رمزگشایی از مومیایی‌ای که جیغ می‌کشد
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
دکتر ولدخانی_1
دکتر استرکی_3
دکتر ولدخانی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
دکتر ولدخانی_4
دکتر استرکی_4
دکتر استرکی_2
دکتر ولدخانی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۱۶۷۳۴
۱۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲
۸۸۰۲
باستان‌شناسان بعد از 100 سال پرده از راز مومیایی‌ای که در حال فریاد زدن است و با روشی عجیب و غیرمرسوم در میان پادشاهان مصری دفن شده بود، برداشتند.
خبرگزاری آنا - مهدیه طاهری: باستان‌شناسان بعد از 100 سال پرده از راز مومیایی‌ای که در حال فریاد زدن است و با روشی عجیب و غیرمرسوم در میان پادشاهان مصری دفن شده بود، برداشتند.
 
 رمزگشایی از مومیایی‌ای که جیغ می‌کشد

مومیایی کردن در مصر باستان با روال مشخص و تعریف‌شده و مراسم مذهبی خاص انجام می‌شد. با این حال، به نظر می‌رسد که مومیایی کشف‌شده در سال 1881 مطابق معمول و رسوم آماده نشده است. وقتی این جسد در سال 1886 بازگشایی شد، باستان‌شناسان با یک جسد مخوف با حفره‌ای در شکم و صورتی که در حال جیغ کشیدن است، مواجه شدند. چیزی که کاملا برای باستان‌شناسان مشخص است این است که مرد نفرین شده است زیرا مومیایی در یک تابوت بدون هیچ نام و نشانی محبوس بود.

این مومیایی که به «مرد ناشناس» (Unknown Man E) مشهور شده است، بیش از 100 سال در موزه قاهره نگهداری می‌شد و به همین دلیل باستان‌شناسان نمی‌توانستند روی آن مطالعه کنند اما به تازگی گروهی از مصرشناسان از سوی نشنال جئوگرافی به مطالعه روی این مومیایی که به «مومیایی جیغ‌زن» هم معروف شده است، پرداخته‌اند.

در سال 1881، باستان‌شناسان در یک غاز مخفی سر باز در 480 کیلومتری جنوب قاهره در «دیر البحری» دالانی به ظاهر بی‌انتها را کشف کردند که در آن 40 مومیایی دفن شده بود و مرد ناشناخته نیز جزو آنها بود.
 
 رمزگشایی از مومیایی‌ای که جیغ می‌کشد

در آن زمان، مومیایی جیغ‌زن زیاد مورد توجه قرار نگرفت زیرا در میان افسانه‌ای‌ترین حاکمان مصر همانند «رامسس دوم»، نیرومندترین فرعون تاریخ مصر باستان، «ستی یکم»، پسر رامسس یکم از همسرش شهبانو سیتره و همچنین پدر رامسس دوم، «توتمس سوم»، پادشاهی که 17 بار لشکرکشی کرد و از شمال سوریه کنونی تا چهارمین آبشار بزرگ نیل در نوبه را به زیر پرچم خود درآورد و سازنده 50 پرستشگاه در مصر، قرار داشت.

دیلان بیکرستاف، مصرشناس و مشاور نشنال جئوگرافی، در مورد این مومیایی‌ها می‌گوید: «آنها از نام‌آوران تاریخ مصر بودند».

کارشناسان معتقدند که در پایان دوره پادشاهی نوین مصر یا دوره «رامسسی»، سرقت آرامگاه‌ها به یک نگرانی جدی تبدیل شده بود و مومیایی‌های سلطنتی در خطر بودند. بنابراین افراد عالی‌رتبه گرد هم جمع شدند و تصمیم گرفتند که اجساد را به مکانی دور از محل شوم تدفینشان ببرند.

از دیدگاه مصریان، جسد بدون نام و هویت هرگز نمی‌توانست زندگی پس از مرگ را تجربه کند. به همین دلیل برخی از کارشناسان بر این باورند که مرد ناشناس، که عمدا هیچ نشانه شناسایی ندارد، نفرین شده است تا برای همیشه در جهنم بماند.

نظریه‌هایی برای شناسایی هویت مرد ناشناخته

سه نظریه در مورد هویت مومیایی جیغ‌زن وجود دارد. یکی این که شاید یک فرد مصری بوده است که در حال خدمت به عنوان فرماندار در جایی خارج از کشور در درون امپراتوری پهناور مصر کشته شده است.

یا این که یک فرد ناشی او را به دور از آداب و رسوم دفن کرده است و برای این کار نیز از چیزهای عجیب و غریبی مثل آهک زنده برای خشک کردن جسد و پهن کردن پوست حیواناتی مثل بز و گوسفند در اطراف جسدش استفاده کرده است.
 
 رمزگشایی از مومیایی‌ای که جیغ می‌کشد

جالب است بدانید که از نظر مصریان، بز و گوسفند حیوانات نجسی بودند که وقتی جسد را با پوست آنها آلوده می‌کردند جسد دیگر قادر به حیات پس از مرگ نبود. هر چند که در همان زمان در بعضی از مناطق جهان این حیوانات سمبل حیات و زندگی بودند اما استفاده از آن در اطراف جسد مرد ناشناخته بدون علائم شناسایی در میان خانواده سلطنتی، عمدی به نظر می‌رسد.

نظریه دوم این است که شاید مرد ناشناخته یک پرنسس خارجی بوده که در مصر مرده است و از آنجا که مصریان به دلیل جنگ ملیت‌های مختلف قادر به انتقال امن جسد در آن زمان نبودند، او را در مصر دفن کردند. البته این نظریه جایگاه جسد و فقدان اسم آن را توجیه نمی‌کند و به نظر می‌رسد که این نظریه چندان قوی نیست.

مستندات نشان می‌دهد که بر اساس سی‌تی اسکن از اسکلت، مرد یک مصری است. جمجمه او حتی برخی از ویژگی‌های مشخصه اعضای خانواده سلطنتی مصر را، مانند شکل، نسبت فاصله طولی در جمجمه از پیشانی به پشت سر و یک فرورفتگی در بالای جمجمه را نیز دارد.
 
 رمزگشایی از مومیایی‌ای که جیغ می‌کشد

در نهایت نظریه‌ای مطرح شد با عنوان این که مرد ناشناخته، یکی از اعضای خانواده سلطنتی بوده است که در زمان مرگ به علت توطئه قتل پدرش از ارث محروم شده بود و همین امر هر دو مورد را یعنی هم محل تدفین و هم مورد لعن قرار گرفتنش را توجیه می‌کند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1399/03/03
پاهاش خوب موندن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
سفیر بار ساقدوش_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کیان برنا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر