چرا قیمت دلارسیر صعودی گرفته است؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۴۳۲۹۶۵
۱۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰
۱۹۳۱
بعد از انتخابات سال ۹۲ و شعارهاي دولت در عرصه تعاملات بين‌المللي، به يك‌باره قيمت دلار در ايران كاهش پيدا كرد تا آنجا كه كاهش ارزش دلار ازسوي مقامات بانك مركزي به مثابه يك تهديد جدي تلقي شد اما درطول سه سال اخير ثبات قابل دفاعي دربازار اقتصادي ايران و به تبع آن دربازار ارز به وجود آمد.
روزنامه آرمان: بعد از انتخابات سال ۹۲ و شعارهاي دولت در عرصه تعاملات بين‌المللي، به يك‌باره قيمت دلار در ايران كاهش پيدا كرد تا آنجا كه كاهش ارزش دلار ازسوي مقامات بانك مركزي به مثابه يك تهديد جدي تلقي شد اما درطول سه سال اخير ثبات قابل دفاعي دربازار اقتصادي ايران و به تبع آن دربازار ارز به وجود آمد و در طول اين سال‌ها هيچ فعال اقتصادي انتظار افزايش نرخ ارز را نداشت. حتي بعد از توافق هسته‌اي و اجرايي شدن برجام به نظر‌مي‌رسيد علائم خوبي براي كاهش قيمت دلار در بازار به وجود آمده است.
 
همچنين دلارهايي كه از طرق مختلف ازسوي آمريكا به ايران منتقل شد مقدار قابل توجهي بود و به واسطه آن، دلارها امكان به ثبات رسيدن نرخ ارز در بازار به وسيله سياست‌هاي پولي و مالي وجود داشت. ازسوي ديگر مطابق نظريه‌هاي اقتصادي زماني كه قرار است نرخ دلار كاهش يابد، سفته‌بازها در بازار به سوي فروش دلار تمايل پيدا مي‌كنند. درنتيجه براساس اين تئوري اقتصادي، بايد قيمت ارز كاهش پيدا مي‌كرد درحالي كه شاهد افزايش قيمت دلار در بازار هستيم. شايد به نحوي افزايش قيمت ارز به صورت هدايت شده باشد.
 
البته با توجه به تمايل دولت به ثبات در اقتصاد بعيد است به اين سمت حركت كند. مگر اينكه تصميم ديگري در دولت گرفته شود. همچنين تجربه افزايش جهشي قيمت ارز در دولت قبل نشان مي‌دهد كه با اين افزايش قيمت‌كالاهاي وارداتي بالا مي‌رود و اين افزايش ضرر سياست‌هاي كاهش تورم در سه سال اخير است. از سوي ديگر برخي از كارشناسان اقتصادي نظريه‌هاي جديدي درباره احتمالات افزايش قيمت دلار به تبع افزايش ميزان نقدينگي ارائه مي‌دهند كه مشخص نيست اين نظريه‌ها ازچه زماني وارد علم اقتصاد شده است كه هنوز به كتابت در نيامده! چنين نظرياتي باعث بي‌اعتباري علم اقتصاد مي‌شود.
 
دربازار ارز چند نظريه بيشتر وجود ندارد. «نظريه برابري قدرت خرید» يكي از اين نظريه‌هاست. در سال‌هاي ۹۱ تا ۹۲ تورم به حدود ۴۰ درصد دراقتصاد ايران رسيد براساس اين نظريه قيمت دلار در ايران افزايش يافت. اما اكنون با توجه به سياست‌هاي دولت آقاي روحاني كه درجهت كاهش تورم است و تورم به زير ده درصد رسيده و نرخ رشد اقتصادي نيز در شش ماه اول سال مثبت شده، دلار بايد دربازار با كاهش قيمت روبه‌رو شود. درنتيجه در اين‌جا اين شبهه به وجود مي‌آيد كه شايد اين افزايش قيمت ارز با علم صورت مي‌گيرد. نظريه ديگر در اين رابطه«نظريه پولي» است. مطابق اين نظريه زماني كه افزايش حجم پول در اقتصاد ايران نسبت به افزايش حجم پول در آمريكا بيشتر شود، بايد ارزش دلار كاهش يابد.
 
براساس اين دو نظريه و با درنظر گرفتن وضعيت ثبات در بازار ايران وگشايش‌هاي ارزي، نبايد قيمت ارز دربازه فعلي كاهش يابد.نويسنده به عنوان يك اقتصاددان اعتقاد دارد نظريه‌هاي اقتصادي درايران در حال رد شدن است. از سوي ديگر در روزهاي اخير برخي مسافرت‌هاي مردم ايران به عراق را موجب افزايش قيمت ارز در بازار مي‌دانند. به نظر نمي‌رسد اين ميزان خروج ارز در ايران در برابر ميليارد‌ها دلار در حال چرخش در اقتصاد ايران به اندازه‌اي باشد كه در بازار ارز شوك اقتصادي به وجود آيد. درباره روي كار آمدن ترامپ در آمريكا و افزايش قيمت دلار در مقايسه با ساير ارزها تنها شايد يك درصد دلار در برابر سيار ارزها افزايش قيمت يابد اما ميزان اين افزايش در بازار ايران بيش از يك درصد است.
 
در نتيجه بايد به سياست‌هاي دولت درباره ارز دقت كرد كه چرا قيمت دلار درحال افزايش است. البته دولت‌ها به دنبال درآمد پولي در اقتصاد هستند و هر زمان با مشكل روبه‌رو شوند به چاپ پول مبادرت مي‌ورزند و چاپ پول نيز موجبات ايجاد تورم مي‌شود اما افزايش قيمت دلار مي‌تواند درآمد‌هايي براي دولت داشته باشد كه بايد به آن توجه شود. درمجموع اگربه قيمت دلار درطول پنج دهه اخير نگاه كنيم، دلار در۱۳۴۵ حدود۷تومان بود و تا وقوع انقلاب اسلامي دلار درهمان حدود۷ تومان باقي ماند. در زمان جنگ قيمت ارز به حدود ۱۰۰ تومان رسيد و بعد از قطعنامه۵۹۸ نيز دلار پنجاه تومان شد. بعد ازجنگ و تا به امروز دلارمداوم افزايش قيمت داشته است و سياست‌هاي غلط اقتصادي موجب افزایش قيمت فعلي دلار شده است.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1395/09/11
دولت ها فکر مردم که نیستند وهمواره به نفع مرفحین ؤضرر بیچاره گان گام بر میدارند ان دولت که با نرخ چند برابر کردن دلار هم جیب دولت را پر پول کرد وهم با ان تصمیم یک شبه میلیاردرها را تیلیاردر کرد و بدبختها را نابود کرد واین هم از دولت بی تدبیر وناامید
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1395/09/11
به نام خدا
جمشید بسملا
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1395/09/11
برای اینکه اقتصاد ایران ورشکسته است .
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1395/09/11
مو که نمیدونم. .....
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1395/09/11
یه بار تو عمرم ندیدم که ارزش پول ملی در برابر دلار، افزایش پیدا کنه. هر سال ارزش ریال کمتر میشه! آیا ارزش پول کشورهای دیگه هم چنین داستانی داره؟ یا فقط کشور ما ازین نعمت برخورداره؟ فقط خدا به داد مردم برسه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیان طب - فوتر
فنی آتل_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
نیکان فارمدمهر_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر