌گرفت و با شیخ‌سلمان در این خصوص صحبت کردیم. در مجموع رابطه‌مان با شیخ‌سلمان خوب است و مشکلی نداریم.

تیم ملی فوتسال هم کاری کرد کارستان و حالا امکان دارد حتی برای اولین بار به مقام سوم جهان هم برسیم. البته حواشی زیادی در این مورد ایجاد شد.

درست است. حاشیه‌ها خوب نبود. البته ما 4 سال پیش هم حقمان صعود به نیمه‌نهایی بود که با اشتباه داور به کلمبیا باختیم و این اتفاق رخ نداد. در این بین هدف و برنامه‌ریزی ما این طور بود که در بین 4 تیم قرار بگیریم. الحمدالله به این هدف رسیدیم و بچه‌ها هم این لیاقت را دارند که همیشه جزو اول جهان باشند.

اما حاشیه‌هایی درخصوص لباس‌ها و بحث پاداش‌ها پیش آمد که شاید تأثیر بسزایی در شکست مقابل روسیه ایفا کرد.

این حاشیه‌ها درست نبود که وقتی تیم بالا می‌رود بخواهند برای تیم ملی فوتسال ایجاد کنند. البته قبول دارم که تیم در ابتدا خوب کار نکرد اما پس از آن خودش را پیدا کرد و چهره واقعی‌اش را نشان داد که این یک افتخار برای ما در آسیا و جهان است. ما در فوتسال به هدفمان رسیدیم اما این خوب نبود که حاشیه‌ها ایجاد شود.

البته برای شما هم به عنوان رئیس کمیته فوتسال آسیا درخشش تیم ملی ایران خوب شد.

درست است. بالاخره این افتخار برای همه آسیاست. البته ما مسابقات ساحلی را هم داشتیم که متأسفانه کمیته ملی المپیک تیم ملی را اعزام نکرد. عدم این اعزام البته به این تیم ضربه خواهد زد.

البته حاشیه‌هایی که به وجود آمد خیلی خوشایند نبود. حاشیه‌هایی مثل پیراهن های وصله پینه‌ای و پاداش‌هایی که در شان فوتسالیست‌های شایسته کشورمان نبود.

مگر پاداش‌های مدال آوران در المپیک چه اندازه بود؟ آنها هم پس از کسب مدال در حین برگزاری رقابت‌ها یک پاداش دلاری دریافت کردند و پس از آن مصوب شده بود که در بازگشت یک هدیه ویژه دریافت کنند. اصولا پس از پیروزی در حین رقابت‌ها یک پاداش داده می‌شود که این مصوبه پاداش‌ها که در هیات رئیسه اخیر انجام شد برای همین امر بود و پس از اینکه تیم ملی فوتسال نتیجه نهایی خود را کسب کرد و بعد از بازگشت به ایران ما تصویب خواهیم کرد که آن زمان چه پاداشی به اعضای تیم ملی تعلق بگیرد. دقیقا مانند زمانی که تیم ملی در قهرمانی آسیای اول شد. ان زمان وقتی تیم می‌خواست اعزام شود به هر کدام از بازیکنان 10 میلیون تومان اهدا کردیم. پس ما همیشه غیر از اینکه یک پولی قبل و حین اعزام و در جریان برگزاری مسابقات برای انگیزه بخشی به بچه‌ها می‌دهیم، پس از آن هم یک پاداش دیگر به نسبت مقامی که بدست آ‌ورده‌اند و بعد از ارزیابی‌هایی که انجام می‌دهیم به آنها پرداخت خواهیم کرد. بنابراین پاداش مصوب شده پاداش حین مسابقات بود و پس از آن به نسبت مقامی که بدست می‌آید پاداش اصلی را خواهیم داد.

البته قبول کنید که قبل ا ز جام جهانی تیم ملی فوتسال امکانات لازم را برای آماده سازی نداشت؟

خیر، همه چیز بود و همه امکانات هم هست. ما با همین وضعیت توانسته‌ایم در آسیا به عنوان بهترین تیم باشیم و قهرمانی این قاره شویم. 

فکر می‌کنید بتوانیم پرتغال را در دره بندی جام جهانی شکست داده و سوم شویم؟

حتما انشاءالله باید این اتفاق بیفتد. بچه‌ها لیاقتش را دارند.

 وضعیت کمیته فوتسال فدراسیون به کجا رسید؟ شما در این سمت باقی خواهید ماند؟

فعلا که هستم تا وضعیت مشخص شود البته فعلا افتخاری و ترابیان و سایر نفرات هستند و همه کمک خواهند کرد. 

 گویا افتخاری قول‌هایی داده تا از وزیر ورزش برای ملی پوشان پاداش بگیرد. 

از این موضوع بی خبر هستم.

گویا در کلمبیا که بودید به اردوی تیم ملی نرفتید و این موضوع دلخوری‌هایی را ایجاد کرده بود.

بنده در این  سفر مامور فیفا بودم و همراه تیم اعزام نشدم. از طرف فیفا باید بر بازی‌ها نظارت می‌کردم و حواسم چون جای دیگر بود مقدور نبود که به اردوی تیم ملی بروم. 

فکر می‌کنید تا چه اندازه کسب  میزبانی جام جهانی 2020 فوتسال برای ایران محقق خواهد بود. 

دنبال این موضوع هستیم و خیلی هم شانس داریم. 

 آقای کفاشیان! نمی‌خواهید در مورد لباس‌های تیم ملی که قراردادش در زمان شما امضا شد شفاف سازی درست و حسابی انجام دهید. آیا زمانی که می‌خواستید قرارداد را ببندید به عواقب آن فکر نکرده بودید که حالا مدام مهدی تاج رئیس جدید می‌گوید این اتفاق در زمان فدراسیون کفاشیان رخ داده است؟

زمانی که می‌خواستیم قرارداد ببندیم تمام استانداردهای لازم را لحاظ کردیم و این استانداردها باید رعایت می‌شد و زمانی که هم رعایت نشد فدراسیون با آن برخورد کرد. در همین گیرودار بود که لباس تیم ملی فوتسال برای جام جهانی که از قبل تائید شده بود اتفاقاتی برایش رخ داد که خوشایند نبود. در واقع بعد از آن گویا ماجرا را به امان خدا رها کرده بودند و همین باعث شد تا بازیکنان ایران در وضعیت بدی در جام جهانی حاضر شوند. اگر یک مقدار قبل تر این اتفاقات رخ می‌داد ما می‌توانستیم وضعیت را به شکل بهتری سروسامان دهیم ولی دیگر زمانی باقی نمانده است.

برای بستن قرارداد چرا تا این اندازه عجله داشتید و صبر نکردید که فدراسیون، رئیس جدیدش را بشناسد؟

ما دیگر زمان نداشتیم و برند جدیدی را هیات رئیسه تصویب کرده بود و من تنهایی آنرا تصویب نکردم. بستن قرارداد با جیووا را ابتدا کمیته بازاریابی و سپس هیات رئیسه مصوب کردند. حال هر برندی که به نفع فدراسیون بود اگر قراردادش را خوب اجرا نمی‌کرد همین اتفاقات می‌افتاد. اگر یادتان باشد با آل اشپورت هم مشکلات این چنینی داشتیم اما پس از آن این برند هم خوب شد و کیفیت بهتری را ارائه داد.

حالا باید غرامت 10 میلیارد ی را به جیووا بدهید؟

انشاءالله مذاکره کرده و موردی پیش نخواهد آمد.

خبر دارید که در این چند روز فیفا حسابی هوای‌تان را داشته است؟

چطور؟

پس از گلایه‌های کی‌روش از شما در خصوص جایگاهتان در AFC و انتقاد به این موضوع که چطور ویلیامز را به عنوان داور ایران و عراق انتخاب شده است، فیفا از این موضوع شکایت کرده که کی‌روش در جایگاهی قرار ندارد که علیه شما و یا انتخاب داور مسابقات به صحبت بپردازد. چند وقتی می‌شود که کی‌روش که همیشه در زمان ریاست شما احترام فوق العاده‌ای برایتان قائل بود شمشیر را برایتان از رو بسته است

در این مقطع نمی‌خواهم وارد این بحث‌ها شوم. تمام هدفمان این است که از تیم ملی و سرمربی و کادر فنی دفاع کنیم تا انشاءالله نتیجه خوبی بگیریم. وارد این بحث‌ها نمی‌شوم و عیبی هم ندارد. انشاءالله با فیفا صحبت می‌کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

نمی‌خواهید به کی‌روش توصیه کنید که او هم در این مقطع تمرکزش روی موفقیت تیم ملی باشد؟

مطمئنا تاج خودش در این خصوص با کی‌روش صحبت خواهد کرد. این مسائل نقطه نظرات کی‌روش است و حتما از روی دلسوزی این حرفها را می‌زند.

اما به وضوح مشخص است که از کی‌روش دلخور هستید. چون در مراسم چند وقت اخیر که سرمربی تیم ملی در آن بوده شما حاضر نشده‌اید؟

خیر این چنین نیست. اگر جایی باشد که کی‌روش باشد من هم می‌روم و مشکلی وجود ندارد البته آن موقع رئیس بودم که همه برنامه‌ها را می‌رفتم الان نائب رئیس هستم و یکی در میان به مراسم می‌روم.

 نائب رئیس دوم فدراسیون چه کسی خواهد شد. صحبت از عزیزی خادم است آیا این موضوع صحت دارد؟

نمی‌دانم هنوز و تصمیمی در این مورد نگرفته‌ام. بهتر است از تاج این نکته را بپرسید.

رفیق قدیمی‌تان یعنی  درخشان هم از فدراسیون فوتبال رفت و رئیس فدراسیون جودو شد؟

هر موقع بخواهیم باز هم درخشان به ما کمک خواهد کرد. او در تمام مدت زمان کاری‌اش خیلی صادقانه به ما کمک کرده و ما باز هم از تجربیات او در فوتبال استفاده خواهیم کرد.

به عنوان سوال آخر چرا محمود شیعی در جلسه اخیر هیات رئیسه شرکت نکرد؟

خبر ندارم. یک جلسه داشتیم که او غیبت کرد خودمان هم چند جلسه چون در خارج از کشور بودم در جلسات نبودم و فکر نمی‌کنم مشکلی باشد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:54 - 1395/07/10
گهی زین به پشت و گهی پشت به زین....اینجاس که خدا جای حق نشسته ..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج