انگ لی، فیلمساز همه فن حریف!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۴۰۹۹۳۲
۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴
۴۹۲۸
انگ لی، کارگردان تایوانی‌آمریکایی در طول تنها دو دهه فعالیت هنری خود جوایز بیشماری به دست آورده است، از جمله ۲ جایزه اسکار برای بهترین کارگردانی.
برترین ها: انگ لی، کارگردان تایوانی‌آمریکایی در طول تنها دو دهه فعالیت هنری خود جوایز بیشماری به دست آورده است، از جمله ۲ جایزه اسکار برای بهترین کارگردانی.
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف 
 
موفق در همه عرصه‌ها

انگ لی را می‌توان یکی از موفق‌ترین فیلمسازان دو دهه اخیر دانست. "حس و حساسیت"، "کوهستان بروکبک" و "زندگی پی" از جمله آثار این کارگردان موفق هستند که جوایز بیشماری را از آن خود کرده‌اند. کسب دو جایزه اسکار بهترین کارگردانی نیز از افتخارتی است که در کارنامه انگ لی ثبت شده است. وی همچنین تا کنون چندین بار در جمع هیات داوران جشنواره‌هایی معتبر چون ونیز و کن بوده است. 
 
آغاز فعالیت
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

انگ لی در روز ۲۳ اکتبر ۱۹۵۴ در تایوان به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۸ برای تحصیل در رشته فیلم و تئاتر راهی آمریکا شد. در سال ۱۹۹۳ بود که فیلم "ضیافت عروسی" نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. این فیلم که از مایه‌های طنز بهره می‌برد جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را از آن خود کرد و در سال ۱۹۹۴ نیز نامزد دریافت جایزه اسکار و گلدن گلوب برای بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد.
 
استقبال منتقدان
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

یک سال بعد فیلم "بخور، بنوش، مرد، زن" به پرده‌ی سینما‌ها راه یافت که انگ لی در آن ارزش‌های سنتی، روابط در دنیای مدرن و نیز معضلات خانوادگی را به تصویر می‌کشد. این فیلم که سومین فیلم سینمایی لی محسوب می‌شود، با استقبال فیلم‌دوستان و منتقدان سینمایی روبرو شده و اگر چه نامزد دریافت جوایز معتبری چون اسکار و گلدن گلوب بود، اما هر بار دست خالی صحنه را ترک کرد.. 
 
حس و حساسیت
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

در سال ۱۹۹۵ بود که انگ لی با چهارمین اثر بلند خود جایگاهی مهم در هالیوود به دست آورد. فیلم "حس و حساسیت" که بر اثر رمان مشهور جین آستین ساخته شده، ۱۳۵ میلیون دلار فروش داشت. این فیلم از جمله جایزه خرس طلایی جشنواره برلین، جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم را از آن خود کرد و یکی از نامزدهای جایزه اسکار برای بهترین فیلم بود.
 
همکاری با اما تامپسون
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

ناگفته نماند که اما تامسون نه تنها از بازیگران اصلی فیلم "حس و حساسیت" بود، بلکه نوشتن فیلم‌نامه اقتباسی را نیز برعهده داشت؛ وظیفه‌ای که برای او در نهایت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را به ارمغان آورد. 
 
ناکامی تجاری

پس از فیلم "حس و حساسیت" که انگ لی را در سراسر جهان مطرح ساخت، وی دو اثر هالیوودی دیگر را کارگردانی کرد که علیرغم استقبال منتقدان نتوانست از لحاظ گیشه موفق باشد: یکی فیلم "طوفان یخی"، محصول سال ۱۹۹۷ و دیگری ""همراه با شیطان بران" که در سال ۱۹۹۹ به نمایش درآمد. فیلم "طوفان یخی" دست کم در سطح جشنواره‌ها موفق بود و از جمله جایزه فستیوال کن برای بهترین فیلمنامه را به دست آورد. 
 
ببر خیزان، اژدهای پنهان
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

انگ لی با فیلم "ببر خیزان، اژدهای پنهان" به جاده‌ی موفقیت بازگشت. این فیلم که اثری رزمی است، نه تنها در سال ۲۰۰۰ برنده‌ی جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد، بلکه سه اسکار دیگر از جمله برای بهترین فیلمبرداری به دست آورد. این اثر که انگ لی آن را با بودجه‌ای ۱۷ میلیون دلاری ساخته بود، بیش از ۲۱۳ میلیون دلار فروش داشت.

هالک
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

فیلم "هالک" نیز از دیگر آثار معروف و پرفروش انگ لی محسوب می‌شود. این فیلم اگر چه با بودجه‌ای ۱۳۷ میلیون دلاری اثری پرهزینه بود، اما در نهایت حدود ۲۵۰ میلیون دلار فروش داشت.
 
فتح قله افتخار
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

با فیلم "کوهستان بروکبک" بود که انگ لی هالیوود را فتح کرد. این فیلم که در سال ۲۰۰۵ به نمایش درآمد پیچیدگی‌های روابط احساسی بین دو مرد در آمریکا را در دهه شصت تا هشتاد میلادی به تصویر می‌کشد. "کوهستان بروکبک" نخستین اسکار بهترین کارگردانی را برای انگ لی به ارمغان آورد و در مجموع نیز ده‌ها جایزه معتبر بین‌المللی را از آن خود ساخت، از جمله جایزه گلدن گلوب و شیر طلایی جشنواره ونیز. ناگفته نماند که این فیلم با بودجه‌ای ۱۴ میلیون دلاری تهیه شد، اما بیش از ۱۷۸ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت. 
 
شهوت و خطر
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

انگ لی پس از "کوهستان بروکبک" بار دیگر به سوژه‌ای چینی پرداخت و فیلم بعدی خود را که "شهوت و خطر" نام داشت، بر اساس داستانی کوتاه به همین نام از "ایلین چانگ"، نویسنده چینی ساخت. این فیلم ماجرای عاشقانه در اواخر دهه سی میلادی و در حین تسخیر شانگای توسط امپراتوری ژاپن در جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد. 
 
موفقیت دوباره در ونیز
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

فیلم "شهوت و خطر" در پاییز سال ۲۰۰۷ به جشنواره‌ها راه یافت و از جمله جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز را به دست آورد. این فیلم انگ لی را به کارگردانی بدل ساخت که در طی سه سال توانسته دو بار شیر طلایی ونیز را شکار کند 
 
در رأس داوران

در سال ۲۰۰۹ بود که انگ لی  بار دیگر راهی جشنواره ونیز شد، البته نه برای نمایشی اثری تازه، بلکه به عنوان رئیس هیئت داوران این جشنواره که این چهره‌ها را در برمی‌گرفت: آنوراگ کاشیاپ، ساندرین بونر، جو دانته، لیلیان کاوانی، سرگئی بودرف و لوچیانو لیگابوئه.
 
"زندگی پی"
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

فیلم "زندگی پی" که در سال ۲۰۱۲ به اکران درآمد، آخرین اثر انگ لی محسوب می‌شود. این فیلم اثری اقتباسی از رمانی به همین نام، نوشته یان مارتل است. . داستان فیلم درباره زندگی پسری ۱۶ ساله به نام "پی" است که از یک سانحه غرق شدن کشتی نجات می‌یابد و با یک ببر بنگال در اقیانوس آرام در یک قایق به‌سر می‌برد.
 
کسب اسکار
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

"زندگی پی" که در مجموع نامزد ۱۱ جایزه اسکار شده بود، چهار جایزه را از آن خود کرد، از جمله جایزه اسکار بهترین کارگردانی برای انگ لی. این فیلم هم با استقبال منتقدان روبرو شد و هم از لحاظ گیشه موفق بود.
 
موفقیت تجاری
 
انگ لی، فیلمساز همه فن حریف

درخور توجه آنکه انگ لی ناگزیر شده بود که تهیه‌کنندگان را راضی سازد تا ۱۲۰ میلیون دلار در ساخت این فیلم سه‌بعدی سرمایه گذاری کنند. البته این فیلم در نهایت بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت و سود درخور توجهی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت. 
 
حضور در کن

انگ لی در سال ۲۰۱۳ در جشنواره کن حضور یافت و یکی از اعضای هیئت داوران بود که ریاست آن را استیون اسپیلبرگ برعهده داشت.
 
حدیث عشق

عشق همواره از موضوعاتی است که انگ لی به آن توجه داشته است. او درباره عشق می‌گوید: «اگر ما می‌دانستیم که عشق چیست و اگر می‌توانستیم آن را تعریف کنیم، همان ۲ هزار سال پیش از خلق داستان‌های عاشقانه دست می‌کشدیم. ما به عشق نیاز داریم، چرا که نیازمند آن هستیم که چیزی را باور داشته باشیم.» 
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
استیل رگال_فوتر