مالکی: یمن، سوریه و عراق یک جبهه است
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۱۱۹۰۱
۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۲
۴۰۰۷
نخست وزیر پیشین و رئیس ائتلاف دولت قانون عراق تاکید کرد، جنگ در یمن، سوریه و عراق نبرد در یک محور و با انگیزه‌های مشترک است و زمانی که این محور در نینوای عراق پیروز می‌شود در سوریه و یمن نیز پیروز خواهد شد.
خبرگزاتری ایسنا: نخست وزیر پیشین و رئیس ائتلاف دولت قانون عراق تاکید کرد، جنگ در یمن، سوریه و عراق نبرد در یک محور و با انگیزه‌های مشترک است و زمانی که این محور در نینوای عراق پیروز می‌شود در سوریه و یمن نیز پیروز خواهد شد.

نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر سابق عراق در گفت‌وگویی ویژه با خبرگزاری "یونیوز" اظهار داشت: منظورم این است که همه ما در یمن و سوریه و عراق روی یک محور و خط مقاومتی قرار داریم و زمانی که یکی از ما در میدان‌های نبرد پیشروی می‌کند، به معنای پیشروی دیگران است.

مالکی درباره احتمال تبدیل حشد شعبی به قدرتی منطقه‌ای که بتوان از آن در بیش از یک کشور استفاده کرد،‌ گفت: اگر شرایط برای مقابله با خطر حمله علیه عراق، منطقه و اسلام اقتضا کند، چرا نشود؟ چرا حشد شعبی در آینده نقشی در حمایت از برادرانمان در سوریه نداشته باشد؟ چرا ترکیه بتواند در دیگر کشورها دخالت کرده و از داعش و سازمان‌های تروریستی حمایت مالی و تسلیحاتی کند اما حشد شعبی نتواند در سوریه مشارکت کرده و از این کشور دفاع کند؟

رئیس ائتلاف دولت قانون در ادامه این گفت‌وگو تاکید کرد: عراق و سوریه با یکدیگر ارتباطات استراتژیکی دارند و هر تغییر منفی که در سوریه رخ دهد بر ما در عراق تاثیر می‌گذارد و اگر شکاف امنیتی در سوریه رخ نداده بود این اتفاق در عراق نیز رخ نمی‌داد.

مالکی تاکید کرد: تا زمانی که نبرد ما یکی است و تا زمانی که همه ما هدف تروریسم هستیم، پیروزی ما در هر بخشی از این میدان به منزله پیروزی دیگران نیز هست.

وی با اشاره به وجود گرایش‌های طائفه‌ای برخی چهره‌های سیاسی موصل که تلاش می‌کنند مانع از مشارکت حشد شعبی در این شهر شوند، گفت: دلیل این امر آن است که حضور آنها مانع از تقسیم شهر به نحوی که رئیس اقلیم کردستان عراق می‌خواهد بر مناطق دارای نفت کنترل یابد، خواهد شد. آمریکایی‌ها نیز نمی‌خواهند حشد شعبی در عملیات نظامی در عراق شرکت کنند زیرا آنها حشد شعبی را در یک محور مشخص می‌دانند که نمی‌خواهند این محور پیروز شده و یا اصلا وجود داشته باشد.

مالکی تاکید کرد: هدف از دخالت آمریکا در موصل تغییر جغرافیای جمعیتی در منطقه‌ای است که احتمالا به آغاز مرحله تقسیم رسیده است. آمریکا خود را ملزم به عملیات موصل کرده و این عملیات را به دلایلی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری از آن خود می‌داند. سفر اخیر اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا به بغداد نیز در راستای ابلاغ این پیام بود که واشنگتن خواستار پیروزی در عملیات موصل است.

مالکی افزود: فعالیت آمریکا در این عملیات تنها به برنامه‌ریزی و بررسی محورهای عملیات محدود است و نیروهای این کشور در میادین نبرد حضور ندارند و تنها در قالب نیروی هوایی ائتلاف ضد داعش در این عملیات شرکت دارند.

این مسئول عراقی در ادامه گفت‌وگویش با خبرگزاری یونیوز درباره دخالت ترکیه در عراق با اشاره به اینکه ارتش ترکیه بنابر تمایل اقلیم کردستان عراق -که گمان می‌کند ترکیه همسایه و دوست عراق است- به پایگاه بعشیقه در موصل وارد شد، تاکید کرد: اقلیم کردستان عراق هرگز حق ندارد از ترکیه بخواهد در عملیات موصل دخالت نظامی کند.

مالکی تاکید کرد: آمریکا می‌خواهد همزمان روابطی متوازن و برابر با هر دو کشور عراق و ترکیه به عنوان دو کشور دوست داشته باشد اما من در سیاست این کشور بحثی مبنی بر قدرت آمریکا در ممانعت از دخالت نظامی ترکیه در موصل نیافتم با این حال واشنگتن مخالفت خود را با سیاست‌های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرده و به این ترتیب درباره این مساله هر احتمالی وجود دارد.

رئیس ائتلاف دولت قانون درباره روابط با اقلیم کردستان عراق نیز گفت: اقلیم کردستان از مشغولیت بغداد و ارتش عراق به نبردها با داعش سوءاستفاده کرده و در حال گسترش نفوذ خود بر کرکوک، بخشی از موصل و مناطق نفتی است که دارای ۲۷ میلیارد شبکه نفت هستند.

مالکی در ادامه بر لزوم بازگشت اقلیم کردستان عراق به مرزبندی‌هایی که در زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ از سوی شورای حکومتی تعیین شده بود تاکید کرد و از دولت بغداد و جناح‌های سیاسی در این کشور خواست موضعگیری قاطع و سختی در پیش گرفته و از تعارف با مسعود بارزانی دست بردارند.

مالکی گفت: آمریکا با جدیت تلاش می‌کند که بارزانی نقشی در حد نقش نخست وزیر عراق داشته باشد.

وی تاکید کرد: بارزانی و حزب دموکرات، نقطه اتکا و ایستگاهی استراتژیک سیاست آمریکا و اسرائیل شده است. اسرائیل به دلیل روابط طولانی میان خانواده بارزانی با اسرائیلی‌ها که اخیرا گسترش نیز یافته، نفوذ بسیاری در این اقلیم دارد.

مالکی اقدامات "شتاب زده و جسورانه" اربیل در آغاز روابط با اسرائیل را با رضایت آمریکا دانست و گفت: اسرائیل در این منطقه حضور دارد و اگر آنها در اجرای طرح‌های خود موفق شوند، فلسطین دیگری ایجاد خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: اقلیم کردستان عراق در تصمیم‌گیری‌های خود هیچ استنادی به قانون ندارد و سیاست این اقلیم مخالف قانون اساسی کشور و وحدت عراق است.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2