حس چشایی در دنیای مجازی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
لایکو_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۴۲۴۳۹۰
۲۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۲
۱۵۰۵
گروهی از پژوهشگران سنگاپور و ژاپن موفق به ایجاد روش‌هایی شده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد در فضای مجازی، طعم مواد مختلف را حس کنند.
وب سایت سایبربان: گروهی از پژوهشگران سنگاپور و ژاپن موفق به ایجاد روش‌هایی شده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد در فضای مجازی، طعم مواد مختلف را حس کنند.

 حس چشایی در دنیای مجازی

فناوری واقعیت مجازی روزبه‌روز در حال تکمیل شدن است و محققان بسیاری در تلاش هستند تمام حواس انسان‌ها را برای طبیعی‌تر شدن تجربه‌ی کاربران در آن وارد کنند. به‌عنوان مثال تعدادی از شرکت‌ها مانند مایکروسافت در تلاش هستند حس لامسه را به این فضا وارد کنند.

به تازگی گروهی از پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور (National University of Singapore) اعلام کرده‌اند در حال تحقیق برای افزودن حس چشایی به واقعیت مجازی هستند. این گروه روشی را ایجاد کرده‌اند که نه تنها مغز را فریب می‌دهد تا مزه‌ی خوراکی‌ها را احساس کند؛ بلکه تصور می‌کند آن چیز در حال جویده شدن نیز است.

پژوهشگران در زمان ارائه‌ی طرح خود در «نشست سالانه‌ی رابط کاربری نرم‌افزار و فناوری1»، توضیح دادند که در روش آن‌ها با گرم و سرد کردن پیوسته‌ی سطح زیان می‌توان به شبیه‌سازی طعم غذاهای مختلف پرداخت.

پژوهشگران گفتند: «طعم شیرین در میان تمام 5 مزه‌ی مختلفی که زبان حس می‌کند از محبوبیت بالاتری برخوردار بوده و حس لذت‌بخش‌تری را ایجاد می‌کند. ما روش جدیدی را برای شبیه‌سازی مجازی حس شیرینی از طریق شبیه‌سازی حرارتی برای گرم و سرد کردن نوک زبان انسان به وجود آوردیم. نتیجه‌ی آزمایش‌های انجام شده روی داوطلبان نشان داد آن‌ها می‌توانستند طعم شیرینی خفیفی را در زمان استفاده از ابزار توسعه داده شده، احساس کنند.»
 
 حس چشایی در دنیای مجازی

از شرکت‌کنندگان خواسته شد در زمان آزمایش، زبان خود را به صفحه‌ی حرارتی قرار گرفته روی دستگاه بچسبانند. نتایج نشان داد نیمی از کاربران موفق شده‌اند طعم شیرینی را تشخیص دهند. دیگر افراد حاضر در آزمایش نیز اعلام کردند با بالا رفتن گرمای دستگاه تندی و با خنک شدن آن، طعم نعنایی را تشخیص داده‌اند.

پژوهشگران اعلام کرده‌اند این فناوری تنها در واقعیت مجازی کاربرد نداشته و می‌توان روی عینک کاربران یا برای افرادی که از دیابت رنج می‌برند نیز از آن استفاده کرد تا طعم نوشیدنی‌ها را شیرین‌تر از میزان واقعی خود، احساس کنند.

هم‌زمان با پژوهشگران سنگاپور، گروهی از محققان دانشگاه توکیو نیز روی جنبه‌ی دیگری از حس مواد غذایی تمرکز کرده و می‌خواهد آن را به فناوری واقعیت مجازی اضافه کند. در واقع این گروه قصد دارند بافت مواد غذایی را نیز در شبیه‌سازی کنند. آن‌ها الکترودهایی را روی فک پایینی انسان که برای جویدن استفاده می‌شود قرار دادند.
 
سپس با تغییر فرکانس و فاصله‌ی زمانی پالس‌های الکتریکی ارسال به فک، موفق شدند سطحی سختی و کششی مواد غذایی را در فضای مجازی شبیه‌سازی کنند. در زمان آزمایش این فناوری آن‌ها موفق شدند، تمام داوطلبان را به گونه‌ای فریب دهند که باور کنند در حال خوردن غذایی واقعی هستند.

هر دو فناوری معرفی شده توسط محققان در مراحل اولیه توسعه‌ی خود قرار دارند و زمانی برای عرضه‌ی آن‌ها به بازار مصرف اعلام نشده است.

__________________________

1- Annual Symposium on User Interface Software and Technology
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
سفیر بار ساقدوش_2
شیرآلات زمانی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر