سفر به تالاب مرجانی ماتایوا
۴۱۱۳۹۷
۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳
۹۲۱۵
«ماتایوا» یک جزیره مرجانی در مجمع الجزایر «Tuamotu» در پلینزی فرانسه در 311 کیلومتری شمال جزیره تاهیتی است. شکل حلقه ای جزیره، لبه دهانه آتشفشانی است که تا حدی زیر سطح دریا غرق شده است.
برترین ها: «ماتایوا» یک جزیره مرجانی در مجمع الجزایر «Tuamotu» در پلینزی فرانسه در 311 کیلومتری شمال جزیره تاهیتی است. شکل حلقه ای جزیره، لبه دهانه آتشفشانی  است که تا حدی زیر سطح دریا غرق شده است. باگذشت زمان، صخره های مرجانی در اطراف دهانه در عمق های کم ایجاد شدند و خود دهانه تبدیل به تالاب شد.
 
یکی از ویژگی های قابل توجه ماتیوا شبکه ای بودن آن است که در عکس های هوایی و ماهواره ای به رنگ سفید ظاهر می شود. این مرزها توسط صخره های مرجانی فرسایش یافته شکل گرفته اند و به ساختارهای خطی سنگی تبدیل شده اند که 50 تا 300 متر عرض دارند. ساختار لانه زنبوری مشبک حدود هفتاد استخر کم عمق با میانگین عمق 8 متر را شکل داده اند. خود لبه ها حدود یک متر زیر سطح آب قرار دارند.
 
اعماق مختلف این حوضچه ها و آب شفاف آن به این تالاب ظاهر موزاییکی به رنگ های آبی و سبز می دهد که از بالا قابل مشاهده است. ماتایوا مورد سکونت واقع شده اما کم جمعیت است. تنها دهکده آن «پاهوآ» یک گذرگاه باریک دارد که تالاب را به دریا متصل می کند. گذرگاه 110 متر طول دارد اما تنها چند فوت عمق دارد و قابل کشتیرانی نیست. یک آب بند بتنی دو نیمه روستا را به هم متصل می کند و طولانی ترین پل در پلینزی فرانسه به شمار می رود. بیشتر این جزیره مرجانی 10 کیلومتری با جنگل پوشیده شده است.
 
ماتایوا ذخایر غنی فسفات دارد اما مردم محلی و فعالان حفاظت اکوسیستم تا کنون با موفقیت معدنچیان را از این منطقه دور نگه داشته اند. بهره برداری از فسفات در ذخایر مشابه در نائورو، جزیره ای در میکرونزی، جزیره را به ویرانه تبدیل و غیرقابل سکونت کرده است. ساکنان ماتایوا نمی خواهند بهشتشان به چنین سرنوشتی دچار شود به همین دلیل از راه ماهیگیری و کشت وانیل و نارگیل و گردشگری اقتصاد خود را می گردانند.
 
 تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا»
 
تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا» 
 
تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا» 
 
تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا» 
 
تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا» 
 
تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا» 
 
تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا» 
 
 تالاب مرجانی مشبک «ماتایوا»
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج